دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بازی دادن قیمت های داخلی فولاد و همخوانی نداشتن با پارامترها

شناسه : 48131 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
در روزهای احیر شاهد انحرافات قیمت در بازار داخلی فولاد با شاخص های اصلی نرخ گذاری بوده ایم. این موضوع تقریبا در تمامی زنجیره فولاد احساس شده است. موضوع اصلی اختلاف قیمت مواد اولیه در ایران بوده است. از سویی دیگر قیمت شمش بنا به مبادی تولیدی در ایران متفاوت گزارش شده که این موضوع ابهامات قیمتی را به همراه داشته است.
بازی دادن قیمت های داخلی فولاد و همخوانی نداشتن با پارامترها
پ
پ

سمت و سوی قیمت های فولاد داخلی از منطق بازار جهانی و قیمت های پایه در ایران فاصله گرفته است. در بورس کالا شاهد توسعه بازار هستیم. با وجود گسترده شدن ساختار بورس کالا در بخش فولاد اما هنوز آن شفافیتی که در انتظارش بوده ایم حاصل نشده است. در این یادداشت به بررسی عدم تقارن قیمت ها در بازار داخلی با فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت فولاد خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی همخوانی نداشتن قیمت ها با پارامترهای قیمت گذاری فولاد داخلی

روز گذشته گندله و کنسانتره سنگ آهن در بورس کالا عرضه و معامله شد. امروز هم قرار است برای بار دوم در بورس کالا، آهن اسفنجی عرضه شود. در این عرضه ها مفروضاتی برای خریداران وجود دارد. که به این شرح می باشد. شمش فولاد خوزستان، آخرین بار هفته گذشته در بورس کالا به نرخ پایه ۱۱۷،۳۳۵ ریال معامله شد. کنسانتره با عیار ۶۶٪ در بورس کالا با نرخ پایه ۲۴،۰۰۰ ریال و گندله ۶۵٪ با نرخ پایه ۳۵،۲۰۰ ریال معامله شد. اما محاسبات نشان می دهد که نرخ کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی نسبت به نرخ شمش فولاد خوزستان تفاوت قیمتی به ترتیب ۲۰ و ۳۰ و ۶۶ درصدی را دارند. این موضوع دلیل مشخصی ندارد. این موضوع یک چالش در قیمت گذاری فولاد داخلی به حساب می آید که نیازمند توجه مسئولان است.

*** انحراف نرخ شمش حوزه القایی با قیمت های جهانی

موضوع دومی که باید مدنظر قرار گیرد موضوع نرخ شمش حوزه القایی در بورس کالاست. شاخص متوسط نرخ شمش حوزه القایی حدود ۱۳،۱۲۵ تومان به ازای هر کیلوگرم با احتساب مالیات ارزش افزوده رشد داشت. (حدود ۱۲،۰۴۰ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده) رصد شد که نسبت به روز گذشته؛ با افزایش قیمت متوسط و تقریبی ۱۴۵ تومانی همراه بوده است. اما اگر قیمت های جهانی را در حوزه شمش در CIS بررسی کنیم تفاوت فاحشی را احساس خواهیم کرد. دور شدن قیمت گذاری فولاد داخلی از مکانیزم های جهانی می تواند در بلند مدت آسیب زا باشد.

این سوپرسایکل عجیب و غریبی که از ابتدای سال ۱۳۹۹ از کف ۳۲۶ دلاری شروع شده و تا به امروز توام با بیش از ۲۲۰ درصد رشد به ۷۲۰ دلار رسیده است. اما شیوه قیمت گذاری فولاد داخلی بیشتر متاثر از نرخ دلار بوده و از بازارهای جهانی تاثیر پذیری نداشته است. بنظر می‌رسد که نرخ شمش CIS قصد پولبک به سقف کانال پرایس اکشن تاریخی خود را دارد؛ یعنی احتمالا یک مقداری اصلاح و تثبیت قیمت در روزهای آتی. اما در بازار شمش ایران این تثبیت قیمتی که در بازار جهانی پیش بینی می شود وجود ندارد.

*** همخوانی نداشتن فاکتورهای قیمتی به مقاطع طویل

ارزیابی ها نشان می دهد که صرفا همخوانی نداشتن قیمت ها به شمش و مواد اولیه فولادی ختم نمی شود. با توجه به جدول رده بندی قیمت های روز گذشته بازار میلگرد آجدار نیز با وجود افت دلار رشد داشت. این محصول در بازه قیمتی حدود ۱۳،۷۵۰ تا حول و حوش ۱۴،۵۰۰ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افزودهمعامله شد. متوسط نرخ امروز این بازار حدود ۱۴،۰۸۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده بود. ایم محصول ( حدود ۱۲،۹۱۵ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده ) برآورد شده است. قیمت ها نسبت به روز گذشته با افزایش متوسط و تقریبی حدود ۱۰۰ تومانی همراه بوده است.در بازار جهانی اما این رشد به شدت بیشتر از قیمت های داخلی صورت گرفته است. این ارزانفروشی مقطعی باید دید به نفع چه کسانی تمام خواهد شد؟

*** نقش شمش و بازی دادن قیمت فولاد داخلی

پایه قیمت گذاری ها در ایران بر اساس نرخ شمش صورت می گیرد. شمش پس از دو بار برخورد به سقف نرخ تاریخی حول ۱۱،۷۵۰ – ۱۱۷۰۰ تومان؛ و پولبک به محدوده ۱۱،۳۵۰ – ۱۱،۳۰۰ تومان؛ سرانجام برای سومین بار و با قدرت این مقاومت تاریخی را شکست و با پشت سر گذاشتن این مقاومت، حتی از مرز ۱۲،۰۰۰ تومان هم امروز عبور کرده و اکنون رقم ۱۲،۰۴۰ تومان را لمس کرده است؛ متوسط قیمتی که این بازار تا به حال به خود ندیده بود.

جدا از بحث رکورد کم نظیر نرخ فولاد در بازارهای صادراتی؛ که از سال ۲۰۰۸ تا کنون سابقه نداشته و حتی در قیاس با دلار کاهش یافته نیمایی حول ۲۰۷۰۰ تومان، همچنان نرخ های داخلی را توجیه می‌نماید. اما همگرایی قیمت داخلی فولاد و بازارهای بین المللی یک موضوع و فاصله قیمت ها موضوع مهم تری است.

*** نقش تلورانس قیمت مواد اولیه و انحراف قیمت فولاد داخلی

دلیل اصلی تفاوت قیمت های فولاد داخلی از پارامترهای اصلی را باید در اختلاف نرخ مواد اولیه و به خصوص سنگ آهن در فرمول های قیمت گذاری جستجو کرد. موضوع جوش و خروش نرخ مواد اولیه در لایه های فوقانی زنجیره تامین این کالای استراتژیک در کشور همانند، قراضه آهن؛ کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی؛ نیز از جمله مهمترین موضوعاتی هستند که به عنوان اهرم قدرتمند فشار به نرخ محصول نهایی در بازار فولاد کشور نقش آفرینی نموده و دست در دست نرخ جهانی فولاد؛ این روزها آرزوی عقب نشینی یا به نوعی تعدیل عمیق نرخ فولاد در کشور را تبدیل به همچون سرابی در بیابان برای مصرف کننده نهایی در کشور نموده‌اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.