چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ 14 ذو القعدة 1442 Wednesday, 23 June , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ادامه کابوس بورس یا جرقه های خوش بینی؟

شناسه : 47869 ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
بازار سرمایه در روزهای اخیر متاثر از بالا رفتن قیمت جهانی کامودیتی ها و نفت جهانی از یکسو و ارائه تسهیلات و مجوزها برای شروع فرایند ارز اولیه ها شرایط رو به رشدی را سپری می کند. تحلیل روند بورس تهران نشان می دهد که بعد از دو روز سبز بودن شاخص کل بورس این پتانسیل وجود دارد که بورس تهران روزهای پررونق خود را از سر گیرد. البته هنوز برای یک تصمیم گیری قطعی کمی زود است.
ادامه کابوس بورس یا جرقه های خوش بینی؟
پ
پ

روز معاملاتی دیروز روز مثبت و خوبی برای بازار سرمایه بود. در دو هفته گذشته شاهد دو روز متوالی سبز در بورس تهران بودیم. خبرهایی نظیر مجوز صادرات فولاد و بالارفتن قیمت نفت و هدف گذاری برای نرخ ۱۰۰ دلاری در هر بشکه از یک سو و چشم انداز مثبت مذاکرات برجامی سبب شده است که بازار اوراق بهادار تهران فرصتی برای سبز شدن پیدا کند. لذا در این یادداشت به تحلیل روند بورس تهران خواهیم پرداخت. به نظر می رسد فعلا برای خوشبینی کمی زود است. چرا که حمایت ها در بازار در حداقل خود قرار گرفته اند.

*** تحلیل روند بورس تهران از منظر میانگین متحرک ۱۴ روزه

اما بد نیست که نگاهی به شاخص های کمی بازار سبزپوش دیروز بیاندازیم. تحلیل روند بورس به ارزیابی شرایط دو روز معاملاتی گذشته بسیار وابسته است. در پایان روز معاملاتی دیروز  ارزش معاملات خرد سهام در بورس و فرابورس برای دومین روز پیاپی از میانگین متحرک ۱۴ روزه این شاخص بیشتر بوده است. ارزش معاملات خرد سهام بورس و فرابورس در پایان روز معاملاتی  حدود  ۲،۹۶۰ میلیارد تومان بوده است که حدود ۱،۰۷۹ میلیارد تومان از میانگین ۱۴ روز گذشته این شاخص( ۱،۸۸۱ میلیارد تومان) بیشتر بوده است. شاخص ۱۴ روزه یک شاخص کیفی مناسب برای پیشرفت حرکت شاخص در کوتاه مدت است. پس به نظر می رسد که بازار حداقل در این نرخ خای فعلی تثبیت خواهد شد و حمایت های مرز یک میلیون صد و پنجاه هزار واحدی بسیار قوی تر از قبل ارزیابی می شود.

*** دامنه نامتقارن همچنان سد راه شتاب گیری بورس تهران

بازار سرمایه همچنان متاثر از دامنه ی نامتقارن در صف های نسبی فروش گرفتار شده است و شاهد فروش معنادار حقیقی در بازار سبز دیروز بودیم. تحلیلگران بورس بر این عقیده‌اند که تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا خبرهای خوبی بودند که حرکت مثبت در بازار ایجاد کرده‌اند. اما تحلیل روند بورس نشان می دهد که هنوز راه برای اصلاح باز است و فرصت های زیادی است که باید به آنها توجه شود. اما مجموعا بازار با همه کم و کاستی ها توانست خود را پیدا کند. در کنار افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهان نیز باعث شده است تا فلزات اساسی و همچنین پالایشی‌ها نقش لیدری در بازار داشته باشند و شاخص کل را بالا بکشند.

*** نبض بازار سرمایه در دستان شاخص سازها

روز گذشته نبض بازار در دستان سهام شاخص ساز بود. ماهیت این سهم ها به این صورت است که در روزهای منفی بخش اعظم زیان بازار و در روزهای مثبت بخش قابل توجهی از سود بازار را به دست می گیرند. در بازار دیروز نیز شاهد این موضوع بودیم. شاخص کل بازار سرمایه با درخشش سهام شاخص‌ساز در گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و پالایشی مانند روز دوشنبه دوباره رشد کرد و دوباره طرف تقاضا در بازار جان گرفت. بر این اساس، شاخص کل دیروز با رشد ۲۱ هزار و ۹۳۹ واحدی، به یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۲۲ واحدی رسید. این موضوع نشان می دهد که تحلیل روند بورس اوراق بهادار وارد فاز جدید و خوش بینانه ای شده است.

*** توجه به فاکتورهای اساسی روند تحلیل بورس تهران

اما باید دقت داشت که در تحلیل روند بورس تنها نوسانات شاخص کل به تنهایی نمی تواند دیگاه درستی از ماهیت بازار به ما بدهد. باید به ارزیابی وضعیت شاخص هموزن نیز پرداحته شود. در همین راستا شاخص کل هم‌وزن وضعیت تثبیت شده ای را پشت سر نگذاشت و گاهی رشد و بعضی اوقات افت می‌کرد، تا انتهای معاملات سبز شد و با رشد ۱۸۶ واحدی، خود را به ارتفاع ۴۱۹ هزار و ۲۵۱ واحد رساند. شاخص فلزات اساسی نیز که امروز از همان ابتدای معاملات با شیب تند به سمت یک میلیون واحدی خیز برداشت با رشد ۳۵ هزار و ۷۰۸ واحدی، رقم ۹۲۲ هزار و ۱۲۵ واحدی را نشان داد و خود را به هدفش نزدیک کرد.

*** تسریع در اعطای مجوزها با هدف رونق بازار سرمایه

سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای توسعه بازارسرمایه، افزایش نهادهای مالی و تسریع در اعطای مجوزها را در دستورکار دارد و از آنجا که مجوز تامین سرمایه ها باید به تایید شورای عالی بورس برسد، امروز این شورا، با راه اندازی تامین سرمایه خلیج فارس، موافقت کرد. به احتمال زیاد شاهد عرضه اولیه های قوی در بورس اوراق بهادار باشیم و این موضوع بهانه ای برای ورود پول به بازار توسط حقیقی ها خواهد شد. همچنین راه‌اندازی سندباکس یا محیط آزمون برای کسب و کارهای نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های جدید در بازار سرمایه در دستورکار قرار گرفت.

این موارد رویکردهایی است که می تواند روند تحلیل بورس تهران را به سمت و سوی خوشبینانه ای سوق دهد.  از آنجا که این امر، موضوعی جدید در بازار سرمایه به شمار می‌رود و قوانین و مقررات فعلی پاسخگوی نیازهای این شرکت‌ها نیست، باید ابتدا در یک محیط آزمون، فعالیت خود را انجام دهند تا متناسب با فعالیتشان، قوانین لازم وضع شود.

*** تحلیل روند بورس تهران از نگاه قدرت خرید سهامدار خرد

بازار را تنها نباید از روی رفتار بخش حقوقی ارزیابی کرد. تحلیل روند بورس را باید بر اساس فاکتورهای خر و کلان به صورت توامان انجام داد. از جمله نکات مهم و بسیار مثبت در معاملات دیروز تقویت قدرت خرید از سمت سهامداران خرد بود به طوری که این دسته از سهامداران خالص خرید مثبت ۱۰۷ میلیارد تومانی رقم زدند که بیشترین ورود نقدینگی خرد از ۲۵ بهمن سال گذشته (زمان اعمال دامنه نامتقارن) تاکنون بوده است. روز گذشته سهامداران خرد به خرید سهام از دو گروه «فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی» گرایش بیشتری داشتند. در مقابل سهام دو گروه «دارویی و حمل و نقل» در صدر خریدهای حقوقی‌ها قرار داشت. ارزش معاملات خرد بورس نیز امروز ۲۷۲۷ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس ۶۱۸ میلیارد تومان رقم خورد. در صورت تداوم خرید توسط حقیقی‌ها و رشد ارزش معاملات تا حد مقبول به زودی شاهد احیای بورس خواهیم بود.

*** ارزیابی معاملات بازار پایه بورس اوراق

بازار پایه نیز روز گذشته میزبان دادوستد ۱۰۱ نماد بود. در این میان ۱۲ سهم (۱۲درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد ۵۶ سهم (۵۵٫۴ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۱۲ نماد (۱۲ درصد) صف خریدی به ارزش ۷۸٫۳ میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به ۷۹ نماد (۷۸٫۲ درصد) با ارزشی بالغ بر ۱۱۳۲ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. دولت در تلاش است حالا که تمامی ابزارهای حمایتی را در دست رفته از بورس حمایت کند. ۳ مورد از حمایت‌های  ۱۰گانه دولت اخیرا ابلاغ شدند. نهاوندیان در نامه‌ای به نوبخت، دژپسند، رحمانی فضلی و همتی ۳ مورد از حمایت‌های ۱۰گانه را ابلاغ کرده است. طبق این ابلاغیه باید منتظر تزریق یک درصد صندوق توسعه ملی به بورس، لغو مصوبه‌ها و بخش‌نامه‌های ممنوعیت اعطای تسهیلات خرید سهام و اعطای اقامت ۵ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی بورس تهران باشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.