چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی فرمول جدید نرخ پایه شمش در بورس کالا

شناسه : 48474 04 خرداد 1400 - 14:00
رشد نرخ پایه شمش در بورس کالا در شرایطی که بازار های جهانی از صعودی شدن قیمت ها دست کشیده اند برای بازار و مصرف کننده ریسک های بزرگی را به همراه آورده است. ترس از ورود سرمایه ها به بورس کالا باعث شده است که روند رکود با گذشت زمان عمیق تر شود و ما شاهد بن بست معاملاتی در بخش فولاد داخلی و بورس کالا باشیم.
بررسی فرمول جدید نرخ پایه شمش در بورس کالا
پ
پ

در روز معاملاتی دوشنبه شاهد تغییر محسوسی در بخش قیمت گذاری نرخ پایه شمش در بورس کالا بودیم. لذا در بازار شاهد یک دو قطبی در رفتار مصرف کننده شدیم که این موضوع از تغییر نرخ شمش نشات گرفته بود. با زمزمه هایی که از اعلام نرخ پایه عرضه این هفته شمش بلوم برخی فولادسازان به گوش می‌رسد. بازار بلافاصله واکنش مثبت به تقاضا نشان داد و شاهد تحرکات در بازار فولاد بودیم. افزایش نرخ شمش فولادی در بورس کالای ایران به میزان سه درصد تنها در یک روز معاملاتی سبب شده است که وضعیت بازار از مسیر منطقی خود خارج شود. ادامه این روند به شدت بر بازار داخلی و رضایت مصرف کننده نهایی فولاد تاثیر منفی خواهد گذاشت. در شرایط فعلی ما شاهد بازگشت قیمت های جهانی فولاد هستیم.اما در بازار داخلی گویا این بازی انتها ندارد. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** حاشیه های تغییر نرخ پایه شمش در بورس کالا

اخبار مرتبط با تغییر نرخ پایه شمش فولادی از اینجا شروع شد که برخی فولادسازان نرخ پایه عرضه این محصول  را توام با ۳+ درصد افزایش نسبت به میانگین نرخ معاملاتی هفته گذشته اعلام کرده‌اند. همین موصوع باعث ایجاد تحرک و برخی التهابات در برخی مبادی فروش میلگرد آجدار گردیده استظاهرا فشار در افزایش نرخ پایه عرضه های شمش بورسی برای افزایش قیمت بازار داخلی ادامه دارد ‌. ادامه این روند باعث خواهد شد تا قیمت های داخلی به قیمت های جهانی نزدیک تر شود.اما این سوال ایجاد می شود که آیا بعد از بازگشت قیمت ها در بازار جهانی، بازار فولاد ایران هم افت قیمت ها را تجربه خواهد کرد؟ یا پدیده چسبندگی قیمت ها به سقف موضوع اصلی بازار خواهد شد.

*** سیگنال های رشد قیمت از کانال نرخ پایه شمش

 سیگنال افزایش ۳ درصدی نرخ پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا؛ یعنی سیگنال افزایش قیمت حدود ۳۷۰ تا ۴۰۰ تومانی به بازار داخلی در تمامی مقاطع و محصولات. این در حالی است که طی یک هفته گذشته متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی توام با برخی نوسانات جزیی تقریبا طی این مدت ثابت بوده است. همچین طی این مدت؛ بازار شمش القایی در خارج از بورس کالا نه تنها افزایشی نداشته، بلکه حدود کیلویی ۲۰۰ تومان هم کاهش داشته است. بطوریکه آخرین بار روز گذشته بطور میانگین حدود ۱۳۰۰۰ تومانبا احتساب مالیات ارزش افزوده و حدود ۱۱،۹۲۵ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده قیمت گذاری شده است. این طور به نظر می رسد که رانت شمش قطعا توزیع قیمت ها را در زنجیره فولاد یکنواخت نخواهد گذاشت. باید دید که چه بخش هایی این موضوع را بهاه ای برای رشد نمایی قیمت ها قرار خواهند داد.

*** تغییر رفتار مصرف کننده در بورس فولاد دیروز

بطور کلی بازار شمش القایی در روز گذشته به دو بخش قبل از مشخص شدن نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا و بعد آن تقسیم گردید. قبل از مشخص شدن نرخ پایه؛ شاهد بازار شمش آرام و رقم پیشنهادی بیشتر حول ۱۳،۰۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده بودیم. اما بعد از مشخص شدن نرخ پایه عرضه بورس؛ بازار کمی دچار التهاب شد و برخی پیشنهادات بالاتری حتی تا ارقامی حول و حوش ۱۳،۵۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده مطرح گردید. اما در نهایت این التهاب فروکش کرد و در پایان معاملات این حوزه حول و حوش ۱۳،۲۰۰ – ۱۳،۱۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده معامله شد.

***ارزیابی معاملت صورت گرفته در بورس کالا

براساس اطلاعات تابلو آنلاین معاملات بورس کالا، روز گذشته ۷۳ هزار و ۷۶۸ تن انواع سبد‌های میلگرد عرضه شده که با تقاضای ثبت شده ۹۸ هزار و ۶۰۶ تن رو به رو شده است. در نهایت ۴۰ هزار و ۵۴۱ تن از این میلگرد‌ها معامله شده است. میانگین نرخ پیشنهادی خریداران به ۱۲۹ هزار و ۸۲۶ ریال رسید. این رقم ۰.۹ درصد رقابت را نشان می‌دهد. همچنین روز گذشته ۲۵ هزار و ۷۳۴ تن انواع سبد‌های تیرآهن عرضه شده که سفارش ثبت شده برای آن به ۶۱ هزار و ۴۹۱ تن رسیده است.

حجم انواع تیرآهن‌های معامله شده به ۱۹ هزار و ۳۴۳ تن رسید. نرخ پیشنهادی انواع تیرآهن نیز ۱۳۵ هزار و ۵۴۵ ریال بوده است. این رقم ۰.۶ درصد رقابت را نسبت به میانگین پایه دیروز نشان می‌دهد. همچنین ۴۸ تن نبشی نیز با نرخ پیشنهادی ۱۳۴ هزار و ۱۱۴ ریال معامله، اما عرضه‌های ناودانی به معامله ختم نشد. عرضه ۲ هزار تنی شمش بلوم سپهر شرق نیز با تقاضای ۸ هزار تنی رو به رو شده و با نرخ پیشنهادی ۱۲۴ هزار و ۵۴۹ ریال معامله شد که حاکی از رقابت ۲.۶ درصدی بین خریداران آن است

*** سیگنال های رشد نرخ پایه شمش به بازار فولاد

حالا بنظر می‌رسد با نخستین سیگنال های ساتع شده از برخی اطلاع رسانی های فولادسازان؛ ظاهرا قرار است برخی از انها شمش را بیش از کیلویی ۱۳،۷۰۰ تومان ب احتساب مالیات ارزش افزوده یا حدود ۱۲۵،۹۷۹ ریال بدون در نظر گرفتن مالیات؛ در بورس کالا عرضه کنند. یک حساب سر انگشتی نشان می دهد که افزایشی حدود ۳۷۰ تا ۴۰۰ تومان نسبت به نرخ معاملاتی هفته گذشته یا حدود ۴۷۰ الی ۵۰۰ تومانی نسبت به نرخ پایه هفته گذشت می تواند رکود در بازار را تا مدت ها تعمیق بخشد.گفتنی است که بازارهای صادراتی مدتی است که ارام گرفته اند و متاثر از سیاست های کنترلی چین، حتی برخی عقب نشینی ها را هم صورت داده اند. این در حالی است که بازار داخلی ایران برنامه ای برای کاه قیمت ها ندارد.

*** تدوام روند قیمت گذاری بر اساس فاکتورهای صادراتی

آخرین نرخ صادراتی شمش CIS قبل تعطیلات پایان هفته میلادی، حول ۶۹۰ دلار/تن فوب رصد شد.ظاهرا فولادسازان قصد دارند، معادل ۸۹ درصد فوب نرخ صادراتی CIS در بورس کالا شمش عرضه کنند که حالا باید دید این نوع قیمت گذاری چه واکنشی را برای تقاضا در بر خواهد داشت . فعلا که به عنوان نخستین بازخوردها؛ برخی از نوردکاران و مبادی فروش نرخ فروش میلگرد را توام با ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان/کیلو افزایش قیمت، نسبت به اولیت ساعات معاملاتی دیروز اعلام کرده اند. در فروش هم موفق بوده اند. زیرا بازار به تغییرات نرخ پایه شمش واکنش مثبت نشان داده است. تفاوت حدود کیلویی ۷۰۰ تومان نرخ بازار و بورس برای شمش رقم کمی نیست و متاسفانه باز هم شاهدیم که بحث نرخ گذاری پایه به خود فولادسازان واگذار شده و آنها هم کوچکترین رحمی به بازار داخلی ندارند

*** التهابات بازار فولاد به بهانه افزایش نرخ پایه شمش فولادی

افزایش ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومانی نرخ شمش نسبت به نرخ قبلی معاملات بورسی و نرخ دیروز بازار آخرین رصد از تغییر نرخ پایه شمش فولاد است. در شرایطی که قیمت شمش در بازار داخلی تا مرز ۸۶ درصد معادل نرخ صادراتی پیش رفته و از سوی دیگر شاهد یک رکود و سکوت و رخوت تمام قد در بازار داخلی هستیم. چنین اقدامی چندان شایسته و درخور یک بازار آزاد و شفاف نیست.

*** ضعف مدیریت در توزیع رانت در بخش شمش

باید خطاب به بازار ساز گفت که به هر دلیل و هر نوع اگر نگران ایجاد رانت در حوزه های مختلف بازار در اتصال آن به بازارهای صادراتی هستید؛ میتوانید یا میتوانستید محصول خود را در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه کنید. این موضوع شفافیت بازار بورس را نیز به بازی گرفته است. اما این نوع عرضه و افزایش قیمت در این وضعیت فعلی به هیچ عنوان رنگ و بویی از منطق معاملاتی نبرده است.  این شرایط در حالی رخ داده که کشور چین ترمز افزایش قیمت ها در بخش مواد اولیه را کشیده و به زودی شاهد افت قیمت های جهانی خواهیم بود. ولی قطعا بازار ایران این سودای افزایش قیمت ها را به این زودی ها رها نخواهد کرد.

*** تکانه های افزایش نرخ پایه شمش در عملکرد بورس کالا

با توجه به تکمیل تقریبی جدول رده بندی قیمتهای روز گذشته بازار متاثر از تغییر نرخ پایه شمش فولادی میلگرد آجدار در بازه قیمتی حدود ۱۴،۱۰۰ تا حول و حوش ۱۴،۷۰۰ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افروده معامله شد. متوسط نرخ دیروز این بازار حدود ۱۴،۲۷۰ تومان برآورد گردید که نسبت به روز گذشته با افزایش متوسط و تقریبی حدود ۷۰ تومانی همراه بوده است. ادامه این روند می تواند صنعت ساختمان سازی در ایران را فلج کند. در شرایط فعلی به هیچ عنوان ساحتمان سازی توجیه اقتصادی ندارد.

*** رشد قیمت مقاطع طویل فولادی به بهانه تغییر قیمت شمش

بازار مقاطع طویل فولادی روز گذشته تا قبل مشخص شدن نرخ پایه عرضه های بورسی ؛ آرام و توام با ثبات نسبی بود. اما مقارن با مشخص شدن افزایش ۳+ درصدی نرخ پایه شمش؛ بازار قدری دچار التهاب و تردید گردید. اما در نهایت عمده فعالان این بازار پس از یک شوک موقت حدودا یک ساعته؛ مجددا با لحاظ کمی افزایش قیمت ( حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تومان ) به فعالیت خود بازگشتند. این رشد قیمت در بخش فولاد طویل نیز می تواند یک تهدید بزرگ برای شرکت های صنعتی، سد سازی و راهسازی به حساب آید. باید دید که بازارساز چه زمانی دست از جو دادن های بی منطق در بازار برخواهد داشت.

*** همگرایی ۹۰ درصدی قیمت پایه شمش فولاد داخلی و بین المللی

تصمیم امروز فولادسازان در افزایش قیمت ۳ درصدی شمش در شرایطی که آخرین نرخ فروش بورس کالا حدودا معادل ۸۵ درصد نرخ CIS ایستاد؛ و تلاش انها برای دستیابی به ضریب نزدیک به ۹۰ درصدی؛ حرکت چندان جالب و شایسته ای در جواب اعتماد مصرف کننده نهایی به بورس کالا نبوده است. سیستم عرضه و فروش نیز با چالش های فراوانی همراه بوده است. که این موضوع خود چالشی غیر قابل انکار محسوب می شود. پیش بینی می شود که به احتمال زیاد فردا با استقبال نه چندان جالب تقاضا در کلیه بازارهای کالایی در بورس مواجه خواهیم شد که شاید خواستگاه فولادسازان هم همین بوده باشد.

*** جمع بندی

رشد قیمت نرخ پایه شمش فولادی بهانه ای برای افزایش قیمت ها در تمامی دسته های کالایی فولاد در بورس کالا شده است. این روند در شرایطی است که کشورهای منطقه به افت قیمت فولاد چراغ سبز نشان داده اند. فولادسازان سودای افزایش بیشتر قیمت ها را در سر دارند. این موضوع رکود بازار فولاد را عمیق تر خواهد کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.