پنجشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ 18 جماد أول 1445 Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  اردیبهشت ۱۴۰۰
  ش ی د س چ پ ج
  « فروردین   خرداد »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

  پیش بینی قیمت مس در نیمه دوم سال ۲۰۲۱

  شناسه : 47933 25 اردیبهشت 1400 - 11:00
  عوامل بسیار زیادی در تحلیل روند مس در بازارهای جهانی دخیل شده اند تا قیمت مس در شرایط فعلی بسیار پرالتهاب شود. کمبود منابع اولیه استخراج مس یکی از مهم ترین فاکتورهاست. در کنار این موضوع ما شاهد فاکتورهای سیاسی و جغرافیایی محدود کننده تولید مس در جهان هستیم. با این روند شاهد جایگزینی مس به جای نفت در بازاهای کالایی خواهیم بود.
  پیش بینی قیمت مس در نیمه دوم سال ۲۰۲۱
  پ
  پ

  بازارهای جهانی شاهد یک سوپرسایکل قیمتی بسیار بزرگ و بی سابق در تمامی حوزه هاست. این صعود شدید قیمت ها صرفا در بخش فولاد یا نفت و انرژی اتفاق نیفتاده است. بیشترین جریان سوددهی در شرایط فعلی به بازار معدنی ها معطوف شده است. قیمت جهانی مس در همین راستا و همراستا با سایر محصولات معدنی رشد قابل توجهی داشته است. در این یادداشت به بررسی آخرین وضعیت معاملات مس و رشد قیمت مس در بازارهای بین المللی و چشم انداز این فلز سرخ داشته باشیم. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

  *** تحلیل روند مس در جناح های مختلف بازارهای جهانی

  تحلیل روند مس از منظر قیمت مسیرهای متفاوتی را در زنجیره تولید این ماده معدنی به وجود آورده است. قیمت مس در رکورد تاریخی خود است و طبعا تولیدکنندگان آن خوشحال هستند. اما بایستی آنها را به دو گروه تقسیم کرد. گروه اول دارندگان معادن مس مثل فملی در ایران که اقدام به صادرات کنسانتره مس به چین کرده و یا آن را تبدیل به کاتد نموده و به قیمت ۱۰۵۰۰$ می فروشند. این گروه در شرایط فعلی عمده سود را از بازار صعودی مس برده اند.

  گروه دوم شرکت های فاقد معدن مس که عموما کنسانتره مس خود را وارد کرده و با توجه به کسری عرضه جهانی، شاهد کاهش هزینه حق العمل کاری خود به کمترین سطح تاریخی برای تبدیل کنسانتره به کاتد هستند. عملا نمی توان ادعا کرد که گرانی مس به نفع تمامی تولیدکنندگان این حوزه تمام خواهد شد. ادامه این روند می توانند باعث تعطیلی بسیاری از شرکت های فراوری کننده کنسانتره مس شود.

  *** تحلیل روند مس از منظر حجم تولید جهانی

  تازه ترین تحلیل گروه بین المللی مطالعات مس نشان می دهد تولید جهانی مس از معادن طی سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی با افزایش روبرو خواهد شد. لذا تحلیل روند مس با توجه به جو توضیح داده شده همچنان مثبت ارزیابی می شود. این تحلیل حاکی است تولید جهانی مس پس از ثبات نسبی در ۳ سال گذشته، طی سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی با افزایش نسبی ۳٫۵ و ۳٫۷ درصدی همراه خواهد شد. تولید مس در سال ۲۰۲۰ تقریبا ثابت بود و کاهش تولید در کشورهایی مثل شیلی و اندونزی و پرو، با افزایش تولید روسیه پاناما و جمهوری کنگو جبران شده است.

  *** جلب توحه تولیدکنندگان بین المللی به مس تصفیه شده

  تولید جهانی مس تصفیه شده نیز پس از رشد ۱٫۶ درصدی در سال ۲۰۲۰ میلادی، در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ با رشد ۳ درصدی روبرو خواهد شد. تولید مس تصفیه شده چین که سال گذشته تحت تاثیر منفی بحران کرونا قرار گرفته بود، امسال و سال آینده با رشد ۴ درصدی روبرو خواهد شد. مصرف جهانی مس تصفیه شده نیز در سال ۲۰۲۰ به لطف رشد ۳۸ درصدی واردات چین، با رشد ۲٫۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ مواجه شده است.

  در واقع افزایش مصرف و واردات چین، توانسته است افت شدید مصرف و تقاضا در سایر مناطق جهان به خاطر بحران کرونا را جبران کند.  البته پیش بینی می شود واردات مس تصفیه شده چین در سال ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت. پیش بینی ها نشان می دهد رشد مصرف مس تصفیه شده جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی به کمتر از ۰٫۲ درصد خواهد رسید. تحلیل روند مس از منظر تولید در سال ۲۰۲۲ قطعا با چالش هایی همراه خواهد بود.

  *** محدودیت منابع ؛ عامل اصلی وضعیت فعلی بازار مس جهانی

  تحقیقات در صنعت مس نشان می دهد که معادن جهانی مس توانایی عرضه نیاز جهانی را ندارند. به همی دلیل است که مس تصفیه شده در بازار کم کم جای خود را در حال باز کردن است. در خصوص آمارهای مصرف مس تصفیه شده این رقم در سال ۲۰۲۲ میلادی با رشد ۳ درصدی روبرو می شود. به نظر می رسد رونق فعالیت های اقتصادی در جهان و سرمایه گذاری کشورهای مختلف برای استفاده بیشتر از انرژی های پاک به خصوص انرژی خورشیدی، تاثیر مثبتی بر تقاضای مس خواهد داشت.

  پیش بینی می شود بازار مس در سال ۲۰۲۱ میلادی با مازاد ۸۰ هزار تن عرضه روبرو خواهد شد و این رقم در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز با مازاد ۱۱۰ هزار تن همراه می شود. بازار جهانی مس در سال ۲۰۲۰ با کسری ۶۰۰ هزار تن عرضه روبرو شده بود. تحلیل روند مس جهانی با توجه به شرایط نشان داده اثباتی بر قدرت عرضه در سال های آتی خواهد بود

  *** ارزیابی نبض معاملاتی بازار مس

  اما بد نیست که نیم نگاهی به نبض بازار معاملاتی حوزه مس داشته باشیم. این هفته ۱۵ شرکت عمده چینی تبدیل کننده کنسانتره مس به کاتد با هدف کاهش تقاضا و بهبود مارجین حق العمل کاری خود، توافق کردند که به میزان ۸٫۸% یا ۱٫۲۶ میلیون تن (معادل ۳۰۰ هزار تن کاتد) از تولید خود بکاهند و ترجیحا از مواد اولیه دیگر مثل قراضه برای تولید کاتد استفاده کنند. این موضوع در آینده بر کاهش تولید مس چین افزوده و محرک بازار خواهد شد.

  اگر چین حجم تولید مس خود را کاهش دهد شاهد رشد حداقل ۲۰ درصدی در قیمت مس جهانی در افق شش ماهه آینده خواهیم بود. به نظر می رسد که چین به این رویکرد چراغ سبز نشان خواهد داد چرا که از نظر فشارهای زیست محیطی این کشور شدیدا زیر ذره بین مجامع بین المللی قرار دارد. این رشد قیمت سرسام آور تحلیل روند مس در بازارهای جهانی را تا انتهای سال میلادی مثبت نگه خواهد داشت.

  *** پیش بینی فاکتورهای موثر در قیمت جهانی مس

  در خصوص بازار مس و پیش بینی قیمت آن از منظر اتفاقات و تحولات آمریکای لاتین ارزیابی این بخش با دقت قابل توجهی باید صورت پذیرد. در همین راستا باید اعلام کرد که چالش های شیلی بزرگترین تولیدکننده مس دنیا تمامی ندارد. مشکل بزرگتر از کرونا و بحران کارگری در این کشور بوده و به کمبود اسید سولفوریک بر میگردد که بزودی تا ۱۲% از تولید مس این کشور کاسته و قیمت مس جهانی را با التهاب بیشتری مواجه خواهد کرد.

  قطعا این موضوع تحلیل روند مس را شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر این سناریو ادامه داشته باشد فرض ۲۰ درصدی مطرح شده در بالا می تواند تا ۷۰ درصد رشد قیمت مس را در افق شش ماهه آینده رقم بزند. فعالان بازار مس باید به این نکته دقت کنند که قیمت مس مانند فولاد نیست که مارجین قیمتی آن با بازار بین المللی حدود ۶۰ دلار باشد. قیمت مس در ایران و سایر کشورها همگرایی قابل قبولی دارد. در صورتی که قیمت مس جهانی رشد کند قطعا در بازار داخلی نیز شاهد التهابات فراوانی خواهیم بود.

  *** نقش محدودیت های زنجیره تولید در تحلیل روند مس جهانی

  قیمت جهانی مس در شرایط فعلی به مشکل بزرگترین کشور تولید کننده مس دنیا بر می گردد. در شیلی، اسید سولفوریک توسط پالایشگاهها تولید می شود که فعلا به دلیل کرونا نیمه فعال هستند و تولید تعداد زیادی از واحدهای مس این کشور که به روش الکترووینینگ می باشد و اسید سولفوریک بعنوان ماده اولیه آن است، روندی نزولی دارد. ارزیابی روند واکسیناسیون در این کشور نشان می دهد که این کشور راه درازی را برای تجربه روزهای عادی قبل از کرونا دارد.

  لذا قطعا تحلیل روند مس در این کشور با گذشت زمان وخیم تر خواهد شد. در حال حاضر شاهد قیت های بسیار بالا در عرضه های اسیدسولفوریک در این کشور هستیم. قیمت اسید سولفوریک از محدوده ۶۰$/تن به ۱۷۰$/تن افزایش یافته و احتمالا محدودیت تا پایان امسال ادامه خواهد داشت. به دلیل بحران اسید سولفوریک در دنیا و کبود شدید این ماده کشورهای آسیایی نیز تولیدات این ماده را برای مصارف داخلی نگه داشته اند و شاهد رشد شدید این ماده در بازارهای جهانی هستیم.

  *** مس جایگزین نفت خواهد شد

  برخی از تحلیلگران اذعان کرده اند که مس جای نفت را در معاملات جهانی خواهد گرفت و این فلز در صدر قیمت معاملاتی کامودیتی ها قرار خواهد گرفت. رشد قیمت سنگ آهن نیز می تواند قیمت ها در بخش معادن را با یک جهش شدید همراه کند. به گزارش شبکه تحلیلی گلدمن ساکس جفری کاری، مدیر تحلیل کالایی این شرکت طی مصاحبه ای با شبکه بلومبرگ اظهار داشت، برخلاف ارزش گذاری سهام شرکت ها که مبتنی بر نرخ رشد و تنزیل جریان های نقدی آتی شرکت ها می باشد، قیمت کالاها در بازار بر مبنای میزان حجم عرضه و تقاضای لحظه ای تعیین می گردد. این موضوع می تواند تحلیل رند مس در بخش معادن را با یک صعود غیرقابل تصور همراه کند. تمامی عوامل فزاینده قیمت در تحلیل هایتکنیکال و بنیادی مس دیده می شود و بازار نیز این افزایش قیمت ها را پذیرفته است.

  *** نقش مسائل سیاسی و جغرافیایی در التهابات قیمت جهانی مس

  در پیش بینی تحلیل روند نباید مسائل سیاسی و جغرافیایی را دست کم بگیریم. در طرف تقاضا، با حرکت کشور های صنعتی به سمت استفاده از انرژی های جایگزین و تکنولوژی های نوین نیاز به انتقال و ذخیره سازی انرژی الکتریکی، مس را به عنوان فلزی که بیشترین صرفه و بهره وری در این صنعت را دارد به عنوان یک کالای استراتژیک و از لحاظ ارزش مشابه نفت خام در شرایط شکوفایی اقتصاد تبدیل کرده است.

  در سمت عرضه طی سال گذشته و شرایط منحصر به فرد پیش آمده اکثر شرکت های تولید کننده مس توجه عمده خود را به سمت سود سازی برای سهام داران متوجه کرده و سرمایه گذاری عمده ای در زمینه افزایش تولید این شرکت ها صورت نگرفته، در عین حال بر خلاف نفت خام که همیشه ظرفیت تولید نفت شل در شرایط افزایش تقاضا وجود داشته، این امکان هرگز برای تولید مس وجود ندارد. لذا با توجه به جو فعلی بازار و در نظر گرفتن فاکتورهای اصلی حاکم بر آن تحلیل گران قیمت مس تا پایان امسال را حدود ۱۳،۰۰۰ دلار در هر تن پیشبینی کرده اند.

  *** افزایش سراسری قیمت ها در امریکا

  اما قیمت مس با شیب بسیار تندی رو به سقف زنی های جدید حرکت می کند. هر کجا که نگاه می کنید، تابلوی بالا رفتن قیمت ها را می بینید. برخی از این افزایش قیمت ها مربوط به کالاهایی است که با بیدار شدن اقتصاد جهانی از خواب طولانی، در حال رونق هستند. تحلیل روند مس نیز از این موضوع مستثنی نیست. قیمت چوب به لطف رونق ساخت و ساز خانه در بالاترین سطح خود قرار دارد. قیمت مس و فولاد نیز به رکورد رسیده است. محصولات کشاورزی نیز از این روند معاف نیستند. قیمت ذرت در بالاترین سطح از سال ۲۰۱۲ قرار دارد. قیمت پوشاک و کالاهای مصرفی نیز همین روال را در پیش گرفته است. در عین حال، کمبود تراشه های رایانه ای به افزایش قیمت خودرو کمک می کند و به زودی می توان تاثیر آن در لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی را مشاهده کرد.

  *** شوک تقاضا در بازارهای کالایی

  آیا این یک پدیده گذرا در پی خروج از شوک اقتصادی است یا یک روند پایدارتر که دهه ۱۹۷۰ را تداعی می کند؟ پاسخ به این سوال عواقب زیادی برای بازارهای مالی به همراه خواهد داشت. اگر فدرال رزرو فکر کند که یک مشکل واقعی در مورد تورم وجود دارد، می تواند نرخ بهره را افزایش دهد یا خرید اوراق قرضه خود را زودتر از حد انتظار کاهش دهد. اما فدرال رزرو کاملاً معتقد است که تورم ناشی از بازگشایی مجدد اقتصاد است و موقت خواهد بود.

  *** کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بخش معدن مکزیک

  مالیات یکی از دلایل اصلی کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بخش معدن مکزیک است. این موضوع نیز از فاکتورهای هزینه موثر در تحلیل روند مس به حساب می آید. مکزیک بزرگترین تولیدکننده نقره جهان وعلاوه بر آن یکی از برترین تولیدکنندگان طلا، مس و روی در جهان است.  بخش معدن یکی از منابع مهم درآمد مکزیک است که با ایجاد ۳۷۹ هزار شغل مستقیم  و حدود ۲ میلیون شغل غیرمستقیم نقش مهمی در اشتغالزایی کشور نیز دارد.

  قیمت فلزات در بازارهای بین‌المللی در حالی به رشد خود ادامه داد که بسیاری از فعالان بازار نگران از اصلاح شدن قیمت‌ها در روزهای آتی بودند؛ خوش‌بینی به بازیابی اقتصادی با توزیع واکسن کووید ۱۹ و در عین حال افزایش حجم سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی‌های سبز، از اصلی‌ترین محرک‌ها برای رشد قیمت‌ها بود.

  *** نقش کرونا در رشد سرسام آور قیمت جهانی مس

  انتظار از رشد جانب تقاضای فلزات در حالی است که عرضه مس معدنی، به‌دلیل همه‌گیری در کشورهای آمریکای جنوبی همچنان محدود است و انتظار می‌رود که شکاف بین عرضه و تقاضا افزایش یابد. با این حال، تعدادی از تولیدکنندگان مس تصفیه شده در چین، در نظر دارند تا خرید کنسانتره مس را برای سال جاری تا حدود ۸٫۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دهند تا از رشد بی‌رویه قیمت فلز سرخ جلوگیری کنند.لذا چین یک نقش کنترلی در تحلیل روند مس بازی خواهد کرد.

   احتمال اعتصاب در معادن اسکوندیدا و اسپنس در شیلی نیز در پی عدم پیشرفت مذاکرات کارگران با شرکت‌های بهره‌بردار بر سر حقوق و دستمزد، از عوامل دیگر حمایت‌کننده از رشد قیمت مس بود. کارخانه های بزرگ و مهم ذوب مس در چین وعده داده اند تا خرید کنستانتره را در سال ۲۰۲۱ میلادی کاهش دهند.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.

  /**/