دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 6 شوال 1442 Monday, 17 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رکورد قیمت در بازار صادرات ورق گرم سی آی اس

شناسه : 45564 ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
عوامل مختلفی روی قیمت ورق گرم در بازار صادراتی سی آی اس تاثیر گذاشته و باعث شده است قیمت آن به بیشترین سطح پس از 2008 برسد.
رکورد قیمت در بازار صادرات ورق گرم سی آی اس
پ
پ

بازار صادرات ورق گرم سی آی اس از اواسط فوریه به سرعت در حال رشد است و به سطحی رسیده است که از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ دیده نشده است ، منابع بازار معتقدند که روند صعودی ادامه خواهد داشت مدت.

عامل اصلی رشد قیمت فعالیت محدود در بین صادرکنندگان چینی ، افزایش قیمت از جانب آنها و کمبود محصولات فولادی تخت در اتحادیه اروپا بود. چندین منبع گفتند که تقاضای زیاد در بازار داخلی روسیه نیز از قیمت های بالای صادراتی حمایت می کند.

*** ارزیابی قیمت ورق گرم

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس در ۱۲ آوریل ۹۰۵ دلار به ازای هر تن بوده است. که به اندازه ۲۹٫۷۵٪ درصد نسبت به ۱۵ فوریه افزایش یافته است.

هنگامی که اقدامات سخت گیرانه قرنطینه برای کنترل بیماری همه گیر Covid-19 در سطح جهانی در حال افزایش بود، قیمت میانگین به ۵۴۰ دلار در هر تن افزایش یافت ، تقریبا ۲٫۵ برابر ۱۴ آوریل ۲۰۲۰٫

خریداری از ترکیه گفت:” این تهدید وجود دارد که چین تخفیف مالیات صادرات را لغو کند. این باعث می شود برخی از خریداران از خرید ورق گرم چینی خودداری کنند.”

وی افزود:” برخی از صادرکنندگان چینی به خودی خود ریسک کرده اند ، و قیمت صادرات ورق گرم را ۱۰۰ دلار در هر تن افزایش دادند ، که باعث تحریک سایر صادرکنندگان فولاد تخت جهانی شد تا قیمت های خود را بالاتر ببرند.”

*** تغییر در تخفیف صادرات، یکی دیگر از عوامل رونق بازار صادرات ورق گرم سی آی اس

به دلیل عدم اطمینان در مورد تغییر تخفیف مالیات صادرات ، برخی از کارخانه ها در چین از خریداران می خواستند که در صورت حذف تخفیف ریسک کنند، در حالی که کارخانه های دیگر درخواست قیمت های بالاتر را داشتند که قبلا تخفیف داده شده بود، بنابراین خریداران مجبور نیستند ریسک کنند.

شاخص ورق گرم صادراتی چین در ۱۴ آوریل  873.16 دلار در هر تن بود ، در حالی که در ۷ آوریل ۷۸۲٫۳۷ دلار بوده است، لازم به ذکر است که قیمت ها به دلیل فعالیت مجدد بازا افزایش یافت، و برخی از تولید کنندگان با تخفیف احتمالی موفق به فروش قیمت های بالاتر شدند.

در چند ماه گذشته ، فعالان بازار در مورد کاهش احتمالی تخفیف مالیات صادراتی ۱۳ درصدی برای ورق گرم صحبت کرده اند ، فکر می کنند ممکن است به ۹یا ۴٪ کاهش یابد ، یا حتی به طور کامل حذف شود.

یکی دیگر از خریداران فولاد تخت گفت که حتی اخیراً افزایش سریع قیمت های صادراتی تنها “عامل چین در بازار جهانی” نبوده است.

وی گفت:” قبل از افزایش قیمت ، صادرات ورق گرم از چین بسیار محدود بود، زیرا چینی ها در بازار محلی خود تمرکز کرده اند. این احساس کمبود در سطح جهانی را ایجاد کرد و صادرکنندگان سی آی اس این فرصت را پیدا کردند که هرگونه شکاف در عرضه را پر کنند.”

*** ورق گرم روسیه

خریدار اصلی ورق گرم روسیه، ترکیه است که ۲۸٪ از صادرات روسیه را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.

بازار داخلی ورق گرم در ترکیه فشرده است ، به طوری که زمان تحویل محصولات تولیدکنندگان داخلی از ژوئیه تا اوت تمدید شده است ، که منجر به افزایش قیمت های داخلی و افزایش اختلاف قیمت با پیشنهادات سی آی اس می شود.

این امر منجر به افزایش واردات شده است و آخرین داده ها نشان می دهد که واردات ورق گرم ترکیه از روسیه در دو ماه اول سال ۲۰۲۱ به ۲۹۲۷۱۶ تن رسیده است، که ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

منبع دیگری عامل اصلی افزایش قیمت ورق گرم را کمبود در اتحادیه اروپا دانست.

*** تقاضا در اتحادیه اروپا

تحلیل گری در این باره گفت:” تقریباً هیچ کس در میان صادرکنندگان ورق گرم سی آی اس به دلیل اقدامات حفاظتی نمی تواند به اتحادیه اروپا بفروشد، اما آنها می توانند به ترکیه بفروشند ، جایی که هم قیمت ورق گرم و هم دسترسی، به بازار اتحادیه اروپا بستگی دارد.”

صادرکنندگان ورق گرم از روسیه و اوکراین ، به استثنای Severstal ، به دلیل اقدامات ضد دامپینگ که در اواخر سال ۲۰۱۷ اعمال شد ، قادر به فروش محصولات به اتحادیه اروپا نبودند.  Severstal  با تعرفه نسبتاً پایین ۱۷٫۶۰ یورو (۲۰٫۹۷ دلار) می تواند از طریق بندرهای دریای بالتیک به اتحادیه اروپا بفروشد.

بازار فولاد تخت اتحادیه اروپا در مورد معاملات آتی ArcelorMittal ، بزرگترین تولید کننده فولاد تخت که قبلاً با نام ایلوا نیز شناخته می شد، و همچنین لیبرتی استیل در وضعیت سکون قرار داشت که بیشتر تهدیدی برای خریداران است.

وی افزود:” موارد اصلی سطح سهام و تولید در اروپا است. وقتی هر دو شروع به افزایش می کنند، قیمت ها کاهش می یابد ، اما انتظار من این است که در سه ماه آینده این اتفاق نیفتد.”

*** تحقیقات ضد دامپینگ و تاثیر آن روی بازار صادرات ورق گرم سی آی اس

مالیوشکینا گفت ، تحقیقات ضد دامپینگ علیه ورق گرم ترکیه در اتحادیه اروپا ، محدودیت های سه ماهه بین تامین کنندگان عمده و افزایش قیمت های جهانی آهن و فولاد ، گزینه های خریداران اروپایی را که به مواد روسی روی آورده اند، محدود کرده است.

در نتیجه ، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ، کشورهای اتحادیه اروپا تقریباً ۶۰۰۰۰۰ تن ورق گرم روسیه را زیر نظر سهمیه حفاظتی وارد کردند. این یک جهش ۱۵۸ درصدی نسبت به حجم ثبت شده در سه ماه اخیر سال ۲۰۲۰ داشته است و بالاترین میزان آن پس از سه ماهه ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۱۶ است.

یکی دیگر از عواملی که از قیمت بالا در بازار صادرات حمایت می کرد ، تقاضای زیاد در بازار داخلی روسیه بود. روسیه بر اساس برآورد منابع بازار ، در حدود ۳۰٪ از محصولات فولادی خود را صادر می کند ، در مقابل اوکراین بیش از ۸۰٪ از تولید فولاد خود را صادر می کند.

یکی از بازرگانان بین المللی مستقر در روسیه گفت:” در بازار داخلی ، لوله سازان حجم زیادی از ورق گرم را خریداری می کنند. علاوه بر این ، تقاضا برای مواد فولادی پوشش داده شده و محصولات نهایی برای ساخت و ساز و ماشین آلات، زیاد است.”

وی افزود:” بین بازارهای داخلی و صادراتی روسیه وابستگی دایره ای وجود دارد. معمولا تولید کنندگان فولاد روسیه برابری را بین بازار داخلی و صادرات حفظ می کنند. در نتیجه ، صادرات قوی از قیمت های بالا در بازار پشتیبانی می کند.”

در پایان ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی روسیه  در ۱۲ آوریل به ۷۸۰۰۰-۸۰۰۰۰ روبل (۱٫۰۱۵-۱٫۰۴۱ دلار) در هر تن افزایش یافت، که شامل ۲۰٪ مالیات بر ارزش افزوده است. با شروع روند صعودی ، که حدود ۲۵ درصد از ۱ مارس افزایش یافته است.

و در نهایت تاجر دیگری گفت که این پایان کار نیست و قیمت ها بالاتر خواهد رفت.

منبع: متال بولتن.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.