یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تقاضای ضعیف در معاملات بازار فولاد و بورس کالا

شناسه : 46820 08 اردیبهشت 1400 - 17:00
تقاضای ضعیف در بازار بورس کالا که به سبب چینش خاص سبد عرضه صورت گرفته از یکسو و رکود بازار آزاد فولاد به علت افزایش بی شائبه قیمت ها توسط بازارساز از سوی دیگر، گله هایی است که این روزها نسبت به بازار شنیده میشود.
تقاضای ضعیف در معاملات بازار فولاد و بورس کالا
پ
پ

متاسفانه برخی از عرضه کنندگان امروز با چینش خاص سبدهای خود، به این عدم استقبال تقاضای بازار فولاد به نوعی دامن زدند.

این روزها در خصوص عدم استقبال تقاضای بازار فولاد به جهت برخی از سبدهای نه چندان جذاب برای تقاضا بحث شد، بطوریکه این وضعیت تا حدی قابل پیشبینی بود، از طرفی شنیده میشود که مهندسی عرضه برخی از عرضه کنندگان در بورس کالا در روز جاری، به نحوی که محصول ارائه شده برای تقاضا جذابیت نداشته باشد؛ در نهایت به ضرر حوزه نورد در تعیین نرخ پایه هفته بعد تمام خواهد شد.

چراکه بنا بر فرمول تعیین نرخ پایه عرضه ها؛ هرچقدر تقاضای داخلی در بورس کالا ضعیف دیده شود؛ به همان تناسب تعیین نرخ پایه هم ضعیف محاسبه خواهد شد.

بنابراین، شایسته است که انجمن نورد تولیدکنندگان فولاد کشور به این وضع نابسامانی که در چینش برخی سبدهای عرضه شاهدش هستیم؛ رسیدگی نماید قبل اینکه اعضای این انجمن با این شیوه عرضه در واقع به خود ضرری بیش از این بزنند.

از طرفی، در این هفته شنیده میشد که برخی به نرخ پایین تعیین شده پایه عرضه های مقاطع طویل فولادی، اعتراض داشتند؛ شایسته است عرضه محصول خود در سبدها را ساماندهی نمایید تا مورد اقبال تقاضا و به همان تناسب افزایش نرخ پایه واقع گردند.

در مقابل باید از برخی عرضه کنندگان دولتی که بدون شائبه مهندسی عرضه، سبدهای خود را روانه بورس کرده و با اقبال تقاضا مواجه گردیده و متعاقب آن در تنظیم بازار داخلی ایفای نقش نموده یا می‌نمایند، تقدیر و تشکر به عمل آید .

▪️سایه سنگین رکود بر زنجیره تامین بازار داخلی فولاد

برخی از مخاطبان و خریداران آهن آلات از اصرار به ادامه افزایش قیمت ها توسط بازارساز گله‌مند هستند و معتقدند که این افزایش قیمت ها عامل اصلی تشدید رکود در بازار داخلی گردیده است، چراکه سیگنالهای سیاسی و برجامی ساطع شده به اقتصاد کشور؛ اجازه پذیرش و باور این افزایش قیمت های افسار گسیخته در حوزه فولاد را به تقاضای بازار فولاد داخلی نمیدهد.

لذا پاسخ نیز روشن است؛ چه بسا بارها به آن اشاره شد که نگاه بازارساز به بازارهای صادراتی است و این چالش افزایش قیمت تا نزدیک نرخ های صادراتی، همواره یکی از خواستگاههای اصلی بازارساز و فولادسازان بزرگ بوده است .

تاکید میشود که عدم وجود یا تقاضای ضعیف مورد مصرف واقعی بازار داخلی محصول نهایی در حال حاضر، با توجه به فعالیت برخی از حوزه های نوردی در بازارهای صادراتی؛ هیچ نقشی در تعیین قیمت پایه شمش بلوم در بورس کالا ندارد.

در واقع از آنجاییکه رینگ معاملاتی محصولات فولادی ما در بورس کالا، در خصوص زنجیره صادرات و بازار داخلی تفکیک نشده است؛ لذا مصرف کننده داخلی، این وسط مجبور به تبعیت از روند بازارهای صادراتی گردیده است .

از همین رو هم هست که اگر دقت نمایید؛ حوزه القایی قیمت شمش داخلی را به تبعیت از قیمت شمش قوس معاملاتی در بورس کالا افزایش میدهد؛ اما تقاضای بازار فولاد داخلی چندان روی خوش به آن نشان نمیدهد.

در واقع بطور واضح، در شرایط فعلی، جایی اگر شاهد بودید در طول زنجیره تامین، رقابت و التهاب وجود دارد؛ شک نکنید که یکسر این زنجیره به بازارهای صادراتی ختم میشود …

این دوگانگی بازار داغ شمش بورسی و بازار کساد محصول نهایی، محصول همین رخداد است . زنجیره تامین متصل به بازارهای صادراتی مشتری دارد و بازارش داغ است؛ اما سایه رکود بر زنجیره تامین بازار داخلی، روز به روز سنگین تر دیده میشود .

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.