چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بازار صادراتی فولاد ایران در ماه گذشته

شناسه : 48338 01 خرداد 1400 - 16:00
رشد قیمت های صادراتی فولاد ایران در یک ماه گذشته معلول اتفاقات زیادی بود. افزایش نرخ ریال در برابر ریال و تقاضای بالای جهانی مهم ترین عوامل رشد قیمت های صادراتی فولاد ایران بود. جنگ تجاری چین و آمریکا بر آتش افزایش قیمت های جهانی می افزاید. ایران باید از این شرایط نهایت استفاده را ببرد.
بازار صادراتی فولاد ایران در ماه گذشته
پ
پ

بازار صادراتی فولاد ایران در ماه گذشته روزهای پر التهابی را پشت سر گذاشتند. در شرایطی که قیمت سنگ آهن در بازار جهانی رکود تاریخی جدید را ثبت کرد .شاهد افزایش قیمت ها در تمامی بازارهای صنعتی وابسته به فولاد بودیم. این موضوع در بازار ایران نیز زمینه را برای رشد هر چه بیشتر قیمت ها و شروع فرایند همراستایی قیمت های داخلی با بازار بین المللی شده است. در ادامه به بررسی وضعیت بازارهای صادراتی فولاد در بازه یکماه گذشته خواهیم پرداخت لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** شروع افزایش قیمت ها از بازار صادراتی فولاد ایران

از آنجایی که قبلا پیش بینی کرده بودیم سال ۱۴۰۰ را باید سال تورم زایی دانست. از آیتم های جهانی تاثیر گذار بر اقتصاد گرفته تا بودجه سال ۱۴۰۰ همه چیز نشان از رشد قیمت ها در بازار داخلی و حتی جهانی می دهد. مصرف گرایی در شرایط فعلی به مهم ترین عامل در رشد قیمت های فولاد در دنیا تبدیل شده است.  این رشد شامل حال محصولات مختلف زنجیره فولاد نیز شده است به گونه‌ای که نرخ شمش فولاد معامله شده در بورس کالای کشور در این هفته نسبت به ابتدای سال گذشته رشدی ۱۷۲ درصدی داشته است.

برای شمش این رشد قیمت در ماه گذشته را باید به گرانی بیش از حد تصور سنگ آهن نسبت داد. این موضوع سبب شد تا سایر بازاهای کالایی حوزه فولاد در ماه گذشته رشد قیمت شدیدی را تجربه کنند. در همین راستا بهای هر کیلوگرم میلگرد فولادی معامله شده افزایش ۱۵۲ درصدی داشته و قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد نیز در این بازه زمانی ۱۳۵ درصد رشد داشته است.

*** اشتباه استراتژیک در قیمت گذاری دستوری بازار فولاد داخلی

رشد قیمت در بازار فولاد مجددا یک چراغ سبز اشتباه به سیاستگذاران کشور نشان داده است. در ماه گذشته رشد قیمت بازارهای داخلی همسو با بازارهای صادراتی باعث شده است که مجلس به فکر راه چاره باشد. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجددا به فکر شناسایی عوامل گرانی در بازار افتاده و درصدد برآیند تا با اعمال فشار بر وزیر صمت، مجدد این بازار را کنترل کنند. کنترل دستوری قیمت فولاد یک رویکرد نخ نما شده در سیاستگذاری قیمت گذاری است. این راهکار تبعات سنگینی در کوتاه مدت و میانمدت خواهد داشت. همانطور که در بازار داخلی شاهد چسبندگی قیمت در حوزه فولاد به سقف قیمت ها بوده ایم.

*** کارنامه بازارهای صادراتی فولاد ایران از منظر نرخ ارز

اما رشد قیمتی که در ماه گذشته در بازارهای صادراتی فولاد ایران شاهد آن بودیم صرفا به بازارهای جهانی خلاصه نمی شود. باید فاکتورهای موثر دیگر در رشد قیمت های صادراتی را نیز در نظر گرفت. یکی از مهم ترین عوامل به وجود آورنده وضعیت فعلی را باید نرخ دلار و افزایش آن در بازه ۲۴ ماه گذشته دانست.

از ابتدای سال گذشته تا به امروز نرخ ارز نیمایی رشدی ۴۸ درصدی و ارز آزاد نیز افزایشی حدود ۳۵ درصدی را تجربه کرده‌اند. در عین حال در این بازه زمانی یعنی از فروردین سال گذشته تا به امروز نرخ شمش فولاد CIS افزایشی ۸۲ درصدی داشته و شمش فولاد صادراتی ایران نیز رشدی ۷۰ درصدی داشته است. نزدیک شدن قیمت‌های عرضه به بهای فروش صادراتی یکی از مواردی است که به ترغیب بیشتر تولیدکنندگان به رعایت کف عرضه منجر شده است.

*** شمش نقش اول رشد قیمت بازارهای صادراتی فولاد

از آنجایی که عملکرد بازارهای صادراتی فولاد ایران به شدت بستگی به نرخ شمش فولادی دارد باید به جزئیات معاملاتی این کالا پرداخت. شمش در ماه گذشته پس از دو بار برخورد به سقف نرخ تاریخی حول ۱۱،۷۵۰ و ۱۱۷۰۰ تومان؛ و پولبک به محدوده ۱۱،۳۵۰ و ۱۱،۳۰۰ تومان؛ سرانجام برای سومین بار و با قدرت این مقاومت تاریخی را شکست.

پس از شکستن این محدوده با پشت سر گذاشتن این مقاومت، حتی از مرز ۱۲،۰۰۰ تومان هم امروز عبور کرده و اکنون رقم ۱۲،۰۴۰ تومان را لمس کرده است؛ متوسط قیمتی که این بازار تا به حال به خود ندیده بود. دلیل بالا رفتن قیمت شمش را باید در کمبود ذخایر سنگ آهن ایران دانست. این موضوع به عنوان یک تهدید تمامی زنجیره تامین فولاد کشور را در بر گرفته است. باید برای آن فکری برداشت وگرنه ایران در سی سال آینده هیچ نشانه ای از تولید فولاد نخواهد داشت.

*** جهش قیمت ها در مواد اولیه زنجیره فولاد

تغییر و تحولات بازار صادراتی فولاد در اردیبهشت کاملا قابل توجیه و بررسی است. جدا از بحث رکورد کم نظیر نرخ فولاد در بازارهای صادراتی؛ که از سال ۲۰۰۸ تا کنون سابقه نداشته و حتی در قیاس با دلار کاهش یافته نیمایی حول ۲۰۷۰۰ تومان، همچنان نرخ های داخلی را توجیه می‌نماید. موضوع جوش و خروش نرخ مواد اولیه در لایه های فوقانی زنجیره تامین این کالای استراتژیک در کشور همانند، قراضه آهن؛ کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی؛ نیز از جمله مهمترین موضوعاتی هستند.این عوامل در ماه گذشته به عنوان اهرم قدرتمند فشار به نرخ محصول نهایی در بازار فولاد کشور نقش آفرینی کردند.

*** نقش تعاملات جهانی در چشم انداز بازار فولاد

چشم انداز قیمت ها در بازار های صادراتی فولاد را باید از منظر تعاملات جهانی نیز بررسی کرد. در اه گذشته با منتشر شدن خبری مبنی بر رویکرد چینی ها پس از عدم پرداخت جوایز مالیات بر صادرات در این کشور، فرصت طلایی نصیب نوردکاران ترکیه شده است. این اتفاق می تواند سود ۲۳۰ تا ۲۶۰ دلار در هر تن را برای آنها رقم بزند. ایران نیز باید حجم صادراتی خود به چین را بالا ببرد. همانطور که از صحبت های آقای جعفری طهرانی منعکس شد ایران باید تمام تمرکز خود را در شرایط فعلی به بازارهای صادراتی چین معطوف کند.

تفاوت قیمت بیلت و محصول نهایی در کنار خروج چینی ها از بازار صادراتی باعث شده علاوه بر سود بالا، بازارهایی جدید بویژه در شرق آسیا در سیطره ترک ها قرار بگیرد. دارا بودن تنوع محصول و همچنین تمامی استانداردهای جهانی مانند کرز، تاو و افکپ، منطقه ای و حتی کشوری در بازارهای هدف توانسته امکان بهره برداری از فرصت های طلایی را برای آنها به ارمغان آورد. ایران نیز باید در این بازی برای خود نقش خوبی را بسازد.

*** جنگ تجاری فرصت بینظیر برای بازار صادراتی فولاد ایران

ایران باید وضعیت جنگ تجاری چین و آمریکا را همواره رصد کند. این تحلیل می تواند چشم انداز رشد صادررات فولادی ایران را ترسیم کند. در حال حاضر چین و آمریکا بر سر بازارهای کالایی کمیاب با یکدیگر در جنگ هستند و اینموضوع به گلوگاه سنگ آهن و شمش فولادی رسیده است. این رقابت قطعا قیمت های فولاد جهانی را بالا خواهد برد. لذا این رشد قیمت برای برنامه های بهبود اقتصادی پکن به یک تهدید تبدیل شده است.

هزینه همه کالاهای مورد نیاز برای رونق زیرساخت ها پس از کرونا، از فولاد و زغال سنگ گرفته تا شیشه و سیمان، در حال افزایش است. قیمت میلگرد، اخیراً در شانگهای به ۶۲۰۰ یوان (۹۶۵ دلار) در هر تن رسیده که با ۴۰ درصد افزایش یک رکورد جدید است. قطعا چین تمام تلاش خود را برای کاهش قیمت های جهانی فولاد در پیش خواهد گرفت. ایران باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.