دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

از نمادهای فولادی در بورس چه خبر

شناسه : 45457 25 فروردین 1400 - 16:00
با نگاه کلی به بازار سرمایه متوجه می شویم که وضعیت نمادهای فولادی در بورس تهران مانند سایر بازیگران بورس چنگی به دل نمی زند. اما بخش فولاد به دلیل رشد فروش در سل گذشته از ارزندگی بیشتری نسبت به سایر بازارها برخوردار است. نکته ی مهم این است که بازار در کف قیمتی خود قرار دارد و این می تواند شروع روزهای خوبی برای بورس تهران باشد.
از نمادهای فولادی در بورس چه خبر
پ
پ

بورس تهران روزهای خوبی را پشت سر نمی گذارد. متاسفانه وضعیت نمادهای فولادی معاملاتی در بورس چندان رضایت بخش نیست و عواملی محیطی فراوانی سبب تغییر روند معاملاتی به سمت کاهش و افت شدید قیمت ها حرکت کرده اند. در این بین اما گروه صنعتی عملکرد مناسب تری داشته و وضعیت نمادهای فولادی در بورس بهتر از سایر نمادها ارزیابی می شود. در این گزارش به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** تاثیر دامنه ی نامتقارن در وضعیت نمادهای فولادی

به دلیل وضع دامنه ی نامتقارن در بورس و فشار شدید در بخش عرضه شاهد روزهای پر التهابی در بورس تهران بوده ایم. وضعیت نمادهای فولادی در بورس موضوع اصلی پیگیری ها و رصد های تیم ما بود. پس از مدت‌ها، اکثر نمادهای فولادی و سنگ آهنی بازار سهام در بخش مثبتِ دامنه نوسانِ نامتقارن معامله شده اند. این موضوع در شرایطی که بورس ایران در وضعیت ناپایداری به سر می برد شرایط ایده آلی محسوب می شود. سهامداران نمادهای فولادی و معدنی قطعاً در صورتی که این روند تداوم داشته باشد، از وضعیت جدید استقبال خواهند کرد. قطعا بورس در کوتاه مدت به این شکل ادامه نخواهد داشت و شاهد رونق وضعیت نمادهای فولادی و سایر نمادها در بورس خواهیم بود.

*** نقشه راه رشد وضعیت نمادهای فولادی در بورس

اما سوالی که پیش می آید این است که بازار و وضعیت نمادهای فولادی و سایر سهم ها تا چه بازه ای وارد مسیر بهبود مستمر خواهد شد؟ اینکه بورس تا چه میزان توانایی و کشش برای اتلاف وقت و پنهان کردن ارزندگی سهام دارد. مسئله ایی است که به عوامل محیطی فراوانی بستگی دارد. تداوم روند مثبت در بازار سرمایه، دارای لوازمی است که مهم‌ترین آن تغییر پارادایم مدیریتی حاکم بر این بازار است. بازاری که نقدشوندگی در آن وجود نداشته باشد، سهم‌ها تا روزها قفل در صف فروش باشند، دامنه نوسان نامتقارن باشد، به نحو عجیبی فروش اوراق بدهی در آن وزن بسیار بالاتری نسبت به معاملات سهام داشته باشد و هر روز برای آن یک دستورالعمل و بخشنامه صادر شود، اصلاً بازار نیست. پیش تر در مورد این معضلات در روزهای اول اول تعیین دامنه ی نامتقارن صحبت به میان آمد.

*** وضعیت نمادهای فولادی وابسته به فاکتورهای محیطی

اما در پاسخ به اینکه وضعیت نمادهای فولادی چنگی به دل نمی زند باید گفت در شرایط فعلی گویا نیروهایی در بازار وجود دارند که معاملات سهام را در سیر رشد قفل کرده اند. موضوعی که در خصوص ارزیابی وضعیت نمادهای فولادی می توان با قاطعیت اعلام کرد این است که این نمادها در شرایط فعلی در کف معامله می شوند. باید به جرات اعلام کرد که بازار سهام در قیمت‌های فعلی و با تورم موجود ارزنده است. با اصلاح پارادایم مدیریتی حاکم بر این بازار، و با اعاده خصلت بازار بودن آن، این بازار رشد خواهد کرد. اما دقیقا این موضوع جای ساول دارد که چه زمانی وقت رشد و جهش قیمت ها و حرکت به سمت ارزندگی واقعی آنها خواهد بود.

*** ارزیابی رقابت نمادهای فولادی در بورس تهران

اما مطابق با آخرین وضعیت نمادهای فولادی باید اذعان کرد که برخی از سهم ها در این دسته گوی رقابت را از سایر رقبا دزدیده اند. بررسی وضعیت نمادهای فولادی از حیث میزان رشد معاملات و کنترل حد ضرر سرمایه گزاران نشان می دهد که بهترین نمادهای زنجیره فولاد بازار سهام در هفته گذشته را باید فولاژ و کگهر دانست. سهامداران شرکت‌های زنجیره فولاد همچون سهامداران سایر شرکت‌های بازار سرمایه، هفته کابوس‌واری را پشت سر گذاشتند و بازدهی اکثر نمادها در هفته گذشته منفی بود. با این حال، در مجموع در هفته گذشته دو نماد فولاژ و کگهر شاهد کاهش قیمت سهام خود نبودند و این دو نماد عملکرد بهتری نسبت به سایر نمادهای فولادی و سنگ آهنی داشتند

*** ارزیابی کارنامه ی یکساله نمادهای فولادی

اما بد نیست نگاهی به وضعیت نمادهای فولادی در کارنامه ی یکساله ی اخیر آنها داشته باشیم. شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی بازار سهام، رشد درآمد فروش قابل توجهی را در سال ۱۳۹۹ تجربه کردند. اصولا سال گذشته یک سال بسیار پر چالش برای بورس در تمامی سطوح بوده و فولادی ها نیز التهاباتی زیادی را تجربه کرده اند.اما وضعیت نمادهای فولادی از حیث درآمد موضوع جالبی است. از بین نمادهای فولادی و سنگ آهنی، بیشترین رشد درآمد فروش مربوط به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (نماد کچاد) بوده است. چادرملو رشد درآمد فروش ۱۶۴ درصدی را در سال گذشته تجربه کرد. در صورتی که بازار سهام از قید و بند دستوری شدن خارج شود این رشد در سال ۱۴۰۰ نیز محتمل است.

*** رصد وضعیت نمادهای بورس از منظر رشد درآمد

اما با رصد وضعیت نمادهای فولادی در بورس به ارزیابی جایگاه دوم فروش خواهیم رسید. بعد از چادرملو ، بیشترین رشد درآمد فروش در میان نمادهای فولادی و سنگ آهنی بازار سهام مربوط به شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بود.اما آیا می توان وضعیت نمادهای فولادی را در سال جاری روشن و امیدوارکننده ارزیابی کرد؟ در پاسخ باید گفت که بازار سهام ایران از مرداد ماه سال قبل، وارد یک روند نزولی فرسایشی شده که هنوز علی‌رغم تمام تلاش‌ها نتوانسته از این روند خارج شود. این روند نزولی، بخش عمده‌ای از رشد قیمت سهام در ماه‌های ابتدایی سال گذشته را خنثی کرده و مسیر سرمایه گذاری در بورس را به بی راهه کشانده است.

*** ارزیابی بازده ی سهام شرکت های زنجیره ی فولاد

اما سوالی که پیش می آید این است که مطابق با آخرین وضعیت نمادهای فولادی بازده سهام شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی در ۱۲ ماه نخست سال جاری چگونه بوده است؟ در پاسخ باید کفت فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران در دی ماه سال قبل حدود ۶۹۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ( ۲۵۳ میلیارد تومان) از رشد ۱۷۶% برخوردار بوده است. پس کافی است که نمادهای فولادی فرصت افزایش سرمایه را پیدا کنند.در این  شرایط شاهد رشد سنگین در ارزندگی نمادهای فولادی بازار خواهیم بود.

*** بررسی وضعیت نمادهای فولادی از منظر بنیادی

اما بد نیست نگاهی به وضعیت نمادهای فولادی از حیث فاکتورهای فاندامنتال بیاندازیم. در همین راستا به نماد فولاژ اشاره خواهیم کرد. فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران طی ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۴،۹۹۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۲،۲۵۲ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۱۲۲% برخوردار بوده است. شرکت فولاد آلیاژی ایران در سال ۹۸ حدود ۲،۸۰۵ میلیارد تومان فروش داشته است.

*** ارزیابی عملکرد یکساله ی چادرملو

مبلغ فروش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طی سال ۱۳۹۹ حدود ۲۳،۹۹۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته ( ۹،۲۸۳ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۱۵۸% برخوردار بوده است. مبلغ فروش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ حدود ۳،۲۲۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ( ۷۷۷ میلیارد تومان) از رشد ۳۱۴% برخوردار بوده است.نرخ فروش داخلی هر تن فولاد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰،۵۳۸،۶۰۹ تومان بوده که نسبت به ماه قبل ( ۸،۳۷۵،۳۲۲ تومان) از رشد حدود ۲۶% برخوردار بوده است. این شرایط نشان می دهد که وضعیت نمادهای فولادی در بورس کالا از حیث بنیادی و حتی فاکتورهایی مانند p/e در وضعیت مناسبی قرار دارد و صرفا این نمادها منتظر حرکت جمعی بازار به سمت مثبت هستند تا با سرعت قابل توجهی مسیر سوددهی را آعاز کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.