یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تحلیل و روند قیمت ها در بازار آهن آلات

شناسه : 46308 05 اردیبهشت 1400 - 14:00
بازار آهن آلات ایران به شدت به قیمت دلار وابسته شده است. در شرایط فعلی یکی از مهم ترین عوامل بلاتکلیفی در بازارهای آهنی و فولادی نبود چشم انداز روشن در نرخ دلار است. در بازارهای جهانی آهن آلات و فولاد نبود اطلاعات شفاف از میزان تقاضا در ماه های جاری و وضعیت ویروس کرونا مهم ترین فاکتورهای قیمت گذاری در بازار آهن محسوب می شوند.
تحلیل و روند قیمت ها در بازار آهن آلات
پ
پ

بازار آهن آلات به گمان تمامی دست اندرکاران و فعالان حوزه ی آهن در سال گذشته توام با نوسانات قابل تامل برآورد شده است . بخش عمده ی این نوسانات به تغییرات شدید نرخ ارز در سال گذشته و فراز و فرود های بورس و به تبع آن بورس کالا بوده است. در این یادداشت به بررسی نقش دلار و سایر فاکتورهای موثر در بازار آهن آلات خواهیم پرداخت.لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** روند قیمت ها در بازار آهن آلات جهانی

در ابتدا قبل از اینکه بازار داخلی آهن آلات را مورد ارزیابی قرار دهیم به نقش بازارهای جهانی در تغییر روند بازار داخل خواهیم پرداخت. در خصوص چشم انداز قیمتی بازار آهن آلات بین الملل به نظر می رسد عمده مسیر حرکت قیمت های جهانی بر پایه افزایش قیمت خواهد بود. این موضوع سیاستگذاری کلان تولیدکنندگان در سطح کلان را می طلبد. فاکتورهای ارزی در قیمت های جهانی کم اهمیت هستند. و شدیدا قیمت ها به موضوع تقاضای جهانی بستگی دارد. در همین راستا پیش بینی می کنیم که روند افزایش قیمت ها به شکلی پیوسته و آهسته ادامه داشت باشد. برای مثال برآوردها نشان می دهد که  هفته آینده احتمالا رول ورق سیاه ۷۵۰ دلار/تن فوب دریای سیاه را نیز داشته باشیم . فعلا مسیر همین است مگر اینکه تغییری در داده های مهم در سطح جهانی مشاهده شود .

*** روند قیمت ها در بازار آهن آلات ایران

مهم ترین فاکتور در قیمت گذاری داخلی بازار آهن آلات به برجام و نتایج مذاکرات آن دوخته شده است. در شرایط فعلی و مطابق لا آخرین داده ها از نتایح مذاکرات پیشرفت سهم بیشتری را در مذاکرات داشته است. با توجه به احتمال گشایش ها بین المللی ; انتظار روند نزولی برای قیمت ارزهای خارجی داشتن بسیار محتمل است. به نظر می رسد که این احتمال کاهش قیمت ارزهای خارجی با افزایش قیمت های جهانی فلزات سربه سر شده و بازار داخلی حداقل از این فاکتور تاثیری نپذیرد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که بازارها در ترس و رکود به سر می برند و اراده ی برای رشد قیمت ها وجود ندارد.

*** نگاهی به معاملات میلگرد در بازار آهن داخلی

مهم ترین عنصر بازار آهن آلات را باید میلگرد بدانیم. چرا که همواره بیشترین تاثیر را در قیمت های بازار آهن آلات در ایران و بازارهای جهانی به جای می گذارد. در همین راستا خاطر نشان می کنیم که بنا به آخرین داده های بازار آهن روند افزایشی نرخ تیرآهن و میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا تثبیت شده است. ارزش معاملات هفته گذشته به بیش از ۳.۷۰۰ میلیارد ریال رسیده است. رشد قیمت میلگرد می تواند به تنهایی در رکود بازار موجب صعود قیمت ها در بازار آهن آلات شود.

*** ارزیابی تغییر و تحولات نرخ میلگرد

اما در خصوص تغییرات و نوسانات قیمت میلگرد باید گفت که میلگرد در شش ماه اوا سال گذشته روند افزایش را داشته اما در نیمه ی دوم سال قبل به دلیل نوسانات نرخ دلار در نوسان بوده و مسیر مشخصی را از خود ثبت نکرده است. در میانه‌های سال ۹۷ و ۹۸ دو بار شاهد کاهش قیمت میلگرد بوده‌ایم که به مذاکرات مربوط می‌شود. اما تمام این تمهیدات دولت در حال حاضر هیچ تاثیری ندارد و قیمت میلگرد در سه ماه اول سال ۹۹ افزایش چشمگیری را ثبت کرده است. به نظر می رسد که به دلیل قرار گرفتن در مسیر مذاکرات هسته ای ، فاکتورهای سیاسی در میانمدت باعث افزایش بیشتر نرخ میلگرد شوند.

*** چشم انداز شش ماهه رشد قیمت ها در بازار آهن

برآوردهای قیمت سایر محصولات آهنی نشان می دهد که قیمت ناودانی، نبشی، میلگرد آجدار، ورق سیاه و ورق روغنی در شش ماه گذشته کاملا شیب مثبت داشته‌اند. در این میان قیمت ورق روغنی که یکی از ورق‌های فولادی پرکاربرد است، بیش از سایر محصولات فولادی افزایش یافته است. دلیل این افزایش قیمت، متریال‌ها و تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت این ورق‌هاست. وابستگی به تولید برخی از نهاده های بازار آهن آلات باعث می شود که رشد قیمت دلار و سایر فاکتورهای سیاسی نظیر تحریم ها قیمت تمام شده ی این محصولات را بالا ببرد و باعث رشد قیمت در بازار آهن آلات شود.

*** تاثیرپذیری نرخ آهن از بازار ارز

قیمت ها در بازار آهن آلات مستقیما از نرخ دلار  تبعیت می کنند. ما همواره شاهد این موضوع بوده ایم که شوک قیمت دلار باعث نوسانات و التهابات در بازارهای فولادی و آهنی شده است. این وابستگی به دلیل تامین برخی از متریال ها و از سویی دیگر همگرایی قیمت های داخلی با بازارهای جهانی نشات می گیرد. به دلیل تحریم‌هایی که در بازار صنعت و آهن و فولاد وجود دارد، امسال بخش صادرات هم دچار مشکلات زیادی شد. همین امر باعث افزایش قیمت آهن و حتی رکورد در این بازار شده است. در شرایط فعلی شاهد وضعیتی هستیم که در رکود قیمت ها در حال افزایش هستند. وضعیت رکود تورمی بازار آهن آلات می تواند یک تهدید بزرگ برای اقتصاد صنعتی کشور محسوب شود.

*** پیامدهای رشد قیمت آهن آلات داخلی

رشد قیمت آهن در بازار داخلی پیامدهای زیادی را به همراه دارد. ما در شرایط هستیم که بازار مسکن در رکود بی سابقه ای قرار گرفته است. دلیل این موضوع را می توان قیمت گذاری نرخ مسکن بر اساس دلار را مطرح کرد. در شرایط فعلی به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید در بازار آهن آلات شاهد رشد قیمت میلکرد، تیر آهن و نبشی و سایر محصولات در حوزه ی ساخت و ساز هستیم. ادامه این رون می تواند رکود بازار مسکن را از وضع موجود وخیم تر کند. بازار مسکن در صورت گرانی بیش از حد آهن آلات به یک ابر تورم بی سابقه ورود خواهد کرد.

*** بازار خودرو در سایه سنگین بازار فولاد و آهن

چشم انداز قیمتی بازار آهن آلات صرفا به موضوع مسکن و بورس و صادرات ختم نمی شود. بازار ماشین آلات به شدت تحت تاثیر نرخ ورق های فولادی و آهنی است. بالا رفتن قیمت دلار، واردات و استفاده از محصولات آهنی روی قیمت ماشین آلات سبک و سنگین تاثیرگذار است. شاید در شرایط فعلی بازار خودرو در رکود نسبی به سر می برد.اما برآورد ها نشان می دهد در صورت تغییر نرخ آهن آلات بازار خودرو از این موضوع متاثر خواهد شد. از اوایل سال قبل تا تیر ماه همان سال شاهد رشد قیمت خورد بودیم که این موضوع مقارن با رشد سرسام آور قیمت ها در بازار فولاد بود. لذا در صورت رشد قیمت در بازار آهن شاهد سیر گسترده ای از افزایش قیمت ها در بازارهای کالایی خواهیم بود.

بازار خودرو

*** نبود نقشه راه روشن در نرخ گذاری دلار

اینکه در روزهای اخیر شاهد نوسانات و درجا زدن ها و بعضا رشد بسیار اندک در بازار آهن آلات و فولاد هستیم دلیل آن نبود تقاضا نیست. بلکه مسئله ی مهم نبود چشم انداز روشن در بازار ارز و دلار است. تا زمانی که دلار وضعیت مشخصی را برای سیر قیمت نداشته باشد بازارها در رفت و برگشت قیمت خواهند بود. مسئله ی قیمت دلار شاید مهم ترین فاکتور در قیمت گذاری بازار آهن آلات محسوب می شود. همانطور که در شوک های قیمتی سال های قبل قابل رصد کردن است. هر زمان که نرخ ارز افزایش یافت بازار آهن و فولاد نیز بلافاصله با نرخ جدید ارز قیمت ها را به روز رسانی کردند.

*** نقش بورس در قیمت آهن

در خصوص نقش بورس در بازار آهن آلات به این نکته اشاره می کنیم که مسئله ی تامین مالی در شرکت های بورسی مهم ترین عامل در عملکرد آنها و نهایتا رقابتی عمل کردن آنهاست. در سال گذشته حجم بالایی از سرمایه های حقیقی و حقوقی وارد بورس شد و شرکت های فولادی نقش مهمی در جذب سرمایه ایفا کردند. در سال گذشته بخش قابل توجهی از سرمایه ها در شرکت های فولاد خوزستان ، فولاد مبارکه و ذوب آهن سرمایه گذاری شد که این موضوع رونق بازار آهن را به همراه داشت. اگر امروز بورس حال و روز خوبی ندارد دلیل آن خروج پول حقوقی از بازار است. در صورتی که مجددا بورس احیا شود شاهد افت قیمت ها در بازار آهن آلات خواهیم بود. اما این موضوع در شرایط فعلی کمی دور از انتظار به نظر می رسد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.