نگاهی بر عملکرد آهن و فولاد ارفع در بورس تهران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس بررسی می کند

نگاهی بر عملکرد آهن و فولاد ارفع در بورس تهران

شناسه : 40265 ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
شرکت فولاد ارفع با عملکرد قوی در بخش تولید شمش فولادی و آهن اسفنجی جز یکی از بهترین شرکت های حوزه ی فلزی بورس کالا محسوب می شود. این گزارش به بررسی عملکرد بنیادی این سهم از منظر معاملات، فروش و درآمد می پردازد.
نگاهی بر عملکرد آهن و فولاد ارفع در بورس تهران
پ
پ

شرکت آهن و فولاد ارفع به جرات یکی از بهترین و جذاب ترین شرکت های فلزی بورس ایران است که توانسته در راستای سوددهی به ذینفعان عملکرد بسیار قابل قبولی را از خود ثبت کند و در سال جاری که کشور با فراگیری شدید ویروس کرونا همراه شده بود بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را در ساخت دستگاه های اکسیژن ساز ایفا نماید. در این یادداشت به بخش از مهم ترین عملکرد بورسی این شرکت خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ارزیابی عملکرد فروش شرکت ارفع

شاید مهم ترین مولفه ی یک سهم از نظر بنیادی میزان فروش و به تبع آن سوددهی آن سهم در بازار سهام باشد.در همین راستا باید اعلام کرد که بیشترین میزان فروش داخلی شرکت آهن و فولاد ارفع در آبان ماه امسال، با فروش ۳۶هزار و ۸۹۰تن شمش فولادی، مبلغ ۳,۷۳۲,۸۹۱ میلیون ریال به ثبت رسیده است.

بیشترین میزان فروش صادراتی این شرکت فولادی در آبان ماه امسال نیز همچون بازارداخلی شمش فولادی بوده است و درآمد حاصل از فروش ۲۴ هزار و۶۸۰ تن شمش مبلغ ۲,۵۸۸,۳۸۰ میلیون ریال بدست آمده است.

 

*** اثبات تثبیت سوددهی شرکت فولاد ارفع

اما شاید بررسی نقطه ی پیک فروش و تبادل مالی یک سهم به تنهایی اطلاعات کافی در خصوص یک سهم به تحلیل گر ندهد. در خصوص سهم ارفع به بررسی عملکرد مدت دار این سهم در بورس کالا خواهیم داشت.با در نظر گرفتن این فاکتور و با نگاهی بر عملکرد ۷ماهه شرکت آهن و فولاد ارفع می بینیم این شرکت از ابتدای فروردین امسال تا پایان مهرماه فروشی برابر با ۳۰,۶۳۶,۱۸۵میلیون ریال داشته است که از این رقم بدست آمده، بخش عمده ای حاصل از فروش محصول در بازار داخلی بوده است.

 

*** آنالیز تقسیمات عملکرد فروش ارفع

اما سوال اصلی که برای تحلیل گر این سهم ایجاد می شود این است که آنالیز معاملات این سهم در بورس کالا به چه شکلی بوده است. تقسیمات میزان فروش این شرکت به این شکل بوده است که با فروش ۴۰۹ هزار و ۲۲۲ تن شمش فولادی عدد ۲۸,۵۸۳,۶۴۵ میلیون ریال حاصل شده که کل درآمد بازار داخلی بوده است. همچنین در بخش فروش صادراتی نیز مشاهده می شود شرکت آهن و فولاد ارفع در مدت یاد شده با فروش ۳۵ هزار و ۶۹۵ تن شمش فولاد، درآمد ۲,۰۵۲,۵۴۰میلیون ریالی را بدست آورده است.

 

*** بررسی گزارش های مالی و بودجه ای ارفع

بررسی گزارش های مالی و بودجه ی حاصل از فروش این شرکت در سال جاری خبرهای خوبی را برای سهامداران به همراه دارد. شرکت آهن و فولاد ارفع از ابتدای سال مالی تا انتهای آبان ماه ۹۹ در مجموع مبلغ ۳۶,۹۵۷,۴۵۶ میلیون ریال فروش داشته است که این رقم نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال۹۸ که عدد ۲۰,۳۷۵,۵۳۶ میلیون ریالی به ثبت رسیده با رشد ۸۱ درصدی همراه گشته است.

 

*** تمرکز فولاد ارفع بر بازار داخلی

بازار داخلی بخش عمده ای از کفه ی عملکردی سهام ارفع را به خود اختصاص داده است.بخش عمده ای از فروش ۸ ماهه سال ۹۹ شرکت آهن و فولاد ارفع از بازار داخلی بدست آمده است.با فروش ۴۴۶ هزار و۱۱۲ تن شمش فولاد درآمد ۳۲,۳۱۶,۵۳۶میلیون ریال(کل فروش داخلی) را حاصل کرده و در بخش صادراتی نیز با فروش ۶۰ هزار و۳۷۵ تن شمش رقم ۴,۶۴۰,۹۲۰میلیون ریال را بدست آورده است.

این شرکت فولاد ساز در مدت ۸ماهه امسال موفق شده است ۵۴۷ هزار و ۷۴۸ تن شمش فولاد و ۵۶۱ هزار و۸۸۴ تن آهن اسفنجی (DRI) تولید کند. مبلغ فروش شرکت  آهن و فولاد ارفع طی ۹ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۴،۳۱۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۲،۳۱۶ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۸۶% برخوردار بوده است.

 

*** طرح ریزی سود فولاد ارفع

 

اما موضوع درآمد شرکت فولاد ارفع مسئله ای است که در سال های گذشته پی ریزی آن شروع شده و عملا مدیریت مهندسی این جموعه به سهامداران بنیادی این سهم اعتماد لازم برای حفظ دارایی ها را داده است. روند رو به رشد درآمدهای شرکت آهن و فولاد ارفع از سال ۱۳۹۴ به بعد شتاب بیشتری گرفت و این شرکت توانست هر سال نسبت به سال قبل، درآمدهای خود را افزایش دهد. به طوری که درآمد این شرکت در سال ۱۳۹۴ حدود هفت هزار و ۳۳۵ میلیارد و ۶۸۴ میلیون ریال بود اما در سال ۱۳۹۵ با افزایش ۲۳ درصدی به ۹ هزار و ۲۳ میلیارد و ۲۸۶ ریال رسید.

 

*** تثبیت رشد درآمد فولاد ارفع در دو سال

درآمد آهن و فولاد ارفع در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۸ درصد نسبت به سال قبل از آن جهش یافت و به ۱۳ هزار و ۳۹۹ میلیارد و ۷۹۲ میلیون ریال رسید. در سال ۱۳۹۷ نیز باز هم شاهد رشد درآمدزایی آهن و فولاد ارفع بودیم که با افزایش ۹۵ درصدی به ۲۶ هزار و ۲۲۶ میلیارد ۶۸۶ میلیون ریال رسید.

در سال ۱۳۹۸ همچنان روند درآمدزایی آهن و فولاد ارفع ادامه یافت و با توجه به رشد ۳۰ درصدی درآمد این شرکت، ۳۴ هزار و ۱۰۳ میلیارد و ۶۷۱ میلیون ریال درآمد حاصل شد. اگر درآمد آهن و فولاد ارفع در سال ۱۳۹۸ را با درآمد سال ۱۳۹۴ مقایسه کنیم، مشخص می‌شود که در درآمد پنج سال گذشته فولاد ارفع رشد ۳۶۴ درصدی حاصل شده است. لازم به ذکر است که شرکت آهن و فولاد ارفع در ۱۰ ماه جاری ۵۳ هزار و ۳۴ میلیارد ۵۱۳ میلیون ریال درآمد کسب کرده که از درآمد سال گذشته هم بیشتر است.

 

*** تمرکز بر رشد تولید

این رشد سه رقمی که در عرض ۵ سال  شرکت آهن و فولاد ارفع در آذر ماه سال جاری توانست ۷۲ هزار و ۴۲۲ تن شمش فولادی تولید کند که این میزان در مقایسه با ماه قبل از آن ۲ درصد رشد داشت. این شرکت در آبان ماه سال جاری توانسته بود ۷۰ هزار و ۷۳۳ تن شمش فولادی تولید کند. همانطور که از گزارش های آماری سامانه کدال می توان استنباط کرد یکی از نقاط قوت شرکت فولاد ارفع بحث تولید شمش فولادی و رهبری بازار این حوزه است.

 

*** استراتژی تنوع محصول

معمولا کارخانجاتی که در زمینه ی شمش فولادی فعالیت می کنند در زمینه آهن اسفنجی هم عملکرد موفقی دارند.شرکت فولاد ارفع نیز از این مزیت به میزان قاب توجهی برخوردار است. آهن و فولاد ارفع در آذر ماه سال جاری موفق به تولید ۶۷ هزار و ۹۰۸ تن آهن اسفنجی شده است که این میزان نسبت به ماه قبل از آن ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارفع در آبان ماه ۷۴ هزار و ۱۱۳ تن آهن اسفنجی تولید کرده بود. این موضوع به شدت به بنیاد این سهم کمک کرده است و سبب شده تا با تنوع محصول رشد سودآوری این مجموعه تضمین گردد.

 

*** صادرات ۲۳ هزار تنی ارفع در آذر ماه

شرکت آهن و فولاد ارفع در آذر ماه سال جاری توانست ۳۸ هزار و ۸۰۵ تن شمش فولادی را در بازار داخلی به فروش برساند که در مقایسه با ماه قبل از آن ۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. در حالی که این شرکت در آبان ماه سال جاری، ۳۶ هزار و ۸۹۰ تن شمش فولادی را در بازار داخلی به فروش رسانده بود.

مجموع فروش شمش فولادی ارفع در آذر ماه سال جاری، به ۶۱ هزار و ۹۳۱ تن رسید. در حالی که فروش این شرکت در آبان ماه سال جاری ۶۱ هزار و ۵۷۰ تن شمش فولادی بود. بنابراین ارفع با رشد ۰.۵ درصدی حجم فروش مواجه شده است.

 

*** رشد نجومی درآمدها در فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع از محل فروش شمش فولادی خود در بازار داخلی طی آذر ماه سال جاری، توانست سه هزار و ۷۷۶ میلیارد و ۳۷۸ میلیون ریال درآمد کسب کند که این میزان نسبت به ماه قبل از آن، یک درصد رشد را نشان می‌دهد. ارفع توانسته بود طی آبان ماه سال جاری سه هزار و ۷۳۲ میلیارد و ۸۹۱ میلیون ریال درآمد از محل فروش شمش فولادی در بازار داخلی کسب کند.

 

*** گزارش کدال از صاردات فولاد ارفع

نماد ارفع در آذر ماه سال جاری دو هزار و ۳۷۳ میلیارد و ۹۰۴ میلیون ریال درآمد از فروش شمش فولادی از بازارهای صادراتی کسب کرد که نسبت به ماه قبل حکایت از کاهش ۸ درصدی دارد. آهن و فولاد ارفع در آذر ماه سال جاری موفق به کسب درآمد دو هزار و ۵۸۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریالی از صادرات شمش فولادی شده بود.

 

*** گزارش کدال فروش شمش ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع در آذر ماه سال جاری توانست از محل فروش شمش فولادی خود ۶ هزار و ۱۵۰ میلیارد و ۲۸۲ میلیون ریال درآمد کسب کند که در مقایسه با مهر ماه سال جاری ۲ درصد افت نشان می‌دهد. این شرکت در آبان ماه توانسته بود ۶ هزار و ۳۲۱ میلیارد و ۲۷۱ میلیون ریال درآمد داشته باشد.

نماد ارفع در ۹ ماه نخست سال جاری موفق به کسب ۴۳ هزار و ۱۰۷ میلیارد و ۷۳۸ میلیون ریال شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش ۸۵ درصد رشد داشته است. این شرکت در ۹ ماه نخست سال گذشته ۲۳ هزار و ۲۳۰ میلیارد و ۱۱۹ میلیون ریال درآمد داشت.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.