چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت ورق استیل، نکاتی درباره عوامل موثر بر آن

شناسه : 45580 31 فروردین 1400 - 17:00
ورق استیل یکی از پرکاربردترین ورق‌های فولادی در صنعت می‌باشد. ویژگی منحصر به فرد این ورق که مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی می‌باشد، باعث افزایش استفاده از آن در شرایط محیطی خاص شده است. آیا می‌دانید چه عواملی در تعیین قیمت ورق استیل تاثیرگذار خواهند بود؟ آیا با نحوه تولید ورق استیل آشنایی دارید؟ توصیه می‌کنیم تا در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
قیمت ورق استیل، نکاتی درباره عوامل موثر بر آن
پ
پ

بازار فولاد بازاری پیچیده است. عوامل مختلفی بر قیمت مقاطع فولادی تاثیرگذار خواهد بود. یکی از این مقاطع ورق استیل می‌باشد. پیش از اینکه با عوامل موثر در تعیین قیمت ورق استیل یا همان ضد زنگ آشنا شوید، ابتدا تعریفی از این ورق را ارائه می‌کنیم.

*** ورق استیل چیست؟

ورق استیل یا ورق ضد زنگ به ورقی گفته می‌شود که به دلیل آلیاژ خاص بکار رفته در آن، دارای خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به سایر ورق هاست. ورق استیل، ورقی تولید شده بر پایه آهن است که از فلز خالص استیل با ترکیب سایر عناصر ساخته می‌شود. عمده عناصر تشکیل دهنده این ورق فولادی، آهن، کربن و کروم می‌باشند. روش تولید این ورق، نورد سرد می‌باشد که کیفیت تولید آن می‌تواند بر قیمت ورق استیل تاثیرگذار باشد. این محصول به دو صورت تولید می‌شود، قطعات مربع یا مستطیل شکل که ابعاد متنوعی دارند.

نمونه‌ای از ورق استیل

*** عوامل موثر بر قیمت ورق استیل چیست؟

همانطور که می‌دانید قیمت ورق استیل به عوامل مختلفی می‌تواند بستگی داشته باشد. در اینجا ما به ۴ عامل اصلی تاثیرگذار اشاره خواهیم کرد.

*** مواد اولیه

در تولید ورق استیل نیز مانند سایر مقاطع فولادی از مواد اولیه‌ای همچون قراضه و سنگ آهن استفاده می‌شود. سنگ آهن به عنوان ماده خام و اولیه تولید فولاد محسوب می‌شود. حال تاثیر مواد اولیه بر قیمت ورق استیل اینگونه خواهد بود که به عنوان مثال هزینه افزایش از معدن سنگ آهن می‌تواند با افزایش و یا کاهش بر قیمت نهایی این ورق تاثیر بگذارد. هزینه نیروی انسانی و حمل و نقل و همچنین استهلاک تجهیزات یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت این آلیاژ خواهد بود.

قراضه که یکی از مواد اولیه تولید فولاد در بخش کوره‌های ذوب محسوب می‌شود نیز از عوامل موثر بر قیمت ورق استیل می‌باشد. با توجه به اینکه در کشور ما اکثر قراضه مصرفی بصورت وارداتی هستند، نرخ ارز و دلار نیز بر قیمت قراضه تاثیرگذار خواهند بود و در نتیجه تاثیر آن بر قیمت نهایی ورق استیل به عنوان محصول پایانی احساس خواهد شد.

تاثیر مواد اولیه بر قیمت ورق استیل

*** میزان عرضه و تقاضا در بازار

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق استیل می‌توان به میزان عرضه و تقاضای این محصول در بازار مصرف اشاره نمود. وقتی که نیاز به استفاده از ورق‌های استیل در صنایع مختلف افزایش پیدا می‌کند و تقاضا برای خرید این محصول روز به روز بیشتر شود و در مقابل عرضه آن در بازار کم یا ثابت باشد، شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف خواهیم بود. همچنین برعکس آن نیز صدق می‌کند.

تاثیر عرضه و تقاضا در بازار بر قیمت ورق استیل

*** نوسانات نرخ ارز و دلار

نوسانات قیمت ارز و دلار در کشور ما که هر روز شاهد آن هستیم یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت ورق استیل است. همانطور که می دانید نوسان قیمت ارز و دلار در بازار علاوه بر این که بر صنایع مختلف تاثیر می‌گذارد می‌تواند یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش و کاهش قیمت ورق‌های استیل در بازار باشد.

یکی از تاثیرات نرخ ارز بر روی مواد اولیه همچون واردات قراضه و یا سنگ آهن برای تولید اولیه فولاد می‌باشد. اما بیشترین اثرگذاری نرخ ارز و دلار بر روی واردات محصول نهایی ورق استیل است که باعث افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف شده است. از این رو با تولید داخلی این محصول مهم و کاربردی در صنعت می‌توان از خروج ارز جلوگیری کرد و قیمت ورق ضد زنگ در بازار داخلی را کاهش داد.

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت ورق استیل

*** نوسانات قیمت نفت

تغییر در قیمت نفت نیز بی تاثیر در افزایش یا کاهش قیمت ورق استیل نیست. مهم‌ترین نقش نفت در جابجایی و حمل و نقل در طی تولید ورق استیل می‌باشد. هزینه‌های تولید فولاد را اگر بخواهیم محاسبه کنیم باید بگوییم که چیزی در حدود ۱۵ درصد این هزینه‌ها به نفت مربوط می‌شود و می‌تواند به صورت کاملا مستقیم در فرآوری، تولید و حمل و نقل ورق استیل تاثیر بگذارد. سوخت خودروها و سایر وسایل حمل و نقل که برای جابجایی این محصولات و حتی مواد خام و اولیه ساخت ورق‌های استیل به کار می‌رود از نفت و مشتقات نفتی می‌باشد و کمترین افزایش در قیمت نفت می‌تواند بر افزایش هزینه حمل و نقل و فرآوری و در نهایت افزایش قیمت انواع ورق‌های استیل نیز تاثیرگذار باشد.

تاثیر نوسانات بازار نفت بر قیمت ورق استیل

*** تاثیر ضخامت بر قیمت ورق استیل

عامل موثر دیگر که می‌تواند بر تنوع قیمت این ورق تاثیر بگذارد، ضخامت ورق‌های تولیدی است. چون گستره ضخامت این نوع از ورق‌ها در بازار بسیار گسترده است و از ۰٫۳ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر را شامل می‌شود، می‌توان گفت این عامل نیز می‌تواند بر تنوع قیمت تاثیرگذار باشد.

*** تاثیر نرخ نیکل بر قیمت ورق استیل

هنگامی که شما یک تامین کننده ورق ضد زنگ هستید‌، مهم است که یک بررسی از قیمت نیکل انجام دهید، اما چرا این کار مهم است؟ در ادامه به اهمیت تاثیر نرخ نیکل بر قیمت ورق استیل اشاره خواهیم کرد.

بازار جهانی نیکل و فولاد ضد زنگ به یکدیگر وابسته هستند و قیمت فولاد ضد زنگ تحت تأثیر قیمت جهانی نیکل قرار خواهد گرفت. دو سوم کل نیکل استخراج شده در دنیا به تولید فولاد ضد زنگ اختصاص می‌یابد. این فلز در سال ۱۷۵۱ کشف شد و در این مرحله اولیه ارزش کمی برای صنعت داشت تا اینکه در سال ۱۸۲۰ مایکل فارادی کشف کرد که با افزودن نیکل به آهن باعث تقویت آهن و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی می‌شود. در سال ۱۸۸۵ فولاد نیکل تولید و سپس در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۵۷ تولیدکنندگان کانادایی ۴۸ درصد از تولید نیکل در جهان را تشکیل می‌دادند، اما پس از اعتصابات در سال ۱۹۶۹ تولید کانادا کاهش یافت و کشورهای جدیدی مانند استرالیا، کالدونیای جدید و جمهوری دومنیکن وارد کار شدند و کارخانه‌های فرآوری خود را ایجاد کردند. با ورود دیگر کشورها، کانادا سلطه خود را بر بازار نیکل از دست رفته می‌دید و بنابراین توانایی خود را برای تعیین قیمت‌گذاری نیکل نیز از دست داد.

با افزایش تقاضا، قیمت نیز افزایش یافت، اما پس از آن اعتصاب کارگران باعث افزایش چشمگیر قیمت‌ها در سال ۱۹۷۸ شد و در سال ۱۹۷۹ نیکل به هفتمین فلز معامله در بورس فلزات لندن تبدیل شد. این یک گام بزرگ بود و به این معنی بود که قیمت نیکل با توجه به عرضه و تقاضای جهانی تعیین می‌شود. بدین صورت عرضه و تقاضای جهانی با تاثیر بر قیمت نیکل تاثیر خود را بر قیمت ورق ضد زنگ نیز می‌گذاشت.

عنصر نیکل در طول تاریخ با توجه به اهمیت کاربردی آن در ساخت آلیاژهای فولادی همواره مورد توجه قرار گرفته است. از این رو عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت جهانی این عنصر به طور مستقیم بر قیمت ورق استیل به عنوان یکی از محصولاتی که دارای نیکل می‌باشد، نیز موثر است.

*** تاثیر جنس ورق استیل بر قیمت آن

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا جنس ورق استیل بر قیمت آن تاثیرگذار می باشد یا خیر؟ در این مورد می‌توان گفت که بله، جنس آن بر قیمت ورق تاثیرگذار می‌باشد. لذا امروزه از ورق‌های استیل از جنس‌های مختلفی تولید می‌شود. بعضی از جنس‌ها هستند که در میانه آنها استیل وجود ندارد و آب استیل بر روی آن می‌دهند.

قیمت ورق ضد زنگ اصلی در مقایسه با قیمت ورق آبکاری شده بسیار متغیر می‌باشد. لذا استیل‌هایی که از کشورهای مختلف وارد ایران می‌‌شوند و یا از منابع داخلی به وجود می‌‌آیند نیز قیمت‎‌های مختلفی دارند. به طور مثال قیمت ورق استیل وارداتی در مقایسه با قیمت ورق داخلی ممکن است کمی بالاتر باشد. پس می توان گفت که این قیمت‌ها با توجه به نوع و جنس می‌تواند متفاوت باشد و افراد باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند. البته استیل‌های بازیافتی که مجدداً به چرخه بهره‌وری رسیده‌اند، در مقایسه با سایر استیل‌های اصلی، قیمت کمتری دارند. لذا کارایی که افراد از این استیل‌ها در نظر دارند، با توجه به نوع جنس آن متفاوت است و همین موضوع باعث می‎شود که قیمت آن متغیر شود.

*** چگونه در زمان خرید، قیمت ورق استیل را کاهش دهیم؟

نکته‌ای که در مورد قیمت ورق استیل وجود دارد این است که چگونه می‌‌شود در زمان خرید این فلز، قیمت آن را کاهش داد. در این مورد می‌توان گفت که افرادی که قصد خرید این فلز را دارند، باید توجه داشته باشند که قیمت این ورق با توجه به شرایطی که در بالا عنوان شد، متغیر می‌باشد. اما چگونه می توان آن را کاهش داد؟

در این مورد می توان گفت افراد می‌توانند با مراجعه به فروشگاه های مختلفی که به صورت عمده نسبت به فروش انواع ورق استیل اقدام می‌کنند، کمترین قیمت را برای خرید آن بپردازند. چیزی که وجود دارد این است که امروزه خرید تکی یک ورق استیل در مقایسه با خرید عمده ورق‌های استیل به صرفه نمی‌باشد. چنانچه قصد خرید ورق استیل را دارید و قصد کاهش قیمت آن را دارید، توجه داشته باشید که خرید ۵ عدد ورق در مقایسه با خرید یک عدد ورق بیشتر می باشد. اما بعضی از افراد سوالی برایشان پیش می‌آید و این سوال این است که اگر تنها قصد خرید یک ورق را داشته باشیم، چگونه قیمتش را کاهش دهیم. در این مورد می توان گفت افراد می‌توانند با مراجعه به فروشگاه های مختلفی که توسط دیگر دوستان و آشنایان معرفی شده‌‌اند، نسبت به خرید ورق استیل خود اقدام نمایند.

امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق به پاسخ سوال‌هایتان درباره عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق استیل و چگونگی این تاثیرها رسیده باشید و در خرید ورق استیل به شما کمک کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.