کارنامه معاملات فولاد در سال ۱۳۹۹ در بورس کالا - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کارنامه معاملات فولاد در سال ۱۳۹۹ در بورس کالا

شناسه : 43524 ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
در سال گذشته حجم عرضه های فولاد در بورس کالا بسیار چشم گیر و قابل قبول بود و شرکت های بزرگ فولادی توانستند با وجود تحریم ها مسیر تولید را با قدرت بیشتر ادامه دهند. بورس کالا می تواند شروع شفافیت در معاملات فولاد داخلی باشد.
کارنامه معاملات فولاد در سال ۱۳۹۹ در بورس کالا
پ
پ

عملکرد شرکت های فولادی در کارنامه معاملات فولاد سال گذشته در بورس کالا با وجود فراز و نشیب هایی را که به همراه داشت اما قابل قبول ارزیابی می شود و بسیاری از شرکت های فولادی در بورس کالا توانستند محصولات خود را عرضه کنند و در محیطی شفاف تر نسبت به معاملات سنتی و مچینگ کسب سود کنند. در ادامه به ارزیابی گزارشات تولیدی شرکت های فولادی خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد تولید و عرضه فولاد در بورس کالا

کمیت و کیفیت تولید و عرضه ی فولاد در سال گذشته موضوعی است که نشان از رشد چشم گیر تجارت فولاد در ایران می دهد. عملا تمامی تولیدات سال قبل به مصرف رسید و موجودی انبارها در انتهای سال تقریبا خالی شدند. شرکت‌های فولادی در سال گذشته بالغ بر ۱۲ تن از نیازهای کشور به تولیدات فولادی را از طریق بورس کالا و با حداکثر شفافیت تأمین کردند. از نظر ریالی نیز کارنامه معاملات فولاد در ایران با رشد چشمگیری همراه بود و از مرز ۱۳۰ هزار میلیارد تومان گذشت. این رشد چشم گیر در سال های گذشته و به خصوص در اوج تحریم های آمریکا بی سابقه بوده است.

*** موفق ترین شرکت های فولادی در بورس کالا

اما از میان شرکت های فولادی نامزدهای بهترین شرکت ها به ترتیب سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان  بودند که بیشترین درآمد فروش را در سال گذشته به خود اختصاص دادند. با وجود اینکه در این سه شرکت در بازه هایی از زمان معاملات به صورت مچینگ اتفاق می افتاد اما توانستند در بورس کالا نیز بخش قابل توجهی از تولیدات خود را به فروش برسانند.

*** ارزیابی رشد حجم بازار شرکت های فولادی در بورس کالا

حجم بازار شرکت های منتخب فولاد در سال گذشته نیز رشد قابل توجهی داشته است. رشد حجم بازار این شرکت ها سهام بورسی این مجموعه ها را در آینده و پس از گزارشات بازرسی مالی و افزایش سرمایه ها نیز جذاب خواهد کرد و عملا بورس کالا در بخش فولاد می تواند چشم انداز بورس تهران را در سال جاری بهتر و روشن تر کند. شرکت فولاد مبارکه اصفهان با فروش بیش از ۴.۸ میلیون تن محصول به ارزش ۵۸.۱ هزار میلیارد تومان، فولاد خوزستان با فروش ۱.۳ میلیون تن محصول به ارزش ۱۲.۲ هزار میلیارد تومان و ذوب آهن اصفهان با فروش ۹۶۵ هزار تن محصول به ارزش ۹.۳ هزار میلیارد تومان، پردرآمدترین شرکت‌های فولادی عرضه‌کننده در بورس کالا در سال گذشته بودند.

*** شفافیت اصلی ترین هدف معاملات بورس

سال گذشته سال پایه ریزی استراتژیک و عملا پایبندی به معاملات بورس کالا بود. این روند شاید در نیمه ی دوم سال عملیاتی شد اما توانست بخش اعظم معاملات بورس را به سمت و سوی بورس کالا روانه کند. سال  قبل تلاش شد که شرکت‌ها ملزم به عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالا گردند؛ امسال باید تلاش‌ها در جهت هدایت این شرکت ها به رعایت شفافیت در نحوه فروش و چگونگی چینش سبدهای عرضه باشد.

*** مخاطرات و تهدیدهای معاملات بورس کالا

اما در کنار رشد معاملات بورس کالا باید به تهدیداتی که از سال گذشته در این بازار باقی مانده نیز نیم نگاهی داشته باشیم. بازی به عرضه ها و سفت بازی در معاملات بورس کالا مسئله ای است که خریدار نهایی را در شرایطی متضرر کرده است و در سال گذشته شاهد بازارهای بی رمق ب واسطه ی جولان سفته بازی ها بودیم . باید تدبیری اندیشیده شود که عرضه کننده ها با عرضه بازی نکنند یعنی نحوه چینش محتوای سبد عرضه به خصوص میلگرد آجدار؛ به نوعی باشد که معامله شود، نه اینکه صرفا برای فرار از مسئولیت باشد و طوری سبد به صورت نامتعارف چیده شود که به قصد عدم اقبال تقاضا بوده باشد.

*** توجه به راهبری معاملات میلگرد

اوج سفته بازی ها در سال گذشته در حوزه ی میلگرد بود. چرا که این الا در بسیاری از سازه های کوچک و بزرگ نقش ایفا می کند و عملا بازار گسترده ای از خریداران و فروشندگان حول این کالا تشکیل شده است. در سال گذشته معاملات میلگرد در بورس کالا با نوسان گیری های زیادی همراه بود. در سال جدید می بایست تدبیری اندیشیده شود که عرضه کننده های میلگرد با کم کردن تناژ در هفته های بعد با بازار بازی نکنند. چرا که تکرار این موضوع می تواند آفتی برای بورس کالای ایران به حساب آید.

*** تمرکز بر مدیریت پرتفولیوی شرکت های فولادی

مدیریت پرتفولیوی شرکت های فولادی باید با نظارت سازان بورس کالا صورت پذیرد. مهم ترین نکته این است که باید تدابیری اندیشیده شود که یک شرکت تصور نکند هر طوری که بخواهد، می‌تواند سبد عرضه خود را بچیند؛ و بعد عدم اقبال تقاضای بورسی؛ عمده کالای تولیدی خود را خارج از بورس کالا به چند نفر بدهد و آنها با قیمت سازی و بازارسازی فعالیت نمایند.

*** کارنامه معاملات فولاد آلیاژی در بورس کالا

کارنامه ی شرکت های فولاد آلیاژی نیز در وضعیت خوبی ارزیابی می شود. این شرکت ها در زنجیره ی بالا دست فولاد توانستنه اند در سال گذشته حدودا ۸ درصد رشد نسبت به سال قبل را در کارنامه ی خود ثبت کنند. بررسی آمار عملکرد شرکت فولاد آلیاژی از ابتدای سال ۹۹ تا پایان اسفند ماه حاکی از تولید ۴۶۷ هزار و ۳۷۶ تن محصول از سوی این شرکت هاست که این موضوع نیز با توجه به بالا رفتن هزینه های تولید در بخش فولاد آلیاژی بسیار رضایت بخش ارزیابی می شود.

*** ارزیابی ارزش ریالی معاملات فولاد آلیاژی

ارزش ریالی محصولات فولاد آلیاژی نیز موضوعی است که در سال گذشته رشد چشم گیری داشته است. از آمارهای منتشره سامانه کدال، شرکت فولاد آلیاژی در ۱۲ ماهه پارسال موفق شد ۳۸۵ هزار و ۱۳۳ تن محصول آلیاژی و ۷۰ هزار و ۱۵۵ تن محصول مهندسی تولید کند. در این مدت همچنین ۲ هزار و ۷۰۶ تن محصول آلیاژی و ۹ هزار و ۳۸۲ تن محصول مهندسی برای فروش در بازارهای صادراتی تولید شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.