چشم انداز یکساله تولید نفت اپک - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

چشم انداز یکساله تولید نفت اپک

شناسه : 43515 ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵
بازار نفت جهانی در روزهای اخیر به رفتارهای اوپک چشم دوخته است و تغییر و تحولات در این نهاد انرژی به مسیر آینده ی بازار نفت خط و مشی داده است. در این شرایط وضعیت بازارها به نفع ایران تمام خواهد شد.
چشم انداز یکساله تولید نفت اپک
پ
پ

اوپک با وجود اختلاف نظرهای متعددی که در مسیر آینده ی خود دارد همچنان بزرگترین تولید کننده ی نفت دنیاست و بسیاری از معادلات انرژی جهانی شدیدا به تصمیمات این نهاد بستگی دارد. در این گزارش به ارزیابی عملکرد اعضای اوپک و سایر فاکتورهای موثر در بازار نفت اشاره خواهیم کرد.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** توافق اوپک بر سر تداوم کاهش تولید نفت

اوپک و متحدانش روز پنجشنبه در مورد کاهش تولید نفت خام با ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و ژوئن و با ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئیه به توافق رسیدند.۲۳ عضو ائتلاف ، معروف به OPEC پلاس ، در پانزدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک که از طریق ویدئو کنفرانس روز شنبه برگزار شد ، توافق کردند که میزان تولید نفت خام را در ماه مه و ژوئن ۳۵۰ هزار بشکه در روز و در جولای ۴۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند. این کاهش تولید نفت می تواند در کنار تقاضای بالای جهانی موجبات رشد قیمت نفت و حداقل تثبیت روند صعودی را به دنیال داشته باشد. این موضوع برای فروش نفت ایران خبر خوبی است.

*** کاهش پله ای تولید نفت توسط اعضای اوپک پلاس

همانطور که اشاره شد کاهش تولید نفت خام توسط کشورهای عضو اوپک پلاس در ماه مه به ۶٫۵۵۰ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن ، به ۶٫۲۰۰ میلیون بشکه در روز و در ماه ژوئیه در نهایت به ۷٫۷۵۰ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این کاهش پله ای نشان می دهد که در سال جاری به احتمال زیاد روزهای پررنقی برای بورس انرژی دنیا در راه است. اگر ایران نفت خود را با تخفیف بالا به چین بفروشد این رشد قیمت عملا می تواند فرصتی برای سودآوری بیشتر برای نفت ایران را رقم بزند.

*** پایان قطع تولید داوطلبانه عربستان سعودی

عربستان سعودی همچنین به تدریج قطع تولید داوطلبانه ۱ میلیون بشکه در روز خود را از ماه مه پایان می دهد و این موضوع به صورت مقطعی در ژوئیه پایان می یابد. بنابراین ، این کشور عرضه نفت خود را به بازار نفت در ماه مه ۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز ، در ژوئن ۳۵۰،۰۰۰ در روز در ژوئن و در ماه جولای ۴۰۰،۰۰۰ بشکه در روز افزایش خواهد داد. عملا ورود نفت عربستان ممکن است که توازن بازار را در ماه های آتی به هم بزند.اما عربستان به دلیل کسری تجاری سنگین در سال گذشته مجبور است که قیمت نفت را بالا نگه دارد و این موضوع می تواند سبب شود تا عرضه ی نفت در بازار بین المللی به صورت مقطعی و تکه تکه صورت پذیرد.

*** تداوم معافیت کاهش تولید نفت ایران و لیبی

البته در اپک این توافق ایجاد شده است که کشورهایی که از تولید میانگین عقب افتاد اند فرصت تولید نفت را ادامه دهند و مشمول معایت های تولد و فروش نفت می شوند. طبق این توافقنامه ، به آن دسته از اعضایی که نتوانستند از کاهش تولید روغن پیروی کنند ، مجاز به جبران کامل تولید بیش از حد خود تا تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ هستند. ایران ، ونزوئلا و لیبی هنوز از هرگونه کاهش تولید معاف هستند.

*** کارنامه تولید نفت خام اعضای اوپک

علاوه بر این ، جلسات بعدی کمیته مشترک نظارت بر وزرا (JMMC) و وزرای اوپک و غیر اوپک قرار است در تاریخ ۲۸ آوریل برگزار شود. اوپک و تولیدکنندگان متحد از ماه مه تا ژوئیه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۹٫۷ میلیون بشکه در روز رکورد زدند زیرا اقدامات قفل جهانی تقاضای سوخت را کاهش داد. سپس ، گروه کاهش از ۷٫۷ میلیون بشکه در روز از ماه آگوست و ۷٫۲ میلیون بشکه در روز از ژانویه ، ۲۰۲۱ را کاهش داد.

*** اوج کاهش تولید نفت در ماه مارس

طی نشست در ژانویه ، اوپک پلاس در مورد کاهش تولید نفت خام ۷ میلیون بشکه در روز برای ماه فوریه مصالحه کردند که به ترتیب در مارس و آوریل به ۷٫۰۵ میلیون بشکه در روز و ۶٫۹ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. دلیل این کاهش اعوای بازار برای تولید بیشتر بوده است. به همین دلیل بوده است که تولید نفت خام اوپک ماه گذشته افزایش یافت زیرا تأمین مجدد تجهیزات از ایران و لیبی تلاش گروه را برای متعادل نگه داشتن بازارهای جهانی پیچیده کرد.

*** ارزیابی بلومبرگ از رشد تولید نفت ایران

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ ، سازمان کشورهای صادر کننده نفت تولید خود را با ۳۰۰۰۰۰ بشکه در روز افزایش داد و به طور متوسط ​​۲۵٫۳۳ میلیون بشکه در روز در ماه مارس افزایش داد. ایران و لیبی بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده اند. در همین راستا اوپک پلاس موافقت کرد که تولید نفت را به تدریج در ماه های آینده افزایش دهد .

 این گروه با احتیاط بر شرط بندی بر روی بازگشت رشد اقتصادی تابستان با بهبود وضعیت جهان در خصوص همه گیری ویروس کرونا این گروه برای دومین بار در کمتر از یک ماه انتظارات بازار را نادیده گرفت . این گروه موافقت کرد که بیش از ۲ میلیون بشکه در روز به منابع جهانی نفت از ماه مه تا ژوئیه اضافه کند. این رشد تولید به دلیل تقاضای باورنکردنی نفت در چین و آسیا و اروپا بوده است.

*** شروع طوفانی تولید نفت خام در سال جدید

مقدار تولید نفت خام در سال جدید رشد قابل توجهی داشته است. این مقدار حدود یک چهارم از نفت خام را که پس از کاهش شدید در یک سال پیش در پاسخ به بیماری همه گیر کرونا ایجاد شده بود گزارش شده است.  ایران و لیبی تاکنون به دلیل اختلالاتی که در این کشورها در خصوص مسائل اقتصادی ایجاد شده است، از توافق اتحادیه در زمینه کاهش تأسیسات معاف شده اند ، اما این دو اخیراً موفق به بهبودی شده اند.

*** توجه بلومبرگ به رشد تولید و فروش نفت ایران

بر اساس این نظرسنجی ، تهران ۱۴۰،۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافته و به یک میلیون در روز رسیده است که بالاترین میزان از ماه مه ۲۰۱۹ است. در حالی که ایران همچنان تحت تحریم های ایالات متحده است ، خریداران در چین اشتیاق بیشتری در دوران دولت جدید رئیس جمهور جو بایدن ، که به دنبال روابط بهتر با تهران نسبت به دولت قبلی خود است ، نشان داده اند.

*** صف سنگین نفت کش های حاوی نفت ایران در جین

حمل و نقل به کشورهای آسیایی به طور قابل توجهی افزایش یافته است به طوری که شناورهای حاوی نفت خام ایران در بندرهای چین به صف شده اند. سارا وخشوری ، رئیس SVB انرژی بین المللی LLC ، گفت: صادرات کشور در این ماه از ۱ میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. همچنین وی اعلام کرده است که این مقدار از این اعداد فراتر خواهد رفت. موضوع توافق نامه تجاری ایران و چین حداقل از نظر روانی تاثیر بسیار زیادی در روندهای معاملاتی نفت و بورس انرژی گذاشته است.

*** دستاوردهای لیبی در رشد تولید نفت خام

لیبی همچنین به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته است زیرا ادامه آتش بس در درگیری های داخلی به ملت آفریقای شمالی اجازه می دهد صادرات خود را از سر بگیرد. این بررسی نشان داد که تولید ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. لازم به توضیح است که این اعداد بر اساس ردیابی کشتی های باری به کمک ابزارهای کنترل ترافیک دریایی به دست آمده و قابل استناد است

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.