ابهامات بازار میلگرد آجدار در آستانه سال جدید - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

ابهامات بازار میلگرد آجدار در آستانه سال جدید

شناسه : 42098 ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
بازار فولاد ایران در شرایطی ابهام گونه روز های آخر سال را سپری می کند و زمزمه هایی از خیز قیمت ها برای سال آینده از محافل مختلف شنیده می شود
ابهامات بازار میلگرد آجدار در آستانه سال جدید
پ
پ

وضغیت بازارهای فولادی در پایان سال با ابهام در برخی از نرخ های پایانی و خیزهایی برای جهش قیمت ها در سال آتی همراه بوده است.برای مثال قیمت ورق فولادی در بازار داخلی چند ماهی است که متاسفانه به جهت کمبود و نابرابری عرضه و تقاضا و انحصار در تولید، و پیدایش رانت در زنجیره های میانی، همیشه در اوج و اغلب اوقات، حتی در قیاس با نرخ های صادراتی، غیر منصفانه بوده است و یا بازار میلگرد آجدار نوسانات قیمتی سنگینی را تجربه کرده است. این موضوع بهانه ای شد تا ابهامات بازار فولاد در بخش قیمت ها را به تحلیل بپردازیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد ابهامات در بازار میلگرد آجدار

چند وقتی است که رصد های تحلیلگران آرتان پرس از بازار فولاد متوجه بخش میلگرد آجدار است. این محصول در ماه های گذشته تحولات قیمتی سنگینی را پشت سر گذاشته است و هنوز از التهابات آن کاسته نشده است. شرایط این روزهای بازار میلگرد آجدار مجددا نشان از فاصله قیمت درج شده در تابلو رسمی برخی از کارخانجات با نرخ فروش واقعی و پیشنهادی از سوی برخی تجار دارد.

*** شکاف سنگین قیمت رسمی و بازار میلگرد آجدار

پیش تر در خصوص دلایل این اتفاق مفصل بحث شده و فقط به ذکر این نکته اکتفا می کنیم که فاصله نرخ رسمی اعلامی برخی از کارخانجات نوردی با نرخ پیشنهادی بنکدار در خصوص همان کالا، بطور معنی داری زیاد شده است. بطور مثال قیمت کارخانه ۱۲،۵۵۰ تا ۱۲،۶۰۰ تومان با احتساب مالبات ارزش افزوده اعلام کرده در حالیکه بنکدار ۱۲،۲۵۰ تا ۱۲،۳۰۰ همان کالا را فروشنده است . با این وضعیت، بنظر می‌رسد که برخی از نرخ های رسمی، این روزها چندان کاربردی نباشند . پیشنهاد نرخ کاربردی کف بازار امروز این کالا را عمدتا در بازه قیمت حول و حوش ۱۲،۲۵۰ تا ۱۲،۳۵۰ قیمت های رسمی و سوبسیت دار رج شده از سوی دولت تفاوت بیست درصدی دارد.

*** التهابان قیمت در ورق گرم فولادی

موضوع التهابات قیمتی تنها به قیمت میلگرد آجدار ختم نمی شود. انتظار فعالان بازار ورق گرم پر مصرف نازک بار ( عمدتا ضخامت ۲ میل ) با توجه به محتمل شدن حذف تعرفه وارداتی ورق ضخامت زیر ۵ میلیمتر و واردات این کالا؛ ظاهرا در جهت شکسته شدن انحصار و افزایش حجم عرضه های داخلی در جهت اشباع تامین نیاز صنایع زیر مجموعه، در جهت کاهش یا تعدیل نرخ این محصول در بازار داخلی دیده می شود.

*** استقبال سرد از ورق گرم فولادی

در هفته‌ای که گذشت، استقبال بسیار سردی از عرضه ورق گرم B محصول کارخانجات متفرقه در بورس کالا صورت گرفت؛ ظاهرا فعالان این بازار منتظر تعیین و تکلیف شنیده های ورق وارداتی هستند. میانگین نرخ دلار نیمایی و نرخ اسکناس دلار صرافی فعلا رقمی حول و حوش ۲۴۵۰۰ تومان است که با توجه به نرخ ورق گرم چین و CIS حول و حوش ۷۲۰ الی ۷۳۰ دلار/تن فوب و با در نظر گرفتن حداقل حدود ۵ درصد مجموع هزینه واردات به نرخی معادل با حدود کیلویی ۱۸،۰۰۰ تا ۱۸،۵۰۰ تومانی، ورق گرم B وارداتی خواهیم رسید که حالا هر چقدر نرخ دلار مطابق با انتظارات فعلی حاکم شده بر جامعه کاهش پیدا کند، این نرخ هم بطور حتم کاهش پیدا خواهد کرد .

*** نقش دلار در ابهامات بخش بازار فولاد

برخی انتظارها در خصوص کاهش نرخ دلار؛ در صورت ادامه گشایش ها در سمت منابع مالی ایران؛ کاهشی تا رقم ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان عنوان شده است، که در اینصورت امکان کاهش قیمت ورق وارداتی تا ۱۵۵۰۰ تا ۱۶۵۰۰ تومانهم وجود خواهد داشت .البته هرگونه افزایش غیرمنتظره نرخ دلار، منجر به ابطال این گمانه زنی ها و بروز وقایعی غیر قابل پیشبینی برای این بازار خواهد شد.

***ارزیابی ابهامات بازار فولاد در بخش مقاطع طویل فولادی

با تکیه بر تجربیات حاصل شده از بازار این کالا، می بایست ابتدا برویم سراغ نرخ صادراتی حوزه نورد در بازارچه های مرزی کشور؛ در واقع کلید اسرار نرخ فولاد داخلی در حوزه مقاطع طویل، در حال حاضر و ظاهرا به نوعی متصل است به نرخ محصول نهایی در بازارچه های مرزی که بنا بر شرایط تحریمی، حداقل تنی ۱۰۰ تا ۱۳۰ دلار پایین تر از نرخ سایر رقبای بازارهای جهانی فروخته میشود .

*** فاصله ی نوردکاران از قیمت های رسمی

متوسط مارجین ناخالص حوزه نورد رقمی حول و حوش ۱۰ درصد است؛ و این مارجین برای نوردکاران فعال در حوزه های صادراتی می تواند در صورت خرید شمش روی نرخ پایه از بورس کالا، این روزها حداکثر تا ۲۰ درصد تعمیم پیدا کند. که در واقع این اختلاف ۱۰ درصدی مربوط می شود به بحث مالیات ارزش افزوده که در حوزه صادرات به نوعی امتیاز مضاعف نوردکار محسوب می شود. و اینگونه است که این المانها در کنار مقاومت نرخ مواد اولیه مثل نرخ آهن اسفنجی یا نرخ قراضه آهن، شرایط تشخیص روند و چشم انداز پیش روی بازار را به مراتب پیچیده تر خواهد کرد که در کنار افزایش نرخ حقوق و دستمزد سالانه و افزایش هزینه ها باید دید نتیجه به چه سمت و سویی خواهد رفت.

*** پیش بینی قیمت ها در بازار فولاد هفته

با توجه به نرخ پایه عرضه روزهای گذشته میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان، بنظر می رسد که به احتمال زیاد؛ نرخ پایه عرضه های چهارشنبه این هفته مقاطع طویل فولادی در بورس کالا همچون هفته گذشته بر اساس ضریب ۱۰۰ درصدی میانگین نرخ معاملاتی هفته گذشته؛ و برای میلگرد آجدار، یعنی همین رقم ۱۱،۲۰۴ تومان یا حول همین عدد تعیین شده باشد؛ و همچنین به عنوان نتیجه دوم، می توان حدس زد ‌که به احتمال زیاد نرخ پایه عرضه شمش هم، برای روز سه‌شنبه رقمی حول و حوش ۱۰،۴۷۰ تومان باشد. البته قطعیت ندارد ولی به گمان به احتمال زیاد همینطور باشد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.