یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

صدای پای شمش فولادی ۶۰۰ دلاری / افزایش بازارهای جهانی

شناسه : 46081 02 اردیبهشت 1400 - 13:00
قیمت شمش فولادی در تمامی بازارهای جهانی جهش غی قابل باوری را ثبت کرده است. شمش فولادی برای ورود به نرخ 600 دلار در هر تن خود را آماده کرده است. کمبود منابع اولیه به خصوص قراضه ی آهن باعث بروز این رشد قیمت در کل دنیا شده است. در بورس کالای ایران نیز معاملات فولادی در بخش شمش با وجود افت قیمت دلار با استقبال قابل توجهی همراه شده است.
صدای پای شمش فولادی ۶۰۰ دلاری / افزایش بازارهای جهانی
پ
پ

روند افزایش بازارهای جهانی فولاد در کل دنیا با التهاباتی فراوانی همراه شده است. وضعیت به نحوی تغییر کرده که ما شاهد آمادگی قیمت شمش فولادی برای ورود به مرز ۶۰۰ دلار هستیم. ارزیابی های متال بولتن نشان میدهد که درهفته ی گذشته شمش ۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است. ادامه ی ایران روند صنایع خودروسازی و  لوازم خانگی را با چالش های سنگینی همراه خواهد کرد. نرخ شمش در این روزها شدیدا متاثر از رشد قیمت قراضه آهن است.

*** علت افزایش بازارهای جهانی از نگاه متال بولتن

طبق گزارشات متال بولتن در خصوص تغییرات قیمت شمش فولادی مشخص شده است که منطقه CIS بیش ترین میزان رشد قیمت هفتگی در حوزه ی شمش را ثبت کرده است. قیمت شمش در منطقه CIS از مرز ۵۹۰ دلار عبور کرده و بعضا در برخی از مبادی تا ۵۹۷ دلار نیز ثبت شده است. ادامه ی رشد نرخ شمش فولاد در بازار جهانی بسیار محتمل است. تمامی فاکتورهای عرضه و تقاضا به نفع رشد نرخ شمش فولاد است. از سویی فاکتورهای زنجیره تامین و کمبود سنگ آهن و قراضه آهن از سه ماه گذشته بازار شمش فولادی را ملتهب نگه داشته است.

*** افزایش نرخ شمش حوزه CIS

افزایش قیمت هر تن فولاد در بازارهای جهانی به ویژه در منطقه CISدر ابتدای هفته جاری کاملا مشهود بود؛ به گونه‌ای که آخرین قیمت پیشنهادی برای شمش در این منطقه طی هفته گذشته به سطح ۵۹۰ تا ۵۹۵ دلار در هر تن نیز رسید. با اعلام گزارشات متال بولتن از معاملات شمش ترکیه متوجه شدیم که این نرخ گذاری در بازار بین الملل قطعی و تثبیت شده است. با رشد سرسام آور قیمت قراضه ی آهن به دلیل کاهش فعالیت کوره های ذوب فولاد شاهد رشد قیمت شمش فولادی در بازارهای بین المللی خواهیم بود.

*** صعود قیمت ها در بخش شمش فولاد ایران

در ایران نیز محاسبات قیمت شمش همراستا با بازارهای جهانی حرکت می کند. قیمت شمش فولادی با احتساب نرخ ارز نیمایی در روز گذشته با قیمت پایه ۵۰۵ دلار به ازای هر تن در بورس کالا عرضه شده است که اگر سوبسیت بازار آزاد را در نظر بگیریم متوجه رشد قیمت تا مرز ۶۰۰ دلار خواهیم بود. لازم به توضیح است که در شرایط فعلی قیمت شمش فولادی به صورت پایه در مقایسه با قیمت های جهانی در حدود ۹۱ دلار به ازیا هر تن پایین تر است.

*** کم شدن خطر آربیتراتژ در بازار شمش ایران

اختلاف قیمت شمش فولادی در ایران و سایر کشورهای منطقه به قدری نیست که بتوان تهدید آربیتراژ را در بازار ایران به وجود آورد چرا که ریسک صادرات از ایران بسیار بالا رفته است. همگرایی نرخ های صادراتی ایران و بازارهای بین المللی فرصت را برای تهاتر کننده ها نیز سخت تر کرده است. اوضاع در کالاهای مکمل و زیرمجموعه شمش فولادی نیز مشابه قیمت شمش فولادی است. . آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز ۵۷۷.۵ دلار به ازای هر تن است. گفتنی است که آخرین نرخ قراضه وارداتی ترکیه از آمریکا ۴۲۹ دلار به ازای هر تن است.

*** ارزیابی علل رشد قیمت شمش در بازار بین المللی

اما سوال اینجاست که چرا قیمت شمش فولادی در بازه ای کوتاه در تمام دنیا باید این چنین رشدی را ثبت کند؟ مهم ترین بازیگر تغییر دهنده ی نرخ فولاد در شرایط فعلی قراضه آهن است. قراضه آهن که عامل اصلی افزایش بازارهای جهانی از جمله قیمت شمش فولاد و به طبع آن میلگرد و مفتول بوده است طی یک هفته گذشته بین ۲۴ تا ۴۰ دلار جهش قیمتی را در بازارهای مختلف تجربه کرده است. به این شکل که قراضه وارداتی از امریکا از قیمت ۴۴۲دلار به ۴۹۱ دلار رسیده و اروپا نیز از ۴۴۵دلار به ۴۷۵ دلار رسیده و در نهایت قراضه وارداتی از حوزه بالتیک نیز با جهش ۳۴ دلاری از ۴۶۲ دلار در هفته گذشته به ۴۸۸ دلار رسیده است.

*** استقبال از عرضه های شمش فولادی در بورس ایران

نکته ی جالب در معاملات روز اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ این است که خریداران شمش فولادی با علم به اینکه بازار متاثر از فاکتورهای جهانی روند رو به رشد را در پیش گرفته اند اما باز هم به خریدهای این محصول رغبت نشان دادند. در بازار بی سابقه بوده که رشد قیمت کالایی با افت قیمت دلار همزمان شود و از این همزمانی استقبال شود. در روزهای اخیر شاهد افت قیمت دلار به واسطه ی خبرهای مربوط به مذاکرات برجامی بوده ایم.اما بازار نشان داده است که قیمت شمش فولادی فعلا تصمیمی برای کاهش قیمت ندارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.