یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل معاملات بورس کالا:

نگاهی بر معاملات محصولات فولادی در بورس کالا در هفته گذشته

شناسه : 40267 18 بهمن 1399 - 11:06
بورس فولاد در هفته ی گذشته به واسطه ی نوسانات نرخ قیمت پایه و تغییرات مختصری در نرخ ارز شاهد نوساناتی بود که تغیرات شیوه نامه ی قیمت گذاری فولاد باعث شد تا خریداران از تصمیم خود دست بکشند و بسیاری از محصولات در صف عرضه بدون خریدار باقی مانند.
نگاهی بر معاملات محصولات فولادی در بورس کالا در هفته گذشته
پ
پ

در این یادداشت به آخرین داده های مربوط به معاملات بورس کالا با تمرکز بر بخش فولاد خواهیم پرداخت. بازار ابتدای هفته را با نوسان آغاز کرده ولی به احتمال زیاد در روزهای اول هفته شاهد یک روند پایدار در معاملات خواهیم بود و به دلیل جو سنگین حاکم بر اصلاح شیوه نامه ی قیمت فولادی تغییرات مثبت و منفی چشم گیری در قیمت های بورس فولاد شاهد نخواهیم بود. برای بررسی بیش تر جوانب موضوع لطفا تا انتهای این مطلب همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی شمای کلی بورس کالا

معاملات تالار صنعتی بورس کالا در خصوص عرضه های انواع مقاطع طویل فولادی، ابتدا ضعیف و با شک و تردید همراه بود؛ اما در ادامه،؛ با تشخیص خریداران در خصوص احتمال معاملات بیش از حجم ۵۰ درصدی، حجم کل عرضه ها و افزایش ۵ درصدی ضریب تعیین نرخ پایه عرضه های مقاطع طویل فولادی از ۷۵ به ۸۰ درصد؛ تقاضا به عرضه ها روی خوش نشان داد و بعد از حدود ۳ هفته مقاومت، بالاخره وارد میدان شد.

*** چشم انداز ضرایب قیمت در مقاطع طویل

از مجموع ۱۳۷،۲۰۱ تن عرضه های فولادی آخرین روز هفته ی پیش، تالار صنعتی بورس کالا، حدود ۷۲،۶۵۷ تن یعنی حدود ۵۳ درصد از مجموع حجم عرضه ها مورد استقبال خریداران در رینگ اصلی تالار صنعتی بورس کالا قرار گرفت که با این حساب، هفته جاری، درصورت اعتبار شیوه نامه فعلی؛ ضریب تعیین نرخ پایه برای مقاطع طویل فولادی توام با ۵ درصد افزایش؛ ۸۰ درصدی صورت خواهد گرفت .

*** آرایش بورس کالا برای معاملات فولادی

در مجموع اطلاعیه عرضه ۲۵۸،۶۹۱ تن انواع مقاطع طویل فولادی در ۶۰ ردیف، در روز چهارشنبه روی تابلوی بورس کالا به نمایش درآمده است که از این مقدار ۴۶،۸۴۷ تن آن انواع تیرآهن، ۲۰۶،۴۲۶ تن انواع میلگرد و بالاخره ۵،۴۱۸ تن انواع نبشی و ناودانی خواهد بود.

*** ارزیابی معاملات ورق

موضوعی که بیش تر از سایر دسته بندی های بازار فولاد به چشم می خورد مربوط به بخش ورق فولادی در تمامی زیر بخش هاست. مطابق با آخرین دیتای ثبت شده در سامانه هایی نظیر بهین یاب کمتر از ۴۳ درصد ورق‌ها در بورس کالا معامله شده اند که این موضوع نشان می دهد در بازار ورق شرایط به سمتی رفته است که خریداری با معامله در بورس وجود ندارد.همه در انتظار اعمال کامل سیاست های جدید قیمت گذاری بازار فولاد هستند.

*** بررسی ضرایب تعیین نرخ پایه

در خصوص ضریب ۸۰ درصدی تعیین نرخ پایه مقاطع طویل فولادی در بورس کالا، هنوز اطمینان نداریم، چراکه علیرغم اینکه آخرین بار، تقاضا در هفته‌ای که گذشت، در مجموع ۵۳ درصد حجم عرضه بود و سیگنال ۷۵ به ۸۰ درصد صادر شد؛ اما شاید بازارساز با درنظر گرفتن برخی ملاحظات، مثلا درنظر گرفتن تقاضای میلگرد و تیرآهن بصورت جداگانه، همان ضریب ۷۵ درصدی را درنظر بگیرد

*** صف عرضه های بی نتیجه در بورس کالا

براساس آمار نهایی منتشرشده در سایت بورس کالا، از ۳۲ هزار و ۴۰۰ تن انواع ورق فولادی که در اطلاعیه عرضه قید شده بود، تنها ۱۹ هزار و ۶۰۰ تن به تابلوی معاملات راه پیدا کرد و بقیه یعنی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن بدون تقاضای ثبت‌شده در پیش گشایش معاملات بود.  از میان ۱۹ هزار و ۶۰۰ تن ورق روی تابلو نیز تنها ۱۳ هزار و ۸۵۰ تن تقاضا وجود داشت و در نهایت حجم انواع ورق فولادی معامله‌شده به صورت مچینگ یا غیرمچینگ به ۱۳ هزار و  800 تن رسید؛ یعنی روز گذشته تنها حدود ۴۲٫۶ درصد از کل حجم عرضه انواع ورق فولادی معامله شد.

*** نوسان ده درصدی قیمت ورق در بورس کالا

چون محصولات در دسته بندی ورق فولادی خریدار ندارند تلورانس کاهش قیمت ها در حدود ۱۰ درصد نوسان می کند. متوسط قیمت میانگین موزون پایانی برای انواع ورق گرم همان قیمت پایه یعنی ۱۴۳ هزار و ۹۹۵ ریال بود که نسبت به عرضه قبلی این محصول ۱۰٫۰۶ درصد کاهش یافته است. همچنین متوسط قیمت میانگین موزون پایانی برای ورق رنگی فولاد مبارکه ۲۷۰ هزار و ۵۹۴ ریال بود که همان قیمت پایه است و نسبت به عرضه قبل این محصول ۱۲٫۸۹ درصد رشد داشته است.

*** نقش ناظر بورس در تثبیت قیمت ها

در شرایط فعلی ناظر بورس نقش مهمی در ثبات و تثبیت قیمت ها دارد. ورود ناظر به بحث قیمت ها و عدم تایید معاملات می تواند شرایط را برای دسته ی ورق فولادی سخت تر گذشته کند. در همین راستا متوسط قیمت میانگین موزون پایانی برای ورق قلع‌اندود فولاد مبارکه نیز ۲۰۸ هزار و ۱۸۹ ریال بود که نسبت به قیمت پایه و نرخ کشف‌شده عرضه قبلی این محصول هیچ تغییری نکرده است. زیرا این ریسک وجود داشت که ناظر بورس به معاملات ورود کند و نرخ های توافق شده را باطل اعلام کند.لذا شاهد ورود برخی از معاملات به حوزه مچینگ بودیم.

در هفته ی گذشته مجموعا یک هزار و ۲۰۰ تن از عرضه ورق گرم B مجتمع فولاد گیلان نیز با قیمت ۱۴۳ هزار و ۹۹۵ ریال به صورت مچینگ مورد معامله قرار گرفت.

*** عدم تایید قیمت ها توسط ناظر بورس

هیچ کدام از عرضه‌های ورق گالوانیزه G مورد تایید ناظر بورس قرار نگرفت و البته عرضه ورق گرم فولاد کاویان و ورق گالوانیزه شرکت‌های روی‌اندود کاوه، شهریار تبریز امیرکبیر کاشان و صنایع هفت الماس بدون تقاضا بودند. بورس کالا میزبان عرضه ۱۳۷ هزار و ۲۰۱ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت عرضه‌های اعلام‌شده با احتساب معاملات مچینگ به معامله ۷۴۷۵۰ تن از این محصولات فولادی ختم شد. تقاضا در بازار مقاطع طویل فولادی اگرچه نسبت به هفته‌های گذشته افزایش داشته، اما این تقاضا همچنان چنگی به دل نمی‌زند.

*** بازار میلگرد در آستانه نوسان

معاملات میلگرد هفته ی گذشته در قیمت میانگین موزون ۱۱۲۸۲ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. قیمت پایه میلگرد در عرضه‌های آخرین روز بازار در هفته ی گذشته، ۱۱۱۳۹ تومان به ازای هر کیلو بود. گفتنی است که دو هفته گذشته، قیمت پایه میلگرد ۱۱۳۲۸ تومان به ازای هر کیلو بود. با مشخص نبودن میزان ضریب قیمت پایه و ار سویی نوسانات اندک ولی پایدار در نرخ دلار نیمایی ب احتمال زیاد در هفته ی جاری شاهد نوسانات نرخ میلگرد در بورس کالا خواهیم بود.

*** عوامل بی رمق شدن بورس کالا

قیمت گذاری دستوری حال حاضر در بورس از جمله خودرو ، فولاد و… ، در نظر گرفتن مشوق هایی همچون تخفیف نرخ خوراک برای پتروپالایشی ها و عدم افزایش قابل توجه نرخ حامل های انرژی فولادسازان ، سیمانی ها و سایر صنایع انرژی بر در بودجه ۱۴۰۰ با توجه به رد کلیات بودجه پیشنهادی دولت در مجلس ، تعدیل نرخ سود بانکی به عنوان عامل کاهش جذابیت سرمایه گذاری بلند مدت در بورس و لزوم عدم دخالت مسئولان فاقد تخصص در امورات بازار سرمایه و پرهیز از اظهارنظرهایی که موجب تلاطم در این بازار می شود  و… ، از جمله محورهایی است که می تواند وضعیت بازار بورس تهران و بورس کالا را از این منجلاب نجات دهد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.