یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تاثیر فاکتورهای اقتصادی از شوک قیمتی دلار

شناسه : 46292 05 اردیبهشت 1400 - 13:00
شوک قیمتی دلار در ماه های اخیر تمام بازارهای کالایی و خدماتی را در ایران با مشکلات فراوانی همراه کرده است. متاسفانه نبود ثبات در نرخ دلار تصمیمات سرمایه گذاری و عرضه و تقاضا را مختل کرده است.نتیجه ی این موضوع چیزی جز رکود سنگین در بازارها نبوده است.
تاثیر فاکتورهای اقتصادی از شوک قیمتی دلار
پ
پ

قیمت دلار یکی از مهم ترین فاکتورهای اصلی در ترسیم چشم انداز اقتصادی در ایران محسوب می شود. در روزهای اخیر تکانه هایی از بازار سیاسی ایران باعث شد تا نرخ دلار تغییراتی را به همراه داشته باشد. شوک قیمتی دلار در شرایط فعلی حتی اگر برایندش به سمت پایین باشد برای هیچکدام از بازارهای داخلی خبر خوبی نیست چرا که بازار غرق در رکود است و این نوسانات باعث عمیق تر شدن این رکود می شود. در ادامه به بررسی و تحلیل آخرین شوک قیمتی دلار خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** شوک قیمتی دلار از نگاه فاکتورهای اقتصادی

محاسبات اقتصادی در خصوص رفتار نرخ دلار نسبت به فاکتورهای اقتصادی نشان می دهد که نرخ واقعی دلار می تواند چیزی در حد نصف قیمت فعلی دلار در بازار باشد. با در نظر گرفتن نسبت تورم ایران به جهان و قیمت دلار در سال ۱۳۶۸، قیمت دلار بایستی ۹۵۰۰ تومان باشد. میانگین نرخ تورم سالانه ایران در ۳۱ سال گذشته ۲۱ درصد می باشد که بدون احتساب دوره های شوک قیمت ارز ۱۶ درصد است. بدون احتساب نرخ تورم ناشی از شوک قیمتی دلار ، قیمت ارز نسبت به سال ۱۳۶۸ بایستی ۳۰۰۰ تومان باشد. لذا نوسانات نرخ ارز در شرایط فعلی هیچ توجیه دقیق اقتصادی ندارد.

*** دلار بازیگر اصلی تورم در اقتصاد ایران

شوک قیمتی دلار در اقتصادی ایران عامل اصلی و کلیدی خلق نرخ تورم بالا است. متاسفانه اقتصاد ایران در سال های گذشته وابستگی شدیدی نسبت به نرخ ارز از خود نشان داده است. بررسی ها نشان می دهد که همه دوره های نرخ های تورم بالا به دنبال شوک ارزی ایجاد شده اند. در شرایط فعلی رشد قیمت دلار بازار ها را ناتوان خواهد کرد و از طرفی کاهش نرخ دلار باعث می شود تا انتظارات تورمیکاهش یابد و بازارها بیشتر درگیر رکود شوند. در شرایط فعلی باید قیمت دلار واقعی شود و برای مدت قابل قبولی سیاست های حمایتی از بازار ارز توسط دولت صورت پذیرد تا بازار به مسیر اصلی خود بازگردد.

*** شوک قیمتی دلار؛ فقدان نقشه راه قیمت گذاری

نکته ی قابل تامل در شرایط فعلی این است که شوک قیمتی دلار باعث شده تا نرخ های واقعی برای هدفگذاری نرخ دلار با چالش هایی همراه باشد. ه این صورت که با سال های پایه متفاوت نتایج متفاوتی برای تعیین نرخ ارز حاصل می گردد. با نرخ سال پایه ۱۳۵۶ نرخ دلار ۳۷۰۰ تومان (بدون سالهای شوک ارزی: ۱۴۰۰ تومان) . در سال ۱۳۸۰، ۱۲۸۰۰ تومان (بدون سالهای شوک ارزی: ۶۱۰۰ تومان). این در حالی است که رئیس جمهور در خصوص رخ دلار ۱۵ هزارتومانی اخیر صحبت هایی را مطرح کرده بود.لذا شوک قیمتی دلار باعث شده است که مسیر تعیین قیمت واقعی دلار با چالش هایی همراه باشد.

*** ارزیابی آخرین تحولات بازار ارز

اما بد نیست که آخرین وضعیت قیمت بازار ارز را مورد ارزیابی و رصد قرار دهیم. بنا به آخرین اخبار از بازار ارز روز گذشته نرخ دلار نقدی در بازار آزاد بدون تغییر قیمت نسبت به روز پنج شنبه، به ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. یوروی نقدی با افزایش ۵۰ تومانی، ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته شد. نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی با کاهش ۳۷ تومانی، ۲۳ هزار و ۳۳۳ تومان اعلام شد. با وجود اینکه شوک قیمتی دلار در بازار روزهای اخیر مشاهده نمی شود.اما سایه ی مذاکرات برجام بر سر نرخ دلار و ارز سنگینی می کند.

بازار طلا متاثر از شوک قیمتی دلار

بازار سکه نیز از شوک قیمتی دلار و بالا و پایین رفتن ها و به نوعی آرام نبودن جو بازار ارز وضعیت تثبیت شده ای ندارد. سکه امامی نقدی نسبت به روز پنج‌شنبه، افت ۳۳ هزار تومانی را تجربه کرد و با رقم ۱۰ میلیون و ۴۱ هزار تومان اعلام شد و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۷ هزار و ۲۰۰ تومانی، رقم یک میلیون و ۸ هزار و ۴۰۰ تومان را ثبت کرد. هر انس طلا در بازارهای جهانی بدون تغییر  و با همان قیمت یک هزار و ۷۹۱ دلار و ۲۸ سنت معامله شد. وضعیت نرخ طلا از شوک قیمتی دلار بیشتر از سایر بازارها مصون می ماند. چرا که ثبات نرخ طلا و انس جهانی در بازار بین الملل مانع از افسارگسیختگی نرخ طلا در ایران شده است.

*** آخرین وضعیت نرخ ارز در سامانه نیما

اما با وجود کاهش نسبی و نامحسوس قیمت ها در بازار آزاد شاهد رشد اندک قیمتت دلار در سامانه نیما بوده ایم. شوک قیمتی دلار و فشار عرضه در بازار آزاد در بازار صنعتی ها و بازارگانان کمتر دیده می شود. لذا در این شرایط واردکنندگان ترجیح می دهند با وجود همه ی عدم قطعیت ها مسیر تجارت خود را ادامه دهند. روز گذشته در میان قیمت‌های اعلام‌شده حواله‌جات در سامانه نیما در گزارش مربوط به روز کاری قبل، قیمت فروش حواله درهم امارات با افزایش ۲۶ تومانی، به ۶ هزار و ۲۶۹ تومان رسید و نرخ فروش حواله یوآن چین ۵۹ تومان افزایش  یافت و ۳ هزار و ۶۲۲ تومان فروخته شد. قیمت فروش حواله لیر ترکیه با کاهش ۵۲۹ تومانی، رقم ۲ هزار و ۸۳۰ تومان را ثبت کرد

*** واگرایی دلار نیمایی و دلار بازار آزاد

افزایش قیمت دلار نیمایی متاثر از شوک قیمتی دلار در بازار آزاد از اولین روزهای اردیبهشت شروع شد. به طوری که نرخ خرید حواله‌جات دلار نیمایی در گزارش روز کاری ۲ اردیبهشت با افزایش ۶۲۲ ریالی نسبت به روز کاری گذشته خود، رقم ۲۲۹ هزار و ۱۴۹ ریال را نشان داد. این موضوع تا روز گذشتته ادامه داشت و نرخ دلار نیمایی بر خلاف جریان بازار آزاد به شکلی کاملا نامحسوس روند صعودی را حفظ کرده است. نرخ فروش این حواله‌جات نیز با کاهش یک هزار و ۸۲۹ ریالی، با قیمت ۲۳۰ هزار و ۴۴۷ ریال اعلام شد. میانگین موزون هفتگی خرید و فروش نرخ حواله‌جات دلار متنهی به روز گذشته با کاهش کاهش ۲۰۰ ریالی نسبت به گزارش روز چهاشنبه به رقم ۲۳۰ هزار و ۷۷۵ریال رسید.

*** آسیب شوک قیمتی دلار برای اقتصاد

شوک قیمتی دلار چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی به ضرر اقتصاد ایران است. دلیل اصلی این موضوع به تعویق افتادن مذاکرات هسته ای ایران و آمریکاست. با توجه به وضعیتی فعلی بازار ارز، نیازهای کشور و بودجه مشاهده می‌شود کاهش چندان شدیدی در نرخ دلار نمی‌توان متصور شد. بنابراین، فعالان اقتصادی می‌توانند با قیمت حوالی ۲۲ هزار تومان تصمیمات مالی خود را بگیرند. این موضوع پیشنهاد دکتر عبده تبریزی است که قبل از ریزش بازار بورس نیز هشدارهایی را به مردم و سرمایه گذاران داده بودند. بعید است در شش ماه آتی شاهد آزاد سازی منابع ارزی باشیم و حتی در صورت آزادسازی بدلیل نیازهای بالای کشور به ارز، بعید است دلار تغییرات جدی داشته باشد.

*** نیاز شدید به ارز در صنایع

شوک قیمتی دلار در سال های اخیر تورم سنگینی را به کشور  تحمیل کرده است. نیاز به ارز در بسیاری از صنایع بنیادین کشور احساس می شود. با توجه به فضای تورمی فعلی، صرف حفظ سطوح فعلی نرخ دلار و حداقا تثبیت آن بهتر از ادامه ی روند نزولی ناپایدار در آن است. در شرایط فعلی به نظر می رسد که دولت آمادگی و جسارت لازم برای ورود به بازار ارز را ندارد و به احتمال زیاد شاهد تغییرات چشمگیری در نرخ ارز نباشیم. بسیاری از صنایع به دلیل عدم تخصیص ارز به آنها در تامین مواد اولیه خود به مشکل خورده اند. این موضوع دقیقا مصداق واقعی مانع زدایی از مسیر تولید و صنعت کشور است.

*** نقشه راه طلای جهانی و ارزندگی دلار

انس طلای جهانی طی ۹ ماه، حدود ۳۸۵ دلار یا حدود ۱۸.۶۵ درصد کاهش پیدا کرد، اما از تاریخ ۳۰ مارس، طی حدود سه‌ هفته، توام با حدود ۹۵ دلار یا بیش از ۵ درصد، تا به امروز، صرفنظر از برخی اصلاحات جزیی، افزایش داشته است. اینکه پول جهانی با خروج از بازار رمزارزها در سقف به بازار طلا در کف ورود کند جای تعجب ندارد و شاید رفتاری طبیعی باشد. لذا با رشد نرخ لا به احتمال زیاد یک موج جدید از ارزندگی دلار در جهان ایجاد شود. رشد ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای بین المللی می تواند شوک قیمتی دلار در ایران به وجود آورد. این موضوع از دید تحلیلگران و اقتصاددانان نباید نادیده گرفته شود.

*** سقوط دست جمعی رمزارزها و فرصت رشد دلار جهانی

برخی از منابع خبری که بخش اعظم تمرکز خود را بر عملکرد رمز ارزها قرار داده اند بیان کردند  که طی یک هفته گذشته، در مجموع حدود ۲۶۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار از ارزش رمزارزها یا حدود ۲۰ درصد ارزش کل آنها از بین رفته است. بیت‌کوین رمز ارز محبوب دنیا نیز با از دست دادن کانال پرایس حمایتی ۶ ماهه صعودی خود، برای اولین بار پس از تاریخ ۸ مارس ۲۰۲۰؛ توام با ۱۰ درصد کاهش به زیر ۵۰،۰۰۰ دلار سقوط کرده است. طی ۲۴ ساعت گذشته همه ارز رمزها کاهش قابل ملاحظه ای را پشت سر گذاشته‌اند.

هنوز دلیل این کاهش شدید قیمت رمز ارزها به روشنی مشخص نیست، با اینحال برخی منابع عنوان کرده‌اند این ریزش ممکن است به جهت اعلام افزایش نرخ مالیاتی ثروتمندان آمریکا توسط جو بایدن باشد. این موضوع می تواند در سطح خرد و کلان شوک قیمتی دلار را به واسطه ی نقدشوندگی برخی سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.

*** نقش طلا در نوسانات بازارهای مالی و فارکس

در پی ناتوانی اونس طلا در شکستن بالای مرز ۱۸۰۰ دلار، بازار طلا درباره روند کوتاه مدت این فلز ارزشمند دچار تردید شده است. با این حال همه تحلیلگران مجاب نشده اند که اونس طلا آماده شکستن قیمت بالاتر و صعود به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار است. رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز پیش بینی کرد قیمت طلا حمایت در حدود ۱۷۵۰ دلار را در کوتاه مدت تست خواهد کرد. به احتمال زیاد رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی در بازه ی میانمدت قابل تصور است.پیش بینی می شود که طلا در مقابل افزایش نرخ دلار مقاومت خواهد کرد و حداقل در کوتاه مدت در بازارهای مالی نظیر فارکس شاهد شوک قیمتی دلار نخواهیم بود.

*** آسیب اقتصاد از نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی

متاسفانه در شرایط فعلی و با وجود شوک قیمتی دلار همچنان اقتصاد کشور از نرخ گذاری دلار ۴۲۰۰ تومانی آسیب دیده است. در جدیدترین آمارهای اعلام‌شده در ماه پایانی سال ۹۹ و ماه اول سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱/۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی اختصاص داده شده است. این در حالی است که تورم ماهانه کالاهایی که نهاده‌های تولید آنها ارز ترجیحی دریافت می‌کردند، همچنان در دو ماه گذشته افزایشی بوده است. این بدین معناست که نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مصرف کننده ی نهایی هیچ ارزش افزوده ای ایجاد نکرده است. با همه ی این تفاسیر متاسفانه این روند ارائه ی ارز به این بازارها همچنان ادامه دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.