افزونه جلالی را نصب کنید. 17 جماد ثاني 1443 Thursday, 20 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بورس در خواب انتخاباتی

شناسه : 49143 19 خرداد 1400 - 11:00
یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه در روزهای گذشته منابع جدید مالی از کارگزاری‌ها و صندوق‌های با درآمد ثابت به سمت خرید سهام کوچ کرده‌، اعلام کرده است که روند صعودی بازار به صورت منطقی آغاز شده است. اخبار بازار سرمایه در روزهای اخیر نسبت به اخبار انتخابات واکنش مثبت نشان داده است.
بورس در خواب انتخاباتی
پ
پ

این روزها بازار بورس نیز از انتخابات تاثیر گذیرفته است. این روزها برای جبران زیان سهامداران مسیر بورس سبز بوده است. شاخص کل بورس با بیشترین رشد طی ۱۰ هفته اخیر همراه شد و افزایش ۳/۵ درصدی را ثبت کرد. در این میان‌ نکته مهم عبارت است از رشد متوسط ارزش معاملات خرد روزانه به محدوده ۵‌ هزار میلیارد تومان رسیده است. در ادامه به ارزیابی اخبار بازار سرمایه در شرایط انتخابات خواهیم پرداحت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** اخبار بازار سرمایه متاثر از جو انتخابات

 بورس ایران متاثر از خبرهای انتخاباتی روزهای خوبی را پشت سر می گذارد. اخبار بازار سرمایه تاثر از انتخابات باعث شده است که این بازار جا ماندگی خود از نرخ دلار را در روزهای پایانی دولت را جبران کند. لذا در روز گذشته شاهد رشد ۵ درصدی شاخص کل بودیم. این رقم که بالاترین ارزش روزانه داد و ستد‌ها در سال‌جاری به‌شمار می‌رود از متوسط این متغیر از ابتدای سال تا پیش از آغاز هفته حداقل ۵۰درصد بالاتر است.

*** اخبار بازار سرمایه و نیم نگاه به سکاندار دولت بعدی

اما آیا اخبار بازار سرمایه متاثر از انتخابات صرفا یک موضوع گذراست یا مسیر تثبیت شاخص و رشد آن در ریل صعودی قرار گرفته است؟ نگاهی به رابطه ارزش معاملات و سطوح شاخص نشان می‌دهد که بازار سهام برای بازگشت به شرایط رونق نیازمند افزایش ارزش معاملات به بالای ۱۰‌ هزار میلیارد تومان است. در این میان با نزدیک‌شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و تغییر سکاندار اجرایی کشور، نیم نگاه فعالان بازار سرمایه به آرایش دولت بعدی و تغییر احتمالی سیاست‌های کلان اقتصادی معطوف شده است.

*** اخبار بازار سرمایه و هشتگ های اعتراضی

اما جو حاکم بر بازار بورس چندان رضایت بخش جلوه نمی کند. در زمان انتخابات اخبار بازار سرمایه توسط سهامداران کلان به سوی هشتک های اعتراضی حرکت کرده است. انتخابات سبب شده است که سهامداران بیشتر به سمت هشتگ‌ها بروند تا صدای آن‌ها بیشتر شنیده شود. لذا اخبار بازار سرمایه در این روزها بیشتر در شبکه های مجازی منعکس می شود. موضوعی که واضح است این است که چیزی در سیاست های مسئولین برای جبران زیان مردم در بورس اشاره نمی شود. راهکار عملیاتی فعلا از کاندیدها ارائه نشده است. اما چیزی که باعث شد مردم بیشتر بخواهند به سمت هشتگ‌ها و اعتراضات این چنینی بروند این موضوع است که در تابستان و بهار سال گذشته برخی از مسئولان  اعلام کردند که مردم همه چیز را به بورس بسپارند و از این طریق از مردم برای سرمایه گذاری به بورس دعوت شد.

*** افت غیرقابل توجیه شاخص بورس در ۹ ماهه گذشته

مشخص است که شاخص بورس از مرداد ماه تا اکنون تقریبا ۵۰ درصد کاهش داشته است و افت ارزش سهام مردم در نماد‌های بزرگ مانند شستا، شپنا، سهام خودرویی و دیگر سهام‌ها حتی به بیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد رسیده است؛ طبیعی است که مردم از این وضعیت ناراضی و به دنبال جبران ضررهایشان هستند. اخبار بازار سرمایه در زمان انتخابات یکی از شاخص هایی است که می تواند مستقیما روی مشارکت مردمی تاثیر بگذارد. مسئولین نسبت به این موضوع باید هوشیار باشند. قطعا بورس یکی از رویکردهای کلیدی بازار خواهد بود. علاوه بر این‌ روند پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در وین نیز دیگر حوزه‌ای است که به دلیل اثرگذاری بر بازار ارز تحولات آن به‌دقت از سوی سرمایه‌گذاران دنبال می‌شود.

*** ارزیابی شعارهای انتخاباتی کاندیدها در خصوص رونق بورس

روزهای گذشته شعارهای انتخاباتی زیادی در خصوص هدایت نقدینگی به بورس ایران دریافت کرده ایم. لذا در این بخش این موضوع را امکان سنجی می کنیم. اخبار بازار سرمایه در این روزها به دلیل این معده ها تحت تاثیر قرار گرفته است. مقدمتا به دارایی‌ها و تعهدات یک شرکت فکر کنیم. هر شرکت دارایی‌هایی دارد که از به کار گرفتنشان درآمدزایی می‌کند. متناسبا، هر شرکت تعهداتی دارد. برخی از این تعهدات از جنس بدهی هستند و برخی از جنس سهام. شرکت از محل عوایدش اول بدهی اش رو پرداخت می‌کنه و بعد از محل عواید مازاد، سود سهام پرداخت می کند.

 بدهی و سهام، از این جهت که ادعایی هستند بر عواید یک شرکت، مشابه هستند، ولی از این جهت که بدهی اولویت دارد متفاوت هستند. ریسک کمتر بدهی نسبت به سهام هم بخاطر همین تفاوت است. لذا جریان نقدینگی ب سمن تولید که این روزها در اخبار بازار سرمایه توسط کاندیدها مطرح می شود موضوعی است که نمی توان به راحتی به آن دست یافت.

*** ارزیابی فنی وعده های انتخاباتی بورس

وقتی سهام شرکتی رو در بورس معامله می‌کنید، دارایی شرکت کم و زیاد نمی شود، بلکه صرفا سهام دست به دست می شود. دارایی شرکت فقط در زمان انتشار اولیه سهام افزایش پیدا میکند. وقتی شرکتی بدهی منتشر می‌کند هم همینطوره. در زمان انتشار اولیه بدهی، دارایی شرکت افزایش پیدا میکند، اما بعد که بدهی دست به دست می شود، اثری بر وضعیت مالی شرکت ندارد. به عنوان یک اصل نقدینگی، بدهی نظام بانکی است.

پول ما، بدهی نظام بانکی به ماست. به همین دلیل هم بابتش سود دریافت می‌کنیم. وقتی نظام بانکی به گیرنده تسهیلات، مثلا یک کارگاه تولیدی، اعتبار می دهد، این دو بدهی متقابل ایجاد می‌کنند. گیرنده تسهیلات به بانک بدهکار میشود و بانک گواهی بدهی اش رو به گیرنده تسهیلات می دهد. به این گواهی بدهی پول گفته می شود. یعنی پول در زمان اعطای اعتبار بانکی خلق می شود، چون پول همان بدهی نظام بانکی است. پس تزریق نقدینگی به بورس و شریان های تولید با وجود نقدینگی سنگین فعلی یک شعار انتخاباتی دور از دسترس است. اخبار بازار سرمایه در روزهای اخیر این موضوع را بارها از کاندیدها مطرح کرده اند.

*** چراغ سبز شاخص بورس به اخبار بازار سرمایه

بازار سرمایه در سه سال اخیر عمر خود بیش از هر زمان دیگری مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار گرفت؛ به طوری که افزایش کدهای سهامداری و ورود پول از اواخر بهمن ۹۸ تا مرداد ۹۹ سیری صعودی را طی کرد.  در این میان رشدی فراتر از تصور و تحلیل اهالی بازار به افزایش شاخص تا بیش از ۲ میلیون واحد منجر شد.

اما فرودی سنگین برای بازار سرمایه از مرداد ۹۹ تا به امروز رقم خورده است. حال اخبار بازار سرمایه دستمایه وعده های انتخاباتی شده است. برخی ورود نوسرمایه‌گذاران فاقد دانش سرمایه‌گذاری را عامل خارج شدن بازار از مدار تحلیل ارزیابی می‌کنند، در حالی که برخی با اشاره به ارقام تامین مالی دولت از بورس در این مدت آن را به پررنگ شدن فعالیت دولت در این بازار نسبت می‌دهند.  اخبار بازار سرمایه در روزهای آتی می تواند نسبت به کاندیدهای مطرح ریاست جمهوری مسیر احتمالی خود را در شاخص نشان دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.