یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تاثیر توافق هسته ای بر شرایط بازار نفت جهانی

شناسه : 46779 08 اردیبهشت 1400 - 12:04
روند توافق هسته ای ایران و آمریکا بدون نتیحه به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. فصل انتخابات در ایران نزدیک است و مذاکره کنندگان فرصت زیادی برای تصمیم گیری ندارند. بازار نفت بیشترین تاثیر را از نتیجه مذاکرات هسته ای دریافت می کند.
تاثیر توافق هسته ای بر شرایط بازار نفت جهانی
پ
پ

توافق هسته ای ایران با وضعیتی که در شرایط فعلی دارد به احتمال زیاد به نتیجه ای نخواهد رسید. این موضوع را کارشناسان سیاسی دنبال کننده نشست های دو جانبه و غیرمستقیم اذعان کرد اند. در گزارشی مجله خبری CNBC به گوشه هایی از این موضوع اشاره داشته است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** قیمت نفت جهانی از نگاه توافق هسته ای

پیش از توافق هسته ای ایران قیمت نفت در تعادل قرار دارد ، اما کارشناسان انتظار دستیابی به موفقیت را ندارند. گفتگوهای مقدماتی برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های جهانی در وین اتریش در جریان است. اما کارشناسان نسبت به پیشرفت معنادار این توافق شک دارند. دستیابی به موفقیت در مذاکرات احتمال بازگشت مقدار زیادی صادرات نفت ایران به بازار را افزایش می دهد ، اما تحلیلگران می گویند این ”شوک برون زا” برای قیمت نفت نخواهد بود.

*** نقش نفت در مذاکرات توافق هسته ای

آمریکا و ایران در تلاشند تا توافق هسته ای را به نحوی حل و فصل کنند که بازارهای جهانی نفت آسیبی نبینند.اما ایران برای این موضوع خیلی اولویتی قائل نیست. به همین دلیل متخصصان نسبت به موفقیت این مذاکرات مشکوک هستند ، حل کنند. مذاکران هسته ای ایران گام بلندی برای اقتصاد ایران و شروع یک نماد قدرتمند از سیاست جهانی برای دولت آمریکا خواهد بود. هلیما کرافت ، رئیس استراتژی جهانی RBC ، روز سه شنبه به هادلی گمبل از CNBC گفت: ”زمان این فرا رسیده است که نتیجه نوافق هسته ای ایران برای جهان مشخص و شفاف شود. در حالی که نمایندگان در وین اتریش برای ”گفتگوهای غیرمستقیم” با هدف مطابقت هر دو کشور با توافق هسته ای ۲۰۱۵ با یکدیگر مذاکره کرده اند ولی شاهد موجی از ناامیدی ها از نتیجه های کوتاه مدت در مذاکرات هستیم.

*** فصل انتخابات و مذاکرات بی نتیجه

هادلی گمبل اذعان کرده است که ما طی دو هفته دیگر در ایران به فصل انتخابات خواهیم رفت و اگر در این مذاکرات پیشرفت قابل توجهی نداشته باشیم ، همه چیز برای مدت طولانی مسدود و مسکوت خواهد ماند. در حالی که مذاکرات مهمترین گام به جلو در تلاش برای احیای توافق است ، اما هیچ یک از دو طرف انتظار دستیابی به موفقیت بزرگ را ندارند. مقامات ایرانی می خواهند ایالات متحده قبل از بازگشت به تبعیت از تحریم های اقتصادی دوران ترامپ پایان دهد و همه آنها را ملغی کند. در شرایط فعلی اینطور به نظر می رسد که واشنگتن خیلی تمایلی به این موضوع ندارد. این قضییه فرایند حل و فصل مذاکرات هسته ای را پیچیده کرده است.

*** انتظارات ناامید کننده از توافق هسته ای

آلبرت ولف ، همکار دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته جان هاپکینز ، روز سه شنبه به CNBC گفت: ”من فکر نمی کنم انتظار منطقی و قابل دستیابی از روند توافق هسته ای ایران داشته باشیم. گزارشات مبنی بر اینکه مقامات اروپایی به عنوان واسطه ای بین آمریکا و ایران عمل می کنند ، به جای اینکه هر دو طرف به صورت رو در رو برای گفتگو در مورد موضوعات دیدار کنند. شک و تردید در مورد این گفتگوها را تشدید می کرد. ولف گفت: ”حتی هیچ مذاکره رسمی و غیررسمی بین طرف های آمریکایی و ایرانی انجام نشده است” .

*** تاثیر انتخابات در روند توافق هسته ای

 بنابراین به نظر می رسد که در حال حاضر ، این مذاکرات حداقل در کوتاه مدت نتیجه ای در بر نخواهد داشت. برخی دیگر ، از جمله ارنست مونیز ، وزیر انرژی سابق ایالات متحده ، گفته اند که زمان برای انجام دیپلماسی معنادار در حال اتمام است. انتظار می رود انتخابات ایران در ماه ژوئن ، رهبری سیاسی از جناح مختلف را روی کار بیاورد. در صورتی که قدرت در انتخابات به دست جناح مخالف رئیس جمهور فعلی بیفتد به احتمال زیاد روند نوافق هسته ای ایران بی نتیجه پایان خواهد یافت.

*** احتیاط طرفین در جریان مذاکرات هسته ای

به نظر می رسد که مقامات آمریکایی نیز به همان اندازه در مورد مذاکرات توافق هسته ای هوشیار هستند که طرف ایرانی سناریوهای مختلف را دنبال می کند. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه طی یک تماس مطبوعاتی گفت: ”ما مقیاس چالش های پیش رو را دست کم نمی گیریم. این روزهای ابتدایی است. ندا پرایش تلویحا اشاره کرده است که روند مذاکرات مسیر طولانی را می طلبد. وی در ادامه بیان کرده است که ما دستیابی به موفقیت سریع یا فوری را پیش بینی نمی کنیم. زیرا حل مناقشات فعلی کار پیچیده ای است و حداقل به شش ماه زمان نیاز داریم. اما به اعتقاد او مسیر مذاکرات در مسیر سالم و منطقی خود طی می شود. این مکانیزم که طرفین قواعد مذاکره را رعایت می کنند این امید را ایجاد می کند که نوافق هسته ای ایران در دقایق پایانی به مسیر مشخصی هدایت شود.

*** کشورهای حاضر در برجام به دنبال میانجی گری

تحلیلگران اعلام کرده اند که ما در حال حاضر پیش بینی نمی کنیم که مذاکرات مستقیمی با ایران انجام شود.اما در صورتی که یکی از طرفین به این موضوع علاقه نشان دهد. اروپائیان و سایر کشورهای حاضر در مذاکرات از این موضوع استقبال خواهند کرد. در شرایط فعلی نوافق هسته ای ایران با سایر کشورهای درگیر در مذاکره نتیجه خاصی نداشته و تا حدودی به زیان ایران تمام شده است. اقتصاد ایران توان صبر و درجا زدن و در انتظار سناریوهای مختلف بودن را ندارد. به همین دلیل است که تمایلی به ادامه ی روند مذاکرات بی نتیجه و امید برای تغییر قواعد مذاکرات ندارد.

*** احتمال بازگشت بیشتر نفت ایران به بازارهای جهانی

صادرات ایران در سال های پیش از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک ، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اوپک بود. بازگشت به معامله و لغو تحریم های آمریکا می تواند به طور قابل توجهی بر پویایی بازار نفت تأثیر بگذارد. در همین راستا کرافت گفت ”حرکت قابل توجه” در مذاکرات احتمال بازگشت مقادیر زیادی نفت ایران به بازار جهانی را افزایش می دهد. وی گفت: ”اگر آنها در چند هفته آینده به دستیابی به موفقیت برسند ، من فکر می کنم می توانیم مقادیر قابل توجهی را در نیمه دوم سال در بازار محتمل بدانیم”. با این حال ، وی افزود که اگر واشنگتن یا تهران انفعال به خرج بدهند و نوافق هسته ای ایران هیچ پیشرفتی نداشته باشد ، احتمال احیای توافق و بازیابی کامل صادرات ایران در سال جاری بسیار کاهش می یابد.

*** بازگشت کامل نفت ایران به بازار در سایه توافق هسته ای

با این وجود همه ناظران بازار، توافق هسته ای ایران را برای قیمت نفت خام به این زودی ها نتیجه نمی دهند. تحلیلگران شرکت گلدمن ساکس به رهبری دیمین کوروالین در سال جاری شاهد بازگشت کامل صادرات نفت ایران نیستند.  تحلیلگران گلدمن روز سه شنبه در یادداشتی نوشتند: ”پس از افزایش صادرات ایران تاکنون در سال جاری ، پرونده اصلی ما این است که بهبودی کامل تا تابستان ۲۰۲۲ اتفاق نمی افتد ، و این دلالت بر احتمال پایین در توافق هسته ای برجام است. تحلیلگران گولدمن ساکس اذعان داشته اند حتی اگر توافقی زودتر اتفاق بیفتد ، ما معتقدیم که با توجه به پاسخ جبران کننده اوپک و انتظارات اجماع برای بازگشت ایران تا سال آینده ، این نگرش باعث تغییر پیش بینی های فعلی در بازار نفت جهانی خواهد شد.

*** صادرات نفت خام ایران به چین

طبق گزارش S&P Global Platts ، تولید نفت خام ایران در ماه های اخیر با افزایش چشمگیری روبرو شده است و به ۲٫۱۴ میلیون بشکه در روز در روز فوریه رسیده است. این میزان عملا به ارقام تاریخی فروش و صادرات نفت ایران پس از توافق هسته ای بسیار نزدیک شده است. این موضوع به این دلیل است که چینی ها خریدار بسیار قدری برای نفت ایران بوده اند و ما شاهد رشد تبادلات تجاری بین ایران و چین هستیم. این میزان از حجم فروش توسط روش های ضد ردیابی مانند خاموش کردن ترانسپوندرهای کشتی های خود صورت گرفته است. در این شرایط عملا تحریم های نفتی ایران برداشته شده است.

*** هشدار آمریکایی ها به خریداران نفت ایران

در حالی که مقامات آمریکایی این عمل را محکوم کرده اند. کرافت هشدار داد که ممکن است اهرم اقتصادی واشنگتن به لطف قیمت های شدیدتر نفت و افزایش صادرات ایران به چین از بین رفته باشد.  کرافت گفت: ”به نظر نمی رسد که ایران ترس مهمی از متوقف شدن توسط دولت آمریکا داشته باشد.” شبکه تلویزیونی دولتی ایران پرس تی وی روز شنبه گزارش داد که دولت ایران می خواهد ایالات متحده همه تحریم ها علیه کشورش را لغو کند و هرگونه لغو پلکانی تحریم ها را نمی پذیرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.