شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

علل ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا

شناسه : 45808 ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
در شرایط فعلی بازار فولاد ایران در شرایطی قرار دارد که کمتر موقعی وضعیت مشابه فعلی را تجربه کرده بود. بازارهای فولاد بین الملل در اوج شکوفایی و رونق هستند ولی ما شاهد ناکامی معاملات فولاد ایران در عرضه داخلی و بین المللی هستیم. نقش آیتم های سیاسی و اقتصادی در این واگرایی کاملا مشهود است.
علل ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا
پ
پ

بازار فولاد ایران در شرایط فعلی متاثر از سناریوهای پیش روی مذاکرات هسته ای در کش و قوس معاملاتی قرار گرفته است. بسیاری از سرمایه گذاران تصمیم گرفته اند که ورود به بازار را منوط به نتیجه ی نتیجه ی مذاکرات هسته ای کنند. این موضوع چشم انداز بورس کالا را در کوتاه مدت با آسیب و رکود همراه خواهد کرد و سبب ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا می شود . به طوری که مسیر فولاد ایران و جهان را با یک واگرایی همراه خواهد کرد.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ناکامی در بخش معاملات مقاطع طویل فولادی

این روزها علل ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا را می توان به مسائل سیاسی نسبت داد. بازار مقاطع طویل در بورس کالا با کاهش حجم خرید به شکلی غیر قابل باور مواجه شده است. علیرغم اینکه شاهد برخی تحرکات در سمت عرضه هستیم؛ بررسی ها و رصد شاخص ها از بازار مقاطع طویل فولادی نشان از تقاضای ضعیف حکایت دارد. این موضوع دقیقا نشات گرفته ای صبر سرمایه گذار و ترس عرضه کننده در شرایط پر ابهام سیاسی است که بیشترین ضربه را به اقتصاد صنعتی کشور زده است.

*** خروج منطق از روابط تجاری در صنعت

مسیر بازارهای کالایی در تمامی بازارها از روند منطقی خود خارج شده و هیچ بازاری در شرایط فعلی تحلیل پذیر نیست. شاید در حال حاضر طولانی شدن روند مذاکرات هسته ای عامل مهمی در ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا و بازارهای صادراتی است. اتخاذ روند صعودی بازار داخلی فولاد کشور در این روزهایی که نگاه مردم به خبرهای برجامی دوخته شده و انتظار بهبود شرایط اقتصادی کشور را دارند؛ یک مقداری تصمیم‌گیری در مورد هرگونه فعالیت برای آنها را به مراتب دشوار‌تر از قبل نموده است .

*** نقش فاکتورهای مالی در ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا و بازار آزاد

در کنار آیتم های ساختاری در بازار فولاد عوامل اقتصادی نیز دست به دست هم داده اند تا سناریوهای پیش روی بازار را پیچیده تر کنند. در شرای فعلی هیچ دلیل قانع کننده ای برای افت قیمت دلار وجود ندارد. صرفا این موضوع به شکل یک جو روانی در جامعه ایجاد شده است. کاهش مقطعی قیمت دلار نیز باعث شده است که انتظارات تورمی برای کوتاه مدت کاهش یابد و این موضوع به رکود هر چه بیشتر بازارها منجر شود. در شرایط فعلی نمی توان چشم انداز رو به رشدی را برای بازارهای فولادی در نظر گرفت. شاید این موضوع خود یک فاکتور برای ناکامی معاملات فولاد به حساب بیاید.

*** نگاهی به وضعیت بازار از دید تولید کننده

وضعیت بازار را بد نیست که از منظر تولید کننده نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. تولیدکننده اذعان می کند که مسیر بازار او از دلار جدا شده و با توجه به بازار داغ قراضه آهن ۱۰ هزار تومانی، نرخ ها باید افزایش پیدا کنند؛ از سوی دیگر تقاضای داخلی اما امید به گشایش در تحریم ها و بهبود وضعیت معیشت خود دارد و نه تنها در حوزه فولاد، بلکه در همه بازارها وضعیت “صبر و نظاره” اتخاذ نموده است. لذا صرفا نمی توان به آیتم های هزینه ای نگاه کرد و سرنوشت بازارها را پیش بینی کرد.

***رکود سنگین در معاملات میلگرد آجدار

بازار فولاد در وضعیت بسیار نادری قرار گرفته است. ناکامی معاملات فولاد در شرایط فعلی وارد فصل جدید شده است. ما در دنیا شاهد رشد قیمت ها و رونق بازار فولاد هستیم.اما بازار فولاد ایارن یک وضعیت ناکام و نامیدکننده ای را در پیش گرفته است. به ندرت با یک چنین دوراهی تصمیم گیری برای تقاضای بازار به خصوص تقاضاهای خرد مواجه بوده‌ایم، گواه این ادعا استقبال تنها ۳۶ درصدی از حجم کل عرضه های میلگرد آجدار بورسی در هفته گذشته بوده است.معمولا بازار میلگرد ویترین معاملات فولاد است. چرا که بسیاری از ساخت و سازهای عمرانی و صنعتی کشور به این محصول فولادی وابسته است.لذا مثال ذکر شده عمق رکود در بازار فولاد را به خوبی نشان می دهد.

*** مقایسه بازار فولاد داخلی و cis

معمولا بازار فولاد ایران سیگنال های خرید و فروش خود را با بازار فولاد صادراتی cis همراستا می کند. اما بد نیست که ناکامی معاملات فولاد را از دریچه ی مقایسه ی فولاد داخلی با حوزه ی cis مقایهس کنیم. روند مذاکرات هسته باعث شده است که بازارهای فولاد داخلی ایران از تکاپوی این حوزه فاصله بگیرد. بازارهای صادراتی فولاد بین الملل در اوج و بازگشت به رکورد ۹ سال گذشته هستند. در حالی که در ایران رصد بازارها نشان از رکود سنگنین در تمامی مقاطع را می دهد. این همان آسیبی است که طولانی شدن روند مذاکرات هسته ای به بازارهای صنعتی  کالایی وارد می کند.

*** عمق واگرایی معاملات فولاد ایران و حوزه  cis

اما برای اینکه عمق اختلاف بازار فولاد ایران و بین الملل مشخص شود به شاخص قیمت ورق سیاه در معاملات cis می پردازیم. در روز گذشته و مطابق با آخرین خبرها از مبادی فروش شمش صادراتی CIS در سیکل صعودی که تقریبا یکسالی است استارت آن زده شده؛ این روزها توانسته با اتکاء به بازار طوفانی چین، رکورد ۵۹۲ دلار/تن را بدست آورد. این در حالی است که بازار شمش صادراتی در ایران با کاهش قیمت محسوس همراه بوده و فعلا مشتری چندانی ندارد.

*** مذاکرات هسته ای ، عامل قفل بازار فولاد

قطعا این اتفاق ناکامی معاملات فولاد ایران را در شرایط فعلی به بهترین شکل نشان می دهد. اما اوج اختلاف را زمانی متوجه خواهیم شد که تنها کسب کمتر از ۱۰ دلار دیگر کافی است تا شمش صادراتی cis مجددا به رکورد سال ۲۰۱۲ بازگردد. اما بازار فولاد ایران متاثر از روند مذاکرات هسته ای و طولانی شدن این مذاکرات مسیر انفعال و درجا زدن را در پیش گرفته است.

*** ناکامی معاملات فولادی از منظر جو روانی بازار

 آرام گرفتن انتظارات تورمی و نگاه توام با شک در خصوص تهدید روانه شدن نقدینگی به بازارهای کالایی یک تهدید بزرگ و یک ناکامی در معاملات فولاد داخلی محسوب می شود. امید به رفع تحریم ها به شکل یک مخدر باعث شده است که بازار فولاد مسیر غیرمنطقی و غیر عقلانی را در پیش بگیرد که نه به نفع خریدار است و نه به نفع فروشنده. از طرفی بعد از انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا بازارهای سفته بازی در ایران توجیه اقتصادی ندارد.لذا عوامی ناکامی معاملات فولاد در بازار ایران در شرایط فعلی از نظر ساختاری بنیان قوی نداند و صرفا جو روانی محسوب می شوند.

*** تهدید رکود تورمی در برخی بازارهای فولادی

اما در کنار رکود در برخی از بازارها شاهد تورم در نرخ تمام شده ی برخی از کالاهای فولادی هستیم و برخی حوزه ها را با رکود تورمی همراه کرده است. در همین راستا باید اشاره کنیم که شاخص متوسط نرخ شمش حوزه القایی در روز گذشته ،حدود ۱۲،۴۴۵ تومان به ازای هر کیلوگرم با احتساب نرخ مالیات بر ارزش افزوده قیمت گذاری شده است. این قیمت نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته؛ با افزایش متوسط و تقریبی حدود ۲۹۵ تومانی همراه بوده است. این موضوع می تواند نگرانی بزرگی برای کل زنجیره ی تامین و ذی اثران حوزه ی فولاد ایجاد نماید.

*** نقش تسهیل گر دلار در بازار فولاد

فاکتور دلار در شرایط فعلی می تواند نقش بسیار مهمی را در تغییر بازی معاملات فولاد در بورس کالا ایفا نمیاد. در صورتی که تغییراتی در نرخ دلار ایجاد شود معمولا بازار واکنش های مثبتی نشان خواهد داد مخصوصا اگر روند قیمت دلار کاهشی باشد.چرا که به واقعی تر شدن قیمت ها در بازار فولاد کمک خواهد کرد. همانطور که از منابع بازار سرمایه و نمودار دلار برمی‌آید؛ دلار فعلا در حال رنج زدن و البته بطور کاملا نامحسوس در مسیر کاهشی، حالا ظاهرا به ‌کف ۲۴۰۰۰ تومان رسیده؛ اما همچنان تحت حمایت قوی دامنه ۲۵-۲۴ هزار تومان قرار دارد. این موضوع می تواند ناکامی بازار فولاد را دو چندان کند.

*** رشد قیمت فولاد در بازار راکد

همانطور که پیش‌تر عنوان شد؛ بازار داغ صادراتی و کمبود و نرخ گران مواد اولیه و تورم مرسوم آغاز هرساله به واسطه افزایش برخی هزینه های تولید مثل حقوق و دستمزد و … در بازار داخلی، زمینه را برای تاخت و تاز برخی فولادسازان و افزایش پلکانی قیمت ها مجددا فراهم اورده است. برای مثال در همین راستا می توان به بازار میلگرد آجدار اشاره کرد. افزایش قیمت ها در معاملات میلگرد آجدار در شروع بازگشایی فعالیت بازار در روز گذشته از کیلویی ۵۰ تا ۱۰۰ شروع گردید و در حال حاضر در برخی از مبادی این حوزه تا ۲۰۰ تومان پیش رفته است. این رشد قیمت ها در بازار راکد عملا یک ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا تلقی می شود. چرا که شرایط را برای رسیدن به یک حد نرمال از قیمت ها سخت تر می کند.

*** تقاضای چین عامل رشد قیمت فولاد ایران

چین در روزهای اخیر خریدار اصلی محصولات صادراتی فولاد ایران بوده است. به نظر میرسد که علت اصلی این افزایش قیمت ها، بیشتر از روند صعودی بازارهای صادراتی حوزه شمش ایران به خصوص بازار داغ و جذاب مشتریان چینی سرچشمه گرفته باشد. این فاکتور بر خلاف سایر موارد می تواند عامل برون رفت از ناکامی معاملات فولاد در بورس کالا ایران تلقی گردد.

گزارشات دریافتی از مجلات بین المللی همانند متال بولتن؛ از استقبال شدید شمش صادراتی بلوم فولادی ایران در بازارهای وارداتی چین و آسیای دور حکایت دارد . از سوی دیگر فولادسازان بخش خصوصی ما که عمدتا القایی ها میباشند نیز در بحث تامین مواد اولیه شامل آهن اسفنجی و قراضه آهن عمدتا با برخی مشکلات و کمبود در این حوزه مواجه هستند که البته این موضوع در این حوزه چندان تازگی ندارد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.