نوسانات اخیر نرخ ارز و احتمالات پیش روی بازار/چشم امید به توافقات وین - آرتان پرس | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

نوسانات اخیر نرخ ارز و احتمالات پیش روی بازار/چشم امید به توافقات وین

شناسه : 44926 ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
بازار ارز در ایران تحت شعاع تحولات مربوط به مذاکرات وین قرار گرفته است باوجود رشد هزار تومانی قیمت دلار در تعطیلات نوروز شاهد افت شدید قیمت ارز در بازار آزاد و صرافی ملی هستیم.
نوسانات  اخیر نرخ ارز و احتمالات پیش روی بازار/چشم امید به توافقات وین
پ
پ

نرخ ارز در بازارهای این روزها به عنوان یک عامل کلیدی در قیمت نهایی نقش آفرینی می کند و شاهد هستیم که در بسیاری از بازارهای کالایی و خدماتی تاثیرگذاری شایانی داشته است. در ایام تعطیلات عید نرخ دلار به شکلی نامحسوس افزایش قیمت ۱۵۰۰ تومانی را تجربه کرد اما با حدی تر شدن خبر مذاکرات برجامی ایران و آمریکا در وین نرخ ارز در سراشیبی سقط قرار گرفته است. در ادامه به بررسی نرخ ارز و تاثیر آن بر بازارها خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** مذاکرات برجامی وین عامل افت قیمت ارز

مهم ترین فاکتوری که در این روزها به نرخ ارز هجمه وارد کرده است موضوع مذاکرات وین و احتمال بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی و رفع تحریم هاست. البته که بازار بورس به این خبر واکنش مثبتی نشان نداد و شاهد افت شاخص کل و شاخص هم وزن در معاملات روز گذشته بودیم اما صف های فروش برخی از سهم های شاخص ساز جمع شد که نشان از خبرهای خوب در بازار سهام حداقل در هفته های آتی خواهیم بود و این موضوع کاملا مبتنی بر جو احساس بازار است و ارتباطی با شاخص های ارزندگی ندارد.

*** سقوط آزاد قیمت دلار در یک شبانه روز

مهم ترین عامل تغییر نرخ ارز و کاهش شدید نرخ ارز در ۲۴ ساعت گذشته مسئله ی احتمال بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و لغو ۵۰۰ تحریمی است که ترامپ با اعمال آنها در تلاش بود تا ریشه ی اقتصاد ایران را بخشکاند.اما وقتی قیمت دلار در عرض یک روز حدود ۷۰۰ تومان کاهش پیدا می کند باید کمی نگران بود به چند دلیل. اول اینکه چرا نرخ دلار برای سرمایه گذار باید این میزان حباب را داشته باشد و ما چقدر از قیمت های واقعی دور شده ایم که این وضعیت برای نرخ ارز در ایران به وجود می آید.

*** وابستگی شدید اقتصاد ایران به نرخ ارز

موضوع مهم دیگری ک باید به آن اشاره کرد این است که چقدر مسائل اقتصادی ایران به آمریکا وابسته شده است و این موضوع بسیار خطرناک است.وقتی نرخ دلار می تواند در عرض یک شبانه روز ۷۰۰ تومان کاهش یابد پس می تواند با رفتارهای آمریکا به دو برابر و حتی بیشتر از دو برابر قیمت فعلی رشد داشته باشد.چرا که اقتصاد ایران در برابر دلار شرطی شده است و فرمول بسیاری از بازارهای مالی نظیر بورس و ارز و طلا در ایران به دلار وابستگی پیدا کرده و این خود یک تهدید بزرگ به حساب می آید.

*** تهدید طولانی شدن مذاکرات برجامی برای بازار ارز

یک مسئله ی دیگر در تغییرات و نواسانات نرخ ارز نهفته شده است. اینکه بازارهای ایران به انتظار اخبار مثبت از برجام روند کاهش را در پیش بگیرند به هیچ عنوان اتفاق مثبتی نیست. اصولا در انتظار اخبار مصاعد از شرایط سیاسی بودن نمی توان به کیفیت واقعی اقتصاد کمک کند.اگر مذکرات برجامی به درازا کشیده شود تاب آوری اقتصاد ایران توانایی همراهی با این کش و قوس را ندارد و از یک جایی به بعد شاهد رشد صعودی و شارپی در قیمت ارز و به تبع ان تورم افسارگسیخته در کشور خواهیم بود.

*** رشد نرخ ارز به دلیل تعطیلی صرافی ملی

نرخ ارز در روزهای ابتدایی سال از نرخ ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیز فراتر رفته بود و به دلیل تعطیلی صرافی ملی کمی قیمت ها با آب و تاب بیشتر به مشتریان فروخته شد که به احتمال زیاد این دسته از مشتریان برای تامین ارز در تنگنا قرار داشته اند چرا که در روزهای تعطیل زمان خوبی برای ورود به فرصت های سرمایه گذاری ارزی نیست.اما بعد از تعطیلات ورق معاملات ارزی برگشت. برای مثال برخی شنیده ها از نرخ اسکناس دلار صرافی ملی، حدود ۲۴،۲۷۰ تومان توام با مجموع تقریبی ۲۰۰ تومان کاهش از ابتدای بازگشایی فعالیت صرافی ملی تا این لحظه خبر داده اند که این موضوع ارتباط تنگاتنگی با احتمال مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در شهر وین دارد.

*** ارزیابی نرخ ارز بر اساس حواله درهم

اما بد نیست که فاکتورهای اخبار داخلی را کنار بگذاریم و وضعیت بازار ارز را از مبادی تامین ارز کشور جویا شویم. در همین راستا برخی شنیده ها از بازار درهم امارات حول و حوش ۶۸۱۰ الی ۶۸۲۰ تومان و نسبت به شنیده های آخر وقت دیروز تقریبا ثابت ارزیابی شده است.این موضوع نشان می دهد که بازار ارز پتانسیل رشد قیمت تا ۲۵۰۰۰ تومان را به واسطه ی فرمول خرید درهم دارد و عملا تامین کنندگان ارز در شرایط فعلی در محدوده ی ضرر قرار دارند.لذا با کوچکترین خبری از ناامیدی از مذاکرات برجامی شاهد رشد حداقل ۵۰۰ تومانی در نرخ دلار خواهیم بود.

*** افت قیمت دلار نیمایی

بر اساس نرخ‌های اعلام شده توسط کانون صرافان، قیمت دلار در بازار آزاد با ۱۰۰ تومان کاهش در مقایسه با دیروز به ۲۴۲۰۰ و یورو با افت ۲۵۰ تومانی به ۲۸۴۰۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت فروش دلار در سامانه نیما ۲۲۷۳۹ و یورو ۲۷۵۳۲ تومان است. تغییر قیمت دلار در سامانه ی نیما فرمول های محاسباتی قیمت های فولاد را نیز تغییر داده است.

*** تغییر فرمول قیمت های فولادی به دلیل افت دلار

قیمت های میلگرد اعلامی تا این لحظه ثابت بوده برخی قیمت ها هم کاهش محدود ۱۰۰ تومانی در هر کیلو داشته اند. تیرآهن شاخه ای هم تقریبا ثابت یا بعضا شاخه ای ۱۰ هزار تومان کاهش داشته است. قیمت نبشی و ناودانی هم عموما تغییری قیمتی نداشته است. اگر چه پیش‌بینی‌ها از احتمال ادامه افزایش قیمت های جهانی حکایت دارد، اما در بازار داخلی خریداران دست نگه داشته‌اند و هنوز بازار از یخ‌زندگی تعطیلات نوروز خارج نشده است.

*** تهدید تورم در سایه تغییرات نرخ ارز

افزایش ۶ برابری قیمت ارز طی مدت ۳ سال غیر منطقی و حتی در بدترین شرایط تاریخ ایران بی سابقه است. لازم به توضیح است که نرخ تورم در ایران به شدت به نرخ ارز گره خورده و در صورتی که مجددا رشد قیمت ارز را تجربه کنیم سال جدید را باید یک سال تورم زا تصور کنیم.

*** نگاهی به تورم های برخواسته از نرخ ارز

چهار دوره نرخ تورم بالای تاریخ ایران در سالهای ۲۲-۱۳۲۰، ۷۴-۱۳۷۳، ۹۲-۱۳۹۱ و ۹۹-۱۳۹۷ مستقیما با شوک افزایش نرخ ارز ارتباط دارد. افزایش نرخ ارز منجر به افزایش قیمتهای دارایی ها و کالاها و به تبع آن خدمات می گردد. در نیم قرن اخیر قیمت ارز (اسمی یا حقیقی) بالا رفته و به تبع آن اقتصاد ایران در ورطه مارپیچ افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ تورم،افزایش نرخ ارز گرفتار شده است.

*** قفل شدن بازارها به دلیل خبر مذاکرات هسته ای

همزمان با قوت گرفتن احتمال احیای برجام از ابتدای هفته جاری و صحبت برخی مسئولان؛ همه بازارها مجددا نزولی شده‌اند و مجددا شاهد تقویت صف‌های فروش هستیم . به جرات می‌توان گفت که تقریبا این روزها هیچ بازاری از تیغ بران انتظارات برجامی در امان نمانده و البته بدیهی هم هست که در هر برهه زمانی که نرخ ارز عقب نشینی کرده و به نوعی امیدها برای افزایش ارزش پول ملی پررنگ شده است. اما یک تهدید در این شرایط وجود دارد. اگر مذاکرات به جایی نرسد بازارهای کالایی با شدت بیشتر به شرایط قبل خود برمی گردند و حتی رشد قیمت ها شدید تر و هیجانی تر از قبل ادامه می یابد.

*** شاخص های گره خورده اقتصاد کلان و نرخ ارز

ثبات اقتصاد کلان (حفظ ارزش پول ملی در بازارهای داخلی و خارجی) یکی از ارکان کلیدی و مهم آزادی اقتصادی و رقابت پذیری است. علم اقتصاد هیچ گاه شوک های قیمت ارز را عامل رشد تولید (آن هم در یک فضای کاملا غیر رقابتی و در غیاب همه مولفه های کلیدی پشتیبان رقابت تولید) معرفی و تجویز نمی کند. در هیچ اقتصادی بی ثباتی اقتصاد کلان و شوک ها و افزایش مستمر قیمت ارز منجر به رشد تولید نشده است.

*** تهدید مذاکرات برجامی بر تورم زایی بی سابقه

تنها نگرانی ما از این بابت است که انتظارات برجامی که برای چندمین بار از روز گذشته در سطح جامعه قوت گرفته، چنانچه اگر به هر دلیل محقق نشود؛ آنگاه شرایط به مراتب غیرقابل پیشبینی تر و دشوار تری را پیش رو خواهیم داشت. موضوع مورد بحث ما جدا از ماهیت تحقق یا عدم تحقق برجام و اثرات ملموس خود برجام است؛ موضوع آن صدماتی است که هر بار از عدم تحقق احیای برجامی به جامعه وارد می شود.

*** تله ی اتلاف وقت آمریکایی ها در مسیر برجام

برجام نباید به شکل یک وعده از طرف آمریکایی ها مطرح شود و اقتصاد ایران را بازیچه ی خود قرار دهد. اقتصاد ایران در شرایط فعلی توان تحمل تورم هایی بالاتر از آنچه در سال گذشته تجربه کردیم را ندارد و سیاستمداران باید هوشمندانه مسیر مذاکرات را روشن کنند و در تله ی احتمالی آمریکا گرفتار نشوند. هر گونه اتلاف وقت در مذاکرات وین سبب تشکیل صف های خرید سنگین در بازارهای مالی کشور و رشد افسارگسیخته ی قیمت ها در بازارهای کالایی و رشد نقدینگی در جامعه خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.