چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

روش بورس کالا در تعیین قیمت های فولاد داخلی

شناسه : 48704 09 خرداد 1400 - 16:00
بازار فولاد ایران به دلیل افزایش قیمت فولاد داخلی به بهانه رشد قیمت ها در بخش سنگ آهن و فولاد تخت در وضعیت نابسامانی به سر می برد. ادامه این مسیر قیمت ها را در سایه رکود افزایش خواهد داد. اما افت نرخ دلار مانع از عقبگرد کامل بازار شده است. باید دید تا چه زمان قیمت ها در سقف باقی خواهد ماند.
روش بورس کالا در تعیین قیمت های فولاد داخلی
پ
پ

بازار فولاد ایران در شرایطی وارد فاز جدید قیمت گذاری شده است که شاهد نزدیک شدن قیمت های فولاد داخلی به قیمت های خارجی ها هستیم. عملا قیمت معاملاتی در بازار داخلی به شدت با قیمت های معاملاتی در بنادر ایران همگرایی پیدا کرده است. این موضوع می تواند در میانمدت به بازار فولاد ایران ضربه بزند. قیمت بورس کالا در بخش فولاد نیازمند تغییر و تحولات اساسی است. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. همراه آرتان پرس باشید.

*** نگاهی به روند قیمت فولاد داخلی در بورس کالا

تعدادی از مبادی حوزه نورد در تلاش برای القای افزایش قیمت به بازار میلگرد آجدار هستند. اما بازار سست تر از این حرفها دیده می شود. قیمت بورس کالا در بخش فولاد تقریبا هم سنگ با قیمت هایی است که در بنادر ایران به خارجی ها پیشنهاد می گردد. بازارساز در شرایط فعلی به دنبال یک بهانه برای توجیه قیمت های غیرمنطقی در بازار فعلی است. فشار عرضه از یکسو و جو روانی ریزش فولاد جهانی حاکم بر بازارها فعلا بزرگترین مانع پیش روی دست های پشت پرده برای بالا بردن قیمت فولاد است.

*** ارزیابی شمش فولادی از منظر ارزندگی

مثال بارز قیمت های بورس کالا را در بخش شمش می توان جستجو کرد. معاملات شمش روز سه‌شنبه هفته گذشته روی قیمت های نامعقول القاء شده از سمت برخی فولادسازان بزرگ روی نرخ پایه ۳+ عرضه در بورس کالا، تلاش برای القای یک آدرس غلط به بازار مقاطع طویل فولادی کشور بود که به هر نوع و با هر شائبه موجود این معاملات تا حدی صورت گرفت. آدرس غلط از این رو که نرخ صادراتی فولاد ریزش کرده و دلیل قانع کننده‌ای برای سمت تقاضا به جهت خرید فولاد در بازار داخلی روی این قیمت ها دیده نمی شود. این رشد شاید در بخش شمش توجیه داشته باشد. اما به هیچ عنوان افزایش قیمت فولاد داخلی را نمی تواند توجیه کند.

*** تاثیر مواد اولیه بر قیمت فولاد داخلی

یک موضوع دیگر در بازار فولاد داخلی بر قیمت فولاد داخلی تاثیر گذاشته است. چون قیمت مواد اولیه در طول دو ماه گذشته افزایش پیدا کرده و تمام معادلات قیمت گذاری قبل که در رابطه با کدال بوده بهم ریخته است این  شائبه ایجاد شده که قیمت ها می تواند به پایه صادراتی خود نزدیک شونددر صورت افزایش قیمت در بازار جهانی طبعا این قیمت ها نیز بهانه ای برای افزایش قیمت خواهند داشت اما در صورت کاهش قیمت در بازار جهانی بازار ایران دچار مشکل خواهد شد.

با توجه به سیکل تبدیل کنسانتره به شمش به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ روز زمان نیاز است، در صورتی که در ط.ول این مدت قیمت شمش در بازار جهانی پایین بیاید با همان سرعت قیمت مواد معدنی پایین نخواهد آمد. بنابراین در صورتی که قیمت شمش و میلگرد یا ورق در بازار جهانی با کاهش روبرو شود قیمت مواد اولیه با همان فاصله زمانی در بورس فلزات تغییر نخواهد کرد.

*** سایه زیان بر سر فولادسازان بزرگ کشور

اما نقش فولادسازان بزرگ در قیمت فولاد داخلی چقدر پررنگ است؟ در مورد تولیدکنندگان بزرگ مثل فولاد مبارکه یا خوزستان یا چادرملو و ذوب آهن کاهش قیمت صادراتی تا زمانی که در تعادل با قیمت مواد اولیه قرار نگیرد ایجاد زیان می کند. به عبارتی این شرکت ها با زیان انباشته همراه خواهند شد. در هفته گذشته در مناقصه فروش شمش در  یکی از کارخانجات بزرگ کشور بالاترین قیمت پیشنهادی ۵۸۵ دلار بود و نفر دوم با فاصله زیاد در ۵۴۰ دلار تقاضای معاملاتی خود را ثبت کرده بود. در حالیکه هفته قبل این کالا در بالای ۶۴۰ دلار فروخته شده بود. چیزی که به نظر می رسد این است که شوک افزایش قیمت ها جهانی از بین رفته و قیمت فولاد داخلی باید این واقعیت را بپذیرد.

*** تغییر قیمت پایه شمش و شروع نوسانات قیمت فولاد

ظرف هفته‌های جاری روش تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی تغییر کرده است. شرایط جدید به نحوی است که تولیدکنندگان می‌تواند محصول خود را با نرخی در بازه منفی ۳ تا مثبت ۳ درصد میانگین قیمت فروش کالا در هفته قبل به این بازار بیاورند. این بازه برای عرضه‌های هفته قبل در محدوده ۱۱ هزار و ۸۶۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۵۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شده بود.

در شرایط کنونی همچنان بازار شمش و محصولات فولادی در بازارهای مختلف دنیا و به‌خصوص بازارهای کشورهای همسایه داغ است قیمت فولاد داخلی همچنان در نوسان است. اغلب تولیدکنندگان شمش فولاد محصول خود را با رقمی نزدیک به سقف بهای تعیین شده در رینگ معاملاتی بورس کالا عرضه کردند. مطابق با آخرین خبرها میانگین بهای شمش فولاد عرضه شده در این بازار ۱۲ هزار و ۵۴۰ تومان بود. این موضوع نشان می دهد که قیمت فولاد داخلی در شرایط فعلی در سقف قرار گرفته است.

*** انتظار رشد قیمت فولاد داخلی در سایه رکود

در شرایط فعلی به دلیل رشد بالقوه تقاضا در ماه های اخیر و با فروکش کردن نسبی بحران رونا در کشور، خرید در بخش شمش رونق دارد. تاریخچه معاملاتی قیمت فولاد داحلی نشان می دهد که میانگین بهای فروش شمش فولاد در روز سه‌شنبه ۴ خرداد به ۱۲ هزار و ۵۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.  با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، بهای شمش برای نوردکار برابر ۱۳ هزار و ۷۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم تمام خواهد شد. به طور متوسط هر کیلوگرم میلگرد تولیدی با این شمش قیمتی در کف ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد داشت. اگر قرار باشد میلگرد تولیدی با این شمش در بازار آزاد عرضه شود، با احتساب مالیات ارزش افزوده، هزینه حمل و سود تاجر این میلگرد نرخی در کانال ۱۶ هزار تومان پیدا خواهد کرد.

*** تهدید قیمت های فعلی برای حجم معاملات

با این فرمول برای قیمت فولاد داخلی چیزی جز رکود سنگین تر در بازار آهن و فولاد سایه نخواهد انداخت. بازار در شرایطی قرار دارد که در شرایط کنونی بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در قیمت‌های ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز خریداری ندارند. این بازار در رکود کامل به سر می‌برد. در چنین شرایطی خرید این شمش تنها با هدف و انگیزه صادراتی قابل توجیه است.  تمام اخبار گویای آنست که دولت چین به شدت به دنبال کنترل قیمت فولاد است و همین امر روی قیمت های فولاد صادراتی ما و به دنبال آن بازار داخلی ما اثر منفی خواهد گذاشت تنها نقطه امیدواری دو چیز است اول افزایش قیمت نفت که دامنه کاهش قیمت فولاد را محدود می کند و دوم امید به بهبود شرایط اقتصادی در مناطق دیگر دنیا بخصوص امریکا، اروپا و بالاخره هند .

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.