یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

با ورق گالوانیزه اصفهان آشنا شوید!

شناسه : 40941 30 بهمن 1399 - 15:18 منبع : آرتان فولاد ایرانیان
ورق گالوانیزه اصفهان یکی از با کیفیت ترین ورق های گالوانیزه تولید داخل کشور است. این ورق مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارد.
با ورق گالوانیزه اصفهان آشنا شوید!
پ
پ

ورق گالوانیزه ورق آهنی یا فولادی است که با فلز روی پوشش دهی شده است. این پوشش مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارد و در صورت خراش برداشتن، باز هم مانع از زنگ زدن ورق می شود. ما در این مقاله می خواهیم در مورد ورق گالوانیزه اصفهان صحبت کنیم که یکی از با کیفیت ترین ورق های گالوانیزه تولید داخل کشور است.

*** ورق گالوانیزه اصفهان چطور تولید می شود؟

آهن و فولاد از جمله موادی هستند که واکنش پذیری بالایی دارند و در مجاورت هوا اکسید می شوند. همین امر صنعت گران را بر آن داشت تا با پیدا کردن راه حلی، از اکسید شدن این ورق ها جلوگیری کنند. گالوانیزاسیون یکی از روش های مقرون به صرفه ای بود که امروزه نیز به طور گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است. گالوانیزاسیون به عملیاتی گفته می شود که در طی آن ورق روغنی (ورق سرد) برای جلوگیری از زنگ زدن، با فلز روی پوشش دهی می شود. این روش برای اولین بار توسط یک شیمی دان فرانسوی به کار گرفته شد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

*** پنج مورد از مزایای ورق گالوانیزه اصفهان

 • گالوانیزاسیون در مقایسه با سایر روش های جلوگیری از خوردگی، به هزینه کمتری نیاز دارد.
 • ورق گالوانیزه اصفهان، طول عمر بالایی در محیط های خورنده دارند.
 • این ورق مقاومت بالایی در برابر سایش، خراش و خوردگی دارد.
 • گالوانیزاسیون قادر به پوشش دهی تمام قسمت های ورق و در نتیجه محافظت کامل از ورق است.
 • بازرسی ورق گالوانیزه اصفهان آسان است و در اغلب موارد می توان با چشم غیر مسلح آن را بازرسی کرد.

*** دو مورد از معایب ورق گالوانیزه اصفهان

 • عملیات جوشکاری ورق گالوانیزه اصفهان به دلیل ایجاد بخارهای سمی، خطرناک و پیچیده است.
 • عملیات گالوانیزاسیون به ترکیب شیمیایی ورق حساسیت بالایی نشان می دهد. به عنوان مثال مقدار فسفر و سیلیکون موجود در فولاد، ظاهر و ضخامت پوشش را تحت تاثیر قرار می دهند.

*** گالوانیزه کردن به چه روش هایی انجام می شود؟

ورق گالوانیزه اصفهان به روش های مختلفی مانند غوطه وری گرم، غوطه وری سرد، پوشش دهی مکانیکی، اسپری کردن و رنگ کردن تولید می شود. برای محیط های اسیدی عموما گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم و برای محیط های مرطوب گالوانیزاسیون به روش غوطه وری سرد مناسب تر است. در ادامه به توضیح هر کدام از این روش ها می پردازیم.

*** غوطه وری گرم

این روش که به آن گالوانیزاسیون تر هم گفته می شود، قدیمی ترین و مرسوم ترین روش در جهان است. در این روش از تولید ورق گالوانیزه اصفهان، ورق سرد را در روی مذاب غوطه ور می کنند. مراحل این روش به صورت زیر است.

 • چربی گیری ورق سرد به منظور پاک کردن سطح آن از رنگ، روغن، گریس و ترکیبات آلی دیگر
 • اسید شویی ورق به منظور زدودن زنگ، پوسته و سایر اکسیدهای فلزی
 • آماده سازی سطح فولاد برای واکنش با مذاب روی به وسیله غوطه وری ورق در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی
 • غوطه ور کردن ورق در روی مذاب با دمایی در حدود ۵۰۰ درجه سانتی گراد
 • خارج کردن ورق و خنک کردن آن در آب یا محلول دی کرومات سدیم

این روش از تولید ورق گالوانیزه اصفهان خود به دو دسته تقسیم می شود که شامل غوطه وری گرم مداوم و غیر مداوم است. در روش مداوم کویل و در روش غیر مداوم ورق بریده شده را داخل حمام قرار می دهند.

*** مزایای غوطه وری گرم

 • در این روش امکان تولید چند ورق به طور هم زمان وجود دارد.
 • این روش تولید ورق گالوانیزه اصفهان به نیروی انسانی کمی نیاز دارد.
 • پوشش دهی با فلز روی هزینه کمی دارد.
 • این روش سرعت بالایی دارد و بعد از سرد شدن ورق، می توان از آن استفاده کرد.
 • ورق تولید شده از یکنواختی سطح بالایی برخوردار است.
 • ضخامت پوشش روی را می توان با دمش هوا کنترل کرد.

*** غوطه وری سرد

این روش تولید ورق گالوانیزه اصفهان به گالوانیزاسیون الکتریکی هم معروف است و فلز روی به روش آبکاری الکتریکی روی ورق پوشش دهی می شود. در این روش از انواع الکترولیت های اسیدی و قلیایی می توان استفاده کرد و با الکترولیز نمک های فلز روی در محلول آبی می توان ورق را پوشش دهی کرد.

*** مزایای غوطه وری سرد

 • در این روش از تولید ورق گالوانیزه اصفهان ضخامت کمتری از روی نسبت به روش غوطه وری گرم مورد نیاز است.
 • در این روش پوشش رسوب داده شده نسبت به روش غوطه وری گرم براق تر و صاف تر است.
 • پوشش حاصل از غوطه وری سرد راحت تر رنگ آمیزی می شود.

*** پوشش دهی مکانیکی

از این روش برای پوشش دهی قطعاتی با اندازه ۳۰۰ – ۲۰۰ میلی متر و وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم استفاده می شود. در پوشش دهی مکانیکی ورق گالوانیزه اصفهان از طریق غوطه ور شدن در ترکیبی از پودر فلز روی و ذرات شیشه گالوانیزه می شود.

*** اسپری کردن

در این روش ابتدا پودر فلز روی به داخل یک تفنگ تغذیه شده و پس از حرارت دهی و ذوب، بر روی ورق اسپری می شود. به منظور پاشش روی مذاب با سرعت مطلوب، از هوای کمپرس شده و یا گازهای حاصل از احتراق استفاده می شود.

*** رنگ کردن

در این روش از ساخت ورق گالوانیزه اصفهان ابتدا سطح ورق با سنگ ساییده شده و سپس فلز روی به روش پاشش و یا از طریق فرچه رنگ، روی سطح را می پوشاند. در این روش لایه فیلم تشکیل شده دارای ۹۵ – ۹۲ درصد روی است.

*** مشخصات ورق گالوانیزه اصفهان

ورق گالوانیزه اصفهان به صورت رول و فابریک تولید می شود. ضخامت ورق گالوانیزه ۶ متری، ۶ – ۰٫۱۸ میلی متر و عرض آن ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. متداول ترین آن نیز ورق گالوانیزه ۳ میل است. این رول ها بسته به ضخامت شان وزنی معادل ۷ – ۵ تن دارند. ابعاد ورق های فابریک نیز ۲۰۰۰*۱۰۰۰ و ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر مربع است. میزان پوشش روی بر روی این ورق ها ۳۵۰ – ۱۰۰ گرم بر متر مربع است. هر چه جرم پوشش روی بیشتر باشد، کیفیت پوشش بهتر خواهد بود. به عبارتی هر چه میزان پوشش روی در واحد سطح ورق بیشتر باشد، میزان محافظت از خوردگی هم بیشتر خواهد شد.

*** پارامترهای موثر بر ضخامت پوشش ورق گالوانیزه اصفهان

 • ترکیب شیمیایی فولاد
 • کار سرد انجام شده روی فولاد قبل از گالوانیزاسیون
 • زمان غوطه وری ورق در حمام
 • سرعت خارج کردن ورق از حمام
 • سرعت سرمایش ورق

*** کروماته کردن ورق گالوانیزه اصفهان

سطح این ورق ها بعد از پوشش دهی ظاهر خوبی دارد. اما کیفیت سطحی این پوشش در معرض درجه حرارت بالا، رطوبت و آب به سرعت افت کرده و به وسیله لایه ضخیمی از هیدروکسید روی پوشیده می شود. این لایه سفید رنگ که اصطلاحا سفیدک نام دارد، سطح ظاهری ورق را خراب کرده و از ارزش آن می کاهد. برای جلوگیری از این امر، ورق را کروماته می کنند. به این صورت که ورق را در اسید کرومیک رقیق یا محلول بی کرومات سدیم غوطه ور می کنند. به این ترتیب لایه متراکمی بر روی ورق ایجاد می شود که در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد و از تشکیل سفیدک تا مدت زمان قابل قبولی جلوگیری می کند.

*** انواع ورق گالوانیزه اصفهان

این ورق ها از نظر شکل گیری کریستال های گالوانیزه و بسته به سرعت سرمایش ورق و مقدار روی در سه دسته بدون گل، گل ریز و گل درشت طبقه بندی می شوند. این گل ها به واسطه وجود ناخالصی در روی مذاب به هنگام کریستالیزه شدن بر روی ورق سرد ایجاد می شوند و با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند. هر چه مقدار این گل ها کمتر باشد، ورق گالوانیزه اصفهان از کیفیت بالاتری برخوردار است.

*** کاربرد ورق گالوانیزه اصفهان

از این ورق ها به واسطه مزایای زیاد و قیمت مناسبی که دارند، بسیار استفاده می شود. ساخت کانال های کولر، لوازم خانگی، بشکه ها، تابلوهای تبلیغاتی،دودکش ها، مخازن و لوله ها از جمله موارد مصرف این ورق ها هستند. ورق رنگی گالوانیزه و ورق گالوانیزه شیروانی نیز از جمله محصولات تولید شده به روش گالوانیزاسیون هستند که از آن ها در شیروانی ساختمان های مناطق مرطوب به وفور استفاده می شود.

*** قیمت ورق گالوانیزه اصفهان

قیمت این محصول مانند دیگر آهن آلات به نوسانات ارزی وابسته است و به همین ترتیب نمودار قیمت ورق گالوانیزه اصفهان ثابت نیست. از طرف دیگر میزان تقاضا برای این ورق بالا است و در صورتی که به میزان کافی عرضه نشود، افزایش قیمت این ورق ها را شاهد خواهیم بود. قیمت مواد اولیه، وقایع سیاسی و اقتصادی و قیمت فولاد در بازارهای جهانی از دیگر فاکتورهای موثر بر قیمت ورق گالوانیزه هستند. برای اطلاع از قیمت روز ورق گالوانیزه می توانید به جداول قیمتی آرتان پرس مراجعه کنید.

*** استانداردهای ورق گالوانیزه اصفهان

استاندارد اروپایی EN 2004:10327 : مصارف شکل دهی و کششی

استاندارد اروپایی EN 2004:10326 : مصارف ساختمانی

استاندارد اروپایی EN 2000:10292 : مصارف شکل پذیری با استحکام بالا

*** ورق گالوانیزه رنگی اصفهان

این ورق، ورق سردی است که در ابتدا با فلز روی و سپس با رنگ پوشش دهی شده است. از کاربردهای عمده این ورق ها می توان به شیروانی خانه ها اشاره کرد که دارای طرح های متنوعی هستند. عمر ورق های گالوانیزه اصفهان ۳۰ – ۲۰ سال است. اما اگر در محیط های مرطوب نباشند، بیشتر هم عمر می کنند. رنگ کردن ورق های گالوانیزه طول عمر و به عبارتی مقاومت به خوردگی آن ها را افزایش می دهد. نکته حائز اهمیت این است که قبل از رنگ آمیزی باید سطح ورق تمیز، خشک و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی 

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.