ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره وین - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره وین

شناسه : 43652 ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
ایران و آمریکا مجددا برای احیای برجام اعلام آمادگی کرده اند و در شرایط فعلی حدس بر این خواهد بود که زمان زیادی برای پیشبردی این مذاکرات سپری شود. بازارهای اقتصادی ایران اما در خصوص شرایط فعلی انفعال به خرج می دهند و شاهد تحرکات مثبت نبوده ایم.
ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره وین
پ
پ

روزهای اخیر خبر مهمی در مجامع رسمی اخبار بین المللی مبنی بر به وجود آمدن شرایطی برای احیای مجدد برجام به کل جهان مخابره شد که واکنش های متفاوتی را به همراه داشت. احیای مجدد برجام برای ایران و آمریکا و چین و اسرائل و عربستان مستقیما بازتاب های متفاوتی دارد که باید دید لابی های صورت گرفته مسیر مذاکرات برجام را به کجا خواهد رساند. لطفا تا انتهای این خبر همراه آرتان پرس باشید.

*** احتمال بازکشت ایران و آمریکا به برجام

ایران و آمریکا هفته ی بسیار پر تنش و البته پرباری را در تاریخ سیاست بین الملل خود در پیش رو دارند. به نظر می رسد انتظارات از رسیدن سریع به یک توافق در لغو تحریم محدودتر از گذشته باشد. اما این بازه ی زمانی قطعا کوتاه نخواهد بود و سرمایه گذاران باید بدانند که این مسیر قطعا تا تابستان به طول خواهد انجامید.لذا نباید برای کاهش تنش های سریع برنامه ریزی لحظه ای و کوتاه مدت کنند.

*** احیای برجام خبر ناخوشایند برای برخی کشورها

موضوع احیای برجام برای برخی از کشور ها خیلی خوشایند نبوده و نسبت به این موضوع واکنش شدید نشان داده اند. اسراییل در حال لابی سنگین با دولت آمریکا و نمایندگان کنگره و سنا است تا تیم بایدن را مجاب کند که موضوع بازگشت به برجام را منتفی کند. البته عربستان سعودی نیز همین وضعیت را دارد و به هیچ عنوان بازکشت به برجام را به نفع منطقه و کشور خود و هم پیمانانش نمیداند.ولی قدرت لابی با تیم بایدن را ندارد و صرفا منتظر است تا ببیند اخبار به چه سمت و سویی می رود.

*** احتمال طولانی شدن مذاکرات برجامی

یکی از دلایلی که پیش بینی می شود روند مذاکرات ایران و آمریکا طولانی شود تنش هایی است که در شرایط فعلی بین ایران و آمریکا وجود دارد و برای آنها راه حلی پیش بینی نشده است. آمریکا معتقد است برخی تحرکات عراق از جمله حمله موشکی امروز به محوطه نزدیک سفارت آمریکا کار گروههای نزدیک به ایران بوده که با هدف اعمال فشار و امتیازگیری در مذاکرات این هفته صورت می گیرد.

*** ایران به دنبال کوتاه کردن زمان مذاکرات

موضوع مهمی که ایران به آن تاکید بسیار زیادی دارند کوتاه کردن روند مذاکرات و تعیین تکلیف قطعی موضوع مناقشات هسته ای ایران است. ایران معتقد است هرگونه لغو تحریم ها بایستی همزمان با راستی آزمایی و در یک مرحله و بدون طرح موضوعات جدید باشد. برخی در آمریکا و اروپا معتقدند که سایر موارد از جمله موضوع موشکی نیز بایستی در مذاکرات مطرح شود که ایران در خصوص بندهای برجام با قاطعیت موضع خود را مشخص کرده است. به همین دلیل پیش بینی می شود که مذاکرات ایران و آمریکا در کوتاه مدت به نتیجه ای ختم نشود.

*** حضور کشورهای مختلف در مذاکرات جدید

دو کشور ایران و آمریکا سه‌شنبه هفته آینده در اتریش در حضور آلمان، فرانسه، چین ،روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا ملاقات می‌کنند تا ۲ تفاهم‌نامه را مذاکره و نهایی کنند.یکی از این موضوعات بازگشت به توافق هسته ای و لزوم بازگشت ایران به تعهدات برجام و دیگری لغو تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام است. این فرآیند زمانبر بوده و شامل راستی آزمایی در مراحل گوناگون خواهد بود لذا توصیه می‌شود انتظارات در کوتاه مدت و میان مدت محدود باشد

*** تاکید ظریف بر رفع کامل تحریم ها

ظریف در گفتگوی تلفنی با دومینیک راب، بر ضرورت برداشتن کامل و نهایی تحریم‌های غیر قانونی و ناعادلانه آمریکا، به گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران آن‌ها را راستی آزمایی کند تاکید کرد. ایران تاکید کرده است که در این صورت است که به تعهدات خود باز خواهیم گشت. ظریف در این خصوص اعلام کرده است که از کشور‌های اروپایی عضو برجام می خواهیم ضمن احترام به تعهدات برجامی شان، در نشست وین سازنده ظاهر شوند. وزیر خارجه انگلیس نیز در این بازه اعلام موضوع کرده است و گفته لندن برای به ثمر نشستن مذاکرات تلاش می کند

*** دستاوردهای برجام برای ایران و آمریکا

در صورتی که توافق هسته ای برجام مجددا احیا شود ایران و آمریکا هر دو به دستاوردهایی دست پیدا خواهند کرد. اگر آمریکا و ایران به برجام بازگردد، ۵۰۰ تحریم برداشته می‌شود. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای مدعی شد در صورتی که ایران به برجام بازگردد بیش از ۵۰۰ تحریمی که دولت ترامپ پس از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرد،‌ برداشته خواهد شد. آمریکا نیز می تواند اداعا کند موضوعی که دولت ترامپ نتوانست در چهار سال به آن برسد را در کمتر از شش ماه تحقق آورد و این موضوع به برند دولت بایدن کمک شایانی خواهد کرد.

*** هشدار برخی کشورها در خصوص رفتار ایران

موضوعی که در خبرگذاری های مختلف به آن اشاره شده است سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران بوده که در نتیجه این سیاست،‌ برنامه هسته‌ای ایران توسعه بیشتر یافت و رفتار ایران در منطقه نیز تهاجمی‌تر شد. بنابراین هدف این است که نقشه راهی برای بازگشت به پایبندی به برجام از سوی دو طرف را مشخص شود. به احتمال زیاد مسائل موشکی ایران نیز مطرح می شود که ایران در این خصوص موضع مشخصی دارد. اما باید دقت کرد که در این لابی چین به همراه ایران می توانند نقش بسیار موثری در امتیاز گرفتن ایران از برجام داشته باشد.

*** ترس آمریکا از قدرت چین در منطقه

دلیل اصلی پیشنهاد آمریکا برای بازگشت به برجام ترس آمریکا از قدرت چین در منطقه ی خاورمیانه است. در ۳ دهه پیش، صادرات تولیدات مصرفی و سرمایه ای و وسایل نقلیه چین یک-هشتم آلمان، یک-ششم ژاپن و آمریکا، یک-سوم انگلستان و دو-سوم کره بود. صادرات این کالاهای چین، از کره در سال ۱۹۹۴، از انگلستان در سال ۲۰۰۱، از آمریکا در سال ۲۰۰۵ و از آلمان در سال ۲۰۰۸ میلادی، پیشی گرفت.

*** نگاهی به قدرت تجاری چین در جهان

در سال ۲۰۱۹ میلادی، صادرات تولیدات مصرفی و سرمایه ای و وسایل نقلیه چین ۱.۸ برابر آلمان، ۲.۲ برابر آمریکا، ۳.۸ برابر آلمان، ۴.۹ برابر کره و ۶.۹ برابر انگلستان بود. چین با داشتن بازار صادراتی ۲۴۰۰ میلیارد دلاری کالاهای صنعتی و بازار داخلی ۱.۴ میلیارد نفری از مزیت های رقابتی اقتصاد مقیاس، زنجیره های کامل صنعتی، سرمایه گذاری های بالا در زیرساخت ها و ظرفیت های صنعتی، تخصص و مهارت در تولید، نیروی کار ماهر صنعتی، سرمایه گذاری بالا در تحقیق و توسعه و… برخوردار است. آمریکا از توافق جدید چین با ایران ترسیده است و این هراس را دارد که نفوذ چین در خاورمیانه گسترش یابد.

*** انفعال اقتصاد ایران در شرایط حساس

یک آسیب و ایرادی که به اقتصاد ایران وارد است این موضوع را می توان برشمرد که اقتصاد ایران به شدت به رفتارهای آمریکا وابسته شده و عملا اقتصاد ایران از کانال سیاست های آمریکا می گذرو همیشه به عنوان یک عامل مهم برشمرده شده است. برای مثال ۲.۹۸ میلیون تن شمش فولادی توسط فولادسازان در بورس کالا عرضه شده که تنها ۱.۶۷ میلیون تن از این عرضه‌ها (معادل ۵۶ درصد) به معامله ختم شده و مابقی مشتری نداشته است. به نظر می‌رسد که این کاهش حجم معاملات، که در بازارهای دیگری نظیر بازار بورس نیز نمونه آن یافت می‌شود، نشانه‌ای از شرطی شدن اقتصاد ایران به تحولات آمریکا است.

*** برجام و فرصت های سفته بازی در اقتصاد ایران

اینکه اقتصاد ایران منتظر تغییرات وضعیت سیاسی کشور باشد و عملا با علم به اینکه روابط سیاسی همیشه همراه با تنش هایی است که زمینه ی بازار گرمی سفته بازارن را فراهم سازد به اقتصاد ایران ضربه می زند. این شرطی‌شدگی، اقتصاد ایران را اسیر مهلکه بلاتکلیفی می‌کند و عاملان اقتصادی در این شرایط، تصمیمات خود را تا روشن شدن مواردی همچون سرنوشت برجام به تعویق خواهند انداخت و این تعویق‌ها ممکن است با توجه به نوع بازیِ طرف آمریکایی هیچ پایانی نداشته باشد. این احتمال حتی وجود دارد که طرف آمریکایی روی شرطی شدن اقتصاد ایران حساب ویژه‌ای باز کرده باشد

*** انفعال بورس ایران در قبال برجام

اما متاسفانه بورس ایران نسبت به اتفاقات مثبت و منفی یک واکنش نشان می دهد و آن هم ریزش و تثبیت روزهای قرمز است. بورس ایران توسط فاکتورهای انسانی مدیریت می شود و عملا در شرایط فعلی همه چیز برای صعود و رشد آماده است و دلیلی برای ریزش ها با این شدت نیست. وقتی برجام امضا شد بورس ریزش کرد. وقتی امریکا از برجام خارج شد باز هم ریزش کرد و حالا که قرار هست دوباره به برجام برگردد دوباره ریزش کرده و این موضوع دلیل مشخص و علمی ندارد و این ریزش ها در رفتارهای مختلف را نمی توان با مسائل تکنیکالی تحلیل کرد.

*** پیش گرفتن افت بورس از دلار در قبال برجام

کافی است که به معاملات دلار نگاهی بیندازیم. دلار نیز روزهای پر نوسان و ریزش های بورس را تجربه نکرده است. شاید دلیل این موضوع خستگی بیش از حد فعالان بورسی و خروج از این بازی باخت باشد. متاسفانه بورس فرصت سرمایه گذاری سازنده از فعالان را گرفت و سرمایه گذاران را به بازار های موازی فراری داد. اگر برجام مجددا احیا شود به احتمال زیاد بورس ایران در دولت بعدی رشد داشته باشد و مجددا بتوان چشم انداز مثبتی برای این بازار متصور شد.

*** بورس چشم انداز مثبتی ندارد

مشکل اصلی تورم در داخل و به خصوص سیاست گذار اقتصادی هست که در طی چند دهه گذشته همواره نقدینگی رو افزایش داد. فعلا هیچ نشانه ای از تغییر سیاست  در زمینه بورس دیده نمی شود. سال جدید در حالی آغاز شد که در ۵ روز ابتدایی سال شاهد حاکمیت روندی منفی در شاخص کل بورس و ثبت افت بیش از یک‌درصدی در کارنامه بورس تهران بودیم.

*** سناریوهای پیش روی بازار سهام در خصوص برجام

اما باید بررسی شود که سناریوهای پیش روی بازار سهام در خصوص برجام چه چیزهایی خواهد بود. به طور کلی باید زمان این تاثیرگذاری را در دولت بعدی دید. در این میان کارشناسان با توجه به فضای عدم شفافیت در حوزه سیاسی، معتقدند که برگشت به برجام و در مقابل عدم برگشت به برجام و تشدید تحریم‌ها دو سناریویی خواهند بود که در روند آتی بازار سهام تاثیرگذار خواهند بود.

باید خاطر نشان کرد که بازار در صورت توافق برجام در ابتدا با نزول همراه شود و بعد از آن به صورت پله ای و مقطعی با رشد همراه شود و این رشد در دولت بعدی اتفاق خواهد افتاد. مگر اینکه در این دولت تغییراتی تا پایان کار صورت پذیرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.