رونق بازارهای صادراتی فولاد ایران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رونق بازارهای صادراتی فولاد ایران

شناسه : 43067 ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
بازارهای صادراتی ایران سال جدید را با رونق و رشد قیمت در بازارهای جهانی تجربه کرده اند. این موضوع می تواند جنبه های مثبتی را برای فولادسازان به همراه داشته باشد.اما ممکن است این سفارش های جذاب با تخفیف هایی همراه باشد و عملا سود این روزهای صعودی را خنثی کند.
رونق بازارهای صادراتی فولاد ایران
پ
پ

بازارهای صادراتی فولاد ایران سال جدید را با رونق در قیمت های معاملاتی آغاز کرده اند. قیمت شمش بیلت و اسلب صادراتی ایران با رشد قیمت قابل توجهی همراه بوده است. در روزهای گذشته همراه بوده که معلول اتفاقاتی در بازارهای فولاد آسیا است. پیشنهاد می شود این یادداشت از آرتان پرس را تا انتها دنبال کنید.

*** رونق بازارهای صادراتی فولاد ایران در سال جدید

بازارهای صادراتی ایران مثبت ارزیابی می شوند. به نظر میرسد فولادسازان ایران سال پر رونقی را شروع کرده و پیش رو دارند. شاخص قیمت اسلب صادراتی فوب ایران این هفته ۸٫۵%+رشد داشت. این رقم در شش ماه سال گذشته این رشد به یک اتفاق غیرمنتظره تبدیل شده است. این موضوع به دلیل تفاهم نامه ی تجاری چین با ایران به وجود آمده است.این موضوع عملا اسقبال به محصولات صادراتی ایران را در بازار چین دو چندان کرده است. در این شرایط قیمت ها به محدوده رکورد چندساله ۶۵۰دلار در هر تن رسیده است.

*** رشد قیمت بیلت در روزهای ابتدایی سال

مشابه این موضوع برای بازار بیلت صادراتی نیز رخ داده است. بازار بیلت در روزهای گذشته به تبعیت از اسلب رشد قابل توجهی را ثبت کرده است. فولادسازان را ترغیب به فروش محصولات خود در بورس های کالای بین المللی کرده است. قیمت ها با رشد ۲٫۳% در این دسته به محدوده ۵۸۲ دلار در هر تن رسید.این رشد فاصله چندانی با پیک قیمت صادراتی ۵۷۵ دلاری ندارد. این موضوع باید به عنوان یک نقطه ی قوت به حساب آید. نباید باعث شود تا بازارهای داخلی با کمبود محصول همراه شود.

*** بهبود بازارهای صادراتی بیلت و اسلب ایران

در شرایط فعلی که اقتصاد ایران به شدت نیاز به فروش محصولات به بازارهای خارجی است. استقبال از محصولات فولادی ایران در بورس های خارجی می تواند خبر خوبی برای اقتصاد صنعتی سال جاری باشد. تامین کنندگان ایرانی امیدوار به شرایط بازار و چشم انتظار افزایش بیشتر قیمت ها در آینده نزدیک هستند.

*** رونق بازارهای بین المللی فولاد ایران

معاملات فولاد ایران در بازارهای بین المللی خریداران خوبی پیدا کرده است. تبادلات مالی به واسطه ی تحولات اقتصادی و سیاسی ایران چین حداقل از نظر روانی به خوبی انجام می شود. برای مثال روز گذشته دو مزایده برای ۳۰۰۰۰ تن اسلب و شمش انجام شد. این معامله به ترتیب به بهای ۵۸۰ دلار/ تن و ۶۳۵ دلار/ تن FOB نهایی شد. اکثر مذاکرات برای تحویل شمش در سه ماه آتی در سطح ۵۵۰-۵۵۵ دلار/ تن FOB قرار می گیرند.

معاملات در این بازه های کوتاه مدت کمتر اتفاق می افتاد ایران تجربه ی این معاملات زودهنگام را نداشت. معمولات واریز وجه سفارشات را برای طرف ایرانی با چالش همراه کرده بود. به موازات گرم شدن تنور معاملات بیلت، بازار گرم HRC موقعیت مطلوبی را برای تامین کنندگان اسلب رقم زده است. به طوریکه اسلب ایران از ۶۱۰ دلار/ تن FOB در اواسط مارچ به ۶۴۵ دلار/ تن FOB در معاملات اخیر افزایش یافت. این افزایش قیمت در هشت ماه گذشته بی سابقه بوده است.

*** کاهش هراس از خرید فولاد ایران

تس از خرید خارجی ها در خصوص بازارهای صادراتی فولاد ایران کاهش یافته است. در شرایط فعلی ترس از خرید محصولات ایران توسط طرف خارجی به شدت کاهش پیدا کرده و طرف ایرانی با ارائه ی آفرهای سوسه برانگیز در تحویل و موعد سررسید و پرداخت وجه شرایط بسیار اقتصادی را برای خریدار محصولات فولادی فراهم آورده است. عرضه کننده های ورق سی آی اس که بخش اعظم تولید ماه می را نیز پیش فروش کرده اند حال عقب نشسته اند تا وضعیت بازار را بسنجند. صادر کننده ها هنوز خوش بین هستند چون قیمت ها در ترکیه مطلوب است در بازار اروپا نیز افزایش قیمت هایی اعلام شده است.

رشد قیمت در بازارهای صادراتی اروپا می تواند رشد قیمت در بازارهای صادراتی ایران را به دنبال داشته باشد. در صورتی که این افزایش قیمت ها در بازار اروپا به وقوع بپیوندد و تثبیت شود این امید وجود دارد که محصولات فولادی ایران نیز با رشد قیمت تثبیت شده ای در بورس کالای بین المللی به فروش برسد.  اغلب عرضه کننده ها روزهای آتی به بازار بر می گردند. قیمت اسمی بازار برای ورق گرم صادراتی سی آی اس ۸۷۰ تا ۸۸۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه است که معادل ۸۵۰ تا ۸۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه می باشد و ۲۰ دلار نسبت به آخرین معاملات هفته قبل بالا رفته است. از طرفی فعالیت بازار فعلا کم است چون افزایش قیمت های اخیر خریداران را وادار کرد محتاط تر باشند.

*** ارزیابی قیمت های صادراتی CIS

همچنین قیمت اسلب سی آی اس ۶۴۵دلار هر تن فوب است که نسبت به اواسط ماه جاری میلادی تغییر قابل توجهی داشته است.این تغییر به حدی بوده است که در روز گذشته بازارهای صادراتی اسلب ایران قیمت های ۷۵۰ دلار هر تن فوب اعلام کرده اند.

*** ریسک های بالقوه در بازار صادراتی ایران

البته بازارهای صادراتی همراه با ریسک هایی ارزیابی می شوند. یک ریسک بر سر راه رشد قیمت های ایران وجود دارد و آن قیمت تمام شده برای خریدار در بازه ی بلند مدت است. شاید در شرایط فعلی قیمت افزایش داشته باید ولی باید دید شرایط فروش به طرف خارجی چه امتیازاتی را برای او به همراه داشته است. پیش‌تر در خبرها خواندیم که قیمت میلگرد صادراتی ایران ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار به کشورهای همسایه پیشنهاد می شود که متاسفانه حدود ۱۰۰ دلار/تن ارزانتر از نرخ محصول مشابه؛ حتی از نرخ شمش ۵۴۰ الی ۵۵۰ دلاری صادراتی ایران هم ارزانتر است؛ آخرین نرخ صادراتی میلگرد آجدار ترکیه حدود ۶۱۵ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه گزارش شده است  که این ارزان فروشی می تواند برای صنعت ایران تبعات زیادی را به همراه داشته باشد.

*** تله ی ارزان فروشی در بازارهای صادراتی ایران

اما دلیل ارزان فروشی ها در برخی از کالاها در بازارهای صادراتی چیست.مهم ترین دلیل آن وضع عوارض سنگین ۸۵ تا ۹۹ دلاری برای واردات هر تن از مقاطع طویل فولادی ایران از سوی کشورهای همسایه ایران یعنی افغانستان و عراق که مهمترین بازارهای صادراتی این محصولات هستند، موجب شده است که اعضای حلقه پایینی زنجیره ناچار باشند اجناس خود را با نرخ‌هایی نازل در این دو کشور به فروش برسانند. پس در کنار رشد قیمت ها باید به رقم های دریافتی از معاملات نیز نگاهی داشت باشیم.

*** بازارهای صادراتی میلگرد آجدار در تله ی ارزان فروشی

در خصوص برخی از این اقلام صادراتی فولاد ایران ، به خصوص میلگرد آجدار که نرخ صادراتی واقعی آن را در بازارچه های مرزی در طول اسفندماه حداکثر ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار به ازای هر تن تحویل مرز بوده است. تولیدکننده این کالا چطور می‌توانسته یا می‌تواند با وجود این ارزش گذاری صادراتی گمرک حدود ۶۰۰ دلاری یا حتی ۶۴۰ دلاری اوایل بهمن ماه؛ از پس تعهد ارزی آن برآید ؟! یعنی با چه استدلالی در بازارچه های مرزی، توام با ۸۰ دلار ارزان تر از نرخ ارزش گذاری شده گمرک فعالیت کرده است؟ و اینکه آیا اصلا فروش صادراتی با این شرایط مقرون به صرفه بوده یا هست ؟ اگر هست چطور و با چه راهکاری می تواند این اختلاف قیمت گمرک با نرخ واقعی را حل و فصل نماید ؟! اینها همگی مسائلی هستند که باید به عنوان تهدید در روزهای خوب فولاد صادراتی ایران مدنظر قرار گیرد.

*** آخرین قیمت های بیلت وارداتی در چین

اما دلیل این افزایش قیمت در نرخ های صادراتی فولاد را نباید صرفا با بدبینی مورد ارزیابی قرار داد. فاکتورهایی در اقتصاد صنعتی چین بروز کرده است که در شرایط فعلی بازار فولاد صادراتی اران را با هدف چین رونق داده است. با افزایش پیوسته بهای شمش تانگشان نرخ قراردادها و پیشنهادات اخیر به چینی ها افزایش یافته، در یکی از آخرین معاملات با ویتنامی شمش ۳sp BOF با افزایش ۹ دلار/ تنی نسبت به هفته ی قبل به بهای ۶۰۱ دلار/ تن FOB (معادل ۶۳۱ دلار/ تن CFR) برای موعد تحویل می نهایی شد.

*** محدودیت های تانگشان عامل رشد بازارهای صادراتی فولاد

این بازار صرفا برای ایران سود به همراه نداشته است. معاملات چینی ها با طرفین آسیایی خود برای صادرکنندگان شرایط رویایی را به وجود آورده است. معامله ای دیگری با شرایط مشابه با ۱۲ دلار/ تن افزایش برای واردات از اندونزی ۶۳۰ دلار/ تن CFR ثبت شد. یک محموله ی ۴۰۰۰۰ تنی روسی نیز ۶۲۰ دلار/ تن CFR برای حمل در ژوِئن فروخته شد، معاملات برای کشورهای خارج موافقت نامه تجارت آزاد آ س آن از جمله ایران و روسیه مشمول ۲% عوارض در چین هستند. بهای شمش ایران در شرایط فعلی برای صادرات به چین عملیاتی برآورد نمی شود.

*** افزایش قابل توجه قیمت ها در استان تانگشان

موضوع بسیار مهمی که در روزهای اخیر صنعت فولاد چین را تشنه ی صادرات فولاد ایران کرده است موضوع محدودیت های تولید استان تانگشان چین است. محدودیت های تولید در تانگشان، تقاضای مطلوب رشد صادرات و افزایش قیمت ها را به دنبال داشته است. بهای بیلت در تانگشان طی دو روز گذشته ۱۰۰ یوان/ تن ( معادل ۱۵ دلار/ تن) و میلگرد افزایش ۳۰ یوان/ تن (۵ دلار/ تن) را پشت سر گذاشتند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.