یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کف قیمت دلار پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات چه خواهد بود؟

شناسه : 46526 ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
نرخ ارز در ایران در سال های گذشته با التهاباتی زیادی همراه بوده است. در شرایط فعلی اعلام نرخ دقیق برای کف قیمت دلار ممکن است با واقعیتی که در ماه های آتی شاهد آن باشیم فرق داشته باشد. اما مسئله ی اصلی کاهش قابل قبول نرخ دلار در ماه های آتی خواهد بود. مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد.
کف قیمت دلار پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات چه خواهد بود؟
پ
پ

این روزها شاهد قدرت گرفتن تدریجی نرخ ریال در برابر دلار آمریکا و به تبع آن قدرت گرفتن ریال در برابر سایر ارزهای بین المللی هستیم. اما سوال اصلی این است که در صورتبه نتیجه رسیدن روند مذاکرات هسته ای کف قیمت دلار در چه سقفی قرار خواهد گرفت. آیا می‌توان برای دلار کف قیمت واقعی و تثبیت شده‌ای را متصور شد؟ در این تحلیل به این موضوع و سایر فاکتورهای موثر بر نرخ ارز خواهیم پرداخت.

*** ارزیابی روند تدریجی افت قیمت دلار

بررسی کندل‌های قیمت دلار در بازار ایران نشان می‌دهد که در ۵ ماهه گذشته روند تدریجی نرخ ارز قوت گرفته است. در ۵ ماهه گذشته شاهد رشد ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا بودیم و دلیل اصلی این موضوع را می‌توان به مذاکرات هسته‌ای دانست. کف قیمت دلار در هفته جاری از نرخ ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان شروع شده پو در حول و حوش این قیمت نوسانات مقطعی را تجربه کرده است.

*** تاثیر برجام بر کف قیمت دلار بازار آزاد

علاوه بر فاکتورهای اقتصادی و سیاسی مبتنی بر برجام در خصوص ثبت کف قیمت دلار و تثبیت و معرفی آن به جامعه عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند. برای مثال لغو تحریم‌های آمریکا می‌تواند روند آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق را تسریع کند. این موضوع می‌تواند به کف قیمت دلار ورود کرده و نرخ های واقعی و بعضا خوشبینانه‌ای را برای دلار رقم بزند. از طرفی دیگر معافیت‌های تحریم نفت ایران می‌تواند میزان ارز آوری کشور را بالا ببرد. چشم انداز آزادسازی میلیاردها دلار از وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کشورهای دیگر و احتمال معافیت از تحریم‌های نفتی ایران، باعث افزایش تقاضا برای ریال ایران شده است. این موضوع قطعا به عنوان یک عامل کلیدی در کاهش قیمت واقعی دلار در ایران خواهد شد.

*** کف قیمت دلار در هاله ای از ابهام

در حال حاضر نمی توان ادعای دقیقی از کف قیمت دلار ارائه کرد. چرا که وضعیت ایران در شرایط گذار قرار دارد. وجود فاکتورهای سیاسی فراوان عدم قطعیت در نرخ گذاری دلار را به همراه داشته است. در شرایط فعلی انتظار برای کاهش نرخ دلار کاملا صحیح و به جاست. شاید دلیل اصلی افت بازارها و رکود شدید حاکم بر آن را بتوان به این مقوله نسبت داد. ولی درصد دقیقی برای کف قیمت دلار نمی‌توان متصور شد. اما در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان نرخ‌های ۱۵ هزار تومان را در صورتی که قدرت چانه زنی ایران در بعد سیاسی بالا برود متصور شد. این موضوع قطعا تا یکماه آینده مشخص خواهد شد.

*** نقش انتخابات در کف سازی نرخ دلار

ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد. به این موضوع باید اضافه کنیم که نرخ دلار در بازار ایران روزهای بسیار سختی را سپری کرده است. کاهش بیش از ۷۰ درصدی ارزش ریال مقابل دلار از ماه می ۲۰۱۸، زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم های سختی را علیه ایران اعمال کرد تنها بخشی از این ماجراست. لذا التهابات بسیار زیادی در قیمت دلار ایران ورود کرد که تحقق کف قیمت دلار را در شرایط فعلی با چالش رو به رو کرده است.

*** تورم سنگین در نرخ گذاری فعلی دلار

اما تحقق کف قیمت دلار در ایران در شرایط فعلی که شاهد تورم سنگین در نرخ گذاری دلار بوده‌ایم چالش‌های بزرگی را برای نظام اقتصادی کشور به همراه دارد. در صورتی که قیمت دلار به کانال زیر ۲۰ هزار تومان ورود کند شاهد ریزش سنگین در بورس ایران خواهیم بود. بورس اوراق بهادار در شرایط فعلی نیز شرایط سختی دارد. این اتفاق در بازار ارز شدیدا بازار سهام را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. 

*** جو آرام بازار معاملات ارز

در روز گذشته شاهد معاملات بی رمق در حوزه دلار بودیم . تا جایی که بنا بر برخی شنیده‌ها نرخ فروش اسکناس دلار صرافی حول و حوش ۲۳۳۰۰ و نرخ درهم امارات حول و حوش ۶۶۰۰ تومان توام با حداقل نوسان نسبت به روز گذشته بود. لازم به توضیح است که در بازار در روزهای اخیر نوسانات محسوسی را ندارد و عملا جو بازار ارز بسیار ساکت گزارش می شود. این موضوع یک تورم تثبیت شده را در پی خواهد داشت. این فرضیه در صورتی اتفاق می افت که کف قیمت دلار نرخ های همین روزها باشد. در این شرایط بازارهای کالایی در شرایط تورم وارد فاز رکود عمیق تری می شوند.

*** ارزیابی کف قیمت دلار بر اساس فاکتورهای تورم

اما برای اینکه کف قیمت دلار را بتوانیم از دید تورم توجیه کنیم باید به شکل های مختلف تورم نگاهی بیاندازیم. تورم در حالت کلی در سیستم اقتصادی به سه شکل بروز می کند. دسته اول تورم دارایی ها و تورم مصرف کننده هاست. دسته دوم تورم کالاهای مصرفی و دسته آخر تورم خدمات است. در اقتصاد ایران افزایش قیمت دلار موتور محرکه تورم (و به ویژه تورم های بالا) است که در سه مرحله متوالی به ترتیب افزایش قیمت  دارایی ها،  کالاهای مصرفی و  خدمات عمل می کند. هم اکنون مرحله سه ساله تورم دارایی ها و بخش مهمی از کالاهای مصرفی در اقتصاد ایران سپری گردیده و مرحله تورم کالاهایی مانند غذا و بخش خدمات شروع شده است. این موضوع سناریوی بسیار محتمل در صورت کف قیمت دلار با نرخ های فعلی است.

*** تهدید کف قیمت دلار فعلی برای اقتصاد

اگر نرخ ۲۴ هزار تومان که توسط برخی تحلیلگران مطرح شده است مبنای کف قیمت دلار در نظر گرفته شود شاهد تثبیت تورم تا سال ای بعد خواهیم بود و عملا در دولت بعد شکوفایی اقتصادی در کار نخواهد بود. پیش بینی نرخ تورم (خوش بینانه یا محافظه کارانه) بستگی کاملی به نرخ ارز دارد. قیمت دلار ۲۴ هزار تومان (یا به هر میزان بیش از ۱۴ هزار تومان)، موتور خلق تورم را در سالهای آینده روشن خواهد نگاه داشت. میزان واقعی سازی قیمت دلار تعیین کننده نرخ تورم سالهای آینده خواهد بود. استمرار قیمت مداخله ای بالای دلار (بالای ۱۴ هزار تومان) یعنی نرخ تورم بالای کالاهای مصرفی و خدمات در حداقل ۳ سال آینده.

*** کف سازی قیمت دلار از منظر فروش نفت

اما باید یک فرضیه ی اشتباه در محاسبات اقتصادی را مدنظر قرار دهیم. اینکه تصور شود با فروش نفت بیشتر می توان کف قیمت دلار را در ایران پایین آورد گزاره ی اشتباهی است. حداقل از نظر علمی این موضوع توجیه ندارد. افزایش درآمد دلاری نباید به قیمت پایین دلار بینجامد تا مزیت‌های تولید و صادرات ما صدمه نبیند. اما دولتی که کسری بودجه دارد و می‌خواهد دلار بفروشد، اگر دلاری از طریق مذاکرات جدید نصیبش شود، حتما عرضه می‌کند. علاقه هم ندارد که در پایان عمر دولت، نرخ دلار بسیار بالایی را تحویل دولت جدید دهد. لذا احتمال اینکه در کوتاه مدت نرخ دلار افت قابل توجهی را تجربه کن بسیار بالاست.

*** تغییر بازی سیاسی و فرصت های اقتصادی

در مجموع تعیین تکلیف قیمت دلار یک اقدام اصلاحی با فوریت بالا در نظام اقتصادی کشور است. رئیس بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده بود که کشور به دلیل شرایط خاص تحریم ها و مناقشاتی که ترامپ برای سیستم اقتصادی کشور ایجاد کرده بود. مجبور شد تا آگاهانه نرخ ارز را بالا ببرند. اما در شرایط فعلی تمامی فاکتورها تغییر کرده است. ترامپ وجود ندارد تا تحریم ها را توسعه بخشد. این فرصت برای شکوفایی اقتصادی ایران فراهم شده است تا از وضعیت موجود حداکثر بهره را ببرد. در شرایط فعلی بازار و سایر فاکتورها در انتظار معرفی کف قیمت دلار و برنامه ریزی معاملاتی هستند.

*** نقش توافق تجاری ایران و چین در رشد ارزش ریال

موضوعاتی مانند توافقنامه تجاری ایران و چین نیز مستقیما می توانند به موضوع کف قیمت دلار در بازار ایران ورود کنند. اینکه چقدر حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در ایران توسط چینی ها عملیاتی شود دستاوردی است که دولت بعدی ایران به خوبی می تواند بر نتایج آن حساب باز کند. قطعا این موضوع می تواند عرضه ی دلار ارزان قیمت تر را در کشور تسریع بخشد. امید بر این است که بورس بعد از کاهش قیمت دلار خود را پیدا کند و مسیر قابل اطمینانی برای سرمایه گذاری و سازندگی اقتصاد معرفی گردد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.