رشد تجارت بین الملل ایران در دوران گذار - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رشد تجارت بین الملل ایران در دوران گذار

شناسه : 40940 ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
چینی ها بعد از تعطیلات سال نو به بازارها باز خواهند گشت و به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده ی فولاد در دنیا بازارهای فولادی را متاثر خواهند کرد.در چنین شرایطی صنعت فولاد ایران که عملکرد خوبی در دو سال گذشته از خود بر جای گذاشته نیازمند حمایت های فرایندی از جانب دولت است تا بتواند در رقابت شدید وضعیت رو به رشد خود را حفظ کند.
رشد تجارت بین الملل ایران در دوران گذار
پ
پ

بازار فولاد ایران در مقایسه با بازار جهانی وضعیت مساعدی دارد و عملا شاهد رشد تولید و صادرات فولاد به اقصی نقاط دنیا هستیم.ایران مسیر طولانی ۵۰ ساله ای را برای رسیدن به این نقطه از بلوغ طی کرده است و در این مسیر با آزمون و خطاهای زیادی همراه بوده است. در ادامه به بخشی از عملکرد فولاد داخلی ایران در سال گذشته اشاراتی خواهیم داشت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** صنعت فولاد ایران جایگزین فروش نفت ایران

صنعت فولاد ایران در جایگاهی قرار گرفته که می تواند جایگزین فروش نفت ایران شود و از حیث درآمدزایی صنعت بسیار پویایی محسوب می شود. همانطور که مشخص شد در دوره ی سخت ترین تحریم های آمریکا سنعت فولاد ایران به عنوان یکی از اولین آیتم های تحریمی در لیست سیاه ترامپ قرار می گرفت چرا که آمریکا به خوبی می دانست صنعت فولاد ایران می تواند چالش های تحریم نفت ایران را پوشش دهد و مسیر اقتصاد ایران را از نابسامانی خارج کند.

 

*** ایران بهترین تولید کننده ی فولاد خاورمیانه

آمریکایی ها به خوبی می دانستند که فولاد در ایران به عنوان یک صنعت و کالای استراتژیک مسیر رو به رشد خوبی را طی کرده و به حدی رسیده که بهترین تولید کننده ی فولاد خاورمیانه و دومین کشوری است که بیشترین عملکرد مثبت را در تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ در کارنامه ی خود ثبت کرده است. در بدترین شرایط کرونا در ایران کارخانجات فولادی تعطیل نشدند و خط تولید هر چند با سرعتی کم ولی به صورت پیوسته مسیر تولید را در پیش گرفت که این موضوع خود عامل بزرگی برای رشد و توسعه در سال ۲۰۲۰ محسوب می شود.

 

*** صنعت فولاد ایران نیازمند مدیریت قوی و سیاست های پویا

به جرات می توان ادعا کرد که صنعت فولاد ایران مسیر بلوغ را پشت سر گذاشته و از اینجا به بعد فقط یک مدیریت قوی و سیاست های پویا می تواند این صنعت را به سر حد نهایی خود برساند. غلبه بر مشـکلات تولیـد، تامین مـواد اولیـه، برطـرف کـردن نیازهای صنایـع پائین دسـتی و گشـایش بازارهـای صادراتـی توفیقاتی بوده اسـت کـه مدیران و دسـت انـدرکاران صنعـت فولاد کشـور بـا برنامه ریزی هـای کلان، سـرمایه گذاری هـای عظیم و همـت والا به آن دسـت یافته انـد.

 

*** صنعـت فولاد ایران عصـای دسـت اقتصـاد ایران در روزهای سـخت تحریـم

بایـد بر ایـن نکته تاکیـد کرد که صنعـت فولاد ضمـن ایجاد فرصت هـای بی نظیر توسـعه و اشـتغالزایی، با رشـد صادرات و ارزآوری، عصـای دسـت اقتصـاد ایران در روزهای سـخت تحریـم بوده اسـت. فولاد ایران جرقه های رشد خود را در سال ۹۸ آغاز کرد و با تمام تحریم ها و چالش ها توانست در سال ۹۹ به بهترین عملکرد خود در ده سال گذشته نائل گردد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که صعت فولاد به این شرایط دست یافت خودکفایی کامل زنجیره ی فولاد در مواد اولیه و تکنولوژی بود و همین عامل بود که سبب شد تا حدی تحریم های آمریکا در روند تولید فولاد ایران خلل ایجاد نکند.

 

*** ۲۰ میلیون تن محصولات فولادی در سال گذشته

در سال گذشته بالغ بر ۲۰ میلیون تن محصولات فولادی شامل ورق، میلگرد، لوله و پروفیل و… نیز در کشور تولید شده که رشد ۶ درصدی تولید این محصولات را به نمایش می گذارد. تولید آهن اسفنجی نیز به عنوان یکی دیگر از محصولات صنایع فولاد در سال گذشته بیش از ۶ درصد افزایش داشته و به حدود ۲۸ میلیون تن رسیده است.

 

*** کارنامه ی صادراتی فولاد ایران در سال جاری

سال گذشته و سال جاری کارنامه ی صادراتی فولاد ایران با وجود تحریم ها قابل قبول ارزیابی شده است. برای مثال در سال گذشته آهن اسفجی رهبر صادراتی بازار فولاد ایران محسوب می شد و این خود گام بزرگی بود تا ایران از مسیر خام فروشی خارج شود و بتواند محصولات رده ی دو و سه را به بازار جهانی عرضه کند. رشد بیش از ۷۷ درصد در آمار معاملات فروش آهن اسفنجی نشان از آن دارد که بازار فولاد ایران در بازارهای صادراتی جایگاه خوبی را برای خود به ثبت رسانده است.

 

*** صنعت فولاد جهان در سال ۲۰۲۰

اما رشد بازار فولاد ایران با نگاهی تک بعدی به این بازار کم لطفی به صنعت فولاد ایران و فرایندهای صارداتی آن محسوب می شود. باید بررسی کنیم و ببینیم ایران در چه شرایطی رهبری صادراتی خاورمیانه را در صنعت فولاد به دست گرفته است. صنعت فولاد جهان در سال ۲۰۲۰ به شدت تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفت. همه گیری کرونا، بحران اقتصادی و افت شدید قیمت فولاد در چین و دیگر کشورهای مهم تولیدکننده این محصول در جهان را در پی داشت و در حقیقت یک شوک بزرگ به بازار جهانی فولاد وارد و تقاضا و قیمت فولاد کاهش شدیدی را تجربه کرد.اما صنعت فولاد ایران با وجود این شرایط توانست مسیر موفقیت را تا حد قابل قبولی طی کند.

 

*** صنعت فولاد ایران نیازمند حمایت برای تسهیل صادرات کالا

در شرایطی فعلی و با بازگشت چینی ها به عنوان بزرگترین بازیگر معاملات جهانی فولاد به عرصه ی تولید سناریوی فروش واقعی ایران شروع می شود. صنعت فولاد ایران در شرایط فعلی نیازمند بیشترین حمایت از سوی دولت و بانک مرکزی برای تسهیل امر صادرات کالاست. ما با عرضه ی رانت انرژی و ارز کاملا مخالف هستیم ولی باید تسهیلاتی جهت خلق بازار و نقدشوندگی معاملات در اختیار فولادسازان قرار گیرد تا هزینه های خواب کالا برای آنها به حداقل برسد.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.