یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا

شناسه : 42830 ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
ورق روغنی چگونه تولید می‌شود؟ قیمت ورق روغنی تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟ چرا ورق روغنی از اهمیت ویژه‌ای در صنایع برخوردار است؟ بزرگترین تولید کننده ورق روغنی در ایران کدام کارخانه است؟ با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی این محصول فولادی و روند قیمت آن در داخل و خارج از ایران پرداخته شود.
قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا
پ
پ

آیا می‌دانستید فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگترین کارخانجات تولید محصولات فولادی در خاورمیانه بوده است؟ کدام محصولات فولادی در فولاد مبارکه تولید و روانه بازار می‌شود؟ قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا تحت تاثیر چه عواملی است؟ با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی این محصول فولادی و مشخصات بازار آن پرداخته شود.

در ابتدا به بررسی ورق روغنی، مشخصات آن و نحوه تولید آن پرداخته می‌شود، پس از آن کارخانه فولادی فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از مهمترین کارخانجات فولادی در کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. با آرتان پرس همراه باشید.

*** ورق روغنی

ورق روغنی در بازار به عنوان ورق سرد نیز شناخته می‌شود، و یکی از انواع ورق‌های فولادی است. دلیل این که این محصول فولادی را با نام ورق سرد می‌شناسند این است که تولید این محصول توسط نورد سرد صورت می‌گیرد. در کنار این، ورق‌های تولید شده با این روش روغن‌کاری نیز می‌شوند، تا در برابر آسیب‌هایی که ممکن است به قطعه وارد شود، جلوگیری کند. یکی از مهمترین آنها زنگ زدگی است و با اعمال روغن، مقاومت ورق را در برابر این معضل بالا می‌برد. در شکل زیر نمونه ای از ورق روغنی را مشاهده می کنید.

لازم به ذکر است که از ورق سرد، ورق گالوانیزه نیز تولید می‌شود. به این شکل که اگر ورق سرد درون حمامی از مذاب عنصر روی قرار داده شود، تبدیل به ورق گالوانیزه خواهد شد. در ادامه به بررسی قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا نیز خواهیم پرداخت.

ورق روغنی

*** کاربرد ورق روغنی در صنعت

یکی از ویژگی‌های مهم ورق سرد، ظاهر بسیار زیبای آن است. بنابراین این ورق را در بین متخصصین محبوب می‌کند. در صنایع مختلفی از ورق سرد استفاده می‌کنند، که می‌توان به صنعت ساختمان، بدنه خودرو (شکل زیر)، لوازم خانگی و … اشاره کرد.

ورق سرد، نیاز خودروسازان

مقاومت این ورق‌ها نیز بالا می‌باشد، و این موضوع باعث شده است اهمیت آن در صنعت بیش از پیش باشد. ضخامت ورق روغنی تولید شده  در محدوده ۳-۰٫۳ میلی متر است و این ورق در این ابعاد در بازار موجود است. لازم به ذکر است که  عرض استاندارد آن نیز در محدوده ۱۲۵-۱۰۰ میلی‌متر است.

ورق روعنی در داخل ایران تولید می‌شود و به راحتی در دسترس است. از مهمترین کارخانجات تولید کننده ورق روغنی می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس، فولاد درخشان، فولاد غرب اشاره کرد. در کنار محصولات داخلی، ورق روغنی تولید شده در خارج از کشور نیر در ایران موجود است. ورق روغنی قزاق، کره، چین و هند در بازار ایران موجود هستند.

محصولات میانی در صنعت فولاد به عنوان ماده اولیه در تولید ورق به کار می‌روند. برای تولید ورق از نورد اسلب استفاده می‌کنند. گاهی برای انجام نورد دمای قطعه را بالا می‌برند تا شکل پذبری آن راحت شود، که به این روش نورد گرم و به ورق تولید شده توسط آن ورق گرم و یا سیاه گفته می‌شود.

اما در برخی مواقع نورد را در دمای محیط انجام می‌دهند که به محصول تولید شده توسط این روش، ورق سرد می‌گویند.

*** قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا

بازار سرمایه در چند سال گذشته در ایران اهمیت بالایی پیدا کرده است، و اکثر افراد در این بازار پر نوسان اعتماد و سرمایه گزاری می‌کنند. در این بازار علاوه بر فروش سهام کارخانجات، کالاها نیز داد و ستد می‌شوند.

همواره محصولات فولادی جایگاه ویژه‌های در بازار سرمایه داشته است. و افراد زیادی روی بازار فولاد و محصولات فولادی سرمایه گزاری می‌کنند. یکی از کارخانه‌هایی که در بورس کالا فعال است، فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد. این کارخانه مهم و کلیدی تقریبا تمامی محصولات خود را در بازار سرمایه و بورس کالا میز به فروش می‌رساند.

در بورس کالا، کالاها با ساز و کار مشخصی به فروش رسانده می‌شوند. در بورس کالا نیز کارگزاران به عنوان واسطه و رابط بین عرضه کنندگان و متقاضیان عمل می‌کنند. در جدول زیر کالاهای ارائه شده به خصوص قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا را  مشاهده می‌کنید. همانطور که مشخص است محصولات فولادی برخی از کارخانجات به خصوص فولاد مبارکه نیز گنجانده شده است، و تمام جزئیات مروبط به فروش محصولات در این جدول آورده شده است.

قیمت محصولات فولادی تخت در بورس کالا

*** قیمت جهانی ورق روغنی

قیمت ورق روغنی به عوامل زیادی بستگی دارد، که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها پرداخته می‌شود. یکی از عوامل تاثیر گذار فرآیند تولید این دسته از محصولات فولادی تخت است. این ورق در ابتدا به صورت سرد نورد می‌شود، یعنی در دمای محیط، سپس روغن کاری می‌شود. ورق روغنی قبا توجه به عملیات حرارتی صورت گرفته دارای سه نوع معمولی، نیمه کششی، و فوق کششی است.

یکی دیگر از عوامل مهم، میزان تقاضا برای این محصول است. هر چقدر میزان تقاضا برای ورق روغنی افزایش یابد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

دسترسی به بازار سایر کشورها نیز یکی از عوامل تعیین کننده قیمت است. ورق روغنی کاربرد زیادی داشته و در انواع صنایع مختلف به کار می‌رود. بنابراین تامین ۱۰۰ درصدی آن با تکیه بر تولید داخلی کار بسشیار مشکلی خواهد بود، و از این رو برخی از کشورها اقدام به واردات این محصول فولادی می‌کنند. هر چقدر دسترسی به بازارهای خارج از کشور محدود باشد، قیمت آن نیز بالا خواهد رفت. صادرات و واردات ورق روغنی نقش مهمی در قیمت این محصول دارد.

مواد اولیه به کار رفته نیز تاثیر زیادی روی قیمت‌ها خواهد داشت. مواد اولیه تولید همه محصولات فولادی سنگ آهن  است. با افزایش قیمت سنگ آهن، قیمت محصولات فولادی نیز بیشتر خواهد شد. لازم به ذکر است که همه این موارد در قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس کالا نیز موثر است.

با توجه به اینکه قیمت محصولات فولادی همیشه در نوسان بوده است، و با توجه به اینکه از روی نمودار قیمت‌ها و روند آن می‌توان بازار را پیش بینی کرد، تلاش آرتان پرس بر این است که قیمت محصولات فولادی و به خصوص ورق روغنی چه در بازار داخلی و چه در بازار خارجی را در اختیار عموم قرار دهد. با مراجعه به سایت خبری آرتان پرس همانند شکل زیر می‌توانید قیمت ورق روغنی را در بازارهای مهم و کلیدی و در داخل ایران دنبال کنید.

نمودار قیمت ورق سرد چین

*** فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۶۹ در حاشیه شهر مبارکه تاسیس شده است. این کارخانه یکی از کارخانه‌های استراتژیک کشور است، که تولید نصف فولاد کشور در سال بر عهده این مجموعه می‌باشد. محصولات تولید شده در این مجموعه فولادی هستند و عمده ترین محصولات تولیدی این کارخانه می‌توان به ورق سرد و ورق گرم و ورق گالوانیزه اشاره کرد.

محصولات این مجموعه بزرگ و عظیم در صنایعی مانند خودروسازی، قطعه سازی و ساخت تجهیزات لوازم خانگی به کار می‌رود. لازم به ذکر است که ورق روغنی تولید شده در این کارخانه کیفیت بسیار بالایی دارد، و خارج از مرزهای ایران در خاورمیانه نیز شناخته شده است.

این کارخانه در سالیان متمادی توسط مسئولان تکمیل شده است، و به مجموعه قدرتمندی تبدیل شده است. فولاد مبارکه اصفهان پس از اینکه توانست نیازهای داخلی را تامین کند، اقدام به صادرات نیز کرده است. این مجموعه در حال حاضر تامین مقاطع فولادی بیش از ۳۸ کشور را بر عهده دارد.

در حال حاضر این مجتمع تولید ۵٫۳۳ میلیون تن انواع محصولات فولادی اعم از ورق سرد و ورق گرم، ورق گالوانیزه در ضخامت‌های ۰٫۱۸ تا ۱۶ میل را بر عهده دارد.

 

 *** قیمت محصولات فولاد مبارکه

همواره بازار فولاد در ایران از نوسان زیادی برخوردار  است، و قیمت محصولات تغییر زیادی دارند. یکی از عوامل تاثیر گذار روی قیمت‌ها، تعادل بین عرضه و تقاضا است. طبیعتا هر موقع تقاضا برای محصولی بیش از عرضه آن باشد، قیمت آن محصول بالا خواهد رفت و برعکس هنگامی که عرضه مواد در بازار زیاد باشد، قیمت‌ها کاهش خواهند یافت.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار روی قیمت محصولات تولید شده و قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس، قیمت مواد اولیه است. در مجتمع فولاد مبارکه سنگ آهن مورد نیاز برای تولید از معادن گل گهر و چادر ملو ارسال می‌شود، و سنگ آهن تحت فرآیندهایی که صورت می‌گیرد به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود. در واقع در فولاد مبارکه اصفهان سنگ آهن نقش ماده اولیه را در تولید محصولات فولادی بازی می‌کند. بنابراین قیمت سنگ آهن روی محصولات فولادی تاثیر گذار خواهد بود.

سنگ آهن، تاثیر گذار روی قیمت محصولات فولادی

*** قیمت ورق فولاد مبارکه اصفهان  

همانطور که پیشتر اشاره شد، ورق سرد و ورق گرم از عمده ترین محصولات فولادی تولید شده در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است. شام با مراجعه به سایت آرتان پرس می‌توانید قیمت ورق‌های فولادی این کارخانه را به صورت جامع و کامل مشاهده کنید. در جداول زیر نمونه ای از قیمت محصولات فولادی تخت فولاد مبارکه اصفهان آورده شده است.

نمودار قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه

*** ورق گالوانیزه چیست؟

یکی از بزرگترین ایراداتی که به فولاد و آهن وارد است، خوردگی و زنگ زدگی آن است، که در نهایت منجر به تضعیف قطعه می‌شود. در صنعت امروزی اه‌های مختلفی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد، یکی از کارآمدترین این راهها گالوانیزه کردن ورق‌های فولادی است.

معمولا برای افزایش مقاومت در برابر خورگی ورق فولادی را با عنصر روی پوشش می‌دهند. یکی از محاسن ورق گالوانیزه قیمت آن است. این محصول نیز در اکثر مکان‌ها نظیر پل، استادیوم، خیابان و صنعت اتومبیل به کار می‌رود.

ورق گالوانیزه

*** قیمت ورق گالوانیزه در بورس کالا

همانطور که قبلا اشاره شد برخی از کالاهای فولادی در بازار بورس کالا نیز معامله می‌شوند، در همین راستا ورق گالوانیزه نیز یکی از محصولات فولادی است که در بازار بورس مورد توجه قرار گرفته است. همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در بازار بورس کالا معامله می‌شود. در این جدول اطلاعاتی از قبیل قیمت پایه محصول، تغییرات قیمت، میزان عرضه و تقاضا نیز آورده شده است.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.