دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آشنایی با کاربرد ورق سرد در صنایع تولیدی

شناسه : 43662 23 فروردین 1400 - 17:15
ورق سرد محصولی بسیار کاربردی در صنایع مختلف تولیدی می‌باشد. این ورق به عنوان یک محصول نهایی فولادی طی مراحلی توسط فولاد سازان تولید می‌شود و در اختیار تولیدکنندگان سایر صنایع پایین دستی قرار می‌گیرد. آیا با کاربرد ورق سرد آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید در چه صنایعی از ورق سرد استفاده می‌شود؟ برای آشنایی با کاربرد ورق سرد در صنایع پایین دستی با آرتان پرس همراه باشید.
آشنایی با کاربرد ورق سرد در صنایع تولیدی
پ
پ

ورق سرد در نتیجه اعمال نورد سرد بر روی محصولات نیمه نهایی همچون شمش، بیلت و یا تختال بوجود می‌آید. نورد سرد یکی از روش‌های شکل دادن فلزات است که مزایای زیادی نسبت به نورد گرم دارد. با توجه به همین مزیت‌ها کاربرد ورق سرد در مقایسه با ورق گرم نیز متفاوت می‌باشد. برخلاف فرایند فولاد نورد گرم، نورد سرد فلز زیر دمای تبلور مجدد آن اتفاق می‌افتد، در نتیجه دمای آن پایین است و به همین دلیل به آن نورد سرد می‌گویند.

*** انواع ورق سرد تولیدی

ورق سرد که در ادامه فرآیند تولید ورق گرم در جهت کاهش بیشتر ضخامت تولید می‌شود، دارای انواع مختلفی می‌باشد و با توجه به انواع مختلف آن، کاربرد ورق سرد نیز متفاوت می‌باشد. در ادامه به انواع ورق سرد موجود در بازار و کاربردهای آنها اشاره خواهیم کرد:

*** ورق روغنی

ورق‌های روغنی نیز تحت نورد سرد تولید می‌شوند. از آنجایی که شکل ظاهری این محصولات با دیگر موارد موجود متفاوت است، به این نام شناخته می‌شوند. بر روی ورق‌هایی که با این فرآیند تولید شده، یک لایه روغن محافظ زده می‌شود تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالاتری داشته باشند.

ورق روغنی

*** مشخصات ورق سرد روغنی

با توجه به مشخصات شیمیایی و فیزیکی و خصوصیات ظاهری بهتر این ورق نسبت به ورق سیاه، استفاده از آن در محصولات زیادی ترجیح داده می‌شود. از این جهت کاربرد ورق سرد روغنی بسیار بیشتر از ورق سیاه خواهد بود. همچنین به علت اینکه دقت ابعادی در این ورق ها زیاد است در پروژه هایی که نیاز به ایجاد فرم‌های ظریف و با دقت بالا دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استحکام کششی ورق‌های روغنی نیز در مقایسه با ورق‌های سیاه بیشتر است و می‌توان با اعمال فرم دهی کششی از ورق سرد محصولات زیادی تولید نمود.. شاید بتوان نحوه تولید آسان این ورق‌ها، مخصوصا اگر به صورت پیوسته پس از تولید ورق سیاه باشد را نیز به عنوان یکی از مزیت های این ورق در نظر گرفت. به هر حال این ورق جایگاه ویژه ای در طراحی های مهندسی دارد و از این رو همواره قیمت ورق روغنی می‌تواند در پروژه ها به عنوان پارامتری تاثیرگذار در هزینه‌های تمام شده به حساب آید.

در ادامه به کاربرد ورق سرد روغنی در صنایع پایین دستی اشاره خواهیم کرد.

*** کاربرد ورق سرد روغنی در خودروسازی

در صنایع خودروسازی استفاده‌ های متعددی از ورق سرد صورت می‌گیرد. مشهورترین آن ساخت اگزوز خودرو با استفاده از ورق روغنی می‌باشد. یکی از دلایل استفاده از ورق روغنی در ساخت اگزوز خودرو، خورنده بودن محیط اطراف اگزوز می‌باشد. از دیگر کابرد ورق سرد روغنی می‌توان به استفاده از ورق سرد فوق کشش در بدنه خودرو اشاره کرد. از معروف‌‌ ترین و مهمترین برندهایی که ورق‌های روغنی در ایران تولید می‌کنند می‌توان شرکت‌ فولاد مبارکه اصفهان، شرکت هفت الماس و شرکت فولاد غرب را نام برد.

کاربرد ورق سرد روغنی در اگزوز خودرو

*** کاربرد ورق سرد روغنی در صنایع لوازم خانگی

لوازم برقی مانند یخچال فریزر، مایکروفر، اجاق گاز، کابینت های فلزی، انواع یراق آلات،کمدهای نگهداری وسایل منزل و دانش آموزی نیز از دیگر کاربردهای مهم ورق روغنی می‌باشد.

کاربرد ورق سرد روغنی در صنایع لوازم خانگی

*** کاربرد ورق سرد روغنی در ساخت پروفیل‌های فولادی

بدون اغراق می‌توان بیشترین کاربرد ورق روغنی را در ساخت پروفیل‌های ساختمانی و درب و پنجره دانست. به عنوان مثال پروفیل مبلی که از پروفیل‌های پرکاربرد در ساخت و ساز به حساب می‌آید از ورق روغنی تولید می‌شود.

کاربرد ورق سرد روغنی در صنایع مبلمان اداری

*** ورق گالوانیزه

کاربرد ورق سرد بصورت گالوانیزه بسیار گسترده است. برای تولید ورق گالوانیزه از محصولات روغنی استفاده  می‌شود تا یک لایه پوشش از جنس روی به آنها اضافه شود. اضافه کردن روی باعث افزایش مقاومت قطعات در برابر زنگ زدگی و خوردگی می‌شود.

*** کاربرد ورق سرد گالوانیزه شده

گالوانیزه به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی در صنایع گوناگونی کاربرد دارد، از جمله در:

 • ساخت و تولید لوازم خانگی مانند انواع وسایل گرمایشی و سرمایشی و لباسشویی
 • صنعت برق مانند تابلوها و سینی کابل برق
 • صنعت کامپیوتر و الکترونیک
 • صنعت خودرو سازی (ساخت بدنه و قطعات داخلی)
 • در صنایعی که رنگ آمیزی، برشکاری و شکل دهی فلز مورد نیاز است.

از آهن گالوانیزه در ساخت لوازمی مثل: کابینت آشپزخانه، لوله بخاری، لوله‌‌های آب، کانال کولر، شیروانی منازل و هر مکان دیگری که ممکن است در معرض خوردگی آهن و خسارت وجود داشته باشد، کاربرد دارد.

کاربرد ورق سرد گالوانیزه شده در ساخت درب خودرو

*** ورق گالوانیزه رنگی

ورق‌های رنگی درواقع همان ورق‌های گالوانیزه هستند که با یک پوشش رنگی، الکترواستاتیک پوشانده شده است. ورق گالوانیزه معمولی را به عنوان پایه ورق‌های رنگی در نظر می‌گیرند. رنگ‌های مختلفی را به قطعه اضافه کرده و آن را داخل کوره در درجه حرارت تعیین شده قرار می‌دهند. کاربرد ورق سرد نوع رنگی متفاوت می‌باشد. برای خودروسازی، نمای خارجی ساختمان‌ها مثل سقف‌های شیروانی و همچنین لوازم خانگی از این محصولات استفاده می‌کنند.

*** کاربرد ورق سرد گالوانیزه شده رنگی

کاربردهای ورق سرد گالوانیزه شده رنگی نیز از صنایع پایین دستی مانند تولید لوازم خانگی گرفته تا صنعت حمل و نقل و ساختمان سازی گسترده شده است. اما یکی از بیشترین مصارف استفاده از ورق رنگی، ساخت و نصب شیروانی ساختمان در نواحی جغرافیایی با میزان بارندگی و رطوبت بالا می‌باشد. علاوه بر زیبایی ظاهری این ورق ها، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی نیز عامل مهمی در انتخاب این ورق ها به عنوان شیروانی ساختمان می‌باشد.

ورق‌های رنگی با توجه به مقاومتی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند و همچنین به خاطر ضخامت پایین که امکان فرم پذیری بالایی دارند؛ به همین دلیل در صنایع و بخش های گوناگون کاربرد دارند. در ادامه نگاهی کلی به کاربرد ورق سرد رنگی می‌اندازیم:

 • سیستم حمل و نقل: استفاده از ورق های رنگی در کانکس ها، کاروان ها، کانتینرها
 • صنایع تولیدی فلزی: کابینت ها و تجهیزات اداری از جمله ملموس ترین موارد کاربرد ورق های رنگی است.
 • ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون داخلی: استفاده از ورق های رنگی در نمای ساختمان ها، سقف های کاذب، پارتیشن ها و سقف و بدنه انواع سوله های کارگاهی مثل ورق کرکره رنگی
 • صنایع تولید لوازم خانگی: از ورق های رنگی در تولید بدنه یخچال، فریزر، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی، اجاق گاز و آبگرمکن و … استفاده می‌شود.

قابل ذکر است که بر روی ورق های رنگی مورد استفاده در یخچال و فریزر از یک لایه محافظ از جنس PVC یا PET بر روی رنگ نهایی استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی شده است که بطور کلی با سه نوع ورق سرد موجود در بازار و کاربرد هرکدام از آنها آشنا شوید. امیدواریم با مطالعه مقاله فوق به پاسخ سوال‌هایتان را پیرامون کاربرد ورق سرد در صنایع پایین دستی را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.