یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تاثیر ادعای غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و حادثه نطنز بر ادامه روند مذاکرات هسته ای

شناسه : 45651 29 فروردین 1400 - 10:00
ایران خبر غنی سازی 60 درصدی خود را به طور رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است. این موضوع از دید تحلیلگران سیاسی می تواند ادامه روند مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا را با چالش همراه کند. اروپائیان نسبت به این اقدام ایران ابراز نگرانی کرده اند.
تاثیر ادعای غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و حادثه نطنز بر ادامه روند مذاکرات هسته ای
پ
پ

ایران روز سه شنبه ی هفته ی گذشته در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند. این موضوع تاثیر بزرگی بر ادامه روند مذاکرات خواهد گذاشت. کشورهای اروپایی اعلام کرده اند که ایران باید از موضع خود دست بردارد.ولی ایران هشدار داده است که برای مذاکرات طولانی مدت برنامه ریزی نکرده و شروع کننده ی روند بازگشت به برجام دون راستی آزمایی طرف آمریکایی نخواهد بود. در ادامه همراه آرتان پرس باشید.

*** نگاهی به پیشینه ی مذاکرات برجامی در دولت بایدن

برای اینکه بتوانیم پیش بینی دقیق تری از ادامه روند مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا داشته باشیم کافی است که به آغازین روزهای انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور بازگردیم. در آن روزها مصاحبه جو بایدن با شبکه خبری سی بی اس  منتشر شد. در آن مصاحبه جو بایدن اعلام می‌کند تحریم ها برای بازگرداندن ایران به مذاکره لغو نمی شود و غنی سازی باید متوقف شود (فیلم کامل این مصاحبه بعداز ظهر یکشنبه به وقت آمریکا منتشر شده است). این اظهارات درست ساعاتی پس از بیانات مقام معظم رهبری در مورد برجام منتشر می شود. ایران در ابتدای کار ادامه ی روند مذاکرات هسته ای را به پیش دستی آمریکا منوط کرد. ایران در گام اول درخواست لغو تمامی تحریم ها را داشت و به راستی آزمایی آنها تاکید داشت.

*** چالش های فراوان در ادامه روند مذاکرات

در ابتدای کار تصور جامعه جهانی بر این بود ادامه روند مذاکرات هسته ای ایران با چالش های فراوانی همراه خواهد بود. اما با مرور زمان طرف آمریکایی کرنش نشان داد و اعلام کرد که برای جلب نتیجه به این مذاکرات ملحق شده است.اما باز هم برای ادامه روند مذاکرات راه طولانی پیش بینی شده بود. اما همه چیز از ۲۱ فوریه تغییر کرد.‌ ضرب العجل مجلس به دولت برای کاهش تعهدات برجامی ازجمله متوقف سازی اجرای اختیاری پروتکل الحاقی موضوعی بود که ادامه روند مذکرات را از طرف ایران با سختگیری هایی همراه ساخت. ایران در این موضوع صبوری کرد ولی طرف آمریکایی به تعهدات خود پایبند نبود

*** نقش اسرائیل در تخریب ادامه روند مذاکرات هسته ای

اسرائیل حمله به تجهیزات هسته ای ایران در نطنز را به عهده گرفته است و اعلام کرده است که پیش از حمله، آمریکایی ها را در جریان این اقدام تروریستی قرار داده است. این موضوع بهانه ای شد که ایران آمریکا را برای مذاکره مورد اعتماد نداند و اقتدامات قهری را در دستور کار خود قرار داد. با بروز این اتفاق ادامه روند مذاکرات هسته ای با چالش های جدی رو به رو شده است. کم کم مواضع دولت جدید آمریکا در مورد برجام در حال آشکار شدن است و به نظر می رسد فعلا سناریو پیش رو همان سناریو اقتصاد مقاومتی خواهد بود

*** غنی سازی ۶۰ درصدی و نگرانی اروپایی ها

اعلام خبر غنی سازی ۶۰ درصدی از سوی ایران کافی بود تا موج نگرنی کشورهای اروپائی به شکل های مختلف در رسانه های سیاسی جهان طنین انداز گردد. دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا با نگرانی شدید در جریان اعلامیه‌ ایران درباره آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه روند مذاکرات هسته ای با ایران را پر چالش ارزیابی کردند.این کشورها از ایران خواسته اند که برای این میزان غنی سازی توجیهات منطقی ارائه دهد. ابراز نگرانی اروپایی ها از این جهت است که این موضوع را یک اقداک جدی قلمداد کرده اند.آنها معتقدند تولید اورانیوم بسیار غنی شده گامی مهم در جهت تولید سلاح اتمی است. ایران نیاز متقاعدکننده‌ای برای غنی‌سازی در این سطح ندارد.

*** گزارش های تاییدی از تولید اورانیوم غنی شده

علی اکبر صالحی رئیس آژانس انرژی اتمی ایران در واپسین ساعات جمعه شب اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی در مجتمع شهید احمدی روشن نطنز در جریان است. او اخیرا اعلام اعلام کرد که در این مرکز، در هر ساعت ۹ گرم اورانیوم ۶۰ درصد تولید می‌شود و ایران همزمان تولید اورانیوم ۲۰ درصد را نیز ادامه می‌دهد. این موضوع با واکنش شدید کشورهای اروپایی همراه شده و آنها اقدامات ایران را در خصوص ادامه روند مذاکرات هسته ای مخرب اعلام کرده اند. این در حالی است که گزارش ارزیابی تهدیدهای جهانی که توسط دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر شده تصریح کرده ایران در حال انجام فعالیت‌های کلیدی برای ساخت سلاح هسته‌ای نیست

*** پاسخ قطعی ایران به اقدامات اسرائیل

نقش اسرائیل در کند شدن مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا را نباید نادیده گرفت.ادامه روند مذاکرات هسته ای صرفا به تصمیم ایران و آمریکا ختم نمی شود. اسرائیل مسئول اصلی حادثه ی تروریستی نطنز بوده و جامعه ی جهانی در مقابل این اقدام تحریک آمیز اسرائیلی ها سکوت کرده است. ایران در شرایطی قرار ندارد که بخواهد بدون دلیل وارد یک مذاکره ی بدون دستاورد شود. لذا اقدامات تحریک آمیز اسرائیل را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. تنش ها در خلیح فارس به احتمال زیاد شدت خواهد گرفت. شبکه خبری المیادین اخیرا گزارش داد یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی سواحل امارات هدف قرار گرفته است. این حادثه می تواند شروع تحولات منطقه ای در آب های خلیج فارس باشد.

*** انفعال اروپایی ها در ادامه روند مذاکرات برجامی

کشورهای اروپایی به واسطه ی تغییر سیاست ایران در جریان مذاکرات و امادگی برای ترک مذاکره احساس نگرانی کرده اند. آنها نگرانی خود را درباره خبرها مبنی بر برنامه ایران برای نصب یک هزار سانتریفیوژ دیگر در نطنز که به شکلی قابل توجه توانایی غنی سازی ایران را افزایش می‌دهد، ابراز کرده اند.  به گفته ی آنها اعلامیه ایران بخصوص از این جهت قابل تاسف است که همه طرف‌های برجام و آمریکا گفت‌وگوهای اساسی با هدف یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک برای احیای برجام را آغاز کرده‌اند.  دولت‌هاى اروپایى این تصمیم را خطرناک و مخالف با حسن نیت در گفت‌وگوها خواندند.

*** ایران برای وقت تلف کردن نیامده است

نکته ی جالب توجه در خصوص ادامه روند مذاکرات رفتار منفعلانه ی اروپایی ها در خصوص اقدامات تحریک آمیز اسرائیل در منطقه است. اروپایی ها از ایران درخواست کرده اند که بیش از این مسیر دیپلماسى را پیچیده نکند. اما اشاره ای به اقدامات آمریکا و اسرائیل در حمله به نطنز نکرده اند. در همین راستا عباس عراقچی اعلام کرده است که اگر ببینیم پیشرفتی وجود ندارد، به کار خاتمه خواهیم داد، حتی زودتر؛ اگر فردا ببینیم طرف‌های مقابل ما در کارگروه‌ها جدی نیستند. طبیعی است که اینجا نیامدیم وقت خودمان را تلف کنیم. با این ادبیات مشخص است که ادامه روند مذاکرات برجامی راه بسیار پر پیچ و خمی را در پیش خواهد داشت. به خصوص که در ادبیات رئیس جمهور صحبت از غنی سازی های ۹۰ درصد به گوش رسیده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.