جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

میلگرد ساده و ۷ عامل موثر بر قیمت آن

شناسه : 44964 25 فروردین 1400 - 17:15
میلگرد ساده یکی از محصولات مهم در صنایع پایین دستی فولاد مانند ساخت و ساز و یا خودروسازی می‌باشد. قیمت میلگرد ساده همواره یکی از دغدغه‌های خریداران این محصول می‌باشد. عواملی در تعیین قیمت میلگرد ساده تاثیرگذار خواهند بود. آیا با این عوامل آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید تاثیر این عوامل چگونه است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ها در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
میلگرد ساده و ۷ عامل موثر بر قیمت آن
پ
پ

یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در سراسر جهان میلگرد می‌باشد. این مقطع فولادی در انواع صنایع و ساخت و ساز استفاده می‌شود. وابستگی پروژه‌های ساختمانی کوچک تا پروژه‌های عمرانی بزرگ، ساخت شهرها و تأسیسات شهری، ساخت ماشین‌آلات و ملزومات کارخانه‌های بزرگ، همه و همه به این محصول فولادی را نمی‌توان انکار کرد. تغییر قیمت میلگرد ساده صنعتی یا میلگردهای ساختمانی ممکن است تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم فراوانی بر زندگی همه ما بگذارد. در این دانشنامه به عوامل مؤثر در قیمت‌گذاری میلگرد اشاره خواهیم کرد.

*** میلگرد ساده چیست؟ | تفاوت آن با میلگرد آجدار

در ابتدا بهتر است ببینیم میلگرد ساده چیست؟ و در ادامه تفاوت میلگرد ساده را با سایر میلگردهای صنعتی بدانیم. در کشور ما به طورکلی دو نوع میلگرد طبق استاندارد روسی A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شود. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان عمده میلگرد کشور را تولید می‌کند. میلگرد A2، A3 و A4 از نوع آجدار می‌باشد. میلگرد استاندارد A1 با اسم میلگرد بدون آج و یا میلگرد ساده شناخته می‌شود. در این مقاله نیز بر روی عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده بحث خواهیم کرد.

تفاوت ظاهری میلگرد آجدار و ساده

*** عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده

قیمت میلگرد ساده در حقیقت قیمت تمام شده مواد تشکیل دهنده آن به علاوه ارزش افزوده کارخانه تولیدکننده آن است. قیمت مواد اولیه از جمله سنگ آهن در بازار جهانی و به همان نسبت در بازار چین بر قیمت نهایی شمش و در نهایت میلگرد تاثیر مستقیم می‌گذارد. هزینه‌های حمل و نقل و قیمت نفت نیز موجب بالا رفتن قیمت تمام شده مواد اولیه و به تبع آن قیمت روز میلگرد می‌شود. علاوه بر عوامل گفته شده موثر بر قیمت میلگرد ساده، می‌توان به شوک‌های هیجانی بازار که معمولا در اقتصاد ایران به تاثیر از اتفاقات سیاسی و اجتماعی رخ می‌دهد نیز اشاره کرد.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده

*** تاثیر مواد اولیه

مواد اولیه تولید میلگرد را می‌توان از سنگ آهن تا محصولات نیمه نهایی تولید شده نظیر شمش و بیلت در نظر گرفت. نوسانات قیمتی این محصولات تا قبل از اینکه برای تولید میلگرد ساده نوردی استفاده شوند، بر روی قیمت میلگرد ساده تاثیرگذار خواهند بود.

با استفاده از کوره بلند و ماده اولیه سنگ آهن ابتدا فولاد خام تولید می‌شود. در روش تولید فولاد خام هزینه‌هایی از جمله هزینه راه‌اندازی کوره و دستمزد کارگران و مهندسان تولید فولاد بر روی قیمت نهایی فولاد خام اثرگذار خواهد بود. از دیگر هزینه‌های تولید فولاد خام می‌توان به قیمت قراضه اشاره کرد که همواره با نوسانات قیمتی خود بر روی قیمت فولاد خام و در نهایت قیمت میلگرد ساده نوردی تاثیرگذار خواهد بود.

تاثیر مواد اولیه بر قیمت میلگرد ساده
تاثیر مواد اولیه بر قیمت میلگرد ساده

*** تاثیر نرخ دلار و ارز

نرخ دلار از جمله عوامل موثر بر روی قیمت میلگرد ساده می‌باشد. با توجه به نوسانات نرخ دلار و ارز در کشور ما، به طور قطع قیمت میلگرد دچار تغییراتی خواهد شد. علت این موضوع می‌تواند این باشد که کشور ما یکی از صادرکنندگان فولاد و محصولات آن در جهان محسوب می‌شود؛ که نهایتا باعث می‌شود که تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه شوند. بنابراین می‌توان گفت که با نوسانات نرخ ارز و قیمت دلار در بازار داخلی، قیمت میلگرد نیز تغییر کرده و کاهش یا افزایش می‌یابد.

اثر دلار بر قیمت

*** تاثیر عرضه و تقاضا بر قیمت میلگرد ساده

عرضه و تقاضا یکی از مسائلی است که اکثر اقتصادانان و تحلیلگران قیمت‌ها بر روی تاثیر آن بر روی مبحث قیمت گذاری متفق القول هستند. از نظر اغلب کارشناسان، مقوله عرضه و تقاضا مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر روی قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد می‌باشد.

معمولا رابطه بین عرضه و تقاضا به این گونه است که با افزایش تقاضا و کاهش عرضه قیمت‌ها بالا می‌روند و یا با کاهش تقاضا و افزایش عرضه قیمت‌ها کاهش می‌یابند. نکته‌ای که باید مدنظر داشت این است که قیمت میلگرد ساده نوردی علاوه بر اینکه تحت تاثیر عرضه و تقاضا می‌باشد، تحت تاثیر پیش‌بینی عرضه و تقاضا نیز قرار دارد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که حتما به پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های فنی بازار توجه داشته باشید تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید.

*** تاثیر هزینه حمل و نقل

همانطور که می‌دانید از آنجاییکه هرگونه حمل و نقل از طریق کشتی رانی تا کامیون‌های حمل بار به سوخت نیاز دارند، هزینه حمل و نقل رابطه مستقیمی با قیمت نفت و انرژی دارد. بنابراین هزینه ناشی از حمل و نقل جزء جدا نشدنی در تعیین قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد می‌باشد. مواد اولیه مانند قراضه ممکن است از سایر کشورها تامین شود که هزینه حمل و نقل آنها نیز بر قیمت میلگرد ساده موثر خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید سیاست‌های خارجی هر کشور تاثیر مستقیم بر هزینه حمل و نقل دارد. با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، محدودیت‌هایی برای ورود کالا به کشور ما وجود دارد که باعث وجود مشکلات و افزایش هزینه حمل و نقل خواهد شد.

اثر هزینه حمل و نقل بر قیمت میلگرد ساده
اثر هزینه حمل و نقل بر قیمت میلگرد ساده

*** اثر بورس محصولات فولادی و بورس کالا

یکی از انواع شاخص های بورس شاخص صنعت می باشد. عرضه محصولات فولادی از جمله میلگرد ساده در بورس کالا باعث کوتاه کردن دست دلال‌ها و مانع از رشد بی رویه قیمت‌ها شده است. شاخص صنعت بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های فعال در بخش صنعت است. عملکرد هرکدام از این صنایع تحت عنوان شاخص جداگانه ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلا خودرو، دارو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی. حال با توجه به شاخص هر کدام از این صنایع، قیمت میلگرد ساده نیز تحت تاثیر آنها افزایش و یا کاهش می‌یابد.

اثر شاخص بورس بر قیمت میلگرد ساده
اثر شاخص بورس بر قیمت میلگرد ساده

*** تاثیر صنایع پایین دستی

قیمت محصولات فولادی از جمله  قیمت میلگرد ساده تحت تاثیر صنایع مختلف مصرف‌کننده است. به طور مثال اگر صنایعی مانند خودروسازی و ساخت و ساز فعالیت بیشتری داشته باشند، طبیعتا میزان تقاضا افزایش خواهد داشت. با افزایش تقاضا در صنایع پایین دستی، قیمت میلگرد ساده برای مشتری نهایی نیز افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه این صنایع از بزرگترین مشتریان صنعت فولاد هستند، یکی از چالش‌های اصلی صنایع فولاد در ایران همین صنایع وابسته و ضعیف بودن مشتریان اصلی صنعت فولاد است.

*** تاثیر تورم جهانی

تورم جهانی را می‌توان یکی از معضلات بسیاری از کشورها دانست که بر روی قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد ساده تاثیرگذار خواهد بود. ۳۰ درصد از تولید فولاد جهان در کشور چین انجام می‌شود. ۶۰ درصد هم در کشورهای در حال توسعه تولید می‌شود و ۱۰ درصد مابقی فولاد جهانی نیز در برخی از کشورهای توسعه یافته تولید می‌شود.

از طرفی اکثر کشورهای توسعه یافته، کارخانه‌های خود را بنا به دلایلی از جمله کاهش هزینه تولید و نیروی کار ارزان به کشورهای در حال توسعه انتقال داده‌اند. با انتقال کارخانه‌ها، قیمت آهن از جمله قیمت میلگرد ساده تحت تاثیر مستقیم تورم در این کشورها قرار گرفته است. در این صورت اگر سیاست‌های حاکم بر کشور، باعث پایین آمدن ارزش پول ملی گردد، خریداران آهن باید مبلغ بیش‌تری به منظور تهیه تقاضای خود پرداخت کنند.

*** اهمیت محاسبه قیمت میلگرد ساده

قیمت میلگرد ساده چگونه محاسبه می‌شود؟ اهمیت دانستن نحوه محاسبه قیمت میلگرد ساده در تاثیر آن بر روی قیمت مسکن و سایر تولیدات صنایع پایین دستی فولاد مانند خودروسازی می‌باشد. با توجه به مساله ایمن بودن ساختمان ها و مقاومت آنها در برابر زلزله، یکی از دغدغه‌های مهندسین ناظر تهیه میلگرد با کیفیت بالا است که در نتیجه قیمت آن نیز اهمیت پیدا می‌کند. 

فرض کنید که می‌خواهید یک بنای جدید بسازید یا یک بنای قدیمی و فرسوده را بازسازی کنید. مهم‌ترین و اولین موضوعی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ نقشه ساختمان؟ مکان ساخت آن؟ مجوزهای مربوط به ساخت ‌و ساز؟ همه این‌ها عواملی هستند که برای ساخت یک بنا یا بازسازی آن مورد توجه قرار می‌گیرند، اما مهم‌ترین نکته هزینه‌های مربوط به ساخت‌وساز یا بازسازی است.

با توجه به شرایط اقتصادی خود بایستی درباره سایر مسائل تصمیم‌گیری کنید. در محاسبه هزینه‌های مربوط به ساخت ‌و ساز نیز مهم‌ترین موضوع محاسبه قیمت مصالح ساختمانی مقاوم است. یکی از مهم‌ترین این مصالح، میلگرد است. محاسبه قیمت میلگرد ساده یکی از نکاتی است که کارشناسان ساختمان‌سازی و ایمنی ساخت ‌و ساز در ابتدای کار خود به آن توجه می‌کنند.

*** نکات مهم در محاسبه قیمت میلگرد ساده

حال با توجه به اینکه به اهمیت محاسبه قیمت میلگرد پی بردید، احتمالا این پرسش که برای شما مطرح می‌شود که چه نکاتی را باید در محاسبه قیمت میلگرد در نظر گرفت. در محاسبه قیمت میلگرد عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • معمولاً قیمت میلگرد ساده در شرکت‌های مختلف متفاوت است، بطوری که هر شرکت با توجه به هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و هزینه‌هایی از این قبیل، قیمت میلگرد خود را تعیین می‌کند.
  • کیفیت نیز نکته دیگری است که در محاسبه قیمت میلگرد اهمیت دارد. هر چه کیفیت میلگرد بهتر باشد، قیمت آن هم ممکن است بیشتر باشد.
  • نکته مهم دیگری که در محاسبه قیمت میلگرد باید به آن توجه داشت، وزن و سایز میلگرد است. برخی از افراد گمان می‌کنند که هر چه وزن میلگرد کمتر باشد، قیمت آن کمتر و مقرون‌ به ‌صرفه‌تر است. در صورتی که وزن کمتر میلگرد نشان‌دهنده غیراستاندارد بودن آن است. وزن میلگرد معمولاً با استفاده از دو معیار مهم محاسبه می‌شود؛ استاندارد DIN آلمان و جدول اشتال. شاید خرید میلگرد با وزن کمتر در کوتاه مدت هزینه کمتری داشته باشد، اما در دراز مدت هم هزینه بیشتر و هم مخاطرات بیشتری را در پی خواهد داشت.

امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق پاسخ سوال‎‌هایتان پیرامون عوامل موثر قیمت میلگرد ساده را دریافت کرده باشید و بتوانید در خرید میلگرد ساده آنها را مدنظر قرار داده و خرید خوبی داشته باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.