چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ 14 ذو القعدة 1442 Wednesday, 23 June , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

شیب تند افزایش قیمت فولاد در بازار

شناسه : 49241 ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
مشابه روز دوشنبه در میانه هفته نیز شاهد روند تثبیت شده ای از افزایش قیمت فولاد در بازار داخلی بودیم. ادامه این روند می تواند واردات فولاد را برای اولین بار در ایران توجیه پذیر کند. جو انتخاباتی و رشد قیمت دلار در کنار بالا رفتن قیمت های جهانی به این جو ناپایدار میدان داده است.
شیب تند افزایش قیمت فولاد در بازار
پ
پ

در روزهای بعد از تعطیلی سه روزه و با باز شدن بازار در روز دوشنبه شاهد رشد و افزایش قیمت غیرمنطقی در بازار آهن و فولاد ایران هستیم. این موضوع در آستانه ورود به انتخابات کمی با چارچوب های سال های گذشته تناقض دارد. در ادامه به ارزیابی این موضوع واحتمال تثبیت قیمت ها در این حوالی قیمت ها خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** افزایش قیمت فولاد در سایه جو انتخاباتی بورس کالا

سیر صعودی قیمت انواع محصولات فولادی در روز سه شنبه  هفته جاری به روال قبل خود ادامه دارد. این افزایش قیمت در شرایطی بود که دیروز حتی با کاهش حدود ۳۵۰هزار تومانی نرخ دلار و ورود آن به محدوده ۲۳هزار و ۶۰۰تومان نیز فروشندگان در برابر کاهش قیمت مقاطع فولادی مقاومت کرده و نرخ افزایش یافته روز یکشنبه هفته جاری در اغلب محصولات تثبیت شد. در برخی موارد نیز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. با این روند دیروز قیمت میلگرد تا حدودی تثبیت شد اما محصولات برخی شرکت‌ها شاهد افزایش ۵۰و ۱۰۰تومانی قیمت در هر کیلوگرم بود. بازار نبشی و ناودانی نیز رشد ۱۰۰تا ۲۳۰تومانی قیمت‌ها را تجربه کرد و تنها قیمت محصولات ناودانی یک شرکت ثابت ماند.

*** تثبت روند افزایش قیمت فولاد در بورس کالا

در بازار روز سه شنبه تیر آهن نیز گرچه قیمت‌ها افزایش ۵۰و ۲۰۰تومانی در هر کیلوگرم را شاهد بود اما انواع تیر آهن‌های شاخه‌ای بدون تغییر قیمت عرضه شد. رشد ثیمت فولاد در شرایط فعلی وارد فاز نگران کننده ای شده است. با ادامه این روند واردات فولاد قطعا برای مصرف کننده مقرون به صرفه خواهد شد.

نوسان قیمت محصولات فولادی در حالی است که برخی نرخ بالای کشف شده بعضی اقلام در بورس کالا را عامل این گرانی قلمداد می‌کنند به‌نحوی که براساس آمار نهایی معاملات دیروز انواع ورق‌های فولاد مبارکه اصفهان در تالار صنعتی بورس کالا نرخ کشف شده این هفته ورق گرم HR  این شرکت به ۲۱۱هزار و ۷۴۲ریال رسید که این نرخ ۴٫۵درصد نسبت به نرخ کشف شده عرضه قبلی این محصول بیشتر بود. براساس این معاملات همچنین بیشترین افزایش نرخ کشف شده نسبت به عرضه قبلی مربوط به ورق قلع‌اندود با رشد ۹٫۴۱درصدی بود که نرخ معامله این هفته آن را به ۲۹۸هزار و ۵۷۸ریال افزایش داد.

*** خروج بازار فولاد از مسیر منطقی

بازار فولاد ایران از مسیر منطقی خود خارج شده است. در شرایطی قرار داریم که به هیجج عنوان مصرف کننده برای خرید اقدام نمی کند. بعضا در بورس شاهد تهاتر کالایی بین تولیدکنندگان هستیم. ادامه این روند بازار مسکن را با چالش جدی همراه خواهد کرد. رشد قیمت فولاد در هفته جاری و بعد از تعطیلات میانه خرداد از نظر پارامترهای عرضه و تقاضاهیچ توجیهی ندارد. افزایش شدید قیمت فروش داخلی فولاد ناشی از دو عامل «قیمت بالا و غیرواقعی دلار» و «افزایش قیمت جهانی فولاد» می باشد. قیمت دلار بالا و غیرواقعی هر چند منافع رانتی کلانی را نصیب تولیدکنندگان صنعتی و معدنی می کند، اما با تاثیر مستقیم بر روی افزایش قیمت کالاها از مواد غذایی تا خودرو و ساختمان، رکود و گرانی را تشدید می کند.

*** افزایش قیمت فولاد در تمامی گروه های کالایی

از این حیث افزایش قیمت فولاد نگران کننده است که از بازار مواد اولیه شروع شده و به سبد بالادست فولاد کشیده شده است. ما در شرایطی بازار را رصد کرده ایم که قیمت میلگرد و تیرآهن و نبشی همزمان رشد قابل توجه داشته است. این موضوع نمی تواند دلایل منطقی داشته باشد. برای مثال کافی است که معاملات میلگرد را در روزهای اخیر مورد بررسی قرار ددهیم. بازار میلگرد آجدار، متاثر از معاملات شمش در بورس کالا؛ و در ادامه روند صعودی و اعلامی های سقف نشینان این بازار؛ توام با افزایش قیمتی حول ۵۰ تا ۲۵۰ تومان بوده است که با مکانیزم های قیمت گذاری فعلی فاصله دارد. در شرایط فعلی نمی توان به سلامت عرضه ها و تقاضاها دامن زد. این موضوع به شدت شبیه به داستان قیت ها در بورس تیرماه سال گذشته است. ادامه این روند به شدت به ضرر مصرف کننده تمام خواهد شد.

شمش نقش اول افزایش قیمت فولاد داخلی

افزایش قیمت فولاد تنها یک دلیل دارد. این موضوع را به شدت باید از مسیر شمش رصد کرد. قیمت شمش در روزهای اخیر متاثر از جو روانی انتخاباتی و رشد قیمت دلار در واپسین روزهای دولت باعث شده است تا جو بازار به هم ریخته جلوه کند. در جایی که همین شمش در بازار با نرخ هایی به مراتب پایین تر خریدار ندارد چگونه است که در بورس کالا به فروش میرسد.؟ به نظر می رسد که مشکل بازار فولاد ریشه در معاملات شمش دارد. اگر این پاشنه آشیل برطرف شود شاهد بهببود اوشاع بازارهای فولادی خواهیم بود. در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت فولاد به شکلی شارپی خواهیم بود. بازار فولاد ایران به دلیل انحضار ایجاد شده در آن پتانسیل هر عدم قطعیتی را دارد.

***هدایت بازار فولاد به حارج از رینگ معاملاتی بورس کالا

به نظر می ‌رسد که سناریوی ایجاد شده در روند صعودی نرخ عرضه شمش بلوم در بورس کالا و معاملات انجام شده؛ بیشتر با برخی پیش هماهنگی هایی در سمت تقاضا و خارج از بورس کالا، صورت گرفته است. لذا نمی توان ملاک را بر سلامت عرضه و تقاضای بورس کالا قرار داد. اصلا این موضوع خود می تواند یک عامل مهمی در گرانی قیمت فولاد و آهن در روزهای اخیر باشد. لذا جنبه ملتهب کننده این موضوع بیشتر از جنبه تسهیل گر موضوع است. چراکه به تعداد ادم های فعال در بازار، راه هایی برای دور زدن سلامت عرضه و تقاضا وجود دارد. لذا در برهه فعلی نمی توان بازار را با رویکردهای کلاسیک علم اقتصاد کنترل کرد. متاسفانه بالا رفتن نرخ های جهانی نیز این فرصت را برای التهاب هر چه بیشتر بازار فولاد داخلی فراهم آورده است.

*** رشد قیمت در بازار کساد بدون مشتری

دیروز  و پس از بازگشت نرخ دلار به کانال ۲۳ هزار تومان، گرچه شدت افزایش قیمت این محصولات کندتر و نرخ افزایش یافته اغلب این اقلام تثبیت شد اما قیمت برخی مقاطع فولادی همچنان صعودی بود. گرانی قیمت فولاد با توجه به آیتم های ذکر شده به احتمال زیاد تا انتهای هفته گریبان بازار را خواهد گرفت. این نوسان قیمت‌ها در شرایطی است که در بخش عرضه و تقاضای مقاطع فولادی اتفاق خاصی نیفتاده و فعالان صنفی همچنان از تداوم رکود در بازار بی‌مشتری محصولات فولادی خبر می‌دهند. با این روند تشکل‌های صنفی عواملی را در نوسان نرخ مقاطع فولادی دخیل می‌دانند که همانند بازار سایر کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای متاثر از شرایط اقتصادی کشور به‌خصوص هجوم سرمایه‌های سرگردان و تحریک انگیزه سودجویی برخی عرضه‌کنندگان، واسطه‌ها و دلالان است.

*** نقش دلار در افزایش قیمت فولاد داخلی

روز سه شنبه قیمت دلار مجددا به کانال ۲۴ هزار تومان وارد شد. همین موضوع بهانه ای بود تا قیمت مجددا التهابات بازار دلار به بورس کالا کشانده شود. به واسطه افزایش قیمت فولاد و آهن در روزهای اخیر شاهد تحرکات قیمتی در بازارهای فولادی و آهنی بوده ایم. این امر موجب شد  تا قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد با افزایش هزار و ۲۰۰ تومانی از ۱۳هزار و ۸۰۰ به مرز ۱۵ هزار تومان افزایش یابد.

البته بازار نبشی و ناودانی با ثبات نسبی همراه بود و نرخ هر کیلوگرم از این اقلام به‌طور متوسط افزایش ۵۰تا ۱۰۰تومانی را تجربه کرد. همچنین بازار پروفیل نیز برخلاف سایر مقاطع فولادی نسبتا آرام بود؛ اما اوج افزایش دلاری قیمت محصولات فولادی در بازار انواع تیر آهن رقم خورد و شاخه‌های پر فروش این محصول رشد ۱۰تا ۱۰۰هزار تومانی داشت. براساس آخرین گزارش متال بولتن قیمت شمش صادراتی ایران در محدوده ۶۴۰ تا ۶۹۰دلار بود و روند افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار کشور با بازارهای جهانی همخوانی نداشت.

*** گرانی قیمت فولاد و هشدار به تولیدکنندگان

فولادسازان بزرگ ضمن اینکه باید دندان طمع را از بازار داخلی بکشند. باید نسبت به عدم تجاوز نرخ داخلی فولاد در بورس کالا نسبت به نرخ های صادراتی با ترازوی دلار نیمایی به شدت حساسیت نشان داده و خودشان مراقب باشند. گرانی قیمت فولاد و آهن تا یک جایی می تواند برای تولیدکننده سودهی داشته باشد.

از یک جایی به بعد با بالابردن هزینه مواد اولیه دود آن به چشم تولیدکننده نیز خواهد رفت. چراکه این نوع التهابات و این نوع معاملات و پیش قراول شدن معاملات بورس کالا در محرک گرانی های بازار و فاصله ان با نرخ های کف بازار؛ بدون شک تبعاتی را به همراه خواهد داشت. در نهایت دود آن به واسطه برخی زیاده خواهی ها، با دخالت چماق های نظارتی و سرکوبی که ممکن است مجددا از سمت ارکان های نظارتی دولت و نظام بر سر این بازار فرود آید؛ به چشم همه ارکان زنجیره تامین خواهد رفت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.