یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

میلگرد بستر چیست؛ ویژگی و کاربردهای آن

شناسه : 47798 21 اردیبهشت 1400 - 17:00
به ‌مرور زمان و با گسترش ساختمان‌سازی یکی از دغدغه‌های بشر همواره حفظ و افزایش استحکام ساختمان بوده است. از مواد و مصالح گوناگونی برای این کار استفاده شده است. یکی از اینها گونه خاصی از میلگرد بنام میلگرد بستر می‌باشد. آیا می‌دانید تفاوت میلگرد بستر با سایر انواع میلگرد چیست؟ آیا با ویژگی‌ها و کاربردهای این محصول آشنایی دارید؟ اگر شما یکی از خریداران مقاطع فولادی برای ساختمان خود هستید، توصیه می‌کنیم که حتما در ادامه مطلب با آرتان پرس همراه باشید تا با این محصول کاربردی آشنا شوید.
میلگرد بستر چیست؛ ویژگی و کاربردهای آن
پ
پ

تابحال نام میلگرد بستر را شنیده اید؟ برای اینکه در هنگام زلزله شاهد کمترین خسارات وارده به ساختمان و دیوارهای آن باشیم، از میلگرد بستر باید کمک بگیریم. تنوع بالای میلگرد در بخش های مختلف ساختمان ما را وا داشت تا اینبار در مورد این نوع میلگرد صحبت کنیم. در پروژه‌های ساخت و ساز همواره یکی از اهداف اصلی، ایجاد استحکام در برابر زلزله و عوامل تخریب طبیعی می‌باشد. مهندسین و ناظرین ساختمان از مقاطع و پروفیل‌های گوناگونی استفاده می‌کنند.

یکی از این مقاطع میلگرد می‌باشد. میلگرد با توجه به استحکام کششی بالایی که دارد در بتن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از انواع میلگرد که در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، میلگرد بستر می‌باشد. در این مقاله سعی خواهد شد تا میلگرد بستر، ویژگی‌ها و کاربردهای آن برای شما شرح داده شود.

*** تاریخچه استفاده از میلگرد بستر

برای نخستین بار در سال ۱۸۱۳ از میلگرد بستر استفاده شد. در این سال، اروپائیان برای نخستین بار از این نوع میلگرد برای استحکام بخشی به سازه‌های خود استفاده کردند. بعد از آن در سال ۱۹۵۰ استفاده از این محصول در بین ساختمان‌سازها رواج پیدا کرد. در کشور ما نیز برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ این نوع میلگرد در ساخت ساختمان‌ها بکار گرفته شد و منجر به افزایش بیشتر مقاومت ساختمان‌ها شد.

*** میلگرد بستر چیست؟

میلگرد بستر، اِلمانی فولادی است که در بند افقی دیوار قرار می‌گیرد و با مسلح کردن دیوار در برابر نیروهای زلزله باعث جلوگیری از فروریزش آن می‌شود. اگرچه میلگردهای بستر می‌توانند میلگرد آجدار معمولی باشند، اما معمولا این محصول به صورت دو مفتول ساده و یا آجدار استفاده می‌شوند. این محصول از دو مفتول طولی و میانی ساخته شده است. با توجه به نوع آرایش مفتول میانی، میلگردهای بستر دارای دو نوع خرپایی و نردبانی می‌باشند.  

میلگرد بستر بکار رفته در دیوار
نمونه‌ای از میلگرد بستر بکار رفته در دیوار

اگر مفتول میانی به صورت زیگزاگ به مفتول طولی متصل باشد، به آن میلگرد بستر خرپایی گفته می‌شود. اگر مفتول میانی عمود بر مفتول طولی باشد، آنرا میلگرد نردبانی می‌نامند. میلگردهای بستر خرپایی از سختی بیشتری برخوردار بوده و استفاده از آن نسبت به میلگردهای بستر نردبانی اولویت دارد. فواصل بین اتصال مفتول طولی و عرضی بایستی حداکثر ۴۰۰ میلیمتر باشد.

میلگرد بستر خرپایی و نردبانی
میلگردهای بستر خرپایی و نردبانی

*** علت اصلی استفاده از میلگردهای بستر چیست؟

واضح است که پیشرفت در زمینه ساختمان‌سازی باعث شد تا کم کم ایرادات کار برطرف شود تا ایمنی بیشتر برای ساکنان خانه‌ها فراهم شود. جهت رفتار مناسب لرزه‌ای دیوارهای غیرسازه‌ای (دیوار داخلی یا خارجی)، لازم است که از انتقال نیرو از سازه اصلی به دیوارها توسط جزئیات مناسب جلوگیری شود. این امر از طریق جداسازی دیوارها بوسیله یه ماده انعطاف پذیر و عایق صوت و رطوبت انجام می‌پذیرد (به عنوان مثال با استفاده از پشم سنگ).

همچنین برای ایجاد پایداری دیوار تحت نیروهای داخل و خارج از صفحه از اِلمان‌های قائم و افقی نگهدارنده دیوار که از آن تحت عنوان وال پست یاد می‌شود و یا از اِلمان‌های مسلح کننده دیوار که از آن به عنوان میلگرد بستر نامبرده می‌شود و همچنین از اتصالات کشویی در ناحیه اتصال دیوار به تیر یا ستون سازه استفاده می‌گردد.

*** مزایای استفاده از میلگردهای بستر

میلگرد بستر مانند سایر مقاطع و پروفیل‌های ساختمانی دارای مزیت‎هایی می‌باشد. در ادامه به این مزیت‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • مهم‌ترین مزیت استفاده از میلگردهای بستر، ایمنی و مقاوم بودن ساختمان می‌باشد. همانطور که می‌دانید میلگردها به مرور زمان دچار پوسیدگی شده و از بین خواهند رفت؛ بنابراین استفاده از میلگرد بستر در شرایط نامساعد، مقاومت ساختمان را تضمین می‌کند.
 • مقرون به صرفه بودن از دیگر مزایای این محصول می‌باشد. در مقایسه با روش‎‌های قدیمی، این روش به صرفه‌تر می‌باشد و باعث شده است تا سازندگان بیشتر از این محصول استفاده کنند.
 • مزیت دیگر میلگرد بستر، جداسازی دیوار و ستون‌هاست. این کار منجر به کاهش نیروهای داخل صفحه دیوار می‌شود.
 • یکی از مزیت‌هایی که باعث شده است استفاده از این محصول افزایش یابد، عدم نیاز به دوغاب در حین دیوارکشی می‌باشد.
 • استفاده از این محصول باعث افزایش استحکام سازه در برابر زلزله خواهد شد.
 • مقاومت دیوارها با استفاده از این محصول افزایش چشمگیری خواهند داشت.
 • با وجود میلگردهای بستر، دیوارهای متقاطع به یکدیگر متصل خواهند شد.
 • استفاده از میلگردهای بستر منجر به افزایش مقاومت برشی داخل صفحه دیوار می‌شود.

*** مشخصات میلگرد بستر چیست؟

 1. به دلیل شرایط محیطی و خورنده‌ای که میلگرد بستر در آن قرار داد، این میلگرد به لحاظ جنس می‌تواند استینلس استیل و یا کربن استیل گالوانیزه باشد.
 2. حداقل قطر مفتول‌‌ها چهار میلیمتر و حداکثر قطر مفتول‌‌ها برابر نصف ضخامت ملات بستر می‌باشد. باید دقت داشت که ضخامت ملات بستر نباید از شانزده میلیمتر بیشتر شود، چراکه ماکسیمم قطر ممکن برای مفتول‌ها هشت میلیمتر است. البته، در بیشتر موارد ملات بستر ده میلیمتر بوده است و از مفتول‌‌هایی با قطر ۴ الی ۵/۴ میلیمتر استفاده شده است.
 3. درباره‌ بلوک‌‌های AAC با بند بستر نازک کمتر از ۳ میلیمتر مقطع مفتول‌‌های میلگرد بستر می‌تواند به شکل کتابی یا (مستطیلی) باشد. به این صورت مفتول کاملا در ملات بستر نازک دفن می‌شود.
 4. فولادی که از آن برای ساخت مفتول‌ها استفاده می‌شود نیاز دارد که حداقل تنش تسلیم ۴۵۰ مگاپاسکال و حداقل تنش نهایی ۵۵۰ مگاپاسکال داشته باشد.
 5. نسبت تنش نهایی به تنش تسلیم نباید کمتر از۲/۱ باشد. چنانچه که از مقدار بالا کمتر باشد، در صورت تایید مهندس ناظر، استفاده از آن به صورت نیمه تمام خواهد بود به شرطی که نسبت تنش نهایی به تنش تسلیم همواره از ۲/۱ کمتر نباشد.
 6. برای جلوگیری از خوردگی نیاز است که میلگردهای بستر به طور گالوانیزه تولید شده یا دارای پوشش اپوکسی باشند، چناچه که بالعکس این قضیه باشد میلگردهای بستر باید از فولاد ضد زنگ ساخته و تولید شده باشند.
 7. برای بهبود پیوستگی بین میلگرد و ملات، نیاز است که مفتول‌های طولی میلگرد بستر دارای پوشش سطحی آجدار باشند. مفتول میانی که دو مفتول طولی را به هم دیگر وصل می‌کند، می‌تواند به شکل ساده و دارای سطحی مسطح و صاف باشد.

*** نکات کلیدی در اجرای میلگرد بستر و روش‌های اجرای آن

هرچه سبک زندگی بشر به سمت زندگی در آپارتمان‌ها در کلان شهرها پیش می‌رود، استقامت و استحکام دو اِلمان دیوار و سقف ساختمان مطرح می‌شود. چنانچه بخواهیم به بررسی خساراتی که طی زمین لرزه به ساختمان‌ها وارد شده بپردازیم، خواهیم دریافت که بیشترین خسارات وارد شده طی خرابی دیوار و سقف ساختمان و به علت عدم استحکام و مقاومت لازم این دو اِلمان بوده است. از همین رو مهندسین اقدام به مقاوم‌سازی این دو اِلمان کرده‌اند. یکی از شیوه‌های مقرون به صرفه‌ای که پیشنهاد شده است اجرای میلگرد بستر می‌باشد. با توجه به استانداردهای موجود در ASTM دو روش برای اجرای میلگردهای بستر وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

*** روش افقی

اگر روش افقی مدنظر باشد، ابتدا کلاف میلگردی را با قطر ۴ تا ۶ میلیمتر تهیه کرده و آن را به‌صورت نردبان و یا خرپا شکل می‌دهند. عرض میلگرد بستر بایستی مطابق با عرض دیوار تنظیم شود. با در نظر گرفتن اینکه میلگردهای بستر باید کاملا در ملات پنهان شوند، معمولاً عرض این نوع میلگرد را ۲ الی ۳ سانتیمتر کمتر از قطر آن در نظر گرفته می‌شود. اگر در گوشه‌های دیوار از مصالح وادار مانند تیرآهن و یا میلگرد استفاده شده باشد، میلگردهای بستر را می‌توان از طریق جوشکاری به آنها متصل کرد. برای عملیات جوشکاری میلگردهای بستر به وادار از دو آیتم گیره و قلاب نیز استفاده می‌شود و در شرایطی که در گوشه‌های دیوار وادار وجود ندارد، می‌توان میلگرد بستر را در دو ضلع دیوار بهم متصل نمود.

*** روش عمودی

در این روش با عبور آرماتور به شکل عمودی و از بین بلوک‌ها و آجرها، دیوار تا سقف بالا می‌آید. البته در این روش دیوار به سقف متصل نمی‌شود و با سیمان و یا بتن، فضای خالی بین آرماتور و تیرچه بلوک پر می‌شود. به این دیوارها CMU یا به عبارتی Concrete Masonry Unit گفته می‌شود.

میلگرد بستر بصورت افقی و عمودی
روش اجرای میلگردهای بستر بصورت افقی و عمودی

*** کاربرد میلگرد بستر

با نگاهی کلی به کاربرد میلگردهای بستر خواهیم دید که از این محصول در دیوارهای آجری یا سفالی و دیوارهای باربر یا غیرباربر استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این میلگرد این است که در بکارگیری آن از جوشکاری مقاومتی استفاده می‌شود. همین موضوع باعث شده است تا مقاومت‌های لازم را در برابر زلزله و آسیب‌های جدی داشته باشد. به‌طورکلی در سازه‌های آجری و سفالی اشکالاتی وجود دارد که میزان مقاومت سازه را تحت الشعاع قرار خواهد داد و برای رفع این عیب از میلگرد بستر استفاده می‌شود.

*** میزان استفاده از میلگردهای بستر چگونه محاسبه می‌شود؟

بنابر مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، ۲ روش برای محاسبه میزان استفاده از این نوع میلگرد وجود دارد.

*** روش تجویزی

در این روش گفته می‌شود که به‌ازای حداکثر ۴۰ سانتیمتر ارتفاع دیوار، یک ردیف از میلگرد بستر استفاده شود.

*** روش محاسباتی

در این روش از یک فرمول خاصی تبعیت می‌شود که آن به شکل زیر می‌باشد:

مجموع سطوح مقطع مفتول‌های مورد استفاده برابر ۰۰۰۷/۰ سطح مقطع موثر دیوار باشد.

*** برترین تولیدکننده میلگرد بستر در کشور

در ایران تولیدکنندگان مختلفی میلگرد بستر را تولید می‌کنند. گروه تولیدی و صنعتی فایف واقع در استان اصفهان از مهم‌ترین تولیدکنندگان این محصول در کشور می‌باشد. این مجموعه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و محصولات خود را به تمام نقاط کشور و همچنین بازارهای جهانی ارسال می‌کند.

*** تفاوت میلگرد بستر و وال پست

امروزه در اکثر پروژه ها، میلگرد بستر را جایگزین وال پست کرده اند. در واقع وال پست هم به منظور توزیع بهتر نیرو در دیوارها اجرا میشود اما برای اینکه اتصالی قوی تر و در عین جال، منعطف تری داشته باشیم، میتوان از میلگرد بستر بجای وال پست استفاده کرد. از تفاوت های مهم وال پست و میلگرد بستر میتوان به مقاطع بکار رفته در آن اشاره کرد. در وال پست معمولا از نبشی، ناوانی و قوطی ها استفاده میشود.

در این مقاله سعی کردیم تا مباحث پیرامون میلگرد بستر را برای شما پوشش دهیم و امیدواریم تا با مطالعه آن پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.