رشد سرسام آور قیمت ورق سیاه در بازار/ پیش بینی قیمت ورق سیاه در بهار ۱۴۰۰ - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رشد سرسام آور قیمت ورق سیاه در بازار/ پیش بینی قیمت ورق سیاه در بهار ۱۴۰۰

شناسه : 43721 ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
آغاز روزهای کاری سال 1400 با افزایش زیاد قیمت ورق سیاه شروع شد.که عوامل بسیاری در آن دخیل بود . یکی از این عوامل سیکنال رشد قیمت جهانی ورق سیاه فولادی به بازارهای داخلی بود و از دیگر دلایل می توان به حجم تقاضا، افزایش قیمت در بورس، افزایش قیمت جهانی قراضه ترکیه و شمش جهانی اشاره کرد.
رشد سرسام آور قیمت ورق سیاه در بازار/ پیش بینی قیمت ورق سیاه در بهار ۱۴۰۰
پ
پ

در روزهای آغازین سال جدید رشد قیمت ورق سیاه فولادی را با شوک های قیمتی سنگینی شاهد بوده ایم. این رشد قیمت به دلایلی مختلفی اعم از حجم تقاضا، افزایش قیمت در بورس، افزایش شارپی قیمت های جهانی، افزایش قیمت  جهانی قراضه ترکیه و شمش جهانی ارزیابی می شود که در این تحلیل به بخش های مهمی از این موارد خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ریسک انرژی مهم ترین عامل رشد قیمت ورق سیاه

اولین نکته در خصوص قیمت هیجانی ورق سیاه فولادی را با یک نکته ی فنی از این محصول آغاز می کنیم. انرژی مصرفی برای ساخت این محصول به دلیل درصد بالای کربن تزریق شده به فولاد حدودا ۱۷ درصد بیش تر از میانگین انرژی سایر مصنوعات فولادی است و این روزها با توجه به قطعی مقطعی برق در کارخانجات و واحدهای تولیدی این بخش از صنعت را با ریسک فراوان ارزیابی کرده ایم.لذا طبیعی است که حجم تقاضا برای شرکت های مصرف کننده به شدت بالا برود و ما در شراط فعلی شاهد رشد سرسام آور این محصول در بازار باشیم.

*** سیگنال بازار جهانی به رشد قیمت ورق سیاه

نکته ی مهم دیگری که در این خصوص باید به آن اشاره کرد سیگنال رشد قیمت جهانی ورق سیاه فولادی به بازارهای داخلی بود. کافی است که سری به قیمت های عرضه و تقاضای این محصول و هم خانواده های آن بیاندازیم. برای مثال قیمت اسلب CIS که محصول خام برای تولید ورق سیاه است با افزایش ۳۰ دلاری به ۷۵۰ دلار رسید. این قیمت باعث شد که فروش این محصول به همراه ورق سیاه به کشورهای آمریکای لاتین و برزیل در اولویت قرار بگیرد چرا که این کشورها پیشنهادات بهتری نسبت به کشورهای آسیایی اعلام کرده اند.

***همگرایی ورق سیاه با ورق سرد

موضوعی که کاملا قابل استناد است ان موضوع است که با رشد فعالیت کارخانجات و ادامه ی روند رو به رشد مصرف گرایی در شرکت های تولید قیمت انواع ورق و به خصوص قیمت ورق سیاه به توازن ورق های گرم و سرد فولادی بالا یا پایین خواهد رفت. برای مثال ️ترکیه ورق HRC را ۹۰۰ دلار فوب فروخته است و به دنبال افزایش بیشتر نرخ ها می باشد. این موضوع می تواند حداقل برای یک ماه قیمت انواع ورق را در منطقه ی CIS در حول و حوش این قیمت نگه دارد.

*** رشد قیمت اسلب و تاثیر بر قیمت ورق سیاه

باید دقت داشت که رشد قیمت مقاطع طویل و انواع ورق در بازه ی فعلی در تمام دنیا بالا رفته و مختص بازار ایران نیست. برای مثال در کشور ایتالیا با افزایش قیمت های ورق هزینه اسلب بالاتر را به دوش خریداران محصول میانی انداخته اند تا بخشی از هزینه های تولید ورق سیاه از این محصول به زنجیره ی بالادستی منتقل شود. مسئله ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که کاهش عرضه و غیبت برزیل در بازار اسلب، افزایش قیمت ها را حمایت می کند و بسیاری از فعالان افزایش قیمت اسلب تا ۸۰۰ دلار فوب دریای سیاه را دور از انتظار نمی دانند. وقوع این پیش بینی می تواند قیمت ورق سیاه که در واقع یکی از محصولات اسلب محسوب می شود را به شکلی تصاعدی رشد دهد.

*** پیش گرفتن قیمت ورق سیاه ایران از میانگین جهانی

اما یک سوال مهم در خلال ارزیابی قیمت های بازارهای فولادی بی پاسخ مانده است. چرا در شرایط فعلی رشد قیمت ورق سیاه در بازار ایران نسبت به قیمت های جهانی رشد بیشتری را از خود نشان داده است؟ در پاسخ باید گفت که یکی از فاکتورهای مهمی که در بازار داخلی ایران تاثیرگذار است نوسانات قیمت ارز در شرایط حساس بازارهاست. در حالی که امروز نرخ ارز تحت تاثیر خبرهای برجامی و احتمال مذاکرات ایران و آمریکا در هفته آتی نزولی شده برخی مبادی فروش که تاکنون قیمت اعلام کرده‌اند نرخ‌ها را افزایش داده‌اند.

*** بازار نابسامان نرخ ارز و تنش قیمت در بازار فولاد

تداخل نابسامانی های نرخ ارز در کنار رشد قیمت های بازار جهانی و رد حچم تقاضا در بازار داحلی باعث شده که ورق سیاه در بازار رشد سرسام آوری را تجربه کند. به یک مثال بسنده می کنیم و کافی است که نرخ قیمت ورق سیاه ۲۰ اکسین اهواز st52 را ارزیابی کنید. طبق آخرین دیتاهای نعاملات بازار رشد این محصول نسبت به روز شنبه ۱۲ درصت ارزیابی شده و در مبادی فروش به قیمت ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

*** به هم خوردن توازن عرضه و تقاضای ورق

اما دلیل رشد قیمت ورق سیاه صرفا به ناملایمات قیمت دلار ختم نمی شود. به هم خوردن توازن عرضه در ابتدای سال نیز عاملی بود که شرابط بازار این محصول را به هم ریخته کرده است. در هفته دوم فروردین هم که بازار تقریبا تعطیل بود کارخانه‌های مثل راد همدان، بردسیر همدان، پرشین فولاد و ناب تبریز،  با توجه به خالی بودن عرصه از رقبا قیمت‌ها خود را بین ۱۰۰ تا ۳۰۰  تومان افزایش دادند. بعد از این افزایش قیمت تولید کنندگانی که به بازار آمدند قیمت های خود را با قیمت های التهابی در بخ ورق سیاه به روز رسانی کردند که نتیجه ی آن شرایط فعلی بازار ورق سیاه شده است.

*** قیمت ورق سیاه در کنترل سایر مقاطع فولادی

اما سوال مهمی که مطرح می شود این است که تا چه موقع این افزایش قیمت ها در بخش ورق ادامه خواهد داشت؟ موضوع را باید از بازارهای هم خانواده ی ورق یعنی بازار تیرآهن و میلگرد و پروفیل جویا شد. رصد بازار را از بخش تیر آه ارزیابی می کنیم.مطابق با آخرین اخبار به دست آمده از مبادی توزیع فولاد در بخش تیرآهن نرخ ها ۵۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش داشته اند، اما در بخش میلگرد قیمت‌ها عموما با ثبات و بعضا با کاهش تا ۳۰ تومان همراه بوده است.وبازار پروفیل هم همچنان بی‌ثبات است و قیمت‌هایی که اعلام شده ۱۰۰ تا ۴۰۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد. قیمت‌های نبشی اعلامی هم ۱۰۰ تا ۴۰۰ تومان تا کنون افزایش داشته است.این رشد قیمت ها می تواند نشان از شروع یک روند صعود در قیمت های ورق سیاه باشد.

*** پیش بینی رشد ۲۰۰۰ تومانی قیمت انواع ورق

بیایید کمی رصد را با جزئیات بیشتری انجام دهیم و از ارزیابی های صورت گرفته رشد قیمت در بخش ورق سیاه را پیش بینی کنیم. در بازار این هفته  میلگرد ذوب آهن اصفهان در بنگاه و کارخانه ، نسبت به روز گذشته  150 الی ۲۵۰ تومان افزایش یافت. تیرآهن ذوب آهن اصفهان در  کارخانه ،   نسبت به روز گذشته  100 الی ۲۵۰ تومان افزایش یافت. لذا این پیش بینی می تواند منطقی باشد که ما تا انتهای هفته به احتمال زیاد رشد قیمت ۱۰۰۰تومان الی ۲۰۰۰ تومان را در نرخ های ورق اعم از سیاه، گالوانیزه و رنگی و روغنی خواهیم داشت که این موضوع حداقل می تواند تا تغییر مکانیزم بازار و ایست خریدار و مقاومت نسبت به قیمت ها ادامه داشته باشد.

*** تصمیمات بورس کالا عامل رشد قیمت ورق سیاه

اما بورس کالا هم عاملی برای رشد قیمت ها در بخش ورق بود.قبل از تعطیلات سال جدید سایت سازمان بورس در خصوص تغییر نرخ قیمت ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان رشد قیمت ۱۶ درصد را به رسمیت شناخت و این موضوع سیگنالی برای رشد قیمت ورق فولادی در تمامی بازارها شد.

این قیمت ها به عقیده ی بسیاری از فعالان بازار فولاد مبنای مشخصی نداشتند و صرفا جهت دهی به بازار و گامی در جهت دستوری عمل کردن در بخش ورق صورت گرفته است.بورس کالا به دنبال مصوبه شورای رقابت و با توصیه‌های رسیده از مجلس قصد دارد قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی در بورس کالا را کنار بگذارد و نرخ‌ها به‌جای شیوه‌نامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطابق آنچه شورای رقابت تعیین کرده است، در نظر بگیرد.

*** تغییر نرخ ضریب پایه و برهم خوردن نظم بازارها

ثانیا علی‌الظاهر پیشنهاد شورای رقابت این بوده است که برای تعیین قیمت‌های امروز ورق گرم در بورس کالا به جای ۸۰ درصد نرخ‌های صادراتی ورق گرم منطقه CIS، براساس ضریب ۱۰۰ درصد میانگین قیمت فوب بنادر چین و منطقه CIS فوب دریای سیاه ضربدر نرخ دلار نیمایی در نظر گرفته شود. ثالثا قیمت پایه براساس پیشنهاد شورای رقابت و نه تولیدکنندگان ورق تعیین شده و این پیشنهاد را نیز بورس کالا پذیرفته است.

*** سایر محصولات فولادی در صف رشد قیمت

در هر صورت به نظر می‌رسد با این تفاسیر به طور عملی شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد حداقل برای تعیین قیمت انواع ورق فولادی در بورس کالا به بایگانی سپرده شده است و احتمال دارد به‌زودی این مساله برای سایر محصولات از جمله شمش و میلگرد نیز اتفاق بیفتد.  با وجود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کاهش قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا، این مساله اتفاق نیفتاده و تمام ورق‌های گرم از جمله ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان براساس همان نرخ‌های بالای موجود در اطلاعیه عرضه به بورس آمده است.

*** پیش بینی آرتان پرس از قیمت ورق سیاه

پیش بینی نرخ ورق سیاه با توجه به رشد قیمت های اسلب، تیرآهن و پروفیل حداقل در بازه ی یکماه با شیبی آهسته و پیوسته رو به رشد است و تا ۱۰۰۰ تومان در هر کیلو این رشد تداوم داشته باشد. از آنجایی که محدودیت های زیست محیطی و کاهش توان نیروگاه ها برای تامین برق تولید این محصول را با ریسک هایی همراه کرده است لذا نمی توان امید به کاهش تقاضا در بازار داشت.

با وجود تقاضا در بازار بعید است که قیمت ها از این میزان کم تر شود و از طرفی شرکت های مصرف کننده نمی توانند تولید خود را به امید کاهش قیمت ها متوقف کنند. لذا رشد آهسته قیمت ها و در خوش بینانه ترین حالت حفظ قیمت های فعلی محتمل ترین سناریوی بازار ورق سیاه در کشور خواهد بود. در یادداشت های بعدی با تغییرات و رصدهای صورت گرفته در متن بازار این یادداشت به روز رسانی خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.