دلار و چالش های صنعت فولاد در ایران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل بازار فولاد:

دلار و چالش های صنعت فولاد در ایران

شناسه : 42095 ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
بازار فولاد داخلی در آستانه ی ورود به قرن جدید با چالش هایی رو به رو است که در پنجاه سال گذشته تکرار شده اند و عملا به یک رفتار اشتباه در صنعت فولاد ایران بدل گردیده اند. دلاریزه شدن بازار فولاد و ضعف در تولید محصول نهایی و ایجاد التهاب در بازار های داخلی به بهانه ی صادرات تنها بخشی از این چالش ها محسوب می شود.
دلار و چالش های صنعت فولاد در ایران
پ
پ

صنعت فولاد ایران در آستانه ی ورود به قرن جدید با چالش هایی رو به رو است که بغضا بخشی از آن را در پنجاه سال گذشته می توان مشاهده کرد و عملا تغییری در ساختار اقتصاد صنعت فولاد ایجاد نشده است.تنها چیزی که تغییر کرده حجم تولید و فرآوری محصولات فولادی بوده که این موضوع به یمن رشد تکنولوژی صورت پذیرفته است. در همین راستا برخی از صاحب نظران تحلیل هایی را ارائه کرده اند. صحبت بر سر موانع صادراتی فولاد است و اعتراضات فولادسازان در حال حاضر عمدتا روی محدودیت هایی است که به نوعی برای صادرات مشکل ایجاد کرده است. لذا در این یادداشت به چالش های صنعت فولاد که باید سریعا مورد بررسی قرار بگیرند خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ارتباط اوضاع فولاد داخلی با روند صادرات

رونق تولید داخلی و فاکتورهای اقتصاد مقاومتی ارتباط نزدیکی با مسائل مروبط به صادرات فولاد و فروش و تجارت بین الملل دارد. رونق تولید داخلی همانگونه که رهبر معظم انقلاب بر روی آن تاکید دارند؛ باعث غرور و خوشحالی تمام ایرانی ها بوده و هست . اما متاسفانه موضوع صادرات فولاد در ایران خط مشی مشخصی ندارد. موقعی که نرخ ارز بالا می رود بازار داخلی به بهانه ی صادرات نابود می شود و التهابات به سمت بازار داخلی هجمه وارد می کنند.اما زمانی که افق های اقتصاد جهانی روشن تر می شوند شاهد از دست دادن فرصت های سرمایه گذاری بین الملل در بخش فولاد هستیم.

 

*** ارزیابی رویکردهای سیاستگذاری فولاد صادراتی

مشکل بزرگی بر سر راه صادرات فولاد و سیاستگذاری در خصوص تجارت بین الملل صنعتی و به خصوص بخش فولاد وجود دارد. حالا در این میان یک نکته نباید فراموش شود؛ که نرخ ارز این روزها واقعی نیست و علت افزایش افسارگسیخته آن تحریم های ظالمانه امریکا بوده است . البته نباید نادیده گرفته شود که دولت عمدا نرخ ارز را دستکاری کرد تا بتواند کاهش نرخ فروش نفت خود را به نوعی جبران کند.سوالی که مطرح می شود این است که چرا تولیدکنندگان اصرار دارند، کالای صادراتی را با همان نرخ دلاری به مردم و مصرف کننده داخلی بفروشند ؟ پاسخ واضح است. التهابات نرخ ارز باعث شده تا چشم انداز سوددهی تولیدکنندگان تغییر کند و عملا شاهد این موضوع هستیم که خریدار داخلی در بیشترین فشار ممکن از سمت زنجیره ی تولید فولاد قرار گرفته است.

 

*** چالش قیمت گذاری دستوری در صنعت فولاد

اصل اعتراض اینها این است که چرا نرخ شمشی که فولاد سازان می توانند در بازارهای صادراتی این روزها تنی ۵۵۰ الی ۵۶۰ دلار به فروش برسانند در بازارهای داخلی باید ارزان تر بفروشند ؟ این موضوع مسئله ای است که یک دستور و یک اجبار برای خریدار و بعضا تولیدکننده ی میانی محسوب می شود و شاید به جرات همین مسئله ی ساده چهار ماه بازار فولاد ایران را به خود مشغول کرده و تا کنون پاسخی برای این چالش ارائه نشده است.

 

*** چالش دلاریزه شده بازار صنعت فولاد داخلی

چرا باید هزینه های بخش فولاد دلاری محاسبه شود ولی درآمدها ریالی به دست آید؟ مگر برای کدام کارگر یا مسئول حقوق دلاری در نظر گرفته شده است که این معادلات دلاری در بازار فولاد جولان می دهند؟ هر زمانی که شما حقوق و دستمزد کارگر را دلاری پرداخت کردید؛ هر زمانی که شما نرخ انرژی و مواد اولیه مصرفی خود را دلاری پرداخت کردید؛ هرگاه کل محصول خود را بدون دریافت یک ریال سوبسید تولید کنید و ببرید انرا در بازارهای صادراتی بفروشید؛ آن موقع هیچ ایرادی ندارد که قیمت های داخلی بر حسب دلار تایین شود نه در شرایط فعلی که بازار در بیشینه ی التهاب خود قرار دارد.

 

*** سختگیری های ارزی در مسیر صادرات فولاد

مسیر صادرات فولاد برای تولیدکنندگان کشور، هیچ وقت در هیچ زمانی بسته نبوده . آنچه که گاها می خوانید یا می شنوید؛ یا مربوط می شود به سخت گیری های ارز حاصل از صادرات یا سایر کاغذبازی ها و بوروکراسی های دیگر که در بضاعت اطلاعات بنده نیست و هر چه ساده تر و مسیر هموارتر برای فعالان شریف حوزه تولید بهتر .

 

*** چالش آزادسازی فولاد صادراتی برای فولاد داخلی

که اگر آن بخشی از آزاد سازی صادرات مد نظر برخی از این آقایان این باشد که ممکن است به قیمت کاهش سهمیه عرضه های منظم هفتگی بازار داخلی فولاد کشور تمام شود؛ در اینصورت توجه داشته باشید که مشابه این اتفاق بارها و بارها در کشور تجربه شده است . مجددا باید توجه کرد که خیلی زود دیر می شود؛ یعنی مجددا ممکن است فولادسازان با کم کردن سهمیه های داخلی و غفلت از تامین بازار داخلی، مجذوب حضور در بازارهای صادراتی شده و نتیجه می شود بروز قحطی مصنوعی در بازار داخلی و بروز هیجانات نامتعارف و ایجاد تلاطمات غیر ضروری که به بهای ضرر و زیان فعالان خُرد و افزایش قیمت های افسارگسیخته بازار داخلی تمام خواهد شد .

 

*** چال زیاده خواهی صادراتی ها و آسیب به صنعت فولاد داخلی

می گویند که چرا ما وقتیکه می توانیم در بازارهای صادراتی شمش تولیدی خود را تنی ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار بفروشیم، بیاییم بازار داخلی و انرا به نرخ ریالی با قیمتی به مراتب پایین تر بفروشیم ؟! پاسخم همان دو پاراگراف بالاتر بود که پیش‌تر مکتوب کردیم؛ مضاف بر اینکه یک موضوع دیگر را مجددا مطرح می کنیم که عین واقعیت است.

در حال حاضر محصول نهایی ما مثل میلگرد آجدار تولیدی کارخانجات نوردی ما را در حال حاضر در بازارچه های مرزی کشور بالای ۵۱۰ الی ۵۲۰ دلار به ازای هر تن نمی خرند که اگر می خریدند، شک نکنید کارخانجات فعال در حوزه نورد از سود بیشتر بدشان نمی آمد و بالاتر می فروختند.

 

*** ضعف فولاد صادراتی در تولید محصول نهایی

واقعیت این است که بازار صادراتی محصول نهایی هم ذاتا ضعیف است و هم حوزه نورد در بخش صادرات با رقابت منفی بین خود ضعیف عمل کرده یا می کند . در این که بخش نورد نتوانسته است به چشم اندازهای صادراتی خودنزدیک شود هیج بحثی نیست.چرا که شمش دریافتی نوردکاران بسیار کمتر از میزان برنامه ریزی شده بود و طبیعی بود که در چنین شرایطی عملکرد از میزان برنامه ریزی شده فاصله بگیرد. به هیچ عنوان قصد دفاع از عملکرد ضعیف حوزه نورد در بخش صادرات را نداریم.بلکه هدف این است که استقلال بخش های مختلف فولادی را محترم بشماریم و فروش و معاملات فولاد را وارد مسیر پر پیچ و خم رانت نکنیم.

 

*** چکیده ی چالش های صنعت فولاد داخلی

چکیده ی یادداشت این است بازار فولاد از تصمیمات لحظه ای و بدون برنامه به شدت آسیب دیده است. در شرایط فعلی نیاز به برنامه ریزی مدون در بخش های قیمت گذاری و سیاست های تجارت بین الملل احساس می شود.استقلال بازار داخلی نیز مسئله ای است که باید تحت هر شرایطی توسط مسئولین و سیاستگذاران محترم شمرده شود. ان قسمت از سهم کوچک از تولید انبوه فولاد که به بازار داخلی مربوط می شود؛ باید محفوظ بماند و به هیج عنوان بازیچه ی اقدامات ایذایی نشود. بحث ارزان فروشی محصول نهایی صادراتی حوزه نورد و بطور کلی حوزه تولید میانی را هم لطفا بدون چشم داشت به سهیمه اندک بازار مصرف داخلی؛ لطفا در رینگ صادراتی حل و فصل نمایید.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.