فرصت طلایی ایران برای فروش نفت - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

فرصت طلایی ایران برای فروش نفت

شناسه : 41600 ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
بازار نفت ایران توانسته در روزهای اخیر رکورد جدیدی را به ثبت برساند.درست است که به دلایل امنیتی و سیاسی رقم فروش نفت ایران اعلام نمی شود.اما رویترز عملا تایید کرده است که ایران رکورد فروش نفت خود را در دوران تحریم شکسته است.ایران در مسیر فروش نفت چالش ها و فرصت های زیادی را دارد که باید برای آنها آماده باشد.
فرصت طلایی ایران برای فروش نفت
پ
پ

بازار نفت ایران روزهای خوبی را تجربه می کند و عملا شاهد رشد قیمت ها در کنار رشد خرید و تقاضای نفت ایران هسیتم. یکی از مزایای رقابتی نفت ایران سبک بودن آن است که برای بسیاری از کارخانجات و صنایع اروپایی و چینی مقرون به صرفه بوده و عملا با کم رنگ شدن تحریم ها اقبال برای خرید نفت ایران و جایگزینی آن در سبد صنعت کشورهای صنعتی تسریع شده است. در ادامه به آخرین وضعیت بازار نفت اشاراتی خواهیم داشت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رکورد جدید ایران در فروش نفت

ایران در روزهای گشته به رکورد خوبی در فروش محصولات نفتی دست یافته است. زنگنه وزیر نفت دولت روحانی اعلام کرده است که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه وی ، “به زباله دان تاریخ پیوستند ، اما ما زنده مانده ایم و با امید بیشتر برای ساخت کشور کار می کنم.”بسیاری از تحلیلگران این جمله را در شرایطی به وزیر نفت ایران اطلاق کرده اند که ایران توانسته است رکورد جدیدی را در فروش نفت برای خود ثبت نماید”. زنگنه در پایان صحبت های خود از رکورد شکنی سنگین ایران با وجود همه ی تحریم ها سخن به میان آورده و گفته است که “ما بالاترین رکورد صادرات در تاریخ صنعت نفت در دوره تحریم را ثبت کردیم.”

*** تغییر بازی های سیاسی حوزه ی نفت

ترامپ توافق هسته ای ایران را در سال ۲۰۱۸ کنار گذاشته و بخش انرژی و بانکی ایران را تحریم کرد. تخمین زده می شود که ایران کمتر از ۳۰۰۰۰۰ بشکه نفت در روز صادر کند (در هر بشکه در روز) در حال که در سال ۲۰۱۸ اوج ۲٫۸ میلیون بشکه در روز را برای خود ثبت کرده بود و عملا فروش نفت ایران یکدهم شده بود.

*** تمایل بایدن به بازگشت به برجام عامل رشد فروش نفت

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که اگر ایران دقیقاً با توافق هسته ای همراستا شود و عملا سطح غنی سازی خود را به حالت برجام برگرداند آمریکا نیز به برجام باز خواهد گشت و این موضوع تکانه ای بود که بازار نفت ایران با خریدارانی همراه شود.چرا که پیش بینی بازارهای جهانی بر این است که ایران به توافق هسته ای برجام احتیاج دارد و قطعا در این راستا حرکت خواهد کرد.

*** شروع کشمکش های سیاسی و تهدید فروش نفت

اما بعد از کشمکش های سیاسی و رایزنی های پنهان میان دو کشور مسئله همچنان پابرجاست و کسی برای قدم اول پا پیش نمی گذارد، دو نفر از نامزدهای برجسته امنیت ملی بایدن روز سه شنبه ی هفته ی گذشته گفتند که آمریکا تا تصمیم گیری برای پیوستن مجدد به معادله فاصله دارد.

ایران در سالهای اخیر صادرات فرآورده های نفتی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است ، محصولات نفتی مانند نفت خام تحت تحریم های آمریکا قرار می گیرد و این موضوع به شدت بر اقتصاد نفت محور ایران تاثیر گذاشته است. عملا با کاهش یکدهمی فروش نفت ایران قیمت دلار در بازار آزاد ایران ده برابر شد.

*** ایران برای فروش نفت چالشی  ندارد

برخلاف نفت خام ، که خرید نهایی یک پالایشگاه است ، سایر محصولات می توانند به هزاران خرید مقیاس کوچک صنعتی یا مسکونی راه پیدا کنند و ردیابی آنها را دشوار کنند. لذا ایران راه های فراوانی برای دور زدن تحریم های نفتی آمریکا داشت و تواسنت از این فرصت ها به خوبی استفاده کند.

*** بازار نفت و انرژی در تضاد با کامودیتی ها

با وجود اینکه ایران در بخش نفت یکه تازی می کند و خریداران بزرگ و عمده ای برای نفت ایران صف کشیده اند اما بازارهای صنعتی و کامودیتی ها با یک افت مقطعی به دلیل مشخص نبودن حجم خرید چینی ها بعد از اتمام تعطیلات سال نو مواجه شده است. علیرغم رشد چشم‌گیر قیمتی و سقف شکنی‌های کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی به ویژه مس و نفت، شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها در پایان معاملات دو روز انتهای هفته بازارهای جهانی بودیم. این امر بر بازار سهام داخلی سایه افکند و سرخ‌پوشی سهام کامودیتی محور را دوچندان کرد. یکی از دلایل افت شاخص بورس انرژی و فولاد در روز گذشته نیز همین موضوع برآورد شده است.لازم به توضیح است که به دلیل شیوه گذاری قیمت فولاد در بورس کالا قیمت ها بر مبنای قیمت جهانی محاسبه می شوند.

*** لزوم توجه به بازار نفت رقبا

در بورس انرژی و بورس کالا قیمت ها بر مبنای قیمت های جهانی مبادله می شود.لذا تحلیل گران این بازارها باید به سایر بازارهای انرژی و فلزی سایر کشورها توجه ویژه ای داشته باشند.لذا بد نیست بخش انرژی را در سالی که گذشت مورد ارزیابی قرار دهیم. در سال ۲۰۲۰ GDP خاورمیانه و آفریقای شمالی ۵ درصد کاهش یافت. تبعات شیوع کرونا با کاهش شدید قیمت و تقاضای نفت، افزایش یافته است. این کاهش، به رشد کند منطقه و افت درآمد سرانه که پیش از همه گیری رخ داده بود، افزوده است. لذا اقتصاد کشورهای نفت خیر در سال گذشته به واسطه ی پاندمی کرونا به شدت ضربه خورده که انتظار می رود این کاهش رشد اقتصادی در سال جاری جبران شود.

*** پیش شرط های رشد فروش نفت ایران

در صورتی که رشد اقتصادی کشورهای نفت خیر منطقه رو به رشد ارزیابی شود و ایران مسیر برجام را به صورت منطقی پشت سر بگذارد می تواند به رشد اقتصادی خوبی برسد و عملا شاهد تغییر فاکتورهای اقتصادی در ایران باشیم. بازار نفت ایران به شدت از سایر بازارهای انرژی منطقه تاثیر می پذیرد. انتظار می رود با کنترل همه گیری و کاهش محدودیتهای قرنطینه ای و افزایش تقاضای جهانی نفت رشد سال ۲۰۲۱ به متوسط ۲.۱ درصد بهبود یابد. با این وجود، انتظار می رود که همه گیری، صدمات اقتصادی پایداری در منطقه ایجاد کند و رشد بالقوه را کاهش دهد.

*** ارزیابی اقتصاد کشورهای نفت خیر منطقه

اما فاکتورهایی وجود دارد که می تواند وضعیت اقتصادهای نفت خیز خاورمیانه رو با مشکلات بزرگتری رو به رو کند برای مثال شیوع مجدد کرونا، اختلالات بیشتر مربوط به تنش های ژئوپلیتیکی و بی ثباتی سیاسی، فشار نزولی وارد بر قیمت نفت را افزایش داده و فشار مازاد بر تراز پرداخت ها از ریسک های مهم این چشم انداز است. در چنین شرایطی حتی خریدهای سنگین قیمت واکسن های کرونای آمریکایی برای کشورهای عربی حوزه ی خلیج فارس نمی تواند پیامدهای ثبت اقتصادی را به همراه داشته باشد.

*** رشد اقتصادی ایران در گرو فروش نفت

بدون تعارف باید اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در شرایط فعلی نه از محل فروش فراوده های غیرنفتی و کانی و فولاد انجام خواهد شد.بلکه بعد از هزینه های سنگین سیاسی برای اقتصاد ایران در دوران ترامپ ایران به شدن نیاز به فروش نفت خود دارد. رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ حدود منفی ۳.۷ درصد برآورد شده و انتظار می رود در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب به یک و نیم درصد و یک و هفت دهم درصد برسد.

*** راه دراز برجام برای اقتصاد ایران

مسیر برجام اما طبق پیش بینی های خوشبینانه ی تحلیلگران سیاسی جلو نمی رود. آخر هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا بودیم. این امر تا حدودی بر خوش‌بینی‌ها نسبت به آینده برجام سایه افکند و سهام دو گروه بانکی و خودرویی را تحت شعاع قرار داد، به طوری که شاهد صف فروش‌های سنگین در نمادهای این دو گروه بودیم. از آنجایی که سهم های نفتی و خودرویی به هم وابستگی ذاتی دارند.از نظر بنیادی سهم های نفتی ایران دچار تزلزل برای ثبت خرید متقاضیان شدند و عملا این تنش ها بازتاب داخلی در بورس انرژی ایران داشت.ولی فعلا در میزان فروش نفت ایران به کشورهای متقاضی خللی ایجاد نشده است.

*** توجه ایران به بازارهای انرژی چین

ایران باید در شرایط فعلی برای فروش نفت خود به چین برنامه ریزی مدونی را در نظر داشته باشد.چرا که چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و واهمه ای از تحریم های انرژی ایالت متحده ندارد. بررسی آمارهای تجارت خارجی ایران با کشورهای مختلف دنیا حکایت از آن دارد که تعاملات تجاری ایران و چین رو به رشد بوده و صادرات نفتی ۹۰ درصد و صادرات غیرنفتی ۳۹ درصد در سامبر ۲۰۲۰ افزایش یافته و چین، خرید نفت از ایران را سرعت بخشیده است.

*** امید به جبران کسری بودجه از مسیر نفت

تداوم این روند می تواند به جبران کسری تجاری دولت کمک کند تا دولت به روش های دیگری برای جبران این موضوع متوسل نشود. پیش تر دلت اوراق قرضه دولتی را در بورس ارائه کرده بود و باعث به هم ریختگی ساختار معاملاتی در برخی از سهم های بورس شده بود.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.