یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رشد ۱۱ درصدی تولید فولاد کشور در سال ۹۹

شناسه : 46531 ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
آمار تولید فولاد کشور در سال گذشته نشان می دهد که تولید مقاطع طویل با رشد قابل ملاحظه ای همراه بوده است. آمار ها نشان میدهد که تولید فولاد در ایران در سال گذشته 11 درصد رشد داشته است.همچنین رشد 10 درصدی در بخش شمش فولادی را شاهد بودیم و بیشترین رشد در بخش میلگرد گزارش شده است.
رشد ۱۱ درصدی تولید فولاد کشور در سال ۹۹
پ
پ

انجمن تولید کنندگان فولاد ایران طی گزارشی به ارزیابی عملکرد صنعت فولاد در سال گذشته پرداخت. مطابق با این گزارش تولید فولاد کشور در سال گذشته بالغ بر ۱۱ درصد رشد نسبت به سال قبل داشته است. این رشد در شرایطی اتفاق افتاده است که بیش ترین حجم تحریم های اقتصادی آمریکا متوجه بازار فولاد ایران بوده است. لطفا در ادامه همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی تولید فولاد ایران در سال گذشته 

بررسی آمار تولید فولاد ایران نشان از رشد حجم تولید در سال گذشته را دارد. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، گزارش آماری تولید، صادرات و واردات و مصرف ظاهری فولاد کشور در دوره ۱۰ ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. طبق آمار منتشرشده، تولید فولاد میانی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری، بیش از ۲۵.۳ میلیون تن بوده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۱ درصدی نشان می‌دهد که از نرخ رشد تولید فولاد در تمامی کشورهای برتر فولادسازِ جهان، بالاتر است.

*** نگاهی به آمار تولید فولاد میانی در کشور

طبق آمار ارائه شده توسط نشریه ی تحلیلی چیلان، تولید فولاد میانی کشور در ۱۱ ماهه سال ۹۹، بیش از ۲۷٫۷ میلیون تن بوده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۱۱ درصدی نشان می‌دهد و این نرخ رشد معادل حدوداً ۲٫۷ میلیون تن فولاد تولیدی بیشتر در ۱۱ ماهه سال ۹۹ است. رشد تولید فولاد میانی یک فرصت عالی برای جلوگیری از خام فروشی و حذف ارزش افزوده از زنجیره تامین فولاد داخلی ایران است.

*** نگاهی به بخش میلگرد در آمار فولاد کشور

آمار فولاد کشور را از بخش میلگرد شروع می کنیم. رشد تولید میلگرد در سال گذشته بیشترین میزان ممکن در بین تمامی دسته های کالاهای فولادی بوده است. این محصول بالغ بر ۱۷ درصد رشد تولید نسبت به مشابه سال قبل خود را ثبت کرده است. در مدت ۱۱ ماه سال ۹۸ تولید میلگرد در حدود ۷۴۰۰ هزار تن برآورد شده است که این رقم در سال ۹۹ بالغ بر ۸۷۰۰ هزار تن برآورد شده است. رشد تولید میلگرد به عنوان یک شاخص اصلی در رشد ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی محسوب می شود. این موضوع می تواند نشان دهنده ی این موضوع باشد که فعالیت های عمرانی در زمان کرونا با افت کمتری مواجه شده است.

*** عملکرد بیلت در سال گذشته

اما موضوع آمار فولاد کشور در بخش بیلت فولادی نیز قابل تامل است. بیلت فولادی رتبه ی دوم رشد تولید را در سال گذشته از آن خود کرد. این محصل بالغ بر ۱۵ درصد رشد تولید نسبت به مشابه سال قبل را از آن خود کرد. لازم به توضیح است که فولاد سازان از ابتدای فروردین تا پایان بهمن، ۲۷ میلیون و ۷۲۴ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۲۴ میلیون و ۹۳۷ هزار تن بود.

*** رشد تولید مقاطع طویل در گزارش تولید فولاد کشور 

در مجموع آنالیز گزارش تولید فولاد کشور در سال گذشته نشان می دهد که مقاطع طویل عملکرد بسیار مطلوب تری نسبت به سایر کالاهای فولادی داشته اند. میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۱۱ ماهه امسال، ۲۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن بود. میزان تولید این محصولات در کشور طی مدت مشابه سال گذشته، ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن بود. همچنین میزان کل تولید مقاطع طویل در سال گذشته بالغ بر ۱۰ میلیون تن ارزیابی شده است. این رقم در تاریخ تولید فولاد کشور رکود بسیار خوبی محسوب می شود.

*** کاهش میزان صادرات محصولات فولادی

موضوعی که از گزارش تولید فولاد کشور قابل ارزیابی است کاهش میزان صادرات و تمایل بیش تر به واردات در محصولات فولادی بوده است. در همین راستا بر اساس گزارش ، میزان صادرات شمش فولادی کشور رقمی بالغ بر ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برآورد شده است. سایر محصولات فولادی نیز عملکردی تقریبا نیم برابر شمش را از خود ثبت کرده اند. سایر محصولات فولادی ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار تن صاردات انجام داده اند و این فاکتور برای آهن اسفنجی ۸۱۹ هزار تن برآورد شده است. در مقایسه با رقم تولید مدت مشابه سال گذشته (۶ میلیون و ۳۵۱ هزار تن شمش، ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۹۴۲ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۱۲، ۱۹ و ۱۳ درصد کاهش داشت.

*** رشد میزان واردات محصولات فولادی در سال گذشته

اما در کنار ارزیابی کارنامه فولاد ایران از منظر صادرات بد نیست که نیم نگاهی به شاخص های واردات کشور در بخش فولاد داشته باشیم. در همین راستا از ابتدای فروردین تا پایان بهمن سال گذشته ، رقمی بالغ بر ۵ هزار تن شمش و ۸۴۷ هزار تن انواع محصولات فولادی وارد کشور شده است. این رقم در مقایسه با رقم واردات مدت مشابه سال گذشته (۳ هزار تن شمش و ۴۴۵ هزار تن انواع محصولات فولادی)، به ترتیب ۶۷ و ۹۰ درصد افزایش یافته است. شاید یکی از دلایل اصلی این تمایل به واردات بالا رفتن نرخ ارز و قیمت تمام شده تولید فولاد در ایران باشد که تمایل به خرید خارجی را ایجاد کرده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.