یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش قیمت کشف شده بورس کالا بدون ضابطه

شناسه : 45410 ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
بورس کالا در روزهای اخیر متاثر از تغییر قیمت کامودیتی ها و به خصوص افزایش میانگین هفتگی قیمت های حوزه ی cis با رشد قیمت همراه شده است. در این یادداشت به این موضوع پرداختیم که رشد قیمت ها در بورس بنا به دلایلی تثبیت شده است و به احتمال زیاد بورس کالا روزهای سبزی را در روزهای آتی تجربه خواهد کرد.
افزایش قیمت کشف شده بورس کالا بدون ضابطه
پ
پ

بررسی مبادی خبری و تحلیلی نشان از رشد پیوست و همه گیر قیمت کشف شده بورس کالا ی تهران را دارد. این موضوع می تواند فشار را به بخش خریدار که مدتی در کشف فرصت بوده است ببرد. در شرایط فعلی این موضوع می تواند به رشد بورس تهران و ارزندگی هر چه بیشتر سهام بورس بیانجامد که باید دید چقدر این مسیر پایدار و تثبیت شده عمل خواهد کرد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** نقش فولاد در رونق بورس کالا

بخش اعظم بورس کالای ایران را محصولات صنعتی و معدنی به خود اختصاص داده است. یکی از بزرگترین سبدهای تجاری بورس کالا حوزه ی فولاد است که عملکرد این بخش همواره به رشد و رونق و بالعکس به رکود و ریزش قیمت ها در بورس کالا انجامیده است. در شرایط فعلی حال و روز بازار فولاد مساعد ارزیابی می شود و این موضوع به رشد هر چه بیشتر قیمت ها و معاملات در بورس کالا کمک خواهد کرد. مدیر عامل بورس کالا نیز اخیرا اذهان کرده است که در سال جدید در حوزه فولاد برنامه منسجمی وجود دارد که کل زنجیره فولاد را در بورس برنامه ریزی کرده اند. عملا در این تحلیل به نقش بازار فولاد بر رونق بورس کالا خواهیم پرداخت.

*** آرمان اجرای تمامی معاملات در تالار بورس کالا

البته اینکه چقدر این موضوع محقق شود مسئله ای است که مدیران پروژه و برنامه ریزی استقرار بورس نیز در اتمام آن نظرات متفاوتی دارند. لذا از این جهت دست اندرکاران به دنبال این هستند که با حداقل تضاد و تعارض، کل زنجیره فولاد وارد معاملات بورس کالا شود. این موضوع قطعا به شکلی فازبندی شده پیش خواهد رفت.اما با هر بار که درصد پیشرفت این پروژه اعلام شود شاهد معاملات شفاف تر و رونق هر چه بیشتر در معاملات بورس خواهیم بود.

*** نقش قیمت دلار در افزایش قیمت کشف شده بورس کالا

رونق بورس کالا در این روزها بر سر دوراهی رشد قیمت دلار قرار گرفته است. در صورتی که دلار رشد داشته باشد مسیر رشد قیمت ها در بروس کالا تضمین شده است. در هیمین راستا میانگین نرخ خرید و فروش حواله دلار نیمایی روز گذشته حدود ۲۲،۸۰۰ تومان در تابلوی صرافی ملی ثبت شده است که با توجه به گزارش امروز متال بولتن با شمش حدود ۵۷۰ دلار/تن صادراتی ایران؛ اخلاف حدود ۱۷ درصدی را نشان می دهد .اعمال افزایش ۲.۵ درصدی نرخ پایه شمش توسط بازارساز فولاد برای عرضه های فردا، می‌توانست با حفظ فاصله حدودا ۲۰ درصدی نرخ داخلی با نرخ صادراتی صورت نگیرد.اما چون بازار رو به رشد است عملا این سیگنال را از سمت دلار نیز دریافت کرده ایم که برنامه ی بازارساز به حفظ رشد قیمت ها در بورس کالا با محوریت فولاد است.

*** سیگنال های دلار شرط کافی نیست

اما نباید صرفا به سیگنال های دلار برای بورس کالا بسنده کرد. به ارزیابی قیمت های صادراتی بر اساس گزارش های متال بولتن میپردازیم. ارزیابی گزارش های تحلیلی این نشریه نشان می‌دهد که روند بیشتر قیمت محصولات فولادی افزایشی است و تعداد محدودی از آن‌ها با کاهش قیمت همراه بودند.بر اساس این گزارش، قیمت هر تن بیلت صادراتی منطقه CIS فوب دریای سیاه با رشد ۶ دلاری به ۵۸۲ دلار رسیده است.

*** نگاهی به نقش قیمت های cis در رونق بورس کالا

اما در خصوص اسلب شرایط کمی متفاوت است. اسلب این منطقه به همراه بیلت و اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس بدون تغییر قیمت بودند. همچنین میلگرد صادراتی جنوب اروپا با ۲٫۵ دلار افزایش به ۵۷۷٫۵ دلار در هر تن رسید. این رشد را اگر در بازه ی دو هفته ای مورد ارزیابی قرار بدهیم نشان از رشد حدودا ۳ درصدی در سبد فولاد منطقه ی cis دارد. این موضوع مانند یک موج به قیمت های بورس کالای ایران سرازیر خواهد شد و شاهد رشد قیمت ها در این بازار خواهیم بود.

*** تغییر مسیر قیمت کامودیتی های بین المللی

شمش صادراتی CIS از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا به امروز در مسیر صعودی حرکت کرده و در ادامه با توجه به تشکیل و متعاقب آن تکمیل الگوی مثلث، تقریبا به جاهای حساسی رسیده است. با توجه به تغییرات و جهش های قیمت در بازارهای صادراتی و میانگین دو هفتگی حوزه ی cis به احتمال زیاد در این بخش از بازار فولاد نیز شاهد رشد قیمت تثبیت شده ای باشیم. میدانیم قیمت فولاد صادراتی رو به بالاست، شمش cis را روز گذشته ۵۷۵.۵ دلار/تن قیمت گذاری کردند؛ نرخ صادراتی محصولات نهایی ایران نظیر میلگرد یا پروفیل از دیروز حداقل حدود تنی ۲۰ دلار گران شده اما مسئله اصلی الان فقط نرخ دلار است که بنظرم بانک مرکزی اکنون و با توجه شرایط پیش آمده، توانایی کاهش آن را دارد. به احتمال زیاد با کاهش نرخ دلار حجم های خرید رونق خواهد گرفت.

*** فاکتورهای سیاسی در تعادل بورس کالا

برخی از کارشناسان اقتصادی حمایت از حوزه صادرات محصولات تولیدکنندگان بزرگ کشور و حصول اطمینان از نهایی شدن مذاکرات را از جمله مهمترین دلایل حفظ سطوح کنونی نرخ ارز روی دامنه ۲۴-۲۵ هزار تومان می دانند.  روی نرخ کنونی دلار و با توجه به نرخ صادراتی محصول نهایی ایران؛ میلگرد ۵۲۰ دلار و پروفیل ۸۸۰ دلار، با توجه به نرخ دلار ۲۲۷۰۰ تومانی حواله و حدود ۲۵۰۰۰ تومانی اسکناس، می شود گفت که در بازار داخلی، پروفیل در دامنه قیمت ۲۱۰۰۰ تا ۲۳،۰۰۰ و میلگرد آجدار در دامنه ۱۲،۵۰۰ تا ۱۳،۵۰۰ تومان با احتساب مالیات شاهد نوسان خواهد بود و نمی تواند در این بخش از بورس کالا کشف قیمت را با دقت بالا ارزیابی کرد.

*** ارزیابی سناریوی ریزش دلار

اگر قیمت دلار با ریزش سنگینی همراه شود. در این شرایط است که همه بازارها دیر یا زود محکوم به عقب نشینی خواهند بود؛ که حالا البته معلوم نیست این پروسه در صورت تحقق چه مدت به طول بیانجامد، چراکه واقفید پروسه تولید در زنجیره تامین فولاد لایه لایه است و تا مواد اولیه خودش را به نرخ جدید ارز و بطور کلی تورم وفق دهد، هفته ها و یا شایدم ماه ها زمان بر باشد. پس تغییرات در قیمت کشف شده بورس کالا تابع لحظه ای از متغیرهای تاثیرگذار بر قیمت ها نیست. لذا با اطمینان هر چه بیشتر می توان گفت که افزایش رونق در معاملات بورس کالا به شکلی تثبیت شده در بازار باقی خواهد ماند.

*** وسعت دامنه ی معاملات بورس کالا

دامنه ی وسعت معاملات بورس کالا در سال جاری به احتمال زیاد رشد خواهد کرد. در حوزه پایین دست سعی بر این بوده است، تا با بازارهایی که تا به حال در بورس نبوده‌اند، مثل اصناف، در سال ۱۴۰۰، قراردادهایی را منعقد کنند تا آن‌ها نیز در بورس بتوانند خرید کنند. مثلا، صنفی که در حوزه برش ورق‌های فولادی و یا در حوزه تختال یا شمش کار می‌کند نیز باید با مکانیزمی با نظر سیاست گذاران وارد بورس کالا شود. با این شرایط وسعت بورس کالا در ایران روز به روز بیش تر خواهد شد و این بدنه ی سنگین به تثبیت رشد های احتمالی این روزها کمک خواهد کرد. چرا که ورود برخی کالا ها در بورس حکم فروش عرضه اولیه در بورس تهران را دارد.

*** نگاهی به معاملات کشف پرمیوم

معاملات کشف پرمیوم از جمله معاملاتی هستند که خیال مصرف کننده را بابت تامین کالا راحت می‌کند و این معاملات در حال توسعه هستند. معاملاتی که هم اکنون در وکیوم باتوم صورت می‌گیرد، روی محصولاتی مثل، پتروشیمی نیز توسعه پیدا می‌کند و دغدغه خیلی از صنایع پایین دستی با راه اندازی معاملات کشف پرمیوم برای تامین کالایشان حل خواهد شد. به نظر می‌رسد دیگر اختلافات کارشناسی که وجود داشت، رفع شده و همه به این نتیجه رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری علاج و راه حل بازار خیلی از کالاها نیست. یعنی یا باید شاهد قیمت‌گذاری دستوری باشیم یا بر قیمت کشف شده بورس کالا مبتنی بر عرضه و تقاضا پایبند باشیم.

*** ارزیابی نقش انبوه سازان در رونق بورس کالا

مسئله ی دیگری که چشم انداز معاملاتی بورس کالا را روشن تر از قبل می کند مسئله ی انبوه سازی ها و ورود پارامترهای معاملاتی آنها به بورس کالا است. این شرکت ها که لزوما مجبور به تهیه ی تمامی محصولات خود در بورس کالا هستند سبب رونق هر چه بیشتر شاخص های ارزندگی بورس کالا و رقابت قیمت ها با بازار جهانی می شوند. چالش بهای مصالح ساختمانی ظرف یک سال اخیر باعث شده تا سیاست‌گذاران کشور به فکر استفاده از ابزار‌های مالی بورس کالا برای تنظیم روند رو به رشد بهای مسکن برآیند.

*** احتمال بهبود شفافیت در بورس کالا

در صورتی که کانال خرید انبوه سازان در بورس کالا پایه ریزی شود شاهد رشد و رونق قیمت ها در بورس کالا خواهیم بود. در این شرایط شرکت هایی نظیر فولاد مبارکه نیازی به معاملات مچینگ نخواهند داشت و سود حاصل از فروش فولاد به جیب خریدار واقعی و بهره بردار خواهد رفت. از سویی دیگر استفاده از ابزار‌های مالی بورس‌های کالایی به منظور پوشش ریسک نوسان بهای مصالح به خصوص در پروژه‌های انبوه‌سازی در دنیا رواج دارد؛ اما با وجود متداول بودن نوسان قیمت کالا در بازار کشور تا به حال شاهد استفاده از این ابزار‌ها به شکل گسترده اتفاق نیفتاده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.