یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

نمودار قیمت ورق سیاه ، گاهی صعودی گاهی نزولی در سال ۱۴۰۰

شناسه : 42707 06 فروردین 1400 - 14:49
آیا می‌دانستید ورق سیاه جایگاه ویژه‌ای بین سایر محصولات فولادی دارد؟ چرا تقاضا برای ورق سیاه در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی بیشتر است؟ چرا درصد زیادی از صادرات محصولات فولادی مختص ورق سیاه است؟ با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی بازار ورق سیاه و قیمت آن در بازار داخلی و خارج از کشور پرداخته شود.
نمودار قیمت ورق سیاه ، گاهی صعودی گاهی نزولی در سال ۱۴۰۰
پ
پ

آیا می‌دانستید یکی از مهمترین محصولات فولادی ورق سیاه است؟ چرا ورق سیاه را با نام ورق گرم نیز می‌شناسند؟ ورق سیاه چه کاربردی دارد؟ آیا می‌دانستید بازار ورق سیاه همواره نوسان زیادی داشته و نمودار قیمت ورق سیاه گاهی صعودی است و گاهی نزولی؟ ایران در تولید، مصرف و صادرات ورق سیاه چه جایگاهی را دارد؟ با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی تولید ورق سیاه و نمودار قیمت ورق سیاه در بازار داخلی و صادراتی پرداخته شود.

در ابتدای مقاله توضیح کلی از ورق سیاه و نحوه تولید آن در اختیار شما قرار داده می‌شود و در ادامه عوامل تاثیر گذار در قیمت آن، بازار داخلی و صادرات، نمودار قیمت ورق سیاه و کاربردهای این محصول فولادی بررسی می‌شود. با آرتان پرس همراه باشید.

*** ورق سیاه چیست

ورق فولادی یکی از محصولاتی است که خود انواع مختلفی دارد. در تولید ورق‌ها از دو روش سرد و یا گرم استفاده می‌کنند. اگر از نورد سرد در تولید ورق استفاده شود، ورق تولیدی را ورق سرد می‌نامند، و اگر از نورد گرم استفاده شود، به ورق گرم و یا ورق سیاه معروف است. ورق سیاه که تصویر آن در شکل زیر مشخص است، یکی از مهمترین محصولات فولادی است که توسط نورد گرم در ضخامت‌های دلخواه به دست می‌آید. نام دیگر ورق سیاه، ورق گرم است. همانطور که حدس میزنید دلیل این که به نام ورق گرم نیز معروف است، این است که این محصول فولادی توسط عملیات نورد گرم به وجود می‌آید.

اما چرا به آن ورق سیاه می‌گویند؟ دلیل آن این است که رنگ ورق با توجه به درجه حرارت تولید آن مات و نزدیک به سیاه بوده است.

*** فرایند تولید ورق سیاه

فرآیند تولید ورق گرم و یا ورق سیاه به اینگونه است که اسلب که نام شمش مورد نیاز برای تولید ورق سیاه است، به دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد (شکل زیر) و پس از آن اسلب داغ شده از بین چندین غلتک تعبیه شده عبور داده می‌شود، که باعث کاهش ضخامت آن می‌شود. پس از این مراحل ورق تولید شده در مکان‌های تعبیه شده سرد می‌شود و به صورت کلاف بسته بندی شده و روانه بازار می‌شود.

اسلب در حال تبدیل به ورق سیاه

اما خود ورق سیاه نیز در دو نوع صنعتی و معمولی در بازار یافت می‌شود که هر کدام استانداردهای مربوط به خود را دارند. نوع معمولی ورق سیاه معمولا در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی نوع صنعتی آن در پروژه‌های مهم و کاربردی صنایع پتروشیمی و کشتی سازی به کار می‌رود. قیمت ورق آهن سیاه خریداری شده تاثیر زیادی در محصولات نهایی تولید شده دارد، لذا متخصصان در بازار با تجزیه و تحلیل بازار و با استفاده از نمودار قیمت ورق سیاه بهترین زمان را برای خرید در نظر می‌گیرند.

همانطور که پیشتر اشاره شد، ورق سیاه یکی از مهمترین محصولات فولادی چه در داخل و چه در خارج ایران است، و کاربردهای متنوعی دارد، اما ورق سیاه را معمولا به عنوان محصول میانی در تولید محصولات نهایی و پروفیل‌های دیگر استفاده می‌کنند.

*** کاربرد ورق سیاه

همانطور که قبلا اشاره شد، ورق سیاه کاربرد فراوانی دارد، و یکی از محصولاتی است که تقریبا در همه جای صنعت حضور دارد، از کاربردهای مهم آن می‌توان به صنایع فلزی ساختمان، مانند آبگرمکن و پکیج، تجهیزات کشاورزی، و مهمتر از همه صنعت خودرو اشاره کرد. در تولید مخازن (شکل زیر) و تانکر‌های کوچک و بزرگ نیز بسیار کاربردی است.

ورق فولادی استفاده شده در مخازن

*** نمودار قیمت ورق سیاه ، تحت تاثیر عوامل مختلف

عوامل مختلفی روی قیمت روزانه ورق سیاه تاثیر می‌گذارد، یکی از مهمترین آنها نوسانات ارزی است که تاثیر بسزایی در قیمت آن دارد، تحولات منطقه‌ای نیز به نوبه خود روی قیمت‌ها اثر می‌گذارد. روند قیمت جهانی آهن آلات نیز یکی دیگر از عوامل و فاکتورهای مهم تاثیر گذار روی قیمت ورق سیاه است.

یکی دیگر از عواملی که در قیمت ورق گرم تاثیر گذار است، ضخامت و وزن ورق سیاه است. قیمت ورق سیاه ۱ میلیمتری به طبع نسبت به ضخامت‌های بالای این محصول فولادی، ارزان قیمت است.

*** نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه

افرادی که معمولا روند قیمت بازارهای مختلف را دنبال می‌کنند، به خوبی می‌دانند که بازار آهن آلات و محصولات فولادی تا چه حد مهم است و چه تاثیری روی بازارهای موازی نظیر بازار خودرو و صنعت ساختمان می‌گذارد. بسیاری از افراد با توجه به نموار قیمت‌ها بهترین زمان را برای خرید محصولات فولادی تعیین می‌کنند.

از طرف دیگر با توجه به نوسان بازار فولاد در چند سال گذشته، به خصوص اوج گیری تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، استفاده از نمودارهای قیمت بیشتر شده است.

تلاش مجموعه آرتان پرس بر این است که چیزی که شما در مورد محصولات فولادی نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد. در این راستا نمودار قیمت ورق سیاه را در سایت خبری آرتان پرس می‌توانید دنبال کنید. آرشیو قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه، فولاد سبا، وارداتی روسیه، وارداتی چین و وارداتی قزاقستان در سایت خبری آرتان پرس گنجانده شده است. در شکل های زیر نمونه‌ای از نمودارهای قیمتی داخلی و جهانی را مشاهده می‌کنید.

نمودار قیمت ورق سیاه
نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان
نمودار قیمت ورق سیاه صادراتی
نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه در ترکیه

*** قیمت ورق سیاه در بورس کالا

اخیرا بازار سرمایه در بین ایرانیان اهمیت بالایی پیدا کرده استریال، هرچند در سال ۱۳۹۹ سال پر از فراز و نشیبی برای بازار سرمایه بود، اما بسیاری سال ۹۸ را سال طلایی بورس اوراق بهادار می‌دانند. اما در بازار بورس کالا این کالاها هستند که مورد معامله قرار می‌گیرند.

در واقع در بورس کالا، کالاهای تعریف شده به روش مشخصی مورد داد و ستد قرار می‌گیرند. در این حالت نیز کارگزاران به عنوان واسطه بین عرضه کنندگان و متقاضیان کالا عمل می‌کنند. محصولات فولادی، پتروشیمی و … در این بازار بسیار مورد توجه می‌باشد.  

یکی از چالش‌هایی که در بازار بورس کالا پیش روی بازاریان است، نبود ساز و کار مشخص و ضمانت‌هایی که در بازارهای عادی و سنتی با آن مواجه هستند، می‌باشد. اما در کنار این یکی از مزایای مهم بازار بورس کالا، کارایی بالای آن در خرید و فروش و تعاملات عرضه کننده و متقاضی است.

از طرف دیگر در بازار بورس سهامداران از دو محل دریافت سود و از افزایش ارزش سهم خریداری شده می‌توانند سودآوری داشته باشند. ولی بعضا در مواردی رشد و افت قیمت سهام‌ها با توجه به نمودار قیمت ورق سیاه و پیش بیبنی آنها کار سختی است، هر چند متخصصینی در این حوزه نیز فعالیت می‌کنند.

*** صادرات ورق فولادی ایران

ایران در بازار فولاد در عرصه بین المللی حرف برای گفتن زیاد داشته است، به خصوص در چند سال گذشته. کارخانجات فولاد در ایران بسیار کارآمد بوده و در زمینه صادرات نیز فعال بوده‌اند. از محصولاتی که در سالایان گذشته در بازار صادرات عرضه شده است، می‌توان به میلگرد صادراتی، لوله فولادی، انواع ورق‌ها، ورق گرم و سرد و گالوانیزه و … اشاره کرد. در ادامه به صورت مختصر به پتانسیل صادرات ورق گرم و مقاصد آنها می‌پردازیم، با آرتان پرس همراه باشید.

*** صادرات ورق گرم

ورق گرم یکی از مهمترین محصولات فولادی است که در بازار صادرات نقش بزرگ و پر رنگی را ایفا می‌کند. براساس برآوردی که صورت گرفته است حدود ۶۰۰ گروه کالایی است که از ورق فولادی به دست می‌آیند، از این رو همانطور که گفته شد این محصول فولادی اهمیت ویژه‌های خواهد داشت.

ورق سیاه صادراتی

براساس آمار منتشر شده در بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ مهمترین مقصد ورق گرم صادراتی ایران، کشورهای اروپایی بوده است. اما اخیرا صادرات تحت تاثیر تحریم‌های اعمال شده ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است، و باعث شده است از میزان صادرات کاسته شود.

حدود ۱۰ درصد از کل صادرات ایران مختص صادرات ورق گرم بوده است. در مجموعه آماری تولیدات داخلی محصولات فولادی، حدود ۴۰ درصد تولید، فقط در اختیار ورق گرم بوده است. در زیر به صورت تیتر وار سهم صادرات محصولات فولادی نیز آورده شده است.

  • صادرات محصولات میانی فولاد ( اسلب و بیلت و شمش): ۶۱ درصد
  • صادرات میلگرد فولادی: ۱۵٫۵ درصد
  • صادرات ورق گرم (ورق سیاه): ۹٫۳ درصد
  • صادرات آهن اسفنجی: ۷٫۳ درصد
  • صادرات تیرآهن: ۲٫۸ درصد
  • صادرات ورق فولادی پوشش دار: ۲ درصد
  • صادرات ورق سرد: ۰٫۳ درصد

یکی از نکات مهمی که در مورد صادرات ورق گرم (ورق سیاه) بایستی به آن توجه کرد این است که بیشترین میزان صادرات ورق گرم مربوط به ورق‌هایی با ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر بوده است. میزان صادرات آن در حدود ۱۷۱ هزار تن بوده است.

*** قیمت ورق سیاه صادراتی

ایتالیا مهمترین میزبان ورق گرم صادراتی ایران است، و در واقع مهمترین مصرف کننده ورق سیاه ایران در بین کشورهای اروپایی است.

با توجه به نمودار قیمت ورق سیاه مشخص است که قیمت ورق سیاه مدام در حال نوسان است و تغییرات زیادی را دارد، طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ قیمت ورق گرم صادراتی روند صعودی به خود گرفته بود و حتی از قیمت جهانی ورق گرم نیز پیشی گرفت. اما از زمستان ۹۴ وارد کانال کاهشی شده است. لازم به ذکر است که صادات ورق سرد حدود ۱۲۹ درصد رشد داشته است، و در حدود ۱۶ هزار تن بود.

*** ورق سیاه ۱٫۵ میل

همانطور که قبلا توضیح داده شد، ورق سیاه و یا ورق گرم در دمای بالایی تولید می‌شود، و با توجه به ظاهر نه چندان مطلوب و زیبای آن، قیمت آن نسبتا به انواع دیگر ورق‌های فولادی مناسب بوده است، و به طبع آن تقاضا برای آن نیز بیشتر خواهد بود.

ورق سیاه ۱٫۵ میلیمتری یکی از انواع ضخامت‌های ورق سیاه است که بسیار کاربردی و مهم است، در ادامه به مشخصات فنی این نوع ورق سیاه پرداخته می‌شود. با آرتان پرس همراه باشید.

ورق سیاه ۱٫۵ فابریک با ضخامت ۱٫۵ و عرض ۱۰۰۰ میلیمتر تولید و روانه بازار می‌شود.
استحکام تسلیم ورق سیاه ۱٫۵ میل ۲۳۵ مگا پاسکال و استحکام کشش آن در حدود ۳۶۰-۵۱۰ مگا پاسکال  است.

*** قیمت ورق سیاه ۱٫۵ میلیمتری


ورق سیاه ۱٫۵ معمولا به دو حالت فابریک و رول در بازار موجود است. عوامل زیادی روی قیمت ورق سیاه ۱٫۵ میلیمتری تاثیر می‌گذارد.  از مهمترین عوامل تاثیر گذار روی نمودار قیمت ورق سیاه ۱٫۵ میلیمتری می‌توان به نرخ دلار، نوسانات بازار آهن آلات و فولاد، استاندارد ورق تولیدی و ابعاد ورق اشاره کرد.

این ورق‌ها در بازار داخلی تولید می‌شود. از مهمترین تولید کننده‌های ورق سیاه در ایران می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، فولاد سبا و فولاد گیلان اشاره کرد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.