سه شنبه, ۴ آبان , ۱۴۰۰ 20 ربيع أول 1443 Tuesday, 26 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

محاسبه قیمت میلگرد با چه روش ، فرمول و منطقی است؟

شناسه : 46707 07 اردیبهشت 1400 - 17:15

محاسبه قیمت میلگر بر اساس قوانین مشخصی در بازار اتفاق می افتد. نرخ صادراتی میلگرد ایران، نرخ شمش صادراتی حوزه CIS و دلار نیمایی سه پارامتر موثر بر این محاسبه هستند.

محاسبه قیمت میلگرد با چه روش ، فرمول و منطقی است؟
پ
پ

روش محاسبه قیمت میلگرد یا به عبارتی محاسبه قیمت روز میلگرد بر اساس قوانین مشخصی در بازار اتفاق می افتد اما با اینحال، گاهی ممکن است قیمت پایه اعلام شده دستخوش تحولات خاص سیاسی و اقتصادی نیز قرار بگیرد. و در نهایت اختلاف اندکی در نرخ اعلامی نسبت به نرخ محاسباتی خود باشیم. بهرحال آنچه که مسلم است بازار آهن و فولاد از زمانی که وارد بازار بورس کالا شده است، با هدف کنترل قوانین قیمت گذاری تحت نظارت ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است.

همانطور که احتمالا از آن اطلاع دارید، قیمت محصولات فولادی در بازار توسط برندهای مختلفی به صورت روزانه اعلام می‌گردد که با یک دقت کوچک متوجه خواهید شد که قیمت در هر برند نسبت به دیگری دارای اختلافی جزئی است. اما نکته مهم این است که همه آنها با یکدیگر یک بازه قیمتی را تشکیل داده اند که به آن کف و سقف قیمت میلگرد در یک سایز مشخص می‌گوئیم.

*** پارامترهای موثر بر محاسبه قیمت میلگرد

در این بخش ارتباط معناداری بین پارامترهای مختلف قیمتی از جمله بورس کالا، قیمت های جهانی، نرخ دلار و وزن میلگرد را بازگو خواهیم نمود که مطالعه آنها در درک بهتر عوامل تاثیرگذار بر محاسبه قیمت میلگرد به شما کمک خواهد نمود.

** نرخ صادراتی میلگرد برروی سقف قیمت معاملات شمش در بورس کالا اثر گذار است

در نظر گرفتن نرخ صادراتی میلگرد آجدار در بازارچه های مرزی کشور با کشورهای همسایه پارامتری موثر بر روی نرخ معامله شمش شمش عرضه شده در بورس کالا است. به گونه ای که طی یکسری محاسبات معکوس، و با توجه به نرخ حواله دلار نیمایی و مارجین ۱۰ درصدی حوزه نورد، نقطه امن رقابت روی نرخ پایه شمش در بورس کالا مشخص خواهد بود.

برای مثال فرض کنید که نرخ میلگرد صادراتی آجدار ایران ۵۷۰ دلار باشد. از طرفی نرخ حواله نیمایی برای ۷ اردیبهشت ماه بر طبق سامانه نیما، به طور میانگین ۲۳ هزا تومان در نظر بگیریم.

نرخ روزانه و هفتگی حواله دلار نیمایی
نرخ روزانه و هفتگی حواله دلار نیمایی

حال اگر به بورس کالا سری بزنیم خواهیم دید که قیمت عرضه شمش فولادی در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، رقم ۱۱۸۱۸۵ ریال می‌باشد. با این اعداد میخواهیم حدس بزنیم که حداکثر نرخ رقابتی بر روی شمش چقدر خواهد بود تا اولا حوزه نورد دچار ضرر نشود و ثانیا با توجه به آن بتوانیم حداکثر قیمت احتمالی عرضه میلگرد را محاسبه نمائیم.

۱۳۱۱ تومان =۱۰۰۰÷ (۲۳۰۰۰×۵۷۰)

حالا ۱۰ درصد مارجین حوزه نورد را هم در نظر بگیریم.

۱۱۹۲= ۱٫۱۰ ÷ ۱۳۱۱

لذا همانطور که مشاهده میکنید، سقف رقابت بر روی شمش را میتوان اینگونه حدس زد. حال اگر با فرض وجود تقاضا مثبت در بازار، معاملات بر روی سقف صورت گیرد، برای قیمت عرضه شده میلگرد در بورس کالا نیز همان ۱۳۱۱ تومان ر میتوان فرض نمود.

** قیمت های جهانی و اثر آن بر کف قیمت معاملات شمش و میلگرد

این روزها تقریبا همه از افزایش قیمت های جهانی فولاد آگاه هستیم. از طرفی تقریبا بر هیچ کس پنهان نیست که مدتهاست که علاوه بر دلار، فاکتور روند قیمت های جهانی نیز بر بازار داخلی فولاد ایران موثر واقع گردیده است. این اثر توسط ستاد تنظیم بازار با اعمال ضرایبی از قیمت های صادراتی فوب حوزه CIS بر بازار داخلی و به طور خاص در بورس کالای ایران گنجانده شده است.

داستان به این صورت است که قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا بر مبنای ۸۰ الی ۸۵ درصد قیمت شمش حوزه CIS است. اینکه کدام ضریب را در نظر بگیریم بستگی به نسبت تقاضا به عرضه در دو هفته پیاپی معاملات بورس کالا دارد.

به طوریکه اگر این نسبت یک و یا کمتر باشد، ضریب ۸۰ درصد را در نظر خواهند گرفت ولی چنانچه حجم تقاضا نسبت به عرضه در دو هفته پیاپی بالاتر باشد ضریب ۸۵ درصد را در نظر خواهند گرفت.

حال بر طبق آخرین برآوردها متوجه شدیم که ضریب ۸۵ درصد بر روی قیمت پایه عرضه شمش درنظر گرفته شده است چرا که اگر میانگین قیمت شمش بیلت صادراتی CIS را در هفته گذشته ۵۹۹ درنظر بگیریم با در نظر گرفتن نرخ حواله هفتگی دلار آمریکا به ارزش تقریبی ۲۳۲۰۰ تومان می‌توان گفت:

۱۱۸۱۲=۲۳۲۰۰×(۰٫۸۵×۵۹۹)

که این رقم به قیمت پایه عرضه شده در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه مطابقت خوبی دارد.

آخرین قیمت و روند نمودار قیمت شمش بیلت حوزه CIS، استخراج یافته بر مبنای داده های متال بولتن را در نمودار ذیل میتوانید مشاهده کنید.

نمودار شمش بیلت جهانی
نمودار شمش بیلت جهانی

** نرخ دلار نیمایی و اثر آن بر محاسبه قیمت میلگرد

نرخ دلار نیمایی در بورس کالا و نرخ دلار آزاد در بازار آزاد فروش محصولات فولادی از جمله میلگرد، فاکتور مهم دیگری هستند که در محاسبه قیمت میلگرد موثر واقع میشوند. نکته مهم در مورد نرخ دلار نیمایی این است که باید نرخ حواله را در نظر بگیرید و نحوه اثر گذاری آن بر قیمت میلگرد نیز بر طبق فرمول ها و مثال های گفته شده میباشد.

اما حالا ممکن است از خود بپرسید که دلار آزاد چگونه تاثیرگذار خواهد بود. موضوع کمی پیچیده است و واکاوی آن دراین مقاله ممکن است باعث ایجاد پیچیدگی بیشتر در ذهن شما گردد. بنابراین به بیانی ساده تنها به اثر این دو دلار در بازار می‌پردازیم.

نوسانات قیمت دلار آزاد اثر خود را بر قیمت های بازار آزاد می‌گذارد، به نحوی که علاوه بر در نظر گرفتن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر روی قیمت نهایی معاملات بورس کالا، شاهد اختلاف قیمت بیشتری بین بازار بورس کالا و بازار آزاد خواهیم بود.

به بیان کلی در شرایطی که اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و حواله نیمایی زیاد میگردد، اختلاف قیمت بین بازار بورس کالا و بازار آزاد نیز زیادتر میگردد، لذا هنگامی که فاصله این دو نوع ارز کمتر شود، باید شاهد کاهش اختلاف قیمت بورس و بازار آزاد باشیم.

** محاسبه وزن میلگرد و ارتباط آن با محاسبه قیمت میلگرد

اساسا ارتباط معناداری بین وزن میلگرد و قیمت آن وجود دارد. مثلا میلگردی که دارای وزن بیشتری است، به لحاظ مصرف مقدار فولاد بیشتر، باید از ارزش بالاتری برخوردار باشد. اما این تمام ماجرا نیست. میلگردی که به وزن استاندارد میلگردها نزدیک باشد از ارزش بالاتری برخوردار است. بنابراین به هنگام بررسی روش محاسبه قیمت میلگرد، بهتر است به محاسبه وزن آنها نیز بپردازید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.