افزونه جلالی را نصب کنید. 7 جماد أول 1444 Wednesday, 30 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

انتظارات جدید معامله گران و پیش بینی نرخ دلار هفته

شناسه : 48123 28 اردیبهشت 1400 - 14:00
نرخ دلار در روزهای اخیر افت نسبی داشته است. انظارات معامله گران ارز در روزهای اخیر معطوف به کاهش پیوسته نرخ دلار بوده است. این موضوع باعث شده تا حجم معاملات ارز در اواسط هفته جاری کاهشی ارزیابی شود. دولت با ایجاد صف خرید دلار کمکی به اقتصاد کشور نخواهد کرد.
انتظارات جدید معامله گران و پیش بینی نرخ دلار هفته
پ
پ

بازار ارز در روز گذشته شاهد افت مقطعی قیمت بود. به احتمال زیاد گذر زمان به نفع نرخ دلار نخواهد بود. اما در این بین تصمیماتی گرفته شده که خیلی مطلوب بازار ارز نیست. متاسفانه شاهد گپ قیمتی ۲ هزار تومانی بین دلار بازار آزاد و صرافی ملی اشتباهی است که مکررا در نظام تصمیم گیری اقتصادی در ایران شاهد آن بوده ایم. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** بازار ارز از منظر تابلوی بورس

همانطور که از تابلوی بورس اوراق بهادار تهران برمی‌اید؛ نرخ اسکناس دلار و درهم امارات روز گذشته  رقمی حول و حوش ۱ درصد کاهش داشته است .بر اساس ارزیابی اطلاعات مبادلاتی روز گذشته در خصوص دلار، محدوده نوسان نرخ اسکناس دلار صرافی ملی بین ۲۲،۰۰۰ تا ۲۲،۳۰۰ و درهم امارات بین ۶،۲۰۰ تا ۶،۳۰۰ تومان بوده است. نرخ خرید حواله‌جات دلار نیمایی در گزارش دیروز  با کاهش یک هزار و ۷۲۵ ریالی نسبت به روز یکشنبه، ۲۰۳ هزار و ۲۷۵ ریال عرضه شد و نرخ فروش این حواله‌جات نیز با یک هزار و ۷۴۰ ریال کاهش قیمت، با عدد ۲۰۵ هزار و ۱۲۲ ریال اعلام شد پس از نظر شاخص های قیمتی شاهد  افت قیمت دلار در تمامی رکن های قیمت گذاری هستیم.

*** نگاهی به فاکتورهای موثر در نرخ دلار

اما در کنار نوسانات قیمت باید به ضریب حجم معاملات نیز توجه داشته باشیم. در همین راستا میانگین موزون هفتگی خرید و فروش نرخ حواله‌جات دلار متنهی به روز گذشته با کاهش ۶۴۵ ریالی نسبت به گزارش روز گذشته، به رقم ۲۰۵ هزار و ۷۹۸ ریال رسید. این موضوع نشان می دهد که جامعه و خریداران و فروشندگان دلار در ایران افت قیمت را پذیرفته اند و ب احتمال زیاد کندل های ریزشی در راه خواهد بود. کانون صرافان  نرخ ارز برای بازار را اعلام کرده که بر این اساس دلار آزاد با ۱۵۰تومان کاهش به کانال ۲۲هزار تومان بازگشت.قیمت دلار در بازار آزاد حدود ۲۲۸۵۰ و یورو حدود ۲۷۸۰۰تومان است.

*** اشتباه تکراری دولت در عرضه به بازار ارز

اما یک مسئله در سیستم عرضه و تقاضای دلار توسط دولت بسیار اشتباه است. اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی که حاصل فلسفه اشتباه دولتمردان برای تعادل در بازار ارز است موضوع اصلی این بخش از تحلیل قیمت دلار است. دولت با تزریق ارز به بازار سعی دارد بازار را در حالت تعادل قیمتی نگه دارد اما غافل از این است که در صف تشکیل شده برای دریافت آنی سود دو میلیون تومانی عده ای دلال و واسطه ایستاده اند. عملا مردم عادی از این سوبسیت بی بهره خواهند ماند.

*** اتلاف منابع ارزی با تشکیل صف های خرید دلار

توزیع غیراصولی ارز و وجود گپ قیمت در بین صرافی ملی و بازار آزاد در ایران پیشینه قدیمی دارد. این اتفاق اولین بار البته در زمان ریاست آقای عادلی بر مستند بانک مرکزی اتفاق افتاد و در دولت اخیر باز هم این استراتژی تکرار شد.  تصور دولت این است که مردم عادی این سود را به جیب می زنند اما جز دلال و واسطه کسی در صف خرید دلار سهیمه ای وجود ندارد. دلار، گوشت و مرغ و پوشاک نیست که مردم عادی برای خرید آن صف ببندند. در این حالت حراج منابع ارزی کشور رقم خورده و در شرایط جنگ ارزی و بحران اقتصادی اقدامی اشتباه توسط دولت و بانک مرکزی انجام می شود. به این اقدام اتلاف منابع ارزی گفته می شود.

*** رصد شاخص های قیمتی دلار در بازار ارز

اما با همه این تفاسیر به قیمت های نرخ دلار مطابق با آخرین قیمت های معاملاتی می پردازیم. دلار در بازار آزاد با ۴۰۰ تومان کاهش نسبت به قیمت دیروز ظهر ظهر، با قیمت ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید. یورو در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان عرضه شد و نرخ فروش دلار روی تابلوی صرافی ملی با افت ۳۰۲ تومانی با قیمت ۲۲ هزار و ۲۲۰ تومان عرضه شد. این قیمت ها نشان می دهد که در صورت وجود عرضه مداوم در بازار ارز، دلار می تواند روزانه ۴۰۰ تومان افت قیمت را تجربه کند. البته در مقیاس های کوتاه مدت ۷ روزه.

*** تاثیر دلار بر بازار طلا

همواره قیمت دلار و سکه دو روی یک معامله بوده اند. افت قیمت دلار در روز گذشته سبب افت نسبی قیمت طلا شده است. سکه امامی با کاهش ۱۶۹ هزار تومانی نسبت به قیمت ظهر، به ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی به قیمت یک میلیون و ۷ هزار تومان فروخته شد و همچنین قیمت هر انس طلا در بازار جهانی با کاهش ۵ دلار و ۴۲ سنتی، با قیمت یک‌هزار و ۵۴۷ دلار و ۸۹ سنت معامله شد. همگرای کاهش قیمت انس جهانی و نرخ دلار در ایران می تواند افت قیمت طلا را در بازار ایران تسریع کند.

*** رصد معاملات حواله دلار

اما نیم نگاهی به معاملات حوله در نقاط تبادلی ارز در ایران داشته باشیم. نرخ فروش حواله درهم امارات با کاهش ۹۰ تومانی و با قیمت ۶ هزار و ۳۱۰ و نرخ حواله یوآن چین با افت ۵۰ تومانی، ۳ هزار و ۶۷۰ تومان فروخته شد. قیمت فروش حواله لیر ترکیه با ۵۰ تومان کاهش با قیمت ۲ هزار و ۸۲۰ تومان به فروش رسید.

معامله ۹۱ میلیون دلار در سامانه نیما با میانگین نرخ ۲۰۴,۴۱۵ ریال طی روز گذشته انجام شد. سامانه نیما شاهد عرضه حدود ۳۴۷ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. ️از عرضه های مذکور حدود ۹۱ میلیون دلار معامله شده است. بر اساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۰۴,۴۱۵ ریال بوده است. این امر حاکی از این است که نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است و روند آن در روزهای اخیر نزولی بوده است.

*** جمع بندی

اصولا ساختار اقتصاد ایران یک ساختار تورم دوست و یا به عبارت بهتر تورم‌زا است.  اکثر اوقات این تورم از بالا به پایین رخ داده است یعنی رشد قیمت  از کالای نهایی مانند کالاهای بادوام و سرمایه ای نظیر مسکن و اتومبیل و … شروع شده است و سپس کم کم خود را در قیمت نهاده‌های تولید و کالاهای بالادستی و ارزاق و … نشان داده است. در سالهای اخیر نیز ریشه تورم در افزایش قیمت بنزین و دلار و تحریم و  …. دیده شده است.

تورم‌هایی که به علت افزایش نرخ دلار و یا کالاهای سرمایه‌ای نظیر مسکن و خودرو بوجود می‌آمد با فروکش کردن تب قیمتی این کالاها، کاهش پیدا می‌کرد و در محدوده‌ی ۱۵ الی ۲۰ درصد باقی می‌ماند. به نظر می رسد که با کاهش مقطعی نرخ دلار و حذف شدید نقدینگی از جامعه شاهد افت کلی قیمت ها حداقل در بازار ارز و برخی بازارهای کالایی باشیم. اما باید دید که دولت روحانی بانک مرکزی را با چه کارنامه ای تحویل دولت بعدی خواهد داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.