دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی روند شاخص کل بورس و فلزات

شناسه : 48527 ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
شاخص کل بورس تهران در روز سه شنبه با یک حرکت رو به جلو امیدواری ها را در دل سهامداران زنده کرد. در همین راستا بورس فلزات و بورس کالا نیز جهش های مثبتی را از خود نشان دادند. شاخص کل بورس در روز گذشته بعد از یک هفته کاری کاهش متوالی بالاخره توام با ۹۷۵۶ واحد مثبت شد.
بررسی روند شاخص کل بورس و فلزات
پ
پ

شاخص کل بورس در روز گذشته بعد از یک هفته کاری کاهش متوالی بالاخره توام با ۹۷۵۶ واحد مثبت شد. این موضوع که به واسطه کاندید شدن همتی در انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمد به احتمال زیاد روند مثبتی پایداری را به همراه نخواهد داشت. بطوریکه مشخص است، شاخص فعلا روی محدوده ۱،۱۰۰،۰۰۰ واحدی روز گذشته حمایت شده است. ارزیابی نمودار ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس موثر در شاخص به همراه میانگین متحرک ۱۴ روز گذشته آن، از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۸ مبنای محاسباتی اطلاعات این تحلیل می باشد. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی نقش معاملات خرد در حرکت شاخص کل بورس

ارزش معاملات خرد سهام بورس و فرابورس در پایان روز معاملاتی  چهارم خرداد ماه ۱۴۰۰ حدود  ۲،۲۷۵ میلیارد تومان بوده است که حدود ۴۹ میلیارد تومان از میانگین ۱۴ روز گذشته این شاخص( ۲،۲۲۶میلیارد تومان) بیشتر بوده است. با بازگشایی نمادهای شاخص ساز فولاد، خودرو و خساپا بازار توانست در روزی که تقاضا تقویت شدند، شاخص هم به سیکل نزولی خود پایان داد. ناظران بازار اما با توجه به عرضه اولیه روز چهارشنبه و فشار عرضه های طبیعی احتمالی، معتقدند ممکن است بازار فردا را متفاوت از امروز سپری کند.

*** شروع سبزنشینی شاخص کل بورس در میانه هفته

شاخص کل بازار سرمایه روز گذشته اولین دقایق معاملات را با رنگ سبز شروع کرد. این شاخص در ۱۵ دقیقه ابتدایی معاملات ۲ هزار و ۷۲۰ واحد رشد یافت و به یک میلیون و ۹۸ هزار و ۴۱۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن در همین دقایق،  ۱۱۱ واحد افت کرد و روی خانه ۳۸۳ هزار و ۱۰۸ واحدی ایستاد. شاخص فلزات اساسی نیز با افزایش ۳ هزار و ۱۱۷ واحدی به رقم ۸۵۲ هزار ۵۴۳ واحدی رسید بر این اساس با پایان معاملات روز سه‌شنبه این نماگر بورسی به لطف افزایش تقاضا در بزرگان رشد ۰٫۹ درصدی را تجربه کرد و کانال ۱٫۱ میلیون واحدی را که روز گذشته از دست داده بود، پس گرفت.

*** شاخص کل هم وزن در مسیر منفی

اما اوضاع در سمت شاخص کل هم وزن مثبت ارزیابی نمی شود. شاخص کل هموزن اما دهمین منفی متوالی خود را با افت ۰٫۱ درصدی ثبت کرد، هرچند از شدت عرضه‌ها در نمادهای کوچکتر کاسته شده بود. در فرابورس نیز به مثابه شاخص کل بورس، روند رو به رشدی را برای این نماگر شاهد بودیم، به طوری که شاخص کل این بازار در نهایت با رشد ۰٫۴ درصدی سبزپوش ماند. معامله گران این بازار ۴۴۷ هزار معامله به ارزش ۴۲ هزار و ۹۸۳ میلیارد ریال انجام دادند.

*** وزن تاثیرگذاری نمادها بر شاخص کل بورس

اما کدام بازارهای در روز سه شنبه بیشترین تاثیر را در رون مثبت بازار داشتند؟ بررسی های آمار معاملات بورس نشان می دهد که صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری تامین اجتماعی و پالایش نفت بندرعباس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل بانک پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند. از ۳۲۱ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۰۵ سهم (۳۳ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۶۰ سهم (۵۰ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۳۱ نماد (۱۰ درصد) صف خریدی به ارزش ۵۲ میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در ۱۶۷ نماد بورسی (۵۲ درصد) به ارزش ۲۲۷۶ میلیارد تومان بودیم.

*** حرکت بورس انرژی به بهانه شاخص کل بورس

بازار فرابورس نیز به تبعیت از بورس مسیر سبز کوچکی را در پیش گرفت. متاسفانه فضای سیاسی حاکم بر بورس این اجازه را به تحلیلگران نمی دهد تا با خیال آیوده مسیر شاخص کل را ارزیابی کنند. لذا بسیاری از تحلیلگران معتقدند نمی توان به این روند بازار سرمایه دل بست. در فرابورس ایران در روزی که آیفکس رشد ۰٫۴ درصدی را ثبت کرد، ۱۲۵ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۲۳ سهم (۱۸٫۴ درصد) مثبت و ۹۶ سهم (۷۷ درصد) منفی بود. در این بازار ۸ نماد (۶٫۴ درصد) صف خریدی به ارزش ۱۲۷ میلیارد تومان تشکیل دادند اما ۸۶ نماد (۶۹ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۱۴۵۳ میلیارد تومان مواجه شدند. بورس انرژی نشان داده است که در روزهایی که شاخص کل بورس رمق کافی برای رشد دارد می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

*** تعمیق رکود در معاملات بازار پایه

بازار پایه اما روند یکنواختی را در کل بازار به دست نیاورد. بازار پایه نیز امروز میزبان دادوستد ۹۳ نماد بود. در این میان ۱۵ سهم (۱۶ درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد ۶۲ سهم (۶۷ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۱۰ نماد (۱۱ درصد) صف خریدی به ارزش ۳۱ میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به ۶۸ نماد (۷۳ درصد) با ارزشی بالغ بر ۱۱۰۴ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. جو مثبت بازار آنقدری نبود که بتواند حوزه بازار پایه را با حرکت رو به رشد همراه کند. معاملات این حوزه می تواند به عنوان یک ریسک مهم برای جرکت شاخص کل بورس تلقی شود.

*** ارزیابی بورس کالا مطابق با آخرین سیگنال ها

اما همگرایی بازار بورس اوراق تهران را با بورس کالا در روز معاملاتی دیروز بررسی کنیم. باید دید که حرکت شاخص کل بورس چطور توانست جو تقاضای شمش را تغییر دهد؟ شمشی که دیروز در بورس کالا معامله شد؛ تا حدی بالا و با نرخ تند معامله شده و بعید نیست برای نوسان گیری بوده باشد. یعنی خریدند که بالاتر بفروشند یا خریدند از ترس اینکه از کاهش سرمایه جا نمانند یا حالا به هر دلیل دیگری بوی نوسان گیری از بورس کالا می آید. بالاخره نزدیک ۹۰ هزار تن شمش معامله شده است. ما در بازارهای سقف شاهد رشد تقاضا هستیم که این موضوع شاید در سیستم اقتصادی دنیا فقط در ایران مشاهده شود. لذا پیش بینی می شود که در آینده ای نزدیک در بورس کالا و در بخش شمش شاهد افت قیمت باشیم.

*** احتمال تعدیل نرخ ها در بورس کالا متاثر از نرخ های جهانی

یکسری از تحلیلگران معتقدند همزمان با ادامه کاهش نرخ صادراتی شمش بلوم در بازارهای جهانی احتمال تعدیل و توقف و یا حتی بازگشت نرخ داخلی طی چند هفته آتی وجود خواهد داشت. این هیجانات قله یا نفس های آخر این روند صعودی بازارهاست. متاسفانه در این حوزه تجربه معامله گران و سرمایه گذاران بخش فولاد نشان می دهد که بدعهدی هایی از سمت بازار ساز وجود دارد که نمی توان روند معاملاتی را در روزهای آتی خوشبینانه ارزیابی کرد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار نیز مشاه به این موضوع را تجربه کرده است. تجربه ثابت کرده هر وقت صحبت از کاهش قیمت شده و ضرورت آن ایجاد شده؛ همیشه یک منطق یا به هر نوع یک راه فرار از این وضعیت پیدا کرده‌اند. حالا شده از تغییر مبنای نرخ دلار یا تغییر مبنای و معیار نرخ جهانی فولاد یا تغییر فرمول محاسبه یا حتی تغییر نرخ ارز . خلاصه همیشه یک راه فراری برای بازار ساز در شرایطی که نرخ ها به شکلی طبیعی رو به کاهش بوده به وجود آمده است.

*** نقش کلیدی دلار در حفظ شاخص کل و بورس کالا

این امیدواری وجود دارد که این بار که قیمت های جهانی فولاد در دوره نشیب سوپرسایکل جهانی پایین آمد. نرخ دلار حداقل ثابت بماند و بالا نرود و شاهد باشیم که نرخ عرضه های بورسی هم در کمال صدق رفتار کاهش پیدا کند. ادامه این روند می تواند خوشبینی ها به بازار فولاد و بورس کالا را تقویت کند این موضوع قطعا در شاخص کل بورس در روزهای میانی خرداد ماه تاثیر خواهد گذاشت. البته در این میان موضوع انتخابات و تغییر کابینه دولت هم موضوع کوچکی و کمی نیست که حداکثر تا دو تا سه ماه دیگر اتفاق خواهد افتاد. باید دید که رئیس جمهور جدید با کابینه جدید چه خط مشی را برای هدایت بازار داخلی انتخاب خواهند کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.