رفتار شناسی معاملات یکساله نفت جهانی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رفتار شناسی معاملات یکساله نفت جهانی

شناسه : 42534 ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸
قیمت جهانی نفت در شروع سال جدید میلادی به بالاترین حد خود رسیده و ولع زیاد مشتریان در کل دنیا سبب شده است که هر روز شاهد رشد بیشتری در قیمت های جهانی باشیم. با این روند پیش بینی می شود که سال 2021 سال خوبی برای کشورهای نفت خیر باشد و بتواند تا حدی زیان های اقتصادی ناشی از کرونا و کسری بودجه ها را جبران کند.
رفتار شناسی معاملات یکساله نفت جهانی
پ
پ

رونق بازار نفت جهانی می تواند اقتصاد رنجور ایران را به سمت پایداری و ثبات سوق دهد. چند هفته ای است که معاملات بورس انرژی در دنیا با رونق و استقبال رو به رو شده است و نکته ی جالب اینجاست که ایران در شرایط فعلی با چالش های کمتری می تواند نفت خود را به فروش برساند. لذا ضروری است که سناریوهای محتلف اقتصاد نفتی ایران در شرایط فعلی مورد ارزیابی قرار بگیرد. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** بررسی کارنامه یکساله قیمت نفت

بررسی تحولات یک سال اخیر قیمت جهانی نفت و پیش بینی قیمت در سال ۲۰۲۱ و آنچه در این مدت بر کشور گذشت و سناریوهای آتی فروش نفت کشور موضوع اصلی این یادداشت است.لذا توصیه میکنیم اگر این تاپیک برای شما جذابیت دارد تا انتا همراه ما باشید. در طی یک سال گذشته قیمت نفت با شروع جنگ قیمت نفت بین عربستان و روسیه و سپس شروع شیوع کووید۱۹ دچار نوسانات و البته افت شدید شد که در ادامه اعضای اوپک پلاس موضوع کاهش تولید جهت حمایت از قیمت نفت را در دستور کار خود قرار دادند که این موضوع در آن زمان موافقان و مخالفانی داشت.

*** عوامل تاثیرگذار بر قیمت جهانی نفت

 پیک تقاضای نفت که برخی از سال ۲۰۲۵ و برخی دیگر از سال ۲۰۴۰ صحبت می کنند و برخی دیگر نیز معتقدند تقاضای حدود ۱۰۰ میلیونی سال ۲۰۱۹ در واقع پیک تقاضای نفت بوده است، تصمیمات آتی جو بایدن و سیاست های پیش روی ایالات متحده،  سرعت عملکرد کشورها در خصوص توافقنامه پاریس در خصوص کاهش تولید کربن،  توقف یا ادامه جنگ تجاری، افزایش یا کاهش تولید اعضای اوپک پلاس، رشد اقتصادی کشورها، مسائل ژئوپلیتیک در خاورمیانه و کشورهای نفتی، کاهش یا افزایش موجودی ها و ذخایر نفت تجاری مصرف کنندگان عمده جهان و به خصوص کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی عواملی هستند که مستقیما بر قیمت جهانی نفت تاثیر گذارند.

*** موافقت اوپک پلاس با کاهش تولید نفت

در نهایت ائتلاف اوپک پلاس با موضوع کاهش تولید موافقت نمود و در طی دوره های مختلف با بررسی وضعیت تحولات بازار و عرضه و تقاضای جهانی نفت و در دوره ای با اجماع نظر و همکاری با تولیدکنندگان نفت جهان، میزان و مدت کاهش تولید نفت را متناسب با نوسانات قیمت نفت تغییر دادند تا قیمت نفت را در محدوده مناسبی کنترل نماید که نتایج این همکاری علیرغم برخی مشکلات نشان از کسب موفقیت در حمایت از قیمت نفت تا به امروز را دارد.

*** جنگ نفتی روسیه و عربستان

نوسانات و افت قیمت نفت در سال گذشته میلادی بدین صورت شکل گرفت که با شروع جنگ قیمتی نفت بین روسیه و عربستان و در ادامه با شیوع کووید۱۹ به اوج خود رسید تا حدی که در سال ۲۰۲۰ قیمت نفت برنت حتی به ۱۹ دلار به ازای هر بشکه رسید. پس از آن توافق بی سابقه ای برای کاهش تولید ۹٫۷ میلیون بشکه ای بین اعضای اوپک پلاس با برخی کشورهای جهان شکل گرفت. پس از گذشت چند ماه و پایداری و پایبندی کاهش تولید موجب شد تا قیمت نفت در کانال ۴۰ دلاری نوسان نماید.

*** شروع افق های روشن قیمت نفت در نیمه سال ۲۰۲۰

در ادامه اعضای اوپک پلاس توافق نمودند تا کاهش تولید خود را تا انتهای ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ به ۷٫۷ میلیون بشکه در روز برسانند و در نهایت در صورت بررسی بازار و بهبود قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ این کاهش به ۵٫۸ میلیون بشکه در روز برسد. در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ با سخت گیری در رفت و آمدها و تشدید قرنطینه و کنترل شیوع کرونا در کشورهای جهان، قیمت نفت تا اندازه‌ای ثبات پیدا نمود و افق های روشن تری را برای افزایش قیمت نشان داد، به خصوص زمانی که موضوع کشف واکسن کرونا توسط شرکت ها و برخی کشورهای جهان و شروع واکسیناسیون افق های بهتری برای بهبود اقتصاد جهانی از خود نشان داد.

*** نقش عربستان در تثبیت افزایش قیمت نفت

عربستان سعودی بعد از پایان سیزدهمین نشست اوپک پلاس اعلام کرد که تولید نفت خود را علاوه بر میزانی که با سایر اعضای اوپک پلاس توافق کرده بود، یک میلیون بشکه در روز تا ماه‌های فوریه و مارس سال ۲۰۲۱ میلادی بصورت داوطلبانه کاهش میدهد که این خبر به نوعی موجب حمایت از بازار نفت شد و حدود ۵ درصد قیمت نفت برنت را در آن زمان جابجا نمود و به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه رساند.

*** رکوردشنکی نفت برنت در آغازین روزهای سال ۲۰۲۱

قیمت نفت برنت در معاملات اخیر بازارهای جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ سقف مهمی که ۶۰ دلار به ازای هر بشکه بود را شکست و سپس به ۷۱ دلار و به بالاترین قیمت در یک سال گذشته رسید، این افزایش قیمت به عوامل متعددی بستگی داشته که از مهم ترین آنها می توان به شروع گسترده واکسیناسیون کووید۱۹، بهبود اقتصاد جهانی، کاهش تولید اوپک پلاس و به خصوص کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه ای عربستان تا ماه‌های فوریه و مارس سال ۲۰۲۱ میلادی و کاهش ذخایر تجاری ایالات متحده و… اشاره نمود.

*** ارزیابی چشم انداز قیمت جهانی نفت

حال موضوع مهمی که مطرح می شود این است که آیا قیمت نفت ممکن است به بالای ۸۰ دلار و یا حتی بیشتر برسد؟ و آیا قیمت در آن محدوده پایدار خواهد بود؟ جواب بخش اول بلی و بخش دوم خیر هست. با بررسی موضوع می توان متوجه شد که قیمت نفت بصورت مصنوعی کنترل شده است بدین معنی که ابتدا تقاضای نفت به دلیل کووید ۱۹ کاهش یافت (تقاضایی که در سال ۲۰۱۹ در حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در روز بود ولی در سال ۲۰۲۰ با شیوع کرونا به نزدیک ۸۰ میلیون بشکه در روز رسید) و سپس با اقدامات اوپک پلاس و سایر عوامل قیمت رو به افزایش نهاد.

*** احتمال تضعیف نرخ نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱

این موضوع یعنی یک ظرفیت مازاد تولید در بین اعضای اوپک پلاس وجود دارد و اگر قیمت ها بخواهد سیر صعودی داشته باشد با توجه به فعال شدن تولید نفت شیل و توافقی نانوشته ای که روی قیمت حدود ۷۰-۶۰ دلار بین تولیدکنندگان بزرگ مثل روسیه و عربستان وجود دارد موجب می شود تا اعضای اوپک پلاس به فکر باز کردن شیرهای تولید خود افتاده و قطعاً کشورهای خاورمیانه نیز به دلایل اقتصاد پترو دلاری از این موضوع پیروی خواهند کرد.

*** نقش توافق اوپک پلاس در قیمت جهانی نفت

حال تصور کنید چنانچه توافق اوپک پلاس تمام شود، در این اوضاع قیمت نفت تا چه عددی پایین خواهد آمد! البته نباید فراموش نمود که قیمت بالای ۶۵ دلار برای کشورهای وارد کننده عمده نفت جهان همانند چین و هند نیز خوشایند نیست که به وضوح اعتراض آنها در هفته های اخیر به گوش رسید. پس قیمت نفت ممکن است سیر صعودی داشته باشد و حتی بالای ۸۰ دلار برسد لیکن با در نظر گرفتن شرایط کنونی پایدار نخواهد بود، علاوه بر موضوعات یا شده موضوع بهبودی اقتصاد جهانی یعنی بخش تقاضا نیز مطرح هست.

*** نقش سیاست های خارجی دولت بایدن در قیمت جهانی نفت

عوامل دیگری نیز در بهبود قیمت نفت تاثیر گذار بوده اند که از آن جمله می توان به برخی اقدامات بایدن اشاره نمود. جو بایدن پس از رسیدن بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده تا به امروز اقداماتی را انجام داده که چشم انداز بازار نفت را به نوعی تغییر داده است، لغو مجوز خط لوله کی استون و بازگشت به توافق نامه آب و هوایی پاریس و متوقف کردن اعطای مجوز عملیات حفاری نفت و گاز در آمریکا به مدت ۶۰ روز از جمله اقداماتی بود که بایدن بلافاصله پس از رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری انجام داد.

*** تاثیر ساختار اقتصادی آمریکا بر قیمت جهانی نفت

موضوع بالا بردن مالیات توسط دولت بایدن بر تولیدکنندگان نفت در آمریکا و ممنوعیت حفاری در زمین های فدرال موجب افزایش هزینه های تولید نفت می شود و تمام این موضوعات موجب کاهش تولید نفت شیل و نتیجتاً بالا رفتن قیمت نفت می شود. اوباما ریاست جمهوری پیشین ایالات متحده در ایجاد رویکرد طرفداری چندجانبه گرایی بدون تنش با چین و درگیری تجاری با اروپا و غیره نقش زیادی داشت حالا سوال اینجاست آیا سیاست های بایدن هم به این شکل خواهد بود یا خیر؟

*** رشد اقتصادی چین و آمریکا در سایه آرامش سیاسی

به طور واضح عدم پیگیری تنش تجاری بین چین و ایالات متحده موجب رشد اقتصادی هر دو کشور و به ویژه آن دسته از اقتصاد های نوظهوری می شود که حول اقتصاد چین تقویت شده اند و این موضوع خود موجب بهبود اقتصاد و تقاضای نفت در بخش آسیا خواهد شد. در کل موضوعاتی ذیل همه و همه از عوامل مثبت و منفی تاثیر گذار بر بازار نفت در دوره اخیر می باشند.

*** نقشه راه قیمت جهانی نفت

در نهایت بر اساس مفروضات کنونی بازار پیش بینی برای سال ۲۰۲۱ خواهیم داشت بدین صورت که چنانچه تا پایان سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ اتفاق مهمی در خصوص عوامل بنیادی قیمت نفت رخ ندهد که آن موضوعات بتوانند قیمت نفت را دستخوش تغییرات عمده نمایند به نظر می رسد که قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۱ در محدوده ۵۵ تا ۶۵ دلار به ازای هر بشکه نوسان داشته باشد و در صورتی که این محدوده رو به بالا یا پایین شکسته شود مجددا با اقدامات جهانی منجمله اوپک پلاس به سطح خود باز خواهد گشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.