عرضه های سنگ آهن در بورس کالا در چند ماه اخیر - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس بررسی می کند

عرضه های سنگ آهن در بورس کالا در چند ماه اخیر

شناسه : 40371 ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
عرضه ی سنگ آهن در بورس کالا اتفاق بسیار خوبی است که می تواند منافع بالایی برای تمامی مشکارکت کنندگان در زنجیره تامین فولاد داشته باشد.در همین راستا عرضه های قابل قبولی در بورس کالا صورت گرفته است.
عرضه های سنگ آهن در بورس کالا  در چند ماه اخیر
پ
پ

هفته ی گذشته در بورس کالا چیزی که به چشم میخورد عرضه ی کالاهای معدنی بود که در روزهایی که مسیر قیمت روند صعودی را داشت در انبارهای مخفی شده بودند و به دنبال چشم انداز مناسب تری از صاحبان نقدینگی برای عرضه به بورس بودند ولی با تغییرات ساختاری که در بیست روز گذشته در شالکه ی قیمت گذاری بورس کالا شاهد آن هستیم روند معاملات بازار تغییر کرد و شاهد حجم بالایی از عرضه به خصوص در بخش معدن و سنگ آهن هستیم. در این تحلیل به این موضوع بیش تر خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** آخرین ارزیابی عرضه ها در بورس کالا

در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه، ۷۱۸ هزار و ۵۷۲ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۰۱ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که به ترتیب رشد ۴ و ۴۲ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۴۰۰ هزار و ۶۸۸ تن انواع کالا به ارزش ۶۱ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۳۳۶ هزار و ۷۹۸ تن فولاد، ۷ هزار و ۲۰۰ تن مس، ۶ هزار و ۵۵۵ تن آلومینیوم، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۱۵ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۵۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی شده و ۴۱ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

 

*** سرایت عرضه ها با بازارهای انرژی

عرضه در بازارهای کامودیتی بورس کالا باعث شد تا بازار انرژی نیز با عرضه های سنگین همراه شود. زیرا فاکتورهای بخش انرژی به شدت به شرایط بازار صنعت  معدن ایران وابسته هستند.  در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ۳۱۳ هزار و ۶۹۱ تن انواع کالا به ارزش ۳۹ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال به فروش رسید. در این تالار ۵۵ هزار و ۵۰ تن وکیوم باتوم، ۹۹ هزار و ۷۷۰ تن قیر، ۸۴ هزار و ۸۴۳ تن مواد پلیمری، ۳۵ هزار و ۶ تن مواد شیمیایی، ۳۴ هزار و ۵۰۰ تن لوب کات، ۳ هزار و ۱۶۲ تن روغن پایه، ۵۰ تن آرگون  و ۳۲۵ تن گوگرد معامله شد. همچنین ۴ هزار و ۱۹۳ تن کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران به فروش رسید.

 

*** عرضه سنگ آهن ایمیدرو در بورس کالا

پیرو عرضه سنگ آهن در روز شنبه هفته ی گذشته در بورس کالا که با همکاری ایمیدرو صورت گرفت، انجمن ایرادات وارد شده به این عرضه را به بورس و معاونت نظارت بر بازار اطلاع داد. بر همین اساس جلسه‌ای با حضور اعضای انجمن سنگ ‌آهن و معاون نظارت بر بازار بورس کالا تشکیل و قرار شد عرضه دو محصول کالایی کنسانتره و گندله در بورس ادامه یابد.

 

*** الزام عرضه سنگ آهن در بورس کالا

الزام برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا از سمت دولت و مجلس پیگیری شده آن‌هم در شرایطی که پتانسیل بازبینی شیوه‌نامه ابلاغی وزارت صمت برای مدیریت این بازار بسیار بالاست. این موارد به معنی آن است که تلاش‌ها برای مدیریت بازار فولاد بر مبنای مکانیزم تقابل عرضه و تقاضا جدی است و با توجه به تجربیات موجود بستری بهتر از بورس کالا را برای آن متصور نیستیم. این در حالی است که زنجیره فولاد از مواد معدنی همچون سنگ آهن و زغال‌سنگ آغاز شده و تا محصول نهایی ادامه خواهد داشت.

 

*** مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا

قابلیت استفاده از ابزار بورس برای شفافیت و منطقی شدن قیمت‌ محصولاتی مانند سنگ آهن در بورس کالا وجود دارد و با هماهنگی‌های به عمل آمده و طبق تفاهم نامه‌ای که اوایل هفته آینده با بورس کالا امضا خواهد شد از این پس کنسانتره و گندله در بورس کالا عرضه شوند. مهمترین بحث‌ صورت گرفته در این جلسه، در مورد نحوه پذیرش شرکت‌ها در بورس کالا بود.

 

*** ارزیابی شرکت های عرضه کننده سنگ آهن در بورس کالا

در خصوص فرایند پذیرش شرکت های عرضه کننده در بورس کالا، شرکت ها باید مراحل ثبت پذیرش و فرم‌های مورد نیاز را برای انجمن ارسال کند تا با شرکت‌ها هماهنگ شود. همچنین اسامی شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره و گندله از سوی انجمن در اختیار بورس کالا قرار گیرد تا روند پذیرش در بورس برای شرکت‌ها تسریع شود.

 

*** عرضه سنگ آهن توسط مصرف کننده ها

بخش عمده ای از استخراج معادن کشور توسط شرکت هایی انجام می شود که به عبارتی خودشان مصرف کننده هستند

برای نمونه گل گهر به واسطه دارا بودن واحدهای کنسانتره و گندله سازی، بخش اعظم تولید خود را در این واحدها به مصرف می رساند. اما در مورد بخشی از این استخراج ها که در دست دولت یا مجموعه های دولتی بوده و هنوز در بحث واگذاری ها، واگذار نشده است، برنامه ایمیدرو عرضه محصولات در بورس کالاست. از این رو سنگ آهن دانه بندی شده موجود در معدن چاه گز و بخشی نیز از معادن دیگر را حتما در بورس عرضه خواهیم کرد و عرضه این محموله ها تداوم خواهد داشت.

 

*** فرصت ویژه برای خریداران سنگ آهن

در شرایط فعلی فرصت بینظیری برای خریداران سنگ آهن به وجود آمده است. اینکه عرضه های فوق برای همیشه تداوم وجود داشته باشد مشخص نبوده و چنانچه واحدهای مصرف کننده به لحاظ قانونی در مزایده های استخراج و فروش به معادن متصل شوند، این سنگ آهن در چرخه تولید واحدهای مذکور مورد مصرف قرار خواهد گرفت.

 

*** عرضه های سنگ آهن چادرملو

چادرملو ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن برای تامین نیاز واحدهای فولادی به ویژه ذوب آهن به صورت حراج باز در بورس کالا عرضه خواهد کرد، گفت: ذخایر خوبی در حال اکتشاف داریم و این خبر را به محض اطلاعات بیشتر در اختیار سهامداران خود قرار خواهیم داد.

برای اولین بار معاملات سنگ آهن در تالار های شفاف بورس معامله می شود. این عرضه ها که به صورت Open Auction انجام می شود، خریداران واقعی‌تر قابلیت رقابت با یکدیگر را پیدا می کنند.همیشه نیاز به ایجاد بازاری متشکل و سازمان یافته برای تقابل آزاد عرضه و تقاضا و دستیابی به اثرات مثبت در کشور احساس شده و بورس کالا توانسته فضایی را به وجود آورد که از التهابات بازار فولاد کاسته شود. وی گفت: باید در تصویب طرح تنظیم بازار فولاد در مجلس تامل شود تا این طرح چوب لای چرخ صنعت فولاد نگذارد.

 

*** هنوز برای ارزیابی عرضه سنگ آهن زود است

نمی توان انتظار داشت قیمت ها به محدوده نرخ های جهانی نزدیک شود چون قیمت های فروش داخلی هنوز براساس بخشنامه های موجود تعیین می شوند اما می توان توقع داشت که نرخ ها درصدی بالاتر از قیمت های مصوب در بخشنامه ها باشد و به نرخ واقعی نزدیک تر شوند. برای مثال ضریب ۱۶ تا ۱۸ درصدی فعلی برای قیمت کنسانتره با در نظر گرفتن نوسان محدودی ارزیابی می شود که در بازار آزاد هم سنگ آهن عیار پایین تر بر این مبنای قیمتی مورد دادوستد قرار می گیرد.

 

*** قیمت گذاری دستوری، آفت بورس کالا

تا زمانی که شاهد قیمت گذاری دستوری باشیم و چنین شاخص ها و ضرایبی در بازار وجود داشته باشد قطعا رسیدن به ضرایب واقعی تر براساس نرخ های جهانی، زمان بر خواهد بود؛ اما در شروع این دست اقدامات در راستای واقعی سازی قیمت ها و کنار رفتن رویکرد دستوری از اقتصاد بسیار مطلوب ارزیابی می شود.

 

آرتان پرس

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.