یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افت تثبیت شده شاخص ؛نتیجه ارزیابی بورس تهران

شناسه : 45812 29 فروردین 1400 - 13:00
ارزیابی بورس تهران نشان می دهد که وضعیت بازار به شدت به زیان سهامدار خرد است. سهامداران خرد در کمترین قدرت خود برای اثرگذاری بر بازار قرار دارند. دولت ظاهرا تصمیم گرفته که در ماه های پایانی خود از بازار حمایت کند.اما تا به امروز اقدامی عملی صورت نگرفته است. ظاهرا دامنه ی نامتقارن اصلی ترین عامل قفل بازار و کاهش حجم معاملات می باشد.
افت تثبیت شده شاخص ؛نتیجه ارزیابی بورس تهران
پ
پ

بازار سهام در روزهای واپسین از اولین ماه سال روند بسیار ناامیدکننده ای را برای سرمایه گذاران رقم زده است و همه ی پیش بینی ها مبنی بر اینکه سال ۱۴۰۰ با تحولاتی در سیر ارزندگی سهام شروع خواهد شد را از بین برده و تقریبا تمامی سبدهای سرمایه گذاری از این موضوع متضرر شده اند.در ادامه به ارزیابی بورس تهران و مسیر پیش روی این بازار خواهیم پرداخت. لطفا همراه آذتان پرس باشید.

*** خروج دولت از فاز انفعال در بورس

دولت تصمیم گرفته است که از نقش انفعالی خود در خصوص بورس خارج شود و با چند اقدام نمادین جلوی ریزش های سنگین و ضرر سرمایه گذاران را بگیرد.اما دولت نیز خود واقف است که در شرایط فعلی ارزیابی بورس تهران با تزریق های لحظه ای به سمت ثبات حرکت نخواهد کرد. دولت در جدیدترین اقدام مصوب کرده تا ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع در قالب اوراق به بازار تزریق کند تا شاید روند هفته‌های گذشته را برگرداند؛ اما این داستان پیچیده تر از آن است که با تزریق پول باعث تحرک بازار شود. تمامی بازارهای موازی در رکود هستند و ارزیابی بورس تهران و بررسی حجم معاملات اخیر نیز نشان می دهد که یک بازار به تنهایی حرکت رو جلویی نخواهد داشت.

*** ارزیابی بورس تهران در سناریوی تزریق پول

تحلیلگران معتقدند که تزریق ۲۴ هزار میلیارد از طریق اوراق اجاره سهام، ساز و کاری است که قبلا در بازار سرمایه تست شده است و مسئله ای نیست که بتواند شاخص های ارزیابی بورس تهران را از وضعیت فعلی خارج کند. ساز و کار این روند شباهت زیادی به اعتباردهی کارگزاری‌ها به افراد حقیقی دارد. این موضوع یک ریسک بزرگ به همراه دارد. مهم ترین ریسک این موضوع عدم توانایی بازار در همراهی حقیقی هاست. چرا که کارگزاری ها توان تامین اعتبار مورد نیاز را ندارند. مسئله ی دیگر تفاوت افق حقوقی ها در تحلیل بازار و ارزیابی بورس تهران از منظر بازه ی کوتاه مدت یا میانمدت است. دید اکثر حقوقی ها بلندمدت است و این ساز و کار برای آنها جذابیتی ندارد.

*** نگاهی به کمیت و کیفیت معاملات بورس تهران

برای تحلیل و ارزیابی بورس تهران بد نیست نگاهی به حجم معاملات و برآیند خرید و فروش ها در اولین روز کاری هفته ی جاری داشته باشیم. در روز گذشته، عنان معاملات بر دستان حقوقی‌ها قرار گرفت و این دسته از سهامداران خالص خرید مثبت ۳۸۷ میلیارد تومانی رقم زدند. سهام دو گروه (بانک و کانه فلزی) در صدر خریدهای آنان قرار داشت. در مقابل حقیقی‌ها در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند. با این شرایطی که ترسیم شد حقیقی عملا هیچ توانایی برای تاثیرگذاری در بازار ندارد. با این تفاسیر ارزیابی بورس تهران نشان می دهد که مسیر افت قیمت در بازار سهام حداقل برای این هفته منفی خواهد بود.

*** ارزیابی بورس تهران در سناریوی لغو محدودیت خرید

دولت برای تکان دادن به بازار و نبض دهی به آن صرفا به تزریق پول بسنده نکرده است. دولت در گام نخست محدودیت خرید سهام تا سقف ۲۵ میلیون تومان برای اعضای هیئت‌مدیره، مدیرعامل و کارکنان کارگزاری و افراد تحت تکفل آنها را حذف کرد. به این صورت محدودیت ها برای ورود پول حقوقی به بازار سهام برداشته شده و عملا شاهد رشد بازار خواهیم بود. اما ارزیابی بورس تهران نشان می دهد که بازار در شرایط فعلی در کف قیمتی قرار گرفته است. این موضوع شاید یک لطف به حقوقی های بازار سرمایه باشد.اما هر چه هست می تواند باعث حرکت رو به رشد بازار باشد.

*** حقیقی در کمترین قدرت اثرگذاری

ارزش کل معاملات روز گذشته بازار سرمایه ۱۲۱۱۸ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ ۱۴۲۷ میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد سهام  و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی بوده است. پیشنهاد می شود دامنه نوسان حداقل به منفی و مثبت ۲۰ تغییر یابد، تا پایانی باشد بر صف خرید و فروش های فیک حقوقی ها، صندوق ها و کارگزاری هایی که به بلوک های قدرت وصل هستند و پایانی بر نمادهای پروژه محور که نمونه عینی نوسانگیری و دستکاری تابلو هستند. تداوم اجرای سیاست دامنه نوسان نامتقارن نیز کماکان سایه سنگین خود را بر سر نقدشوندگی بازار گسترده است که نشانه بارز آن به‌صورت برقراری صف فروش در بیش از دوسوم نمادها و سلب امکان معاملاتی از سهامداران بخش بزرگی از شرکت‌ها نمایان شده است؛ سیاستی که به‌رغم بروز آثار منفی آن، هنوز نشانه متقنی از زمان اصلاح یا تعدیل آن به چشم نمی‌خورد.

***  ناچیز بودن حجم معاملات خرد بازار سرمایه

در جریان دادوستدهای معاملات روز گذشته بورس مجموع ارزش صف‌های فروش بورس و فرابورس حدود ۵ برابر مجموع ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس است. این موضوع یک چشم انداز روشنی از ارزیابی بورس تهران به دست می دهد. عملا در شرایط فعلی حقیقی ها به گوشه ی رینگ معاملاتی کشیده شده اند. با این روند هیچ رونقی در کار بورس ایجاد نخواهد شد چرا که نیروی محرکه ی بورس تهران در دستان حقوقی است. دولت در انتهای دوره ی خود علاقه ای به سرمایه گذاری در بورس ندارد. این موضوع می تواند روزهای بسیار سنگینی را برای شاخص کل به همراه داشته باشد.

*** ارزیابی بورس تهران از منظر ملی

موضوع بورس دیگر به یک بازار سرمایه در کشور ختم نمی شود. تحلیل و ارزیابی بورس تهران موضوعی است که در آحاد جامعه ی ایران نفوذ پیدا کرده است. دیگر ماهیت بازاری تنها تعریف بورس نیست. بلکه در شرایط فعلی به یک شاخص برای رضایت اقتصادی حانوارها در ایران تبدیل شده است. به دلیل حضور گسترده مردم، بازار سرمایه به یک موضوع ملی تبدیل شده و هم اکنون بیش از ۵۷ میلیون کد سهامداری داریم. بیش از ۹۰ درصد جمعیت کشور به نوعی با بازار سرمایه مرتبط هستند. در سال ۹۹ بورس رکوردهایی بر جای گذاشت که بیش از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور بود.

بورس تهران و اعتمادی که سوزانده شد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.