تعطیلات سال نو چینی و تاثیر آن بر بازارهای جهانی فولاد - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

تعطیلات سال نو چینی و تاثیر آن بر بازارهای جهانی فولاد

شناسه : 40778 ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
رویکردهای زیست محیطی در سال جدید با سختگیری حداکثری دنبال می شود و چین تعهداتی در خصوص کاهش تولید کرین دی اکسید در مجامع بین المللی داده است.لذا به احتمال زیاد مصرف سنگ آهن از این خبر متاثر خواهد شد و به جای سنگ آهن از قراضه ی آهن در کارخانجات چین بهره گرفته خواهد شد. این موضوع می تواند بازار قراضه ی ترکیه و ایران را با رونق همراه سازد و شاهد رشد قیمت های داخلی قراضه آهن و کم یاب شدن این محصول در بازار ایران باشیم
تعطیلات سال نو چینی و تاثیر آن بر بازارهای جهانی فولاد
پ
پ

تعطیلات سال نو در چین به عنوان بزرگترین فستیوال جهانی هر ساله در چین و چند کشور آسیایی دیگر برگزار می شود و عملا به دلیل تقارن شمسی و قمری بودن تاریخ چینی ها نمی توان تاریخ دقیقی برای آن در نظر گرفت ولی می توان با قطعیت گفت که در بهمن ماه این جشن برگزار می شود.این فستیوال بزرگ جهانی تاثیر بسزایی در بازارهای مالی و به خصوص بازارهای صنعتی و معدنی جهان بازی دارد. در ادامه به تاثیر این فاکتور در بازارهای جهانی فولاد خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ارزیابی موجود انبارها قبل از سال نو چینی

مسئله ای که باید به آن اذعان داشت بحث موجودی انبارهای فولادسازان چینی است که همواره قبل از جشن سال نو چینی توسط بازاریان این کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد. تجار چینی ترجیح می دهند که موجودی انبار خود را در حالت متعادل حفظ کنند تا با افزایش قیمت های احتمالی غافلیر نشوند. لذا رشد تقاضای فولادسازان چینی برای ترمیم موجودی انبارهای خود پیش از تعطیلات، باعث شد فروشندگان قیمت خود را در بازار وارداتی تقریباً ثابت نگه دارند. با شروع تعطیلات سال نو چین، اکثر تجار بازار را ترک نموده و موجودی انبارهای فولادسازان در حال افزایش است.

 

*** رکود مقطعی در بازار فولاد جهانی

افزایش موجودی انبار و از طرفی کاهش تقاضا در ایام جشن نوی چینی ها می تواند به صورت مقطعی در بازارهای جهانی فولاد رکود غالبی را ایجاد کند و سایر بازارهای فولادی را با کاهش قیمت همراه سازد.لذا در چند روز آینده و در گزارشات متال بولتن شاهد افت قیمت های زنجیره ی پایین دست فولاد خواهیم بود.لذا با بررسی های میدانی می توان دریافت که قیمت محصولات طویل فولادی همچون میلگرد و مفتول به دلیل تعطیلات سال نو چینی در طول دوره هشتم تا نوزدهم فوریه فروکش می کند.

 

*** رفتار مصرف کنندگان عامل اصلی قیمت جهانی فولاد

موضوع دیگر رفتار مصرف کنندگان در تعیین قیمت جهانی فولاد در مواجه با تعطیلات سال نو چینی هاست. انتظار می رود فعالیت های ساختمانی مجددا  اواخر ماه فوریه یا بطور دقیق تر از حدود ۲۶ فوریه آغاز شود، یعنی زمانی که کارگران ساختمانی به سایت محل کار خود باز می گردند و فعالیت ها را دوباره شروع می کنند. لذا در شرایط فعلی نیز بسیاری از مصرف کنندگان دلیلی برای تقاضا ندارند چرا که هزینه های انبارداری به دلیل تعطیلات سراسری در چین مقرون به صرفه نیست.

 

*** تاثیر جسن سال نو چینی بر قیمت نورد

همانطور که در خصوص مقاطع طویل بیان گردید و به همان دلیل بازار بخش نورد نیز با رکود و افت قیمت همراه است. قیمت نورد گرم HRC با ضخامت ۴.۷۵ میلیمتر ۴۵۰۱ یوان به ازای هر تن معادل ۶۹۷ دلار ارزیابی می شود که ۱۱ یوان یعنی ۱.۷ دلار افت هفتگی در هفته منتهی به ۱۳ فوریه داشته است، درحالی که قیمت میلگرد ۲۰ میلیمتر ۴۳۷۵ یوان معادل ۶۷۷ دلار ارزیابی شده که رشد کم یک یوانی داشته است. انتظار می رود با توجه به جشن های تعطیلات و کاهش فعالیت های ساختمانی، قیمت فولاد چین تا اواسط ماه فوریه کاسته شود.

 

*** ارزیابی قیمت سنگ آهن در تعطیلات سال نو چین

بازار سنگ آهن در شرایط رکود شدید قرار دارد و این موضوع از نظر هیچ تحلیلگری دور نمانده است.چین بزرگترین مصرف کننده ی سنگ آهن دنیاست و در ایام تعطیلات میزان تقاضای این کشور به صفر رسیده است.لذا حجم زیادی از تولیداتی جهانی در بخش سنگ آهن در انبارها محبوس مانده است و برای کوتاه مدت مشتری ندارند. قیمت سنگ آهن وارداتی در چین با توجه به کاهش تقاضای خرید قبل از تعطیلات سال نو چین کاهش یافته است و این موضوع تقریبا در بازار قطعی بود.

 

*** ثبات ریزش ها در قیمت جهانی سنگ آهن

قیمت ها در تمامی مبادی فروش سنگ آهن جهانی همراه با افت قیمت گزارش شده است.آخرین داده های مربوط به قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۱۵۶.۰۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شده که ۲ دلار در هر تن افت داشته است و عملا این کمترین افت را در روزهای منتهی به هفته گذشته به خود اختصاص داده است.

 

*** پایان تعطیلات، شروع رشد قیمت سنگ آهن

اما در خصوص سنگ آهن نباید از یک موضوع غافل شد و آن هم مسئله ی پایان تعطیلات سال نوی چینی و رشد تقاضای شارپی در بازارهاست.پس در شرایط فعلی سرمایه گذاران حوزه ی سنگ آهن در تلاش هستند تا موجودی سنگ آهن خود را در شرایط فعلی به حداکثر برسانند تا بتوانند بعد از تعطیلات از تقاضای ایجاد شده بیشترین بهره را ببرند. در مجموع می توان گفت که رصد بازارهای فولاد جهانی نشان دهنده ی این واقعیت است که بازار بعد از مکث یک هفته ای مسیر خوبی را سپری خواهد کرد.

 

*** روزهای روشن در انتظار بازار جهانی فولاد

بازارهای جهانی فولاد بعد از تعطیلات سال نوی چینی به احتمال زیاد با رونق همراه خواهد بود.زیرا این احتمال وجود دارد که سیاست های انبساطی در چین برای مهار آسیب های ویروس کرونا قدرت خرید معامله گران را بالا ببرد.پیش بینی می شود دولت چین بسته های محرک اقتصادی جدیدی برای تقویت بخش ساخت و ساز و مسکن معرفی نماید. اگر این گزاره به حقیقت بپیوندد شاهد رشد شدید در تقاضای فولاد و آهن چین و به تبع ان رشد کل زنجیره تامین فولاد خواهیم بود که می تواند بازارهای صادراتی ایران را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

 

*** سختگیری های زیست محیطی و فولاد چین

رویکردهای زیست محیطی در سال جدید با سختگیری حداکثری دنبال می شود و چین تعهداتی در خصوص کاهش تولید کرین دی اکسید در مجامع بین المللی داده است.لذا به احتمال زیاد مصرف سنگ آهن از این خبر متاثر خواهد شد و به جای سنگ آهن از قراضه ی آهن در کارخانجات چین بهره گرفته خواهد شد. این موضوع می تواند بازار قراضه ی ترکیه و ایران را با رونق همراه سازد و شاهد رشد قیمت های داخلی قراضه آهن و کم یاب شدن این محصول در بازار ایران باشیم.لذا پیش بینی می شود شاهد افزایش و کاهش های هیجانی بازار سنگ آهن در طول ماه های آینده می باشیم.

 

*** نوسانات قیمت فولاد در آستانه جشن سال نو چینی

اما سوال پیش می آید که چرا در روزهای منتهی به جشن سال نوی چینی شاهد نوسانات قیمت در بازار فولاد بین الملل بودیم.دلیل این بود که برخی از تجار چینی، هنگ کنگی و سنگاپوری خرید سنگ آهن را به امید کاهش قیمت بیشتر به روزهای پایانی قبل از آغاز تعطیلات سال نو چین موکول کردند که بعد از انجام خرید از موجودی بنادر، بازار با تقاضای مقطعی همراه شد و این موضوع نوساناتی را در گزارش های متال بولتن به همراه داشت.

اما بدون شک بازار سنگ آهن در کل دنیا به واسطه ی تعطیلات سال نو چین بیشترین نوسان و تاثیر قیمت را تجربه کرده است. در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت ثبت شده سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۱۲۰.۵ دلار هر تن فوب و  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز ۱۱۸.۴ دلار هر تن فوب بوده است.

 

*** نبود مقطعی مشتری در بازارهای فولاد جهانی

بازار های فولادی به احتمال زیاد تا سه هفته ی آینده گزارشات داغ و پرهیجانی را شاهد نخواهند بود.زیرا حذف فاکتور چین به راحتی نمی تواند از بازار چشم پوشی شود. پیش بینی می شود در تعطیلات سال نو چینی تمامی سفرهای خارجی لغو و جمعیتی بالغ بر یک میلیارد نفر چینی به سفر داخلی بپردازند. امسال این تعطیلات جهت سهولت تردد داخل کشوری، بطور رسمی از ۱۱ الی ۱۷ فوریه (۲۳ الی ۲۹ بهمن) و بطور غیر رسمی تا ۱۵ روز بعد یعنی تا ۲۶ فوریه (۸ اسفند) ادامه می یابد.

 

*** نگرانی ها از کویید از بین رفته است

نگرانی از بابت همه گیری در چین وجود ندارد وضعیت همه گیری ویروس به خوبی کنترل شده است. در عین حال، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات به شدت مصمم بر کاهش تولید فولاد سالانه است. با وجود کاهش حجم معاملات جو بازار مثبت و قوی ارزیابی می شود. هزینه های بالای پر کردن انبارها پیش از فستیوال بهاره از افزایش بیشتر بهای فولاد بعد از تعطیلات حمایت می کند. با این وجود تحلیلگران بهبود مارجین فولادسازان در آینده را محتمل نمی دانند. وضعیت شاخص های بازار در خارج از چین هم نوید بخش روزهای روشن برای فولاد می باشد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.