مخاطرات سرمایه گذاری بیت کوین در شرایط فعلی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

مخاطرات سرمایه گذاری بیت کوین در شرایط فعلی

شناسه : 41864 ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
ممکن است ارزهای دیجیتال همانند موسسات غیرمجاز به چالشی برای اقتصاد ایران تبدیل شوند و بانک مرکزی اگرچه اکنون کنار گود ایستاده و تماشا می کند اما با بزرگتر شدن چالش و درگیر شدن میلیونها ایرانی با یک تکلیف قانونی به مرکز گود پرتاب شده و میدان دار این عرصه خواهد شد
مخاطرات سرمایه گذاری بیت کوین در شرایط فعلی
پ
پ

بازار بیت کوین در ایران تبدیل به یک استراتژی سیاه و سفید در بین مردم، تحلیلگران و سیاستگذاران اقتصادی تبدیل شده و عملا نمی توان خط مشی مشخصی از سوددهی و چشم انداز آتی این ارز متصور شد. متاسفانه بازارهای مالی و اقتصاد ایران تخصص و مهارت بالایی در خصوص فرصت سوزی و سرمایه گذاری بر اساس آخرین روندهای بازار دارند. در این خصوص نوسانات و اخبار مربوط به بیت کوین را مورد بررسی قرار می دهیم.

*** فراز و نشیب های قیمت بیت کوین

روزهای گذشته بیت کوین فراز و نشیب های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته و کار به جایی رسید که در روزهای گذشته به طور میانگین ۱۵ درصد از ارزش بیت کوین ریخت و این بازار را برای تازه واردان تبیل به یک ریسک بزرگ کرد.البته تجربه ی معاملاتی بیت کوین نشان داده است که این ریزش ها تا حد زیادی طبیعی است.چرا که ماهیت ارزندگی رمزارزها در جهان فعلا بر مناسبات سیاسی و تقابل یا حمایت دولت ها در خصوص این ارزهاست.لذا همچنان این نوسانات در این بازار امر طبیعی محسوب می شود.

*** نابسامانی بازارهای مالی، عامل جذابیت بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین در روزهای سرخ پوشی بورس و سیاه پوشی دلار و طلا در حالی رونق گرفته که آن روز زیاد دور نیست شاهد شرایطی باشیم که در جزئی ترین معاملات یک خرد فروشی شاهد رد و بل بیت کوین باشیم.این دقیقا چشم انداز واقع بینانه ای از صنعت ارزهای دیجیتال هست.همانطور که پول فیزیکی از تمامی بازارها رخت بست.قطعا بیت کوین هم در این زمینه موفق عمل خواهد کرد.

اما در این میان دولت و در راس آن بانک مرکزی هنوز اعلام می کنند خرید و فروش بیت کوین غیرقانونی است. این رویکرد صحیحی نیست چرا که نمی توان مردم را محدود کرد و با توجه به سرمایه ی هنگفتی که در این زمینه در ایران صورت گرفته و از طرف مزارع بزرگ بیت کوین که راه اندازی شده عملا نمی توان جلوی این جریان را با اقدامات دستوری گرفت. لذا پیشنهاد ما این است که دولت و سیاستگذاران راهکارهای منطقی در خصوص ارزهای دیجیتال را در پیش بگیرند که بتواند به شکوفایی و رشد اقتصاد در جنیه های خرد و کلان کمک کند.

*** هشدار رئیس کل بانک مرکزی در خصوص معاملات بیت کوین

اخیرا رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خرید و فروش و معاملات بیت کوین اعلام کرده است که به زودی برای بیت کوین صرافی‌هایی مشخص می‌کنیم که فقط برای مبادلات تجاری بتوان از آن استفاده کرد؛این موضوع بعد از نشر در خبرگزاری ها واکنش های جدی را به همراه داشت و عده ای این موضوع را مصداق واقعی انحصار دانستد و بیان کردند که بانک مرکزی موظف است که در حوزه فناوری های مالی رفع انحصار کند؛ ولی صحبت های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه به چند صرافی مجوز می دهیم، این دغدغه را ایجاد کرده که همه صرافی ها اجازه ندارند ولی برخی اجازه دارند که این نوعی رانت و انحصار است.متاسفانه در این روزها جریانات رانتی و سیاست های دستوری کم در این دولت دیده نشده و احتمال رخداد چنین تصمیم هایی دور از انتظار نیست.

*** مجوزهای معاملات بیت کوین در دستان دولتی ها

اما بد نیست به مجوزهایی که در خصوص ارزهای دیجیتال در ایران ارائه شده است نیز بررسی داشته باشیم. تعداد این مجوزها نسبت به تعداد واقعی استخراج کنندگان بسیار ناچیز است و این نشان می دهد که کنترل این بازار به سادگی برنامه ریزی های کاغذی نیست. مجوزهایی که تاکنون برای استخراج صادر شده، هزار مجوز است که به هیچ شرکت یا کسب و کار خصوصی داده نشده، بلکه تماما به کسب و کارهایی داده شده که مالکان آن کارمندان دولت و سازمان های دولتی بودند.عملا خصوصی ها و حقیقی ها در دریافت مجوز ها دخیل نبودند و این خود یک موضوع ضعف دیگر در سیاستگذاری فناوری در بخش رمز ارزهاست که تعادل را در عرضه و زنجیره ی ارزش این ارز دیجیتال به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

***یک بام و دو هوای سیاستگذاران بیت کوین

متاسفانه مشکل در خصوص رمز ارزها به انحصار و رانت و مجوز ختم نمی شود.دیدگاه های مختلف سیاستگذارن و فعالان در این زمینه جای بحث دارد.موضوعات به مسائل بنیادی رمز ارزها بر می گردد.عده ای هنوز این ارزها را وسیله ای برای هدر رفت منابع مالی می دانند و اعتقاد آن ها بر این است که این ارزها هیچ تضمینی برای سوددهی و بازگشت سرمایه برای کشور ندارند.

در حالی که خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای مجازی طی ماه‌های اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده حالا مرکز ملی فضای مجازی هشدار داده که رمزارزهایی مثل بیت‌کوین از پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند. این مرکز تاکید کرده که تصمیمی برای اعطای مجوزی در این خصوص به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌‌کوین در کشور گرفته نشده است.

*** ارزیابی توزیع جغرافیایی بیت کوین

از نظر توزیع جغرافیایی مناطقی که بیت کوین در ایران بیشترین احتمال و توزیع تولید را دار می تواند به مکان هایی اشاره کرد که برق سه فاز با جریان بالا دارد.این یعنی معدنی ها و صنعتی ها کاندیدهای بزرگ تولید رمز ارزها در ایران هستند. در حال حاضر تولید بیت‌کوین در کارگاه‌های صنعتی در نقاط مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود. با توجه به عرضه انواع رمزارزها در فضای مجازی و مواجه شدن بسیاری از افراد با تبعات منفی و مشکلات متعدد به‌وجودآمده در این زمینه، مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نوع شبه‌دارایی‌ها از هیچ‌گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و علاوه برآن به‌طور دائم دچار نوسانات قیمتی خارج از مناسبات اقتصادی متعارف شده و بیم از دست رفتن ثروت و دارایی خریداران همواره وجود دارد.

*** مخالفت کشورها با سیاست های رمز ارزها

بسیاری از کشورها مانع اجرایی شدن رمزارزها نظیر بیت کوین در کشورشان شده اند؛ چراکه این نوع پول می‌تواند منتج به ضرری باشد که پس از مدتی شهروندان آنها ممکن است متحمل شوند و یا اینکه چون رمزارزها دیگر تعلقی به یک منطقه و جغرافیا ندارند، می‌توانند تهدید بزرگی برای مجهز کردن تروریست‌ها، مافیاهای قاچاق انسان و مواد مخدر و فعالان در حوزه پولشویی شوند، زیرا رمزارزها می‌توانند فضای امنی را برای زیست تروریست‌ها و جنایتکاران به وجود آورد.

*** عدم آمادگی اقتصاد ایران برای پذیرش ارزهای دیجیتال

متاسفانه اقتصاد ایران در شرایط گذار قرار دارد و نمی توان مشخص کرد که زیرساخت اصلی اقتصاد ایران بر چه مبنایی استوار خواهد شد. در چنین شرایطی از حق نگذریم سرمایه‌گذاری روی رمزارزهایی نظیر بیت کوین، اتریوم، ریپل و لایت کوین هم داخل کشور ما واقعا در شرایط غیر پایدار فعلی که مردم در فقر سواد رسانه ای و فقر سواد اقتصادی مرتبط با رمزارزها هستند می‌تواند بسیار خطرناک باشد. افت شدید قیمت بیت کوین طی هفته های گذشته و همچنین عدم ثبات قیمت ریال نسبت به دلار از فاکتورهای مهم خرید و فروش هوشمندانه رمزارزهاست

*** تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت‌کوین

درحالی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده رمزارزهایی که به صورت رسمی استخراج شده‌اند می‌توانند در واردات استفاده شوند که آمارها نشان می‌دهد، حجم بالای رمزارزهای موجود به صورت غیررسمی در بازار معامله می‌شوند. محل اصلی تأمین ارز دیجیتال، صرافی‌های خارجی هستند که در واقع هرچقدر تقاضای ارزهای دیجیتال در ایران بالاتر برود خروج ارز از کشور بیشتر خواهد شد. عدم وضع قوانین برای رمز ارزها در ایران موجب شده است تا با رشد بالای قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آمار فعالان این بازار در ایران از حدود ۱۰۰ هزار نفر در دوسال گذشته به بیش از یک میلیون نفر در سال جاری برسد.

*** احتمال تجربه ی تلخ شرکت های هرمی در معاملات بیت کوین

ممکن است ارزهای دیجیتال همانند موسسات غیرمجاز به چالشی برای اقتصاد ایران تبدیل شوند و بانک مرکزی اگرچه اکنون کنار گود ایستاده و تماشا می کند اما با بزرگتر شدن چالش و درگیر شدن میلیونها ایرانی با یک تکلیف قانونی به مرکز گود پرتاب شده و میدان دار این عرصه خواهد شد. مرکز ملی فضای مجازی که دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی محسوب می‌شود تاکید کرده که تصمیمی برای اعطای مجوزی در این خصوص به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌‌کوین در کشور گرفته نشده است. هشدار مرکز ملی فضای مجازی در حالی منتشر شده که در حال حاضر تولید بیت‌کوین در کارگاه‌های صنعتی در نقاط مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود.

*** احتیاط در ورود به معاملات بیت کوین

پیشنهاد ما برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار بیت کوین را دادند مطالعه است. به هیچ عنوان نباید سرمایه را در بازی که قواعد آن را نمی دانیم وارد کنیم. این یک اشتباه استراتژیک است که مردم خیلی دیر متوجه ی مضرات و ریسک های این بازی می شوند. حضور بازیگران و عوامل فعال ناشناخته و غیرقابل‌ شناسایی در بازار خرید و فروش این نوع شبه‌دارایی‌های فاقد پشتوانه، موجب شده که این فضای خرید و فروش بسیار غیرقابل اعتماد شده و قدرت هرگونه پیگیری برای جبران زیان‌های احتمالی و ارائه اسناد و ادله، از نهادهای حمایتی و صیانتی مرتبط با حفظ حقوق مردم سلب شده است.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.