سه شنبه, ۴ آبان , ۱۴۰۰ 20 ربيع أول 1443 Tuesday, 26 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

با راهنمای خرید میلگرد ، خریدی مطمئن داشته باشید

شناسه : 46940 13 اردیبهشت 1400 - 17:30
میلگرد از جمله مقاطع طویل مهم فولادی در صنایع پایین دستی به خصوص در صنعت ساخت و ساز به شمار می‌رود. در بسیاری از موارد قیمت میلگرد بر روی قیمت نهایی پروژه تاثیر بسزایی خواهد داشت. از همین‌ رو مراجعه به راهنمای خرید میلگرد حائز اهمیت می‌باشد. آیا می‌دانید در هنگام خرید میلگرد به چه نکاتی باید توجه کرد؟ آیا با تولیدکنندگان برتر این محصول در ایران آشنایی دارید؟ توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با آرتان پرس همراه باشید.
با راهنمای خرید میلگرد ، خریدی مطمئن داشته باشید
پ
پ

از آنجایی که خرید میلگرد یک خرید روزانه نیست، معمولا افراد اطلاعات کافی در مورد آن ندارند که بعضا این عامل باعث می‌شود تا خرید مطمئنی انجام نشود و یا دیگران از این عامل سوء استفاده کنند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله یک سری اطلاعات مهمی را در قالب راهنمای خرید میلگرد درباره نحوه خرید و نکاتی که بعد از خرید بایستی رعایت شود را با شما به اشتراک بگذاریم.

*** نکات مهم قبل از خرید میلگرد

معمولا مشخصات فنی میلگردهای مورد نیاز برای پروژه را مهندس سازه و یا ناظر در اختیار شما قرار می‌دهد و از شما درخواست می‌کند تا لیست موردنظر را تهیه کنید. به همین دلیل باید با یک سری اصطلاحات آشنا شوید تا در این مرحله مشکلی نداشته باشید. با مراجعه به راهنمای خرید میلگرد می‌توانید با این اصطلاحات که در واقع مشخصات میلگرد را به ما نشان میدهند، آشنا شوید.

*** مشخصات میلگرد

** اصطلاح اول در راهنمای خرید میلگرد

اولین اصطلاحی که باید بدانید در رابطه با نوع میلگرد می‌باشد. در کل میلگرد به سه نوع میلگرد آجدار، ساده و کلاف دسته بندی می‌شود.

* میلگرد آجدار

طبق راهنمای خرید میلگرد، میلگرد آجدار یا همان میلگرد یک میله فولادی است که دور تا دور آن یک سری برآمدگی منظم به نام آج وجود دارد که منجر به افزایش استحکام فشاری بتن و در نتیجه استحکام سازه خواهد شد.

* میلگرد ساده

بنابر راهنمای خرید میلگرد، میلگرد ساده نیز نوعی میلگرد می‌باشد با این تفاوت که هیچ آج و برآمدگی بر روی سطح آن وجود ندارد. موارد استفاده آن در ساختمان سازی به مراتب کمتر از میلگرد آجدار می‌باشد اما در ساخت سازه‌های فولادی و صنعتی پرکاربردتر است.

* میلگرد کلاف

با مراجعه به راهنمای خرید میلگرد می‌توان دریافت که میلگرد کلاف که در دو نوع ساده و آجدار وجود دارد یه میلگردی گفته می‌شود که مانند کلاف سیم بصورت حلقه درآمده است و در ستون‌های استوانه‌ای، سقف‌ها و مواردی از این قبیل کاربرد دارد.

شکل انواع میلگرد ساده، آجدار و کلاف

** اصطلاح دوم در نکات مهم در راهنمای خرید میلگرد

اصطلاح دومی که بایستی بدانید درباره میلگرد نوع A2، A3 و A4 می‌باشد. این اصطلاح مربوط به نوع یا همان گرید میلگرد است و در حقیقت مشخص‌ کننده نوع آج میلگرد می‌باشد. این نامگذاری براساس استاندارد روسی می‌باشد.

* میلگرد A2

آج میلگرد A2 از نظر ظاهری شبیه به مارپیچی می‌باشد که در امتداد میلگرد حرکت کرده است. این میلگرد سختی کمتر، انعطاف پذیری و خمش بیشتری در مقایسه با میلگرد A3 دارد که عموما برای تولید خاموت و اجزاء شکل پذیر سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استاندارد ملی ایران به میلگرد A2 میلگرد آج ۳۴۰ گفته می‌شود.

* میلگرد A3

آج میلگرد A3 از نظر ظاهری وقتی که از بخش اتصال دو آج به آن نگاه می‌کنیم، شبیه به جناق سینه انسان می‌باشد. با توجه به راهنمای خرید میلگرد، از این نوع میلگرد به دلیل داشتن سختی بیشتر، انعطاف پذیری و خمش کمتر نسبت به میلگرد A2 عموما در ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استاندارد ملی ایران، به میلگرد A3 میلگرد با آج ۴۰۰ گفته می‌شود.

* میلگرد A4

اگر به خوبی این میلگرد را مشاهده کنید، آج میلگرد A4 بصورت عدد ۷ و ۸ که مقابل هم هستند بر روی سطح آن وجود دارد. یه این نوع آج، آج مرکب هم گفته می‌شود. میلگردهای A4 انعطاف پذیری و خمش بسیار پایینی دارند و معمولا برای انبوه‌سازی و برج‌ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به میلگرد A4 در استاندارد ملی ایران میلگرد آج ۵۰۰ گفته می‌شود.

شکل ظاهری میلگرد A1، A2 و A3

** اصطلاح سوم در راهنمای خرید میلگرد

سومین اصطلاحی که باید بدانید درباره میلگرد ۸، ۱۶ و ۱۸ می‌باشد. اگر بعد از کلمه میلگرد عددی آمده باشد، بدانید که منظور قطر و سایز میلگرد است. در بازار برای بیان سایز میلگرد از عدد قطر استفاده می‌شود.

وقتی به شما گفته می‌شود که میلگرد ۱۶ خریداری کنید، طبق راهنمای خرید میلگرد منظور میلگرد با قطر ۱۶ میلیمتر می‌باشد. کارخانجات تولید میلگرد در ایران، میلگرد با قطر ۸ تا ۴۰ میلیمتر را تولید می‌کنند. ممکن است برخی از کارخانجات امکان تولید همه سایزها را نداشته باشند و فقط رنج محدودی از سایزها را تولید کنند.

*** نکات مهم در حین خرید میلگرد

معمولا در حین خرید میلگرد نیز باید به نکاتی توجه داشت. با توجه به راهنمای خرید میلگرد در این قسمت یک سری نکات مهم در حین خرید میلگرد را برای شما شرح می‌دهیم.

*** کیفیت میلگرد | میلگرد کدام کارخانه بهتر است؟

نکته اول در مقایسه کیفیت میلگرد ها بررسی ترکیب شیمیایی آنها است. شاید به هنگام خرید از خودتان بپرسید که میلگرد کجا خوبه و یا میلگرد کدام کارخانه بهتر است؟ اکثر کارخانجات تولید میلگرد در ایران، این محصول را براساس استاندارد ملی ایران تولید می‌کنند؛ اما ممکن است برخی از کارخانجات به دلیل تفاوت در فرآیند تولید و یا شمش مصرفی، کیفیت محصول پایین‌تری نسبت به استاندارد مورد نظر داشته باشند. خوب است که بدانید کارخانه ذوب آهن اصفهان در حال حاضر با کیفیت‌ترین میلگرد کشور را تولید می‌کند.

در رابطه با مقایسه کیفیت میلگرد ها ممکن است که اصطلاح سبک و یا سنگین بودن میلگرد را شنیده باشید. با توجه به راهنمای خرید میلگرد، منظور از میلگرد سبک میلگردی است که از وزن استاندارد سبک‌تر می‌باشد و طبیعتا از کیفیت پایین تری هم برخوردار خواهد بود. میلگرد سنگین نیز به میلگردی گفته می‌شود که وزن آن استاندارد می‌باشد و با در نظر گرفتن کارخانه تولیدکننده کیفیت بالاتری نیز خواهد داشت.

*** هزینه حمل و نقل

در نظر گرفتن هزینه باربری یکی از نکات مهم در هنگام خرید می‌باشد که باید به آن توجه کرد. چراکه بسته به حجم خرید مبلغ قابل توجهی به آن اختصاص می‌یابد. از آنجایی که موضوع ارسال سفارش ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد، شما می‌توانید برای استعلام هزینه سفارش با کارشناسان آرتان فولاد ایرانیان تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

هزینه حمل و نقل میلگرد

*** قیمت میلگرد

در راهنمای خرید میلگرد سعی شده است تا نکات پیرامون قیمت میلگرد برای شما ارائه داده شود. برای خرید هر کالایی قیمت پارامتر مهمی است. برای میلگرد هم همین قضیه صادق است. به طور کلی سه روش برای اطلاع از قیمت روز میلگرد در اصفهان و دیگر برندها وجود دارد.

*** از طریق تلگرام

در این روش کافی است که به کانال تلگرامی بنگاه‌ها و یا شرکت‌های بازرگانی فروش آهن‌آلات مراجعه کنید و در صورت بروز بودن قیمت‌ها، قیمت میلگرد مدنظر خود را جستجو کنید. شما می‌توانید با مراجعه به کانال تلگرامی آرتان فولاد ایرانیان به آدرس t.me/artansteel هر روز از بروز رسانی قیمت انواع میلگرد آگاه شوید.

*** از طریق سایت یا اپلیکیشن

استفاده از سایت‌های اینترنتی یکی از روش‌های رایج در اطلاع از قیمت‌ها می‌باشد. اما دقت در بروز بودن و همچنین اعتبار وب‌ سایت و یا اپلیکیشن ارائه دهنده قیمت موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد. شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت‌های بروز رسانی شده میلگرد به سایت artanpress.com مراجعه کنید و با دسترسی به نمودار تغییرات قیمت میلگرد به راحتی می‌توانید مقایسه قیمت با روزهای گذشته را هم داشته باشید.

*** از طریق تماس تلفنی

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید میلگرد و اطلاع از قیمت این محصول استفاده از روش تلفنی می‌باشد. اگر به اینترنت دسترسی ندارید و نیاز به اطلاع از قیمت میلگرد دارید، روش تلفنی گزینه مناسبی می‌باشد. کافی است تا شماره چند بنگاه و شرکت بازرگانی را داشته باشید و با آنها تماس بگیرید. برای دریافت استعلام قیمت میلگرد و ثبت سفارش با شماره ۷۴۴۱۸۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان شرکت آرتان فولاد ایرانیان بهره‌مند شوید.

بزرگترین و معروفترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران عبارتند از:

 • ذوب آهن اصفهان
 • فولاد خراسان
 • آذر فولاد امین
 • سیادان ابهر
 • فولاد شاهرود
 • فولاد میانه
 • فولاد کاشان
 • فولاد قزوین
 • فولاد آرین
 • نورد کرمان
 • فولاد پرشین
 • فولاد ظفر بناب

*** نکات مهم پس از خرید میلگرد

با توجه به راهنمای خرید میلگرد، یک سری نکات پس از خرید میلگرد وجود دارد که شرح می‌دهیم. پس از رسیدن میلگردها به محل تخلیه، نکاتی را باید رعایت کنید که با بررسی کردن آنها می‌توانید سفارش را تحویل بگیرید. پس از تحویل سفارش نیز بایستی نکاتی را رعایت کنید که در حفظ کیفیت میلگردها تاثیرگذار خواهد بود.

*** تطبیق میلگرد دریافتی با فاکتور

اولین نکته تطبیق دادن فاکتور با میلگرد دریافتی می‌باشد. برای بررسی اصالت میلگرد دریافتی دو راه وجود دارد که ترجیحا در صورت امکان هر دو راه را بررسی کنید. معمولا میلگردها دارای شناسنامه هستند که می‌توانید با استفاده از آن، مشخصات مندرج بر روی آن را با فاکتور تطبیق داده و از اصالت محصول مطمئن شوید. با توجه به نکات راهنمای خرید میلگرد، شناسنامه محصول بصورت یک ورق فلزی به انتهای دسته میلگردها بسته شده است که می‌توانید آن را بررسی کنید.

بعد از بررسی شناسنامه محصول نوبت به بررسی اطلاعات حک شده بر روی بدنه میلگرد می‌رسد. اکثر کارخانجات تولید میلگرد علامت اختصاری خود را به همراه مشخصات مهم محصول (روش تولید، نوع آج و سایز میلگرد) روی بدنه میلگرد حک می‌کنند.

شناسنامه میلگرد

*** جداسازی بر اساس اندازه

معمولا برای انجام یک پروژه چند نوع میلگرد خریداری می‌شود که اگر آنها را دسته بندی نکنید؛ علاوه بر اتلاف وقت برای پیدا کردن میلگرد مورد نیاز، احتمال خطای انسانی در زمان استفاده بالا می‌رود. پس بهتر است با توجه به نکات گفته شده در راهنمای خرید میلگرد، این محصول را پس از خرید در مکان‌های مشخص شده براساس سایز و نوع‌ آنها دسته بندی کنید.

برخی افراد سوال میکنند که کوچکترین سایز میلگرد چیست؟ کوچکترین سایز میلگرد آجدار دارای قطری به اندازه ۶، ۸ و ۱۰ میلی متر میباشند که برای پروژه های کوچک و سبک مورد استفاده قرار میگیرند و اما میلگرد ساده دارای سایز ۵٫۵ میلی متر نیز می‌باشد.

*** شرایط نگهداری میلگرد

 از آنجایی که جنس میلگرد مورد استفاده در ساختمان سازی از فولاد می‌باشد و آلیاژ آن در برابر زنگ‌ زدگی مقاوم نیست، باید در حفظ و نگهداری میلگرد دقت کافی را داشته باشید. رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد از آسیب به این محصول جلوگیری خواهد کرد.

 • بهتر است محل قرارگیری میلگردها از سطح زمین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد.
 • خاک و گچ باعث جذب رطوبت خواهند شد. باید سعی کنید این مواد همیشه از میلگردها دور باشند.
 • از خیس شدن میلگردها و قرارگیری آنها در محیط‌های مرطوب نیز جلوگیری کنید.

امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق توانسته باشیم راهنمای خرید میلگرد خوبی را ارائه داده باشیم تا اینکه شما بتوانید یک خرید مطمئن و آگاهانه داشته باشید.

*** نحوه خرید میلگرد از کارخانه به چه صورت است؟

دقت کنید که کارخانه های تولید کننده محصولات فولادی ، همانند سایر کارخانجات تولیدی، در درجه اول ترجیح میدهند بار تولیدی خود را به صورت عمده و به مراکز معتبر به فروش برسانند. چرا که در فرایند خرید میلگرد از کارخانه پیچیدگی هایی وجود دارد که به کاربر نهایی این موضوع را القا میکند که برای خرید میلگرد به میزان مصرف یک پروژه یا پروژه های کوچک از مراکز فروش معتبر استفاده کنند. یکی از این پیچیدگی ها سبد سایزبندی با تنوع پایین، تحویل بلند مدت و حداقل تناژ قابل فروش میباشد.

پیش از بررسی نحوه خرید میلگرد به طور مستقیم از کارخانه ، به این موضوع هم دقت کنید که هر برندی ممکن است تعداد محدودی از سایزهای میلگرد را تولید نماید. به عنوان مثال راد همدان و ذوب آهن سایزهای ۸ تا ۳۲ را تولید میکنند اما ظفر بناب سایز ۸ تا ۲۸ و فولاد میانه سایز بین ۱۴ تا ۳۲ میلیمتر را تولید مینماید.

برای خرید میلگرد از کارخانه کافی است به سایت آن کارخانه مراجعه کنید، در صورتی که فروش خرد وجود داشته باشد، میتوانید از قسمت فروش محصولات، شماره کارشناسان فروش را بگیرید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.