یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی کارنامه و عملکرد بورس کالا در فروردین ماه ۱۴۰۰

شناسه : 46096 04 اردیبهشت 1400 - 16:00
عملکرد بورس کالا در فروردین ماه در مقایسه با سال گذشته از نظر حجم معاملات رشد 7 درصدی را تجربه کرده است. بورس کالا به دلیل کاهش انتظارات تورمی با نبود تقاضا رو به رو شده است.اما مهندسی عرضه توسط بازارساز باعث رشد قیمت و مقاومت در قبال کاهش قیمت ها در بورس کالا شده است.البته از تاثیر فاکتورهای ارزی و بین المللی نباید غافل شد.
بررسی کارنامه و عملکرد بورس کالا در فروردین ماه ۱۴۰۰
پ
پ

بررسی عملکرد بورس کالا در فرودین ماه بهانه ای شد برای یک نگاه کلان به وضعیت بورس کالا در سال جدید و مناقشاتی که از سوی بازارساز در بورس کالا ورود می کند. فرودین امسال با وجود تغییرات نرخ ارز اما استقبال به عرضه ها قابل تامل بود. با وجود رونق در معاملات شمش و قراضه ی آهن شاهد رکود در بازار مقاطع طویل در این ماه بوده ایم. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** تاثیر نرخ ارز بر عملکرد بورس کالای ایران

بورس کالای ایران در اولین ماه سال جاری با وجود تعطیلات نوروزی در ابتدا حرکت خود را مبتنی بر قیمت های رقابتی آغاز کرد. اما تجربه نشان داده است که نرخ ارز تاثیر به سزایی در انتظارات تورمی جامعه می گذارد.لذا عملکرد بورس کالا در این ماه به شدت وابسته به نرخ ارز بود. حرکت بازار داخلی فولاد کشور روی نرخ ارز و با حفظ فاصله مشخصی از نرخ صادراتی با مدیریت بازارساز شالکه ی اصلی عملکرد بورس در فروردین ماه امسال بود.

*** رفتار نامشخص بورس کالا در قبال ریسک ارزی

از آنجایی که بازارهای کالایی نظیر بورس کالا در شرایط فعلی خوراک اطلاعاتی قوی از روند نرخ ارز ندارند. نمی توان رفتار مشخص و قابل پیش بینی نیز از خود نشان نمی دهند. در حال حاضر به نوعی بازارهای ارزی هم مثل اغلب بازارهای ما دچار نوعی بلاتکلیفی و سرگردانی روی خروجی خبرهای برجامی شده اند. این روزها تکانه های برجامی بر عملکرد بورس کالا به شدت تاثیر گذاشته است. عملا عملکرد بورس کالا در ماه فروردین را می توان مصداق واقعی خوف و رجا در بازار داست. اکثر سرمایه گذاران و عرضه کنندگان در این ماه در بلاتکلیفی بودند. انتخاب منطقی در بورس کالای فروردین صبر و نظاره ی بازار بود.

*** عملکرد بورس کالا در سایه بازارساز

در معاملات بورس کالا در فروردین ماه خط روند معاملات به سمت افزایش قیمت حرکت کرد. بازار فولاد کشور یکی از معدود بازارهای داخلی است که علیرغم این وضعیت رکودی؛ با مدیریت بازارساز فولاد، روی قیمت های صادراتی؛ طی هفته های گذشته بطور متوالی نرخ پایه عرضه را افزایش داد و بیشترین افزایش قیمت مربوط به این هفته با افزایش ۳ تا ۴ درصدی بوده است. این موضوع باعث شد با وجود افت قیمت دلار، عملکرد بورس کالا به سمت صعود حرکت کند.

*** مهندسی عرضه در معاملات فروردین ماه

اتفاقی که در بورس کالا در فروردین ماه عملکرد بورس کالا را بیش از پیش نمایان کرد موضوع مهندسی عرضه از سوی بازارساز بود. پیش ترها مهندسی عرضه در بورس کالا با عدم عرضه های حداکثری در بورس کالا و ایجاد کمبود مصنوعی و ایجاد فضای رقابت کاذب تقاضا در بورس کالا صورت می‌گرفت. ولی اکنون دیگر پرده ها کنار رفته است و مخالفی و فشاری هم دیگر در بحث قیمت‌گذاری داخلی وجود ندارد. بازارساز این روزها روی نرخ جهانی فولاد و نرخ ارز؛ قیمت های پایه عرضه داخلی فولاد را با فاصله مشخصی تعیین می‌کند؛ حالا تقاضای داخلی چه استقبال کند چه نکند

*** کارنامه موفق بورس در جذب مواد اولیه

کارنامه عملکرد بورس کالا نشان می دهد که عملکرد فولادی ها و فلزات اساسی در بورس کالا برای تامین مواد اولیه موفقیت آمیز بوده است. براساس پارامترهای بورس کالا شاهد رشد جذب مواد اولیه در بازار داخلی بودیم و جهش تولید در صنایع محقق شد.برای مثال در ده روز پایانی ماه فرودین که عملا بازار کترین میزان تعطیلی را داشت شاهد عرضه بیش از  300 هزار تن گندله سنگ آهن عیار ۶۴ درصد و بالغ بر  210 هزار تن سنگ آهن کلوخه با عیار ۵۳ تا ۵۷ درصد بودیم که این موضوع نسبت به مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.

*** محافظه کاری؛ مهم ترین شاخص عملکرد بورس کالا

عملکرد بورس کالا در فروردین ماه سال جاری به شدت وابسته به رفتار بازارساز بود.عملا شاهد سوگیری سبدهای تجاری بودیم که ادامه ی این موضوع به بازار لطمه خواهد زد. در فروردین ماه برای چندمین بار شاهد این موضوع بودیم که شرکتی بسیار قوی و مطرح، با چینش سبدهای عرضه خود بطور کاملا هدفمند و خاص، در تلاش برای طرد نظر تقاضا است. این رویکرد موفق شد تا مثل اکثر اوقات حضور در میدان تالار بورس ‌کالا؛ حداقل سهم خود در به تعادل رساندن بازار داخلی و توزیع محصول خود از طریق بورس کالا را ایفا نماید.

***کارنامه تیر آهن در بورس کالا

در خصوص عملکرد بورس کالا در بخش فولاد باید خاطر نشان کرد که در ماه گذشته فراز و فرود تیرآهن چندان جدی نبود. مقاطع طویل در فروریدن ماه اقبال چندانی در عرضه ها نداشتند. خریدارها انگیزه ای برای ورود به بازار نمی دیدند با این حال امید به بالا رفتن قیمت سنگ آهن باعث افزایش قیمت این کالا شد اما همچنان قسمت عمده ای از تیرآهن های عرضه شده در بورس کالا بدون مشتری باقی مانده است. به احتمال زیاد عرضه های اضافی در صورتی که افت قیمت دلار محسوس تر شود وضعیت بدتری را از نظر عرضه در بازار اردیبهشت ماه خواهند داشت.

*** سکوت در معاملات ورق سرد بورس کالا

در خصوص عملکرد بورس کالا در بخش ورق سرد باید خاطر نشان کرد که ورق سرد تا انتهای فرودین ماه با کاهش قیمت روبرو شد. بازار تا سه شنبه هفتهی جاری منتظر وضعیت کلی بورس بود ولی تقاضا محدود شده و قیمت ها ظرفیت افزایش ندارد به دلیل کاهش حاشیه سود سرمایه ها از این کالا فرار می کنند. به دلیل نزدیک شدن نرخ های صادراتی و بازار آزاد قیمت ورق سرد به شکلی سرسام آور غیر قابل توجیه است. به احتمال زیاد شاهد کاهش عرضه ی ورق سرد در بورس کالای اردیبهشت ماه باشیم.چرا که خط تولید به دلیل بالا رفتن قیمت شمش توجیه قیمتی ندارد.

*** عملکرد بورس کالا متاثر از بازارهای جهانی

بورس کالای ایران در فروردین ماه به طرز عجیبی از بازارهای جهانی سیگنال های معتبری را دریافت کرد. خط سیر عملکرد بورس کالا در فرودین نشان می دهد که بورس کالای ایران با قیمت های جهانی همگرایی داشته است. رشد قیمت های جهانی با افت قیمت دلار در فروردین ماه توجیه همگرایی ندارد. لذا رشد قیمت جهانی نباید مبنای رشد قیمت ها در بورس کالای ایران درنظر گرفته شود.  علیرغم اینکه نمی‌دانیم این سوپر سایکل یا موج بزرگ افزایش قیمت های جهانی که از حدود یکسال گذشته شروع شده تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد.

*** رشد قیمت ها در نبود تقاضا

رشد بازار جهانی در شرایطی که انتظارات تورمی فعالان بورس کالا کاهش یافته نباید به استقبال از خرید در بازار ایران منجر شود. عملکرد بورس نشان می دهد که این رشد در بازار ایران زودتر از بازار جهانی در هم خواهد شکست. اطمینان داریم که به احتمال زیاد بنا بر ذات مواج بازارهای آزاد جهانی و سیکل سینوسی، این فواره یکجایی محکوم به عقب نشینی و اصلاح خواهد شد. در این شرایط به دلیل افت قیمت دلار در ایران شاهد شکست سنگین قیمت ها در بورس کالا خواهیم بود. این موضوع دلیل اصلی بالا رفتن ریسک معاملات در فروردین ماه سال جاری بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.