یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تهدید کمبود منابع اولیه برای تولیدکنندگان داخلی

شناسه : 45988 ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
در روزهای اخیر شاهد تغییر نرخ سود معاملات فولادی از سوی بازارساز بوده ایم. این موضوع برای تمامی ارکان زنجیره تامین فولاد اتفاق ناخوشایندی محسوب می شود چرا که دستکاری قیمت ها به صورت دستوری محکوم به شکست است. نتیجه ی این تصمیم رشد غیر قابل توجیه قیمت شمش در بازار داحلی و نزدیک شدن قیمت های داخلی به بازارهای صادراتی است که توان رقابت را از مصرف کننده و تامین کننده ی داخلی می گیرد.
تهدید کمبود منابع اولیه برای تولیدکنندگان داخلی
پ
پ

عدم تعادل در زنجیره تامین فولاد ایران مسئله ای که با تغییر نرخ ارز روز به روز بیش تر شده است. این روزها شاهد کمبود منابع اولیه در بخش های پایین دست فولاد هستیم. همچنین شاهد رشد قیمت برخی محصولات فولادی در بازاری هستیم که خریداری ندارد. این رشد قیمت در کنار رکود بی سابقه در بازار فولاد آسیب زاست. که نتیجه ی آن در شش ماه آینده اقتصاد صنعتی ایران متوجه آن خواهد شد. در ادامه به گزیده ای از ناملایمات قیمتی در زنجیر تامین فولاد می پردازیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** کمبود منابع اولیه بازار فولاد جدی است

متاسفانه آشفته بازار عجیبی در بخش زنجیره تامین فولاد به راه افتاده است. درست در جاییکه بازار داخلی قصد دارد به آرامش برسد.بازارساز فولاد کشور اجازه این آرامش را نمی دهد . نگاهش همچنان به کاهش فاصله قیمت داخلی با بازارهای صادراتی است . با نیم نگاهی به میانگین نرخ حواله دلار نیمایی و نرخ صادراتی شمش بلوم فولادی ایران؛ بنظر می‌رسد که بازارساز فولاد کشور، فاصله بین نرخ ریالی صادراتی ایران با نرخ پایه عرضه بورس کالا را، امروز توام با حدود منفی ۱۵ درصد تراز کرده است . این موضوع کل زنجیره تامین فولاد را به هم خواهد ریخت. به احتمال زیاد قیمت ها در بازار آزاد به صورت مقطعی رشد داشته باشد.

*** نگاه بازارساز به صادرات فولاد

نگاه بازارساز فولاد کشور به بازارهای صادراتی است و این موضوع تازگی ندارد. همین موضوعات نابسامانی های زیادی را در زنجیره تامین فولاد ایجاد کرده است. مناقشات و اختلاف نظرها نیز بالاخره به نفع بازارساز فولاد کشور عقب‌نشینی کردند . به نظر می‌رسد که در برهه‌ای از زمان قرار گرفته‌ایم که بازارساز به نفع خصولتی ها و صنایع بزرگ عمل خواهد کرد. بازار ساز روی نرخ صادراتی و نرخ حواله دلار نیمایی با درنظر گرفته شدن برخی ملاحظات، سکان هدایت نرخ داخلی را بدست گرفته است.

*** کمبود ورق گرم، چالش جدید فولاد

متاسفانه مشکلات زنجیره فولاد کشور صرفا به قیمت گذاری ختم نمی شود. کمبود منابع اولیه باعث التهاب در زنجیره بالادست نیز شده است. در معاملات روز گذشته شاهد کمبود شدید برخی از مقاطع و محصولات فولادی بودیم. داستان ورق گرم و کمبود ورق گرم ضخامت زیر ۳ میلیمتر در بازار داخلی را ظاهرا پایانی نیست. تمامی راه ها و تجربیات گذشته به بن بست منتهی شده است. این واقعیت و تراژدی تلخ بازار داخلی ماست. کالای تولید داخل روی نرخ جهانی و نرخ تورم کاذب دلار بر روی گرده های مردم سنگینی می کند. چاره کار ابطال و یا سرکوب قیمت ها نیست. چاره کار افزایش عرضه است که باید فکر بکری به حال آن شود.

*** نقش دولت در حل کمبود منابع اولیه فولادی

کمبود منابع اولیه یک موضوع صنعتی نیست.بلکه ایراد از فرایندهای تجاری بخش فولاد است. گره اینکار فقط به دست دولت مردان ما با استفاده از تهاتر ورق گرم وارداتی صورت می پذیرد.این تهاتر ورق گرم ضخامت زیر ۳ میلیمتر با چینمی تواند مشکل را حل کند . اما آیا اراده و خواستگاهی برای حل این معضل وجود داشته یا دارد ؟ به نظر می رسد که با حل این مشکل بخش اعظمی از مشکلات و چالش های زنجیره تامین فولاد حل خواهد شد.  بسیاری از بازارها به قیمت های رقابتی و منطقی خود باز خواهند گشت. طرف چینی نیز از این موضوع منتفع خواهد شد. همانطور که در تحلیل های قبلی اشاره کردیم به این تهاتر واکنش مثبت نشان داده است.

*** ارزیابی مارجین ناخالص شمش و میلگرد

برآورد ها نشان می دهد که  شاخص مارجین های ناخالص دو بازار شمش القایی و میلگرد آجدار به ترتیب حدود ۲۵ و ۸ درصد است.کمبود منابع اولیه بخش سنگ آهن این مارجین را به بار آورده است. این نشان دهنده این موضوع است که بین لایه های زنجیره تامین فولاد تعادل برقرار نیست. در همین حال از برخی منابع دریافتیم که بازار شمش القایی به سبب استقبال ضعیف حوزه نورد، قدری از مواضع سرسختانه خود عقب نشینی کرده است. این بازار با برخی کاهش ها نسبت به ظهر دیروز همراه شده است. لذا پیش بینی ما برای بازار فردا افت اندکی در نرخ شمش القایی را تجربه خواهیم کرد.

*** نرخ شمش در مدار صعود

صرفنظر از هر آنچه که در بازارهای صادراتی می‌گذرد؛ شاخص ها در بازار داخلی و به خصوص در کیفیت زنجیره تامین فولاد داخلی به نوعی نشان دهنده پرتاب شتاب زده نرخ شمش به بالا یا به نوعی فرار رو به جلو در بازار داخلی باشد؛ دلیل تعجیل بازارساز فولاد در افزایش ناگهانی و شتاب زده ۴ درصدی بر خلاف رویه نرم اعمال افزایش قیمت های ۱ درصدی هفته های گذشته شاید گواه این موضوع بوده باشد. اعلام افزایش ۴ درصدی نرخ پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا از یک طرف و از طرف دیگر معاملات امروز ورق گرم مبارکه در بورس کالا؛ وضعیت زنجیره تامین فولاد در بازار داخلی را به شدت آشفته کرده‌است

***تاثیر کمبود منابع اولیه در نرخ شمش

افزایش نرخ چهار درصدی در بخش شمش بهانه ای بود که سایر بازارهای فولادی موجود در زنجیره تامین فولاد نیز به این موضوع واکنش نشان دهند.کمبود منابع اولیه در بازار فولاد مشهود است و تا به امروز به بازار آسیب زده است. در حوزه میلگرد آجدار برخی شنیده ها از افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومانی نسبت به روز یکشنبه حکایت دارد و دامنه قیمت های پیشنهادی از ۱۳،۶۰۰ تا ۱۴،۳۰۰ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده گزارش شده است. در بازار پروفیل در خصوص محصول پر مصرف تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلیمتر مبارکه، در سقف قیمتهای پیشنهادی این حوزه توام با ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته، بین ۲۴،۰۰۰ تا ۲۴،۵۰۰ تومان با احتساب مالیات برآورد شده است.

*** نقش فاکتورهای سیاسی در التهابات بازار فولاد

به صورت خلاصه می توان گفت که بازار فولاد به دلیل آشفتگی های سیاسی و اقتصادی و مشخص نبودن نرخ ارز در میان مدت و از سویی دیگر رفتار دوگانه ی سرمایه گذاران فولادی در خرید یا فروش محصولات خود وارد فاز عجیب و غیرقابل پیشبینی شده است. این وضعیت نابسامانی در مسیر پیش روی برجام تا همین لحظه ضربه ی سنگینی به زنجیره تامین فولاد وارد کرده است. رشد قیمت های فعلی در بازار هیچ توجیه اقتصادی ندارد و محکوم به شکست خواهد بود.

*** تقاضای ضعیف در بازار محصولات نهایی فولادی

در هر صورت و خلاصه ارزیابی بازار در این معطوف شده است که یا بازار شمش داخلی باید قدری عقب نشینی کند یا مواد اولیه و بازار نورد، بازهم در تمنای به تعادل رساندن مارجین خود تلاش خواهند کرد؛ میزان استقبال ضعیف تقاضای محصول نهایی در بازار هم در این بین ظاهرا هیچ نقشی ندارد. این خود نارسایی جدی در بخش زنجیره تامین فولاد محسوب می شود چراکه پرواضح است در حال حاضر تعیین کننده نرخ داخلی مقاطع طویل فولادی، مهندسی قیمت بازارساز فولاد در بورس کالاست نه تقاضا واقعی موجود در بازار.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.